A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 016
12 874
113
Mondjuk egesz meresz abbol 800 lengyel parducbol kiindulni - ez legyen mondjuk 200 magyar tank megfeleloje. Nekem sokkal szimpatikusabb ez a hozzaallas hogy szepen lassan fokozatosan fejlesztunk 44 aztan meg remelhetoleg 88 es vegul ha a gazdasag engedi 132-re. Mert most komolyan ha az iden hozna a Mikulas 132 tankot, mi a rossebet tudnank veluk kezdeni(meg a 44 is problema lenne szerintem) igy 2020-ban? Honnan varazsolnank hozzajuk embert?

Nagyon kivancsi leszek hogy a lengyeleknek ez hogy fog sikerulni - ha csak nem adjak el a nepnek a 3 vagy 4 szazalekot...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mondjuk egesz meresz abbol 800 lengyel parducbol kiindulni - ez legyen mondjuk 200 magyar tank megfeleloje. Nekem sokkal szimpatikusabb ez a hozzaallas hogy szepen lassan fokozatosan fejlesztunk 44 aztan meg remelhetoleg 88 es vegul ha a gazdasag engedi 132-re. Mert most komolyan ha az iden hozna a Mikulas 132 tankot, mi a rossebet tudnank veluk kezdeni(meg a 44 is problema lenne szerintem) igy 2020-ban? Honnan varazsolnank hozzajuk embert?

Nagyon kivancsi leszek hogy a lengyeleknek ez hogy fog sikerulni - ha csak nem adjak el a nepnek a 3 vagy 4 szazalekot...
Igen, elég sokan el vannak azért tévedve a számokkal.
Az hogy a lengyelek ennyit akarnak, az senkit nem igazán érdekel.
A 800, úgy néz ki, hogy több, mint amennyi várhatóan az angol, a német, és a francia hadseregnek lesz. ÖSSZESEN!!! :eek::rolleyes:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
Tök jó lett volna. Csak már 20 éve kétezres éveket írunk.
Én nem tudom,de ennyien hiányoztak az irodalom orárol ált. iskolában?
A párhuzamvonás,mint példa,az ismeretlen fogalom?
A lényeg,hogy nem kell alrendszereket célirányosan kifejleszteni,hanem már meglévő rendszereket illeszteni.Ez jelentősen csökkenti a költségeket.
Ez a Lynx gyártásfilozófiája is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Szerinted a NEXTER nem a sajat ágyúját fogja bedobni a közösbe hanem a programban részt sem vevő RM ágyút?
Szerintem potenciális vevők is vannak, akik max az automata töltőben látnának szívesen francia együttműködést!

Te vennél a franciáktól harckocsiágyút?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Én nem tudom,de ennyien hiányoztak az irodalom orárol ált. iskolában?
A párhuzamvonás,mint példa,az ismeretlen fogalom?
A lényeg,hogy nem kell alrendszereket célirányosan kifejleszteni,hanem már meglévő rendszereket illeszteni.Ez jelentősen csökkenti a költségeket.
Ez a Lynx gyártásfilozófiája is.
Az a különbség, hogy a RM a saját - más eszközökben már szinergiában kiválóan működő - rendszereket pakol össze a Lynxbe.
Az meg hogy a Lynxre felkerül a PZH futóműve, gyakorlatilag lényegtelen a fegyverrendszer működése szempontjából.
Arról se felejtkezz el, hogy lehet, hogy még T-55 esetén könnyedén illesztessz bármit, mert az nagyjából a rácsavarozás bonyolultságát jelenti, addig mondjuk a Lynx fedélzeti számítógépe meg nem valószínű, hogy elviseli, ha te mondjuk egy másik célzórendszert akarsz belehenkölni.
Az a baj, hogy te leragadtál a T-55/64/72 színvonalán, miközben a 105mm-es Giat LG1 mk III is már digitalizált tűzvezető rendszerrel működik.
Az ilyen rendszerekhez akkor tudsz bármilyen digitális rendszert illeszteni, ha megvan a gyártói támogatásod, vagy megkaptad a forráskódját.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szerintem potenciális vevők is vannak, akik max az automata töltőben látnának szívesen francia együttműködést!

