A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ezt a b*zit mikor csukják már le? Szerintem elég szart kavart már, kishal is a médiában, nyugodtan lehetne vele példát statuálni.

Hat azert jogallamban nem ugy megy, hogy becsukjuk, akinek nem tetszik a szövege... :p

En amúgy azt sem tudom, ki ez, YT dobta fel, csak meghökkentem rajta, láthatóan nagyon fáj neki a haderoreform, utana meg a NATO ellen őrjöng (tovább nem néztem, kissé irritál ez az izgatott, szinte levegoert kapkodo eloadasmodja.)
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Hat azert jogallamban nem ugy megy, hogy becsukjuk, akinek nem tetszik a szövege... :p

En amúgy azt sem tudom, ki ez, YT dobta fel, csak meghökkentem rajta, láthatóan nagyon fáj neki a haderoreform, utana meg a NATO ellen őrjöng (tovább nem néztem, kissé irritál ez az izgatott, szinte levegoert kapkodo eloadasmodja.)
Off:
Nem emlékszem már a nevére de pár éve telesírta a sajtót meg úgy kb mindent is, hogy itt diktatúra van, meg mentsék meg a kis firkász helyét mert drága a bérleti díj aztán úgy kunyizott mint most az index stb...
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Ez egy erdekes kerdes. En egyaltalan nem vagyok biztos benne, hogy kaptak exportjogot is az altaluk gyartott Patriakra avagy Rosomakra - a licensz gyartasra szol, meg ugye fejlesztgetik hozza a sajat fegyverzetuket, de nem emlekszem exportra.
Szerintem nem veletlenul probaljak even ota szorostul-borostul megvenni a Patria Land reszleget a finn allamtol (ill a norveg Kongsbergtol, utobbi 49.9% tulajdonos a Patria Oyban.)
Errol, valamint a Borsukrol illetve a kapacitasokrol, fejlesztesekrol (eg ZSSW-30 unmanned torony) volt egy jo cikk: http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/...sko-polskie,po-epoce-rosomaka-czas-na-borsuka

Ebbol kiderul, hogy 2019 vegen az amugy is 2035 december 31-ig ervenyes licensz ki lett terjeszteve 2052 december 31-ig.
Amugy a PGZ-nel mar elerheto rendelesre a Rosomak XP is (a' la Patria XP), de a cikk szerint errol egyelore semmi nesz a miniszteriumbol - esetleg ezekbol rendelhetnenk?
Eleg rendesen el voltak foglalva amugy, a cikk szerint 863 Rosomak keszult a seregnek es valoszinuleg meg 100 kell majd.
Mondjuk a jelenlegi tornyukat inkabb tartsak meg maguknak, akkor inkabb tegyuk ra ugyanazt, ami az IFV-re kerul, ha az megoldhato.
A Borsuknak is varnia kell a ZSSW-30 toronyra, csak most kezdtek meg a tesztelest, 2021 vege elott nemigen lesz belole leszallitott peldany, raadasul az is csak a Bushmaster II 30mm hasznalja, amit en ma mar szinten nem bantenek (ha Lynx lesz, akkor legyen ezen is Lance 2.0/Wotan35, sokkal egyszerubb lenne a supply chain es logisztika.)

Találtam két dolgot, ezekből össze is állt a teljes kép bennem:

Az eredeti licensz valóban nem tartalmazott export jogot, de 2013 óta, azaz 7 éve lehetőségük van rá, a szerződést a Patriával ekkor módosították úgy, hogy export jogot kapjanak:
The original 2002 Polish AMV license was for 690 AMV vehicles with no rights to sell them abroad but in 2013 the contract was renegotiated for additional 307 vehicles and export restrictions were removed. As a result Poles started to seek for potential buyers.
https://www.strategypage.com/htmw/htarm/20150902.aspx
Tényleges export tevékenységnek két nyoma van, az egyik 30 alapjármű szállítása a szlovákoknak (ez az üzlet ugye kútba esett, nem lett belőle semmi) és 40 db alapjármű szállítása az Egyesült Arab Emírségeknek.
https://www.defence24.com/first-of-...e-user-high-quality-is-our-main-winning-asset7

A következtetésem az, hogy tudnak exportálni, vannak is ilyen terveik, de nem törik össze magukat, hogy vásárlót találjanak, elsődleges a saját seregük ellátása.
Persze van az a pénz (UAE) amiért azonnal exportra kezdenek termelni.
Én örülnék neki, ha tőlük vennénk 8x8-at. (Bár nem rajongok az egész kategóriáért, szerintem túl nagyra, túl nehézre nőttek.) Az AMV XP élvonalbeli a maga kategóriájában.
Nem lenne buta dolog, ha a közepes dandár a lengyel minta szerint lenne, ha egy német mintájú nehézdandárral össze lehet hangolni a dolgot a seregen belül.
 
