A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Üdvözlet Mindenkinek!

Csak nemrég találtam rá a fórumra, de elég ígéretesnek látszik. Még csak a 29. oldalon járok az olvasásában, de úgy gondoltam, hogy néhány kérdésemet, gondolatomat megosztom.

1. Amikor külföldi támadásról és annak visszaveréséről van szó még egyszer sem merült fel, hogy a támadó hadereje hány fő. Mivel elsősorban Románia merült fel, így megkérdezném, hogy egy háborús szituációban a jelenlegi kb. 70 ezres seregével, a jelenlegi haditechnikájával támadna vagy esetleg felfegyverkezne előtte????

2. Éshamár védekezésről van szó, akkor mi – vagyis az ország – tétlenüls szemlélné a szomszéd fegyverkezését?

a) Úgy gondolom, hogy minél nagyobb számú a betörő ellenség annál inkább a gerilla harcmodor a legalkalmasabb védekezés, a hadsereg jelenlegi helyzetében. (Erről leginkább az egyik haverom tudna meséni, aki Szolnokon, Furkó alatt volt sorkatona, felderítő.)

b) Eléggé egyetértek danielblack-kel a könnyűgyalogság tekintetében, nyílván ő sem frontális támadásra küldené páncélosok ellen. Itt egyértelműen a megfelelő kiképzésre és taktikára lenne szükség amivel meg lehet állítani az ellenséget, illetve kényelmetlenné tenni az itt tartózkodásukat. (Nagy számú, akár 1-2 ezres mélységi felderítő az ellenség vonalai mögött igen rövid idő alatt súlyos helyzetbe hozná a támadót.) Amiről most írtam, azt részben láthatjuk Ukrajnában is.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@exsorkatona

1. Új fegyvereket nem hiszem, hogy beszerezne, de az esélyes, hogy pl. elkezdene még TR-85-ösöket gyártani... Inkább növelné a létszámot, illetve nem egyedül támadna, hanem hírtelen jobban lenne pár szomszédunkkal.

2. Hát gyártani nem nagyon tudunk mit... Úgyhogy maradna a sorozás. Hogy kitől kérnénk/kapnánk segítséget, az jó kérdés.
Nagyjából senkit nem érdekelne (A magyarok nagy százalékát sem... Max utána.), hogy van-e itt Mo. vagy végképp felosztják a szomszédaink között.

2.a., 2.b. Olyan nagy seregekkel nem nagyon kellene szembenézni a szomszédok részéről, amire ne tudnánk felkészülni.
Más kérdés, hogy ezt nem tesszük meg. :)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
A "kevésbé mobilt" hogy kell elképzelni? :D
Szétkapják és pár kamionnal azért odébb tudják szállítani, mert annnyira nem brutális azért a mérete?
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
A "kevésbé mobilt" hogy kell elképzelni? :D
Szétkapják és pár kamionnal azért odébb tudják szállítani, mert annnyira nem brutális azért a mérete?

Van több variáció. Kevésbé mobil és MÉG kevésbé mobil :)))
http://www.radartutorial.eu/19.kartei/karte203.en.html

Őszinte legyek ? Gőzöm sincs milyen lesz a visegrádi gyártmány ..
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 500
113
Gondolom hasonló lesz a jelenlegi réskitöltő radarjainkhoz, azok is odébbvihetőek, csak szét kell kapni. Amúgy az angol nyelvű cikkben Tatra platformról írtak, gondolom a mobilabb változatra vonatkozik
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 748
57 155
113
Lehet ma venni egy csomó fajta radart a világ minden tájáról. Mi minek fejlesztgetünk magunknak ilyet?
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Fip7
Ha meg nem fejlesztünk sajátot, akkor meg az a baj... :)
Nekem pedig külön tetsztik, hogy V4 fejlesztés. Remélem, hogy ezt még sok más közös V4 fejlesztés fogja követni... :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 748
57 155
113
zotyek78

24 db-ért fejleszteni? Van bármi tapasztalatunk-e téren?
Miért nem veszünk ilyen kis mennyiséget a SAAB-tól?

De közös fejlesztés lehetne végre valami jó karabély is.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Nekem úgy rémlik, hogy van tapasztalatunk... Karabély meg van már jóféle cseh fejlesztés... Megvehetnénk a liszenszét nyugodtan... Szerintem nem nagyon lenne, aki ellenezné. :)
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Van a holdat elöbb radaroztuk mint az usa.
A jel sürüségének növelésével kapott tisztább kép is magyar lelemény 'kényszer'
De a vsz idökbe is készitettunk radart.
És sok kutatás fejlesztés volt györben aminek még mindig vannak kövei még ha az idö már meg is aprozta a tudåst.
 
2013. december 7.
934
4
18
nem rossz ez a radarfejlesztési dolog, főleg mert ez speciel nem egy annyira költséges műfaj ahogy sokan hiszik. Ha ugyanolyan árban meg tudják csinálni a közép európai országok (szerintem 110% hogy igen) akkor inkább hazai (=közép európai) munkaerővel készüljön
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
A radaros dolgot én olvastam már pár napja 1 angol nyelvű oldalon, viszont nem találtam más forrást, így nem mertem biztosra venni, de eszerint igazak a hírek.