Te vennél a franciáktól harckocsiágyút?
Igen.
Nem nézem le a francikat. Tudnak ők is sokszor alkotni. Csak sokszor lazák és beleszarnak jól van az úgy alapon. Ha meg belejönnek sokszor túlkomplikálják.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 571
79 743
113
Szerintem potenciális vevők is vannak, akik max az automata töltőben látnának szívesen francia együttműködést!

Te vennél a franciáktól harckocsiágyút?

Ma úgy néz ki,hogy nem nagyon lesz más.Az RM nincs a projektben azaz a következő NATO harckocsilőszer a 140-es lesz.Hacsak nem csinál löveget ehez a lőszerhez az RM akkor bizony a kutya se fogja venni az ágyújukat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
Az a különbség, hogy a RM a saját - más eszközökben már szinergiában kiválóan működő - rendszereket pakol össze a Lynxbe.
Az meg hogy a Lynxre felkerül a PZH futóműve, gyakorlatilag lényegtelen a fegyverrendszer működése szempontjából.
Arról se felejtkezz el, hogy lehet, hogy még T-55 esetén könnyedén illesztessz bármit, mert az nagyjából a rácsavarozás bonyolultságát jelenti, addig mondjuk a Lynx fedélzeti számítógépe meg nem valószínű, hogy elviseli, ha te mondjuk egy másik célzórendszert akarsz belehenkölni.
Az a baj, hogy te leragadtál a T-55/64/72 színvonalán, miközben a 105mm-es Giat LG1 mk III is már digitalizált tűzvezető rendszerrel működik.
Az ilyen rendszerekhez akkor tudsz bármilyen digitális rendszert illeszteni, ha megvan a gyártói támogatásod, vagy megkaptad a forráskódját.
Nézz már körül a világba.LM belerakja aNG rendszereit az F16V-be,és egyedi igényekre egyedi eszközöket,alrendszereket.Egy hk rendszerei pedig jóval egyszerűbek....
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 156
15 811
113
Úgy gondolom, hogy a főerőket a legjelentősebb hadurakról kell elnevezni, plusz a Hunyadi és az Anjou családok dupláztak e tekintetben (Károly Róbert + Nagy Lajos és Hunyadi János + Hunyadi Mátyás), míg Savoyai Jenő megcsinálta azt, amit előtte százötven évig senkinek nem sikerült, nála nagyobb hőse a Duna-völgyének nincs! Attila pedig a legnagyobb név, amit fel tudunk mutatni.

Az átfegyverzés pedig jó alkalom lenne a kurucos-kommunista névadással való szakításhoz. Nem becsülöm le Bocskai-t meg Klapkát, de azért...

Savoyaiért egy nagy like!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113
Teljesen egyetértek veled. Ki lett már tucatszor tárgyalva, feltehetően a -esek mennek a kohóba,mindenféle szépítgetés, illetve homályos HM ködösítés ellenére is. Ezekkel így, nincs mit kezdeni. Még álmában se gondoljon senki arra, hogy itthon megoldunk valami házi gányolást rájuk és az milyen jó dolog lesz. Nem lesz. Mert ipari kapacitás és szakmai hozzáértés itthon ehhez nulla. Amennyiben a HM valami fonákra vett gondolattól vezérelve, még egy teljes korszerűsítés és felújítás mellett dönt, ezen harckocsik esetében, akkor a következő lehet csak és kizárólag. Már meglévő korszerűsítési verzió megvétele, valamelyik hozzá jól értő gyártótól. Ilyen az eredeti orosz T-72 B, valamelyik legújabb verziója. Netán a szerbek M-84AS1 korszerűsítési programja. A lengyeleké szerintem a legócskábbak egyike. Meg lehet vizsgálni mennyibe fájna egy ilyen felújítási program, hasonlítva egy Leopárd 2A7 HU árához. Lehet meglepődne mindenki. Azt persze tartom, hogy szükség lenne mondjuk 1, de inkább 2 zlj hadműveleti tartalékra, valamilyen elfogadható minőségű harckocsiból. Mert éles helyzetben olyasmire bizony szükség van. Nem vagyunk könnyű helyzetben, mert nincs semmink jelenleg.