K

kamm

Guest
Találtam két dolgot, ezekből össze is állt a teljes kép bennem:

Az eredeti licensz valóban nem tartalmazott export jogot, de 2013 óta, azaz 7 éve lehetőségük van rá, a szerződést a Patriával ekkor módosították úgy, hogy export jogot kapjanak:
The original 2002 Polish AMV license was for 690 AMV vehicles with no rights to sell them abroad but in 2013 the contract was renegotiated for additional 307 vehicles and export restrictions were removed. As a result Poles started to seek for potential buyers.
https://www.strategypage.com/htmw/htarm/20150902.aspx
Tényleges export tevékenységnek két nyoma van, az egyik 30 alapjármű szállítása a szlovákoknak (ez az üzlet ugye kútba esett, nem lett belőle semmi) és 40 db alapjármű szállítása az Egyesült Arab Emírségeknek.
https://www.defence24.com/first-of-...e-user-high-quality-is-our-main-winning-asset7

A következtetésem az, hogy tudnak exportálni, vannak is ilyen terveik, de nem törik össze magukat, hogy vásárlót találjanak, elsődleges a saját seregük ellátása.
Persze van az a pénz (UAE) amiért azonnal exportra kezdenek termelni.
Én örülnék neki, ha tőlük vennénk 8x8-at. (Bár nem rajongok az egész kategóriáért, szerintem túl nagyra, túl nehézre nőttek.) Az AMV XP élvonalbeli a maga kategóriájában.
Nem lenne buta dolog, ha a közepes dandár a lengyel minta szerint lenne, ha egy német mintájú nehézdandárral össze lehet hangolni a dolgot a seregen belül.

Nice find! :)

Akkor ez meg egyszerubb: legyen lengyel Patria, azaz Rosomak a kerekes IFV, egy adag uszokepes, egy adag XP/nehez... korabban mar emlegettem, hogy talan be is lehetne dolgozni? Viszont tovabbra is a RM 35mm toronyhoz ragaszkodnek, ha Lynx/Puma lesz, sokkal egyszerubb minden egyforma fegyverzettel.
 
K

kamm

Guest
Apropo, ha mar Rosomak es a PGZ: megtalaltam, amire emlekeztem a T72-es "modernizacio" kapcsan. Nem akartam felhozni eddig, hatha rosszul emlekeztem, de igazam volt: https://www.armadninoviny.cz/dodavky-zbrani-do-polske-armady-v-roce-2019.html

A lengyelek T72 atalakitasi - tehat nem modernizalas, mert ahhoz a fegyverrendszert cserelni kellene! - programja 230 darab T72-esre $1,749 milliard zlotyba azaz $450 millioba kerul majd: cirka ketmillio dollar/hk aron ejjeli harcra is alkalmassa teszik oket es a radio ill kommunikacios rendszert lecserelik - azaz egy limitalt elektronikai upgrade.
Sajat, lengyel ceggel, ketto millio dollarert per hk, ennyi.

Ezek szerint az en becselesem $5M korul egy teljes modernizaciora meg keves is volt...
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
https://privatbankar.hu/cikkek/makr...any--felmilliardos-profit-geppisztolybol.html
..
"Nagyon úgy néz ki, hogy bejött a fegyverbiznisz az Orbán-kormánynak, ugyanis a kiskunfélegyházi fegyvergyárat üzemeltető TERRA Gyártó és Szolgáltató Zrt. árbevétele a 2018-as 168 millió forintról 2019-ben 2 milliárd forintra gyarapodott, ez pedig a 2018-as 211 millió forintos veszteséget rögtön 480 millió forintos nyereséggé varázsolta - derül ki a cég beszámolójából. Ráadásul úgy, hogy a kézifegyverek sorozatgyártása csak valamikor tavaly nyáron kezdődött meg. A TERRA Zrt. az állami HM Arzenál Zrt. tulajdonában van."
..
"Nem csak Magyarországon, hanem Ausztriában is van a magyar államnak fegyvergyára. Érdekes módon ez sem a Honvédelmi Minisztérium irányítása alatt működik. Tavaly novemberben jelentette be a kormány, hogy felvásárolta a Hirtenberger Defence Systems (HDS) nevű brit-osztrák fegyvergyárat a HDT Védelmi Ipari Kft. nevű cégen keresztül, ami az MNV Zrt. felügyelete alatt működik."

A Kos (Arész/Mars hadisten princípiumának otthona) Fidesz számára nincs fontosabb a hadseregnél:
"Lapunk is írt arról, hogy a 2021-es költségvetésből úgy tűnik, hogy a haderő elsődleges prioritás az Orbán-kormány számára. A honvédelmi kiadásokra 778 milliárd forintot szánnak jövőre, ami 30 százalékkal több, mint az idei költés, míg a rendvédelmi kiadások megközelítik a 953 milliárd forintot 2021-ben. Már a 2020-as költségvetés is rekord volt: idén 616 milliárd forintot fordít a kormány honvédelmi feladatokra, a legmagasabb összeget a rendszerváltás óta."
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Megnéztem a videót,idegesítő és süt belőle a gyűlölet. A kommentek meg egyszerűen hányinger. pl ilyenek:
"a mai magyarországnak nevezett maffiaállam bármelyik erőszakszervezetében szolgálni nemcsak ostobaság, de aljasság is." Ezt írták a honvédségre is
Ki ez az unszimpatikus barom? Hasonló, mint Bayer Zsolt.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
https://privatbankar.hu/cikkek/makr...any--felmilliardos-profit-geppisztolybol.html
..
"Nagyon úgy néz ki, hogy bejött a fegyverbiznisz az Orbán-kormánynak, ugyanis a kiskunfélegyházi fegyvergyárat üzemeltető TERRA Gyártó és Szolgáltató Zrt. árbevétele a 2018-as 168 millió forintról 2019-ben 2 milliárd forintra gyarapodott, ez pedig a 2018-as 211 millió forintos veszteséget rögtön 480 millió forintos nyereséggé varázsolta - derül ki a cég beszámolójából. Ráadásul úgy, hogy a kézifegyverek sorozatgyártása csak valamikor tavaly nyáron kezdődött meg. A TERRA Zrt. az állami HM Arzenál Zrt. tulajdonában van."
..
"Nem csak Magyarországon, hanem Ausztriában is van a magyar államnak fegyvergyára. Érdekes módon ez sem a Honvédelmi Minisztérium irányítása alatt működik. Tavaly novemberben jelentette be a kormány, hogy felvásárolta a Hirtenberger Defence Systems (HDS) nevű brit-osztrák fegyvergyárat a HDT Védelmi Ipari Kft. nevű cégen keresztül, ami az MNV Zrt. felügyelete alatt működik."

A Kos (Arész/Mars hadisten princípiumának otthona) Fidesz számára nincs fontosabb a hadseregnél:
"Lapunk is írt arról, hogy a 2021-es költségvetésből úgy tűnik, hogy a haderő elsődleges prioritás az Orbán-kormány számára. A honvédelmi kiadásokra 778 milliárd forintot szánnak jövőre, ami 30 százalékkal több, mint az idei költés, míg a rendvédelmi kiadások megközelítik a 953 milliárd forintot 2021-ben. Már a 2020-as költségvetés is rekord volt: idén 616 milliárd forintot fordít a kormány honvédelmi feladatokra, a legmagasabb összeget a rendszerváltás óta."
Az AIRBUS gyár sem a HM alárendeltje. A nagy HM cégek tulajdonosi jogait Bártfai Máger Andika gyakorolja. A Hirtenberger magáncég, és hagy ne folytassam. Fegyvergyára a HM-nak nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Megnéztem a videót,idegesítő és süt belőle a gyűlölet. A kommentek meg egyszerűen hányinger. pl ilyenek:
"a mai magyarországnak nevezett maffiaállam bármelyik erőszakszervezetében szolgálni nemcsak ostobaság, de aljasság is." Ezt írták a honvédségre is

Belpesti, nem éppen heteroszexuális aknamunka. Ne húzd fel magad! Inkább örülj neki, hogy "kijönnek a fényre" és feljegyezhetőek a kisnoteszba!
Ha háború lenne az ilyen puhapöcsűek sírva csinálnának maguk alá.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Vigyázó szemetek Rábára Nyrt-re vessétek!
Van 1-2 pletyka, hogy miért nem vesz az állam annyi rába H járműt, sőt idén talán eladás is lehet belőle.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Apropo, ha mar Rosomak es a PGZ: megtalaltam, amire emlekeztem a T72-es "modernizacio" kapcsan. Nem akartam felhozni eddig, hatha rosszul emlekeztem, de igazam volt: https://www.armadninoviny.cz/dodavky-zbrani-do-polske-armady-v-roce-2019.html

A lengyelek T72 atalakitasi - tehat nem modernizalas, mert ahhoz a fegyverrendszert cserelni kellene! - programja 230 darab T72-esre $1,749 milliard zlotyba azaz $450 millioba kerul majd: cirka ketmillio dollar/hk aron ejjeli harcra is alkalmassa teszik oket es a radio ill kommunikacios rendszert lecserelik - azaz egy limitalt elektronikai upgrade.
Sajat, lengyel ceggel, ketto millio dollarert per hk, ennyi.

Ezek szerint az en becselesem $5M korul egy teljes modernizaciora meg keves is volt...
Ráadásul nekünk erre semmi kapacitásunk nincs.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Az AIRBUS gyár sem a HM alárendeltje. A nagy HM cégek tulajdonosi jogait Bártfai Máger Andika gyakorolja. A Hirtenberger magáncég, és hagy ne folytassam. Fegyvergyára a HM-nak nincs.

Nem Bártfai Máger Andika, hanem egy tárca nélküli miniszter, aki a nemzeti vagyon kezeléséért felelős. Jelenleg Bártfai Máger Andrea asszony tölti be a pozíciót!
..
144. §-tól:
http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=208417.382988
..
Tájékozódj:
http://mnvzrt.hu/felso_menu/rolunk
..
Az is a magyar állam, annyi a lényeg!