A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 919
113
Tatai facebookos aknavetos kepeket erdemes meg mindig megnezegetni aki hianyolja az optikat a bernekrol. /nem azzal dicsekednek hogy van rajtuk de latni a kepeken./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 919
113
Jah de attól még nem kell arra utalni, hogy van optika aztán meg valójában még a típus sincs kiválasztva.
Van optika kikepzes is folyik vele. Tehat boritekolhato hogy a kesobbiekben lessz beszerezve. Nem kell megijedni. /par nappal ezelott olvastam itt hogy lehet nem is lessz.../ igazabol annak cafolatakent irtam/jeleztem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 415
120 774
113
Van optika kikepzes is folyik vele. Tehat boritekolhato hogy a kesobbiekben lessz beszerezve. Nem kell megijedni. /par nappal ezelott olvastam itt hogy lehet nem is lessz.../ igazabol annak cafolatakent irtam/jeleztem.
Lesz beszerezve de egyelőre egy évvel csúszunk az új kézifegyverekre való átállással és 10 000 helyett van egyelőre 50 db optika 3 külön gyártótól. Szóval ez nekem azt jelenti, hogy nincs optika.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 045
113
Tájékoztató közbeszerzési eljárás eredményéről

Katonai járművekkel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások

Vállalkozási keretszerződés „Különféle műszaki technikai eszközök felújítása, javítása, technikai kiszolgálása 2020–2022” tárgyban

A beérkezett ajánlatok száma: 1

A nyertes gazdasági szereplő neve: Honvédelmi Minisztérium Currus Gödöllői Harcjárműtechnikai Zártkörűen Működő Részvénytársaság

A szerződés végleges összértéke: 2 480 314 961,00 HUF (Áfa nélkül)

Az eljárást lezáró döntés meghozatalának időpontja: 2020.06.18.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
526
1 023
93
Ebben a hozzászólásban másik GBAD rendszerre gondoltál, vagy arra, hogy repülő.
Mert 3 napja nyomozok olyan légvédelmi rendszer után, amelyik képes AMRAAM-ot indítani, de ilyet sehol sem találok. Akkor ennek valamilyen nagyon új dolognak kellene lennie. Ennek lehetősége eléggé le van szűkülve.
A Raytheon, akitől ugye az AMRAAM érkezne, nagy partnerséget alakított ki a Rheinmetall-lal (és persze a Lockheed nagy versenytársa), akinek ugyan van saját légvédelmi fejlesztése, de ez per pillanat elsősorban az Oerlikon ágyúcsaládban merül ki. Félig ugyan benne vannak a LeFlasys-ben is, ami egy elég korrekt VSHORAD rendszer, és még ideális is lenne a török járművekre, de nem gondolom, hogy az AMRAAM-nak köze lenne ehhez. Az AMRAAM-hoz sokkal nagyobb radar szükséges, mint ami a LeFlasys-ben jelenleg van.
Annál is inkább, mert a LeFlasys - ha jól tudom - Stingert használ, amire alternatívaként ott a Mistral III, ami ráadásul még jobb is. Szerintem, ha a Mistralokhoz hozzá is nyúlunk, akkor az elsősorban a hordozó platformot, valamint a vezérlő, és a célfelderítő rendszert fogja érinteni. A fejlesztés a rakétán szerintem megtartja nálunk a rendszerben magát a rakétát. Pláne, hogy van már vele tapasztalat, meg hogy említettél egy lehetséges MBDA együttműködést is. Nem venné jól ki magát, ha együtt akarunk velük működni, és az egyik fegyverrendszerüket kidobnánk a kukába egy versenytársért.
A másik gond az említett MBDA kapcsán, hogy ők meg a Lockheed-del vannak összebútorozva, így nem hinném, hogy engednék az AMRAAM integrációját. Annál is inkább mert neki vannak hasonló rakétái az Aster 15/30 képében.
Az MBDA együttműködés pedig, ha ATGM-et érintené, akkor meg a Spike lóg ki a képből, amit meg a Diehl gyárt az Eurospikenak. (Persze ott van még a Mesko is a lengyeleknél, saját licence jogokkal)
Tehát vagy 2 féle ATGM-et fogunk rendszeresíteni (nem túl valószínű, még ha az MMP olcsóbb is, de nem integrálta még senki harcjárműre), vagy egyet, és az nem az MBDA lesz.
Akkor marad a légvédelmi együttműködés. A repülőfedélzeti fegyvereket most kihagyom, de persze azokra is óriási szükség lenne, de ott nem valószínű egy hazai gyártás a kis mennyiségű megrendelés miatt.
Akkor marad a közepesnél nagyobb hatótávolságú légvédelmi megoldás. Ott logikus lenne az ABM képes, és frissen elkészült MEADS rendszer, mert ott érintett a Lockheed, az MBDA, és még a Diehl is. De akkor továbbra is az a gondom, hogy - tudtommal - az AMRAAM nincs integrálva a MEADS-ba
És valószínűleg nem is lesz, pont a Lockheed miatt, mert a Raytheon-t ők egy ilyen üzletbe nem engednék be.
Szóval továbbra is az a logikus számomra, hogy :
VSHORAD - Mistral III automata tornyon, Skyranger
SHORAD, MRAD - NASAMS
ABM - TLVS other CAMM Bár ennek a létjogosultsága csökken a NASAMS-szal.