...namégegyszer/sokadszor:

- járóképes T-72 100e$
- "szénné" páncélozva a'la IDF (ERA/NERA), + futómű, 1,5m$ (Kb. 61-2 Tonna)
- 2. vonalas NATO célzó,-, +rádió-technika 1-200e$
- "amit akarsz" (ésszel), "kapsz rá" 200e-t($, nem zsebbe :p )

...ééééés már van is egy qrva jó testőre a Leóknak.
2 "m$ alatt is lehettünk volna...
...és ennyiért ugyanolyan nehéz kilőni, mint a Leo-t, negyed áron. Üzemel is, töredék áron. Ugyanúgy nem halnak meg benne, mint az izraeliek modernizált T-iben. De ha mennek a Leo-k előtt(felderíteni, tisztogatni), akkor pl. a nagymacska nincs "zavarva" a vadászatban. 2-1/3-1 szendvicsben (mint a németek a Tigrisekkel csinálták), elég tiszteletet/rettegést tudnak kiváltani (ahogy a Tigrisek is), és igazolják az ilyen "hibrid" taktika lehetőségeit.

De 500e-ért lehet, hogy belefaragják az leváltott L44-es 120-a ágyúkat(talán).
...csak hogy közelítsünk a szabványosításhoz.
Még tíz évig lehet kanibalizálgatni a motort lazán, utána meg jöhetnek a német(MTU/Lieherr/...) motorok, váltók lépésről lépésre.

Ha karácsonyfa alá nemcsak az eladó drága kedvenceit rakjuk "mutatóba", hanem egy szükségek/lehetőségek diktálta reális kompromisszumot, akkor VAN eredmény.

..vagy lehet járni díszszemlére, ha baj van, akkor meg lesni a pincéből!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 156
15 811
113
Attilába ne menjünk bele(én speciel magyar vagyok nem hun de ez csak a saját vélemenyem).Az meg külön nem is tudom mi,hogy egy franciáról akarsz elnevezni egy magyar katonai szervezetet 1920 után...

Savoyairól nem 1920 után, hanem 1683, 1686, 1687, 1697, 1716 és 1717 után kellene magyar katonai szervezetet elnevezni

De ha mindenképp etnikai magyart akarsz:


https://hu.wikipedia.org/wiki/Pálffy_János_(nádor)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 468
67 825
113
Én is láttam régen az Abrams felújítós filmet. Ezért is érdekel nagyon a Spanyol Leopardok állapota. Elmondtam mit tennék velük, azaz tetetnék velük, nagyjából ugyanaz. Amikor megkérdezte a gúnyos hangsor, hogy képzelem el, elmondtam, hogy képzelem el. Amikor számokat kértetek tőlem, számokat adtam. Végig, minden egyes valaki által mellékesen bedobott és aztán a többiek által azt megtámadott hülyeség közepette is. Bele lett kötve a kereskedelmi meglátásaimba, de nem észérvekkel, hanem ismét csak gúnnyal és túlzott számokkal amiket mintha én mondtam volna, pedig én felvezettem értelmes számokat.

A kórus a fikázáson felül, meg egy-egy értelmetlen mantrán kívül nem állított vele szemben semmit. A számaim realitásával nem igazán sikerült hadba lépni, az idővel sem sikerült. Ha kivitelezhető amit a hetekben a leókra felvezettem, akkor az a7 árának a feléből, kétharmadából lenne még egy zlj harckocsink nagy alkatrészátfdéssel, de sok olcsóbban beszerezhető alkatrésszel is. De az fasság, mert ez a színvonal csak mindenki másnak jó elsővonalas gépnek akinek nincs a6 vagy a7. Tehát színvonalas eszköz. Csak úgy megkérdezem, hogy kiállítanátok a 44 a7-et egy zlj leo2pl ellen és fogadnátok rá, hogy nem lesz veszteség? Vagy azt hiszitek, hogy mivel ezek a7-ek, ész nélkül lehet rohanni vele a harctéren, nem kell fedezni magatokat tereptárgyakkal, objektumokkal, és ezt nem kapja ki egy atgm? Persze reméljük lesz rajta ads, de amikor gyalogság battyog mellette mögtte, akkor úgy ki lesz kapcsolva mint a pinty.

Szóval ha nem nőtt át egy fa a spanyol leókon, vagy nincsenek négyzetméteres rohadások amik már szerkezeti mélységben eszik az acélt, nem olyanok mint a tengerben rohadó roncsok, nem szétlőtt céltárgyak, akkor vázig lebontva és felújítva egy modern harctéren a helyét megálló harckocsi zászlóaljat kaphatnánk. Akkor is, ha eredetileg gyengébb alváltozatok. Akkor is ha beleőrülnétