A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
532
1 044
93
Ebben a hozzászólásban másik GBAD rendszerre gondoltál, vagy arra, hogy repülő.
Mert 3 napja nyomozok olyan légvédelmi rendszer után, amelyik képes AMRAAM-ot indítani, de ilyet sehol sem találok. Akkor ennek valamilyen nagyon új dolognak kellene lennie. Ennek lehetősége eléggé le van szűkülve.
A Raytheon, akitől ugye az AMRAAM érkezne, nagy partnerséget alakított ki a Rheinmetall-lal (és persze a Lockheed nagy versenytársa), akinek ugyan van saját légvédelmi fejlesztése, de ez per pillanat elsősorban az Oerlikon ágyúcsaládban merül ki. Félig ugyan benne vannak a LeFlasys-ben is, ami egy elég korrekt VSHORAD rendszer, és még ideális is lenne a török járművekre, de nem gondolom, hogy az AMRAAM-nak köze lenne ehhez. Az AMRAAM-hoz sokkal nagyobb radar szükséges, mint ami a LeFlasys-ben jelenleg van.
Annál is inkább, mert a LeFlasys - ha jól tudom - Stingert használ, amire alternatívaként ott a Mistral III, ami ráadásul még jobb is. Szerintem, ha a Mistralokhoz hozzá is nyúlunk, akkor az elsősorban a hordozó platformot, valamint a vezérlő, és a célfelderítő rendszert fogja érinteni. A fejlesztés a rakétán szerintem megtartja nálunk a rendszerben magát a rakétát. Pláne, hogy van már vele tapasztalat, meg hogy említettél egy lehetséges MBDA együttműködést is. Nem venné jól ki magát, ha együtt akarunk velük működni, és az egyik fegyverrendszerüket kidobnánk a kukába egy versenytársért.
A másik gond az említett MBDA kapcsán, hogy ők meg a Lockheed-del vannak összebútorozva, így nem hinném, hogy engednék az AMRAAM integrációját. Annál is inkább mert neki vannak hasonló rakétái az Aster 15/30 képében.
Az MBDA együttműködés pedig, ha ATGM-et érintené, akkor meg a Spike lóg ki a képből, amit meg a Diehl gyárt az Eurospikenak. (Persze ott van még a Mesko is a lengyeleknél, saját licence jogokkal)
Tehát vagy 2 féle ATGM-et fogunk rendszeresíteni (nem túl valószínű, még ha az MMP olcsóbb is, de nem integrálta még senki harcjárműre), vagy egyet, és az nem az MBDA lesz.
Akkor marad a légvédelmi együttműködés. A repülőfedélzeti fegyvereket most kihagyom, de persze azokra is óriási szükség lenne, de ott nem valószínű egy hazai gyártás a kis mennyiségű megrendelés miatt.
Akkor marad a közepesnél nagyobb hatótávolságú légvédelmi megoldás. Ott logikus lenne az ABM képes, és frissen elkészült MEADS rendszer, mert ott érintett a Lockheed, az MBDA, és még a Diehl is. De akkor továbbra is az a gondom, hogy - tudtommal - az AMRAAM nincs integrálva a MEADS-ba
És valószínűleg nem is lesz, pont a Lockheed miatt, mert a Raytheon-t ők egy ilyen üzletbe nem engednék be.
Szóval továbbra is az a logikus számomra, hogy :
VSHORAD - Mistral III automata tornyon, Skyranger
SHORAD, MRAD - NASAMS
ABM - TLVS other CAMM Bár ennek a létjogosultsága csökken a NASAMS-szal.

Mivel az AMRAAM-ra már van LOI-nk, így az nekem biztosnak tűnik, ergo a CAMM-nak az Aster 15-tel nem sok értelme maradna...
Viszont a TLVS-ben benne lenne az MBDA (mint fő contractor), a RM (MAN alvázra készült el eddig), a Lockheed a PAC-3 rakétákkal, és adott esetben az Diehl is, mivel a TLVS-hez illeszthető Iris-T-is.
A Lockheed PAC-3 rakétái miatt pedig értelmet nyerhet a másik 1Mrd USD összegű szerződés az USA felé.
Kihagytam valamit?:rolleyes::hadonaszos:
Szerintem meg lehet,hogy van,olyan még nem publikus rendszer ami nem nyílvános! Szerintem :)
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 031
113
118188518_3319914081385657_5568028594400665213_o.jpg

Jól látom ez egy szép puska?:hadonaszos:
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Nem mellékesen ezt a rendszert Rheinmetall, ami azért 3:40 kísértetiesen hasonlít mi új légvédelmi rendszerünk egységeire.
Ja és nem mellékesen mintha ugyan azt az ágyút használná mint LYNX .

Egy komoly kérdés a LYNX nem használható csapatlégvédelemre ? ? ?


jaj videó lemaradt
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 145
7 608
113
Nem mellékesen ezt a rendszert Rheinmetall, ami azért 3:40 kísértetiesen hasonlít mi új légvédelmi rendszerünk egységeire.
Ja és nem mellékesen mintha ugyan azt az ágyút használná mint LYNX .

Egy komoly kérdés a LYNX nem használható csapatlégvédelemre ? ? ?

jaj videó lemaradt

mivel ezt az oerlikon tornyot a Boxerre is integrálták több mint valószínű hogy csak a megrendelő kérésén múlik a lynxre való integrálás. Az hogy jó ötlet e..aztat nem tudom
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 653
19 003
113
Igazából itt arra lennék kiváncsi hogy ki hogyan képzelné el a Magyar haderő tervszerű fejlesztését és ésszerű javaslatokat szeretnék, ha lehet. Nem azt szeretném hogy 100 F-22 és hogy még 3 atombomba. Hanem realitás talaján sokszor a múlt hibáin lovagol mindenki ( LEO, LVM, C-130 ) stb... Ti hogyan?
Szerintem alaphangon a katona egyéni felszereléseivel kellene kezdeni! Szinte semmi infó ilyen jellegű fejlesztésekről, sisak, ruha, málha...van a " digitális katona" program de hagyjuk inkább kategória! Az elmúlt időszakban is nagyon gyatrán kezeli ezt a témát a HM! Felesleges 100 db F-35-ről beszélni még nincs normális bakancs a katonán! Helikopter téren sem vagyok megelégedve! Ez a Airbus 145 m jó kis gép, de nem egy kimondott támadó helikopter! Nyilván kell ilyen kategória is! De szükség lenne kimondott harci helikopter típusokra is ( Tiger, Cobra stb stb)! Amúgy estig lehetne sorolni mi lenne jó meg hasznos! Alapfelszerelés, ruházat, kézifegyver szerintem ez az alap!
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
mivel ezt az oerlikon tornyot a Boxerre is integrálták több mint valószínű hogy csak a megrendelő kérésén múlik a lynxre való integrálás. Az hogy jó ötlet e..aztat nem tudom
Mivel a csapatlégvédelem a mistralokkal van megoldva ami hagy kívánni valót maga után, szerintem akkor nem kérdés.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
Szerintem alaphangon a katona egyéni felszereléseivel kellene kezdeni! Szinte semmi infó ilyen jellegű fejlesztésekről, sisak, ruha, málha...van a " digitális katona" program de hagyjuk inkább kategória! Az elmúlt időszakban is nagyon gyatrán kezeli ezt a témát a HM! Felesleges 100 db F-35-ről beszélni még nincs normális bakancs a katonán! Helikopter téren sem vagyok megelégedve! Ez a Airbus 145 m jó kis gép, de nem egy kimondott támadó helikopter! Nyilván kell ilyen kategória is! De szükség lenne kimondott harci helikopter típusokra is ( Tiger, Cobra stb stb)! Amúgy estig lehetne sorolni mi lenne jó meg hasznos! Alapfelszerelés, ruházat, kézifegyver szerintem ez az alap!
Védőmellény prototípusok a Magyar Honvédségnél