Mivel az AMRAAM-ra már van LOI-nk, így az nekem biztosnak tűnik, ergo a CAMM-nak az Aster 15-tel nem sok értelme maradna...
Viszont a TLVS-ben benne lenne az MBDA (mint fő contractor), a RM (MAN alvázra készült el eddig), a Lockheed a PAC-3 rakétákkal, és adott esetben az Diehl is, mivel a TLVS-hez illeszthető Iris-T-is.
A Lockheed PAC-3 rakétái miatt pedig értelmet nyerhet a másik 1Mrd USD összegű szerződés az USA felé.
Kihagytam valamit?:rolleyes::hadonaszos:
Szerintem meg lehet,hogy van,olyan még nem publikus rendszer ami nem nyílvános! Szerintem :)
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 483
24 104
113
118188518_3319914081385657_5568028594400665213_o.jpg

Jól látom ez egy szép puska?:hadonaszos:
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Nem mellékesen ezt a rendszert Rheinmetall, ami azért 3:40 kísértetiesen hasonlít mi új légvédelmi rendszerünk egységeire.
Ja és nem mellékesen mintha ugyan azt az ágyút használná mint LYNX .

Egy komoly kérdés a LYNX nem használható csapatlégvédelemre ? ? ?


jaj videó lemaradt
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 007
7 188
113
Nem mellékesen ezt a rendszert Rheinmetall, ami azért 3:40 kísértetiesen hasonlít mi új légvédelmi rendszerünk egységeire.
Ja és nem mellékesen mintha ugyan azt az ágyút használná mint LYNX .

Egy komoly kérdés a LYNX nem használható csapatlégvédelemre ? ? ?

jaj videó lemaradt

mivel ezt az oerlikon tornyot a Boxerre is integrálták több mint valószínű hogy csak a megrendelő kérésén múlik a lynxre való integrálás. Az hogy jó ötlet e..aztat nem tudom
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 560
18 714
113
Igazából itt arra lennék kiváncsi hogy ki hogyan képzelné el a Magyar haderő tervszerű fejlesztését és ésszerű javaslatokat szeretnék, ha lehet. Nem azt szeretném hogy 100 F-22 és hogy még 3 atombomba. Hanem realitás talaján sokszor a múlt hibáin lovagol mindenki ( LEO, LVM, C-130 ) stb... Ti hogyan?
Szerintem alaphangon a katona egyéni felszereléseivel kellene kezdeni! Szinte semmi infó ilyen jellegű fejlesztésekről, sisak, ruha, málha...van a " digitális katona" program de hagyjuk inkább kategória! Az elmúlt időszakban is nagyon gyatrán kezeli ezt a témát a HM! Felesleges 100 db F-35-ről beszélni még nincs normális bakancs a katonán! Helikopter téren sem vagyok megelégedve! Ez a Airbus 145 m jó kis gép, de nem egy kimondott támadó helikopter! Nyilván kell ilyen kategória is! De szükség lenne kimondott harci helikopter típusokra is ( Tiger, Cobra stb stb)! Amúgy estig lehetne sorolni mi lenne jó meg hasznos! Alapfelszerelés, ruházat, kézifegyver szerintem ez az alap!
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
mivel ezt az oerlikon tornyot a Boxerre is integrálták több mint valószínű hogy csak a megrendelő kérésén múlik a lynxre való integrálás. Az hogy jó ötlet e..aztat nem tudom
Mivel a csapatlégvédelem a mistralokkal van megoldva ami hagy kívánni valót maga után, szerintem akkor nem kérdés.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Szerintem alaphangon a katona egyéni felszereléseivel kellene kezdeni! Szinte semmi infó ilyen jellegű fejlesztésekről, sisak, ruha, málha...van a " digitális katona" program de hagyjuk inkább kategória! Az elmúlt időszakban is nagyon gyatrán kezeli ezt a témát a HM! Felesleges 100 db F-35-ről beszélni még nincs normális bakancs a katonán! Helikopter téren sem vagyok megelégedve! Ez a Airbus 145 m jó kis gép, de nem egy kimondott támadó helikopter! Nyilván kell ilyen kategória is! De szükség lenne kimondott harci helikopter típusokra is ( Tiger, Cobra stb stb)! Amúgy estig lehetne sorolni mi lenne jó meg hasznos! Alapfelszerelés, ruházat, kézifegyver szerintem ez az alap!
Védőmellény prototípusok a Magyar Honvédségnél

Háromnapos és rohamzsák prototípusok a Magyar Honvédségnél

A felderítő ezred új felszerelési tárgyai