A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Terminator said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Helikopter nélkül nem megy - interjú Benkő Tibor vezérkari főnökkel
"Szinte védtelen a Magyar Honvédség egy külső támadással szemben – mondta Kovács Gyula" - ebben a szintén HVG-s írásban:

http://htka.hu/2013/02/22/szinte-vedtelen-a-magyar-honvedseg-egy-kulso-tamadassal-szemben/

Ez pedig a fenti cikk eredetije a HVG.hu-n, ami azért linkelek be, mert Kovács Gyula reagál is a hozzászólásokban:

http://hvg.hu/itthon/20130321_honvedseg_vezerkari_fonok_Benko?FullComment=true#comments
 nakérem, akkor itt van mége egy cikk:

http://nol.hu/lap/forum/20130323-tenyleg_pancserek_a_katonak

 

erre járt a komisszár?
 

F1End

Member
2010. július 17.
92
1
6
Azért tegyük hozzá, Európára nem jellemző a fegyverkezés, inkább a lefegyverzés vagy szintentartás, jobb esetben. Az, hogy nincs pénz nem igaz, semmivel sincs kevesebb pénze az említett országoknak, mint például a 70 -es, 80 -as években, egyszerűen csak nem fegyverkezésre költik, hanem nyugdíjra, egészségügyre meg hasonlókra.
A sorozást nem utasítom el teljesen, de amíg egy ilyen kis létszámú haderőt sem tudunk normálisan felszerelni, addig teljesen értelmetlen felduzzasztani a létszámot.
 
D

danielblack

Guest
Szomorú valóság :-( Én ezen interjúban erős utalást látok arra, hogy a mihuk mennek a levesbe és felfegyverzett szállító helik lesznek jobb esetben.
 

szekely2020

Member
2013. február 8.
161
8
16
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-27/" rel="nofollow">GrGLy</a> persze.
 

szekely2020

Member
2013. február 8.
161
8
16
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-27/" rel="nofollow">Terminator</a> nos az a  helyzet,hogy a románok fegyverkeznek... a cikkek amiken fitogtatják erejüket azok románul vannak és nem értenétek, van románia topik, ha olyan valamit látok  majd szolok ha nem tiltanak ki végleg a forumból, de mint mondtam nem kell félni töllük, sokkal nagyobb szarban vannak mint Magyarország, féltik Erdélyt...
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Helikopter nélkül nem megy - interjú Benkő Tibor vezérkari főnökkel
Szerintem is ideje volna változtatni az MH humán stratégiáján. Egy csomó erőforrást elpocsékoltunk, emberit és technikait is ... Rengeteg jó képzettségű és fizikai állapotú magyar ember teljesen kívülálló a haza védelmét illetően. Ha lett volna eszük a vezéreknek akkor erre mentek volna rá, vagyis az állandó hivatásos állomány mellé egy pár hónapos kiképzésen több tíz, vagy akár százezer férfiból lehetne fegyverforgató tartalékot képezni, akik ha kell minden további nélkül tudják kezelni az alapvető technikát (pl. fegyver: oldalfegyver, gépkarabély, páncéloselhárító eszközök) ha helyzet van. Emlékszem 89-90-re amikor minket is elzavartak a fenébe a sereg közeléből is - mert olyan szintű leszerelés volt mint Linder Béli idejében, vagyis "nem akarok katonát látni" ... Hát ennek most itt a böjtje, átestünk a ló túloldalára. Generációk nőttek úgy fel, hogy nem képesek felfogni mit jelent az országot megvédeni az ellenségtől, mert ez "nem az ő feladatuk". De a kukákat borogatni azt tudják, meg az utcán, stadionokban verekedni, hogy a többiről ne is beszéljünk.
Persze ehhez kéne egy olyan törvényhozói akarat és honvédelmi vezetés amely felfogja ennek a hasznosságát és el is tudja a társadalommal fogadtatni. Továbbá célirányosan, fegyverforgatásra kell betanítani az embereket, nem értelmetlen hülyeségekkel múlatni az időt. És akkor elmondhatnánk, hogy tényleg képesek vagyunk megvédeni magunkat, mert seperc alatt elő tudunk ugrasztani a zubbonyzsebből több tízezer katonát. A svájci példa jó, és nem is kivitelezhetetlen, amikor kint jártam azt tapasztaltam, hogy bizony ott helyieknek igényük is van erre, vagyis a nagy részük nem akarja kihúzni magát ebből az állampolgári kötelességből sem.
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
754
1 913
93
Én úgy látom - innen a civil pályáról -,  hogy valami mintha mozdulna a jó irányba, de ez még kb. az "elhatároztuk, hogy végre teszünk valamit" szinten van. Attól félek, hogy mire valami ténylegesen elindulna, hopp, itt vannak a választások, új vezetés, és mindent kezdünk előről, s megint kell 3 év, hogy ugyanide eljussunk :( De hát a reményhal...
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
"A kedves szomszédaink szívesen fegyverkeznének , csak nincs miből. Nézz már utána kicsit."

fú, nem mondod? asszem pont ezt írtam, csak tudod létezik irónia..., ne csinálj úgy, mintha miattad fújna a Nemere, mert nem áll jól, elég tájékozott vagyok, nincs szükségem kioktatásra ;)

 

"Ettől függetlenül , viszont a gépesítés , felszerelés fejlesztést fontosnak tartom  ,egészséges kereteken belül (mert a szerződéses,önkéntes állománynak erre szüksége van , hogy megfelelően el tudja látni a feladatát) …"

ezzel értek egyet én is, ahogy írtam, kell egy megfelelő létszámú, fejlett felszerelésű és eszközparkú, professzionális hadsereg, a jelenlegi tartalékos rendszer viccnek jó max, pedig lenne pár példa a világból, hogy hogyan működhetne jól, csak sosem akarunk jó példát követni, inkább kitalálunk valamit, még ha rossz is

 

"Egész olcsón megúsztad, ha én ilyet írok le akkor alapból -5-re árazzák be a hozzászólásom."

erre nem tudok mit reagálni, engem az sem nagyon hatna meg, régóta olvasom a HTKA-t, csak nem regisztráltam jó ideig, tisztában vagyok vele, hogy sokszor egy szakmailag megalapozott hozzászólás is mínuszba van keményen, míg egy balgaság meg az egekben :)
 

Ikarosz3

New Member
2010. augusztus 21.
12
0
1
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Helikopter nélkül nem megy - interjú Benkő Tibor vezérkari főnökkel
Egy pár oldalt olvasgattam visszafelé, és egy pár észrevételt szeretnék tenni.

-Külföldi missziókkal kapcsolatban: Sokan, mind a vezetők,mind a közvélemény, nem fogta még föl, hogy mi az, hogy szövetségesnek lenni.Pl.:hogy a NATO nem ŐK,hanem MI. Ha az ország elvárja, hogy szükség esetén segítsenek, akkor esetleg nem árt hivatkozási alapot teremteni...Hogy ebben milyen mértékben tud az ország részt venni, arra vannak megfelelő emberek, akik ezt meg tudják ítélni.

-Sorkatonaság,tartalékos rendszer:Amíg a hivatásos/szerződéses sereg is forráshiányos,tárgyi eszközök hiányával küzd, addig miből lehet tartalékos rendszert kiépíteni? A tartalékosokat is ki kell képezni rendesen(nem két nap és két forint), gyakorlatoztatni őket,stb. Szóval jelenleg ennek nincs értelme.
A sorkatonasággal hasonló a helyzet, én éppen lemaradtam róla, nem igazán bánom. Ha igaz amiket meséltek, hogy alig lőttek el egy pár lőszert,stb,stb...hát, akkor nem volt sok értelme.
Nemrég felvetették elcseszett ötlet szintjén, hogy kötelezni lehetne az állampolgárt valami katasztrófavédelmi szolgálatra, vagy mire. Erről azt gondolom(hasonlóan a tartalékos behíváshoz), hogy addig rendben, hogy behívnak, én esetleg elmegyek, és hogyan tovább. Ha mindenféle felkészítés nélkül elzavarják az embereket árvizet elhárítani,ott csak a keveredés lesz, semmi más.Vagy pl.: ha elmegyek sorkatonának,csak mert kitalálják, amíg odavagyok, ki gondoskodik a családról, meglesz-e a munkahelyem, mire visszamegyek, stb