Háromnapos és rohamzsák prototípusok a Magyar Honvédségnél

A felderítő ezred új felszerelési tárgyai
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 538
113
Szerintem alaphangon a katona egyéni felszereléseivel kellene kezdeni! Szinte semmi infó ilyen jellegű fejlesztésekről, sisak, ruha, málha...van a " digitális katona" program de hagyjuk inkább kategória! Az elmúlt időszakban is nagyon gyatrán kezeli ezt a témát a HM! Felesleges 100 db F-35-ről beszélni még nincs normális bakancs a katonán! Helikopter téren sem vagyok megelégedve! Ez a Airbus 145 m jó kis gép, de nem egy kimondott támadó helikopter! Nyilván kell ilyen kategória is! De szükség lenne kimondott harci helikopter típusokra is ( Tiger, Cobra stb stb)! Amúgy estig lehetne sorolni mi lenne jó meg hasznos! Alapfelszerelés, ruházat, kézifegyver szerintem ez az alap!
A digitális katona egész jól haladgat és elég komoly büdzsét is kapott a jövő éviből, nagyobb beszerzések arra évre vannak ütemezve, belőle. (ennyi pénz kb sose volt még személyi felszerelésre mint ami a jövő évitől lesz) Nekem ez a téma nagyon szívügyem és évek óta most látok némi fényt alagút végén.
 
H

Hummen23

Guest
Szerintem alaphangon a katona egyéni felszereléseivel kellene kezdeni! Szinte semmi infó ilyen jellegű fejlesztésekről, sisak, ruha, málha...van a " digitális katona" program de hagyjuk inkább kategória! Az elmúlt időszakban is nagyon gyatrán kezeli ezt a témát a HM! Felesleges 100 db F-35-ről beszélni még nincs normális bakancs a katonán! Helikopter téren sem vagyok megelégedve! Ez a Airbus 145 m jó kis gép, de nem egy kimondott támadó helikopter! Nyilván kell ilyen kategória is! De szükség lenne kimondott harci helikopter típusokra is ( Tiger, Cobra stb stb)! Amúgy estig lehetne sorolni mi lenne jó meg hasznos! Alapfelszerelés, ruházat, kézifegyver szerintem ez az alap!

Talán ez már nem teljesen aktuális. Ha nem is tökéletes a sorrendiség, de fejlesztenek mindent. Olvasgasd a combat gear blog-ot, ott láthatsz néhány futó projektet sisakról, táskákról, mellényekről.
A gyakorló már adott és jó, a bakancs is, egyéni fegyverzet is... egy szóval minden alakul.
És az elmúlt időszak bejelentéseit figyelve ki lehet jelenteni, hogy a legvadabb álmaink teljesülnek.
Lassan átalakul a struktúra és a technika is. Később talán mennyiségi változások lehetnek.
Nem túlzás hogy egy álmot élünk meg.
 
H

Hummen23

Guest
A felderítő ezredről jutott eszembe, hogy lehetséges volna a Bocskai-tól való különválasztása, és dandárrá átalakítása?

Így még lenne a nehéz/közepes/könnyű dandár +a különlegesek.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Szerintem alaphangon a katona egyéni felszereléseivel kellene kezdeni! Szinte semmi infó ilyen jellegű fejlesztésekről, sisak, ruha, málha...van a " digitális katona" program de hagyjuk inkább kategória! Az elmúlt időszakban is nagyon gyatrán kezeli ezt a témát a HM! Felesleges 100 db F-35-ről beszélni még nincs normális bakancs a katonán! Helikopter téren sem vagyok megelégedve! Ez a Airbus 145 m jó kis gép, de nem egy kimondott támadó helikopter! Nyilván kell ilyen kategória is! De szükség lenne kimondott harci helikopter típusokra is ( Tiger, Cobra stb stb)! Amúgy estig lehetne sorolni mi lenne jó meg hasznos! Alapfelszerelés, ruházat, kézifegyver szerintem ez az alap!
Alaphangon tájékozatlan vagy. Sok minden megvalósult a tervezettekből. Kicsit olvasgass.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Először töltsék fel rendesen, hogy az ezred méret meglegyen aztán utána dandározzunk.
Kb a 39 eseket kell mellejukcsapni hogy ezredde valjanak.

A 24 . kerul igy valojaba feltoltottsegi hianyba. /ami ott azert eddig nem igen volt jellemzo./ egy pct osztallyal es egy tuzerosztalyal ez viszonylag konnyen orvosolhato lenne. /ezek nem igenyelnek tulsagosan nagy ember igenyt./ majd egy 3. Lovz felallitasaval szerintem teljeserteku dandarra valhatna... /ez a lovz persze tobb embert ignyel mint a tuzer es pct osztaly./