Azért térjünk már észhez, akkor sírunk ha nem fejlődik semmi, ha viszont valamihez hozzányúlnának pozitív irányba, akkor meg sírunk,mert alacsony darabszám,miért nem veszünk külföldit.

Lehet,hogy nem a radarok a legégetőbb problémáink,viszont akkor is modernizáció, legalább valami történik.

Egyenlőre az ígéretek alapján fejlesztjük a légvédelmet. De a lényeg,hogy ezek egyenlőre CSAK ígéretek, amíg nem teljesültek addig ne vegyük készpénznek. Viszont a radarok kapcsán szerintem ez jó, hiszen nem csak mi, hanem a V4 közös projektje, ergó nem igazán lehet félvállról venni,hiszen a lengyelek nagyon durván elkezdték combosítani a seregüket, a csehekről sem az jut eszembe,mintha nem lenne fontos nekik a honvédelem... a másik két ország pedig ismeretes.... Mivel a húzóország Lengyel-, és Csehország lesz (tuti,hogy náluk fog menni a gyártás nagy része). De így már fel is vetődik a kérdés,hogy nekünk mi lesz a gyakorlati profitunk belőle, hisze ha a létfontosságú elemeket ott gyártják, akkor csak reménykedhetünk,hogy jó lesz és más ország is rendszeresíteni akarja majd, így mi is kaphatunk 1 kis profitot.

Tehát:

Pozitív:
Nem félvállas meló lesz,
talán tapasztalatot is,
jobb (esetleg jó) technikával bővülünk, aminek mi is lehetünk a support országa + más is rendelhet belőle

Negatív:
Bukás is lehet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 814
122 819
113
Sikerült új információkat szereznem az új egyenruháról, rip-stop anyagú lesz, átszabva övön kívül viseléshez, az új minta még kérdéses, hogy lesz-e lehetséges, hogy marad a boci minta, maga a teljes gyakorló pedig úgy fog kinézni mint szabásilag mint a sivatagi amit a missziós katonák hordanak.

Rendszeresítési dátumot még nem mondtak, a költségvetéstől függ, szóval isten tudja mikor lesz.
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Apró fejlesztés ez a radar és alig rendelünk belőle. Talán annyit profitálhatunk belőle, hogy a meglévő lepukkant technikáinkat az itt szerzett tapasztalatokból esetleg részlegesen tudjuk modernizálni.
Bár szerintem ehhez jóval többre lenne szükség! (Mármint elektronikai stb. szaktudáshoz és gyártói hátterhez.)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Meg, ha úgy általában pozítiv tapasztalatokkal jár az együttműködés, akkor hátha újabb és újabb együttes projekt követi majd... :)
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
A haderő fejlesztéséről is írok néhány elképzelést, melyek kifejezetten a Kárpát medencei elhelyezkedésünkre van optimalizálva.

A beszerzéseket elsősorban a szövetségeseink által hadrendből kivont, még számunkra jól hasznosítható eszközökkel kezdeni. Ha a németek felajánlanak nekünk 50-60 db Leopardot (pl. A4) amit ki akarnak vonni, azt azonnal el kell fogadni, sőt elébe kell menni és a megfelelő szinten jelezni kell nekik, hogy nálunk erre szükség van. (Némi protekció felajánlása a német cégeknek stb.)

Ugyanez igaz a többi NATO országra is, ahonnan normális állapotú, jónéhány évig használható cuccokat kaphatunk. (Legalább 15 évig)

Imike írta, hogy a Gripenek A szériáját a svédek kivonják és a legújabbat állítják hadrendbe. Ezekből ingyen vagy fillérekért tudnánk beszerezni gépeket. Szerintem újabb 14 gép akár kevesebb fegyverzettel is már elegendő lenne, hogy a saját légterünket és a NATO-s feladatainkat is elláthassuk. Esetleg 1-2 szomszédunkét is. (Igazából legalább 3x14 gép kellene, de ez egyelőre csak álom.)

Helikopter beszerzés
Én egyértelműen a lengyel S-70i-re szavazok. Ebből is legalább 36 db kellene amiből 14 nehéz fegyverzettel rendelkezik (a 10 millás példányok:))), 14 könnyebb példány (a 6 millások), 8 olyan ami között van EÜ helikopter és polgári, katasztrófavédelmi feladatokra stb. is alkalmas.

Szállító repülőgép
Úgy gondolom, hogy első körben 3-4 db Bae-146 bőven elegendő lenne. Mivel elsősorban személyszállításról és humanitárius felhasználásról van szó ezek a gépek erre a célra tökéletesen megfelelnek.

Nem tudom, hogy a Rába képes lenne-e normális védettséggel ellátott PSZH-kat gyártani, esetleg valamilyen fegyverzettel is felszerelni, de a HM-nek már régen kellett volna ilyen irányú megbízást adni ezekre a fejlesztésekre.

A kézifegyvereket illetően egyértelműen saját fejlesztésre kellene hagyatkozni. Szerintem még van is ehhez megfelelő szaktudás, gyártási potenciál. (Esetleg valamilyen licenc gyártás, de hogy mi lenne jó azt nem tudnám megmondani.)
A ruházatnak és felszerelésnek is hazai gyártásúnak kell lenni, ezzel munkahelyeket is teremthetnének és nyílván kevesebbe is kerülne.

Most első nekifutásra ennyi, egy másik alkalommal még ismét nekifutok ennek a témának más oldalról is.