-Egy esetleges konfliktus a közeljövőben: Ezzel kapcsolatban, azoknak a véleményét osztom, akik nem látják túl valószínűnek, hogy Mo. a közeljövőben közvetlen háborús konfliktusba kerülne. Ha megnézzük a környező államok gazdasági és haditechnikai szintjét, máris kiesik egy pár ország, akik kishazánkhoz hasonlóan le vannak gatyásodva, és kisebb gondjuk is nagyobb annál, hogy háborút indítsanak. Vagy éppen annyira irracionális, hogy eszükbe sem jut pl.: Ausztria.
Bár találkoztam már olyannal, aki nagyon fennakadt azon, hogy az osztrákok valami hadgyakorlatot tartottak a határ közelében, és milyen már, hogy a Honvédség nem reagált erre(?!?) Mert ha akkor az osztrákok megtámadnak minket, akkor mi lett volna,hú...
Erre én:És ugyan, miért támadtak volna?
Válasz: Nem tudom, talán területeket akartak volna szerezni...
Aha...szóval egy semleges ország megtámad egy NATO tagországot, mert jódolgában éppen területeket akar szerezni...
Csak azért írtam ezt ide, hogy vannak, akik ilyen szinten kezelik ezt a kérdést.

Azt még hozzátenném, hogy mint törvénytisztelő, adófizető állampolgár elvárnám, hogy a magyar politikai vezetés olyan külpolitikát folytasson, hogy minél kevesebb feszültség legyen a környező országokkal kapcsolatban.

Végszóként:Vannak tényleg páran, akiknek az a rögeszméjük, hogy mindenképpen háborúba kell bonyolódni valamelyik szomszédos országgal.

„Önök nem tudják nálam jobban elítélni a háborút. A háború kegyetlen, és ezt semmi sem enyhíti, és akik háborút hoztak országunkra, azok minden elképzelhető átkot és balszerencsét megérdemelnek. Én tudom, hogy nem volt részem a háború előidézésében és azt is tudom, hogy ma nagyobb áldozatokat hozok a háború befejezéséért, mint önök közül bárki."
William Tecumseh Sherman

Remélem érthetőre sikeredett, köszönöm a figyelmet.
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Helikopter nélkül nem megy - interjú Benkő Tibor vezérkari főnökkel
Sokan szidjak itt a vezerkari fonok dumajat.Most oszinten vart valaki valami mast mint hogy a fejes eloall es lenyilatkozza hogy nehany aprosagtol eltekintve minden rendben van?
Ez a nyilatkozat engem nem lepett meg.Az lepett volna meg ha olyanokat nyilatkozik hogy mennyire szar a helyzet.
Ja hogy akkor holnap mar nem lenne vezerkari fonok.
En megertem az embert.A kormany nem ad penzt,szuk a keret,neki meg gondolnia kell a nyugdijara,Persze hogy nem fog semi rosszat mondani a honvedsegrol.
Most ha elkezdene ostorozni a politikai vezetest meg a honvedseget akkor annak mi ertelme lenne az o szemszogebol?? Semmi.
Kovacs Gyulabol kellene sok sok aki megmondja a frankot,persze hulyesegeket o is beszel,de nagyjabol egyet lehet vele erteni,es akkor talan lenne valami.
En is megkerdeznem hogy miert van tobb alezredes mint ornagy? Miert van tobb ornagy mint hadnagy,Es stb lehetne sorolni.
Alulrol kellene epitkezni,legeloszor is egy strategiat felallitani hogy mik a tervek aztan gyerunk,Ahogy meg szepen haladunk felfele ugy lehetne kirugdosni a tiszteket akik semmire nem kellenek.
Egy masik dolog viszont.Ilyen politikai gazdasagi kornyezetben ki az aki be merne vallalni 5000 fos elbocsatast.??
Senki. Amig politikai szandek nincs egy rendes honvedseg felallitasara addig itt kar elmelkedni. En vissza is vonulok. Koszonom.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 277
7 737
113
Nem tudtam hova tegyem remélem itt elmegy...

 

http://www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg/hirek/orban-viktor-foga
 

szekely2020

Member
2013. február 8.
161
8
16
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-27/" target="_blank" rel="nofollow">GrGLy</a> azt fogja hinni ,hogy össze beszéltünk ugyanezt raktam fel én is  a Magyarország topikba :p
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
Ikarosz3 said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Helikopter nélkül nem megy - interjú Benkő Tibor vezérkari főnökkel


Azt még hozzátenném, hogy mint törvénytisztelő, adófizető állampolgár elvárnám, hogy a magyar politikai vezetés olyan külpolitikát folytasson, hogy minél kevesebb feszültség legyen a környező országokkal kapcsolatban.
<p class="new-blogpost-comment-notice">


<p class="new-blogpost-comment-notice">
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
Dejó, csak a válaszom maradt le...

Én viszont azt várom el, hogy a magyarságért és a magyarság érdekeiért álljanak ki. Pár évtizede erre magasról szarnak.
Az ilyen gumigerincű kártevők "törvényeit" nem hogy nem tudom, nem is akarom tisztelni.
Becstelen "emberek" becstelen törvényeket hoznak.
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
silurusglanis said
Az állam mióta van értünk?
Régóta forrong bennem ez a kérdés nem tudom hogy hogy érted, de legalább itt kifejthetem ezen alkalomból a véleményem az állam és az állampolgár kapcsolatáról.

 

Szerintem az állam van az állampolgárért és nem fordítva.

Miért? Mert maga az állam egy 5-6000 éves találmánya az embernek hogy biztonságosabbá és kiszámíthatóbbá tegye a környezetét.

Sajnos ezt rögtön kihasználták az államapparátus tetején ülők hogy uralkodjanak a lakosok felett. Lettek fáraók és királyok ezer évekig, míg az ember megszokta hogy az állam egy felsőbbrendű entitás. Még az utóbbi évszázadban is ezzel hülyítették az embert, hogy az állam érdeke fontosabb az állampolgárnál lásd kommunizmus. Másik irányból jött a nemzetállami megközelítésből (uralkodó nemzet=állam) a nacionalisták akik meg a nemzetet tartották és tartják ma is felsőbbrendűnek az embernél.

Úgy gondolom a magyar állam prioritása azon magyar állampolgárok kiszolgálása akik életvitelszerűen erre a 93036 km2-re vannak utalva. Sajnos ezt a mai napig torzítják különféle ideológiák amiért néha emberéletekkel fizetünk.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 478
14 750
113
Panoz.....

"Úgy gondolom a magyar állam prioritása azon magyar állampolgárok kiszolgálása akik életvitelszerűen erre a 93036 km2-re vannak utalva."

Nagyon igaz, mivel az ÁLLAM definiálásának egyik ma elismert tétele a TERRITORIALITÁS.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-27/" rel="nofollow">silurusglanis</a>

"Az állam mióta van értünk?"

 

Elvileg amióta létezik. Hiszen erre hozták létre. Az egyének létrehoztak maguk fölé egy "rendszert", azért, hogy az egyéni problémáikat hatékonyabban rendezzék. Ha végig gondolod, nem véletlenül a "nagy folyó menti civilizációk" jöttek létre először. Egyszerűen a folyó áradt, kellet gát és csatorna, ezt meg egyedül vagy családilag nem tudsz létrehozni. Erre kitalálták az államot.
Lényegében az állam az egy probléma megoldó szervezett, amely a lehetőségekhez mérten objektív, és társadalmilag igazságos.
Alapvető célja egyébként a biztonság megteremtése.
A három "alap" biztonsági ág pedig:
1. Gazdasági biztonság (fenti gátas példa jó erre)
2. Belbiztonság (lényegében a belső konfliktusok rendezése, vagyis az igazságszolgáltatás)
3. Külbiztonság (ez a külső támadások elleni védelem, vagyis a haderő fenntartása)

Az összes többi biztonság ebből a fenti három alapból következik. (Például létbiztonságot ad az, hogy szervezet keretek között termelhetsz, nem rabolnak ki büntetlenül, és nem zsákmányolják el a javaidat mindenféle idegen hordák.)

Az állam csak úgy tudja ellátni a fenti feladatokat, ha az erőszak monopólium a kezében van. Ergo csak ő bánthatja az állampolgárokat, mégpedig a teljes társadalmi akarat érvényesülése értelmében. Ennek a társadalmi akaratnak az írásban foglalt szervező elvei a törvények. Ezeket pedig be kell tartatni, amit ugyebár csak erőszakkal lehet.

Szerintem a jelenlegi magyar állam gyengén muzsikál a fenti 3 alap biztonság kérdésében, de ettől még az állam értünk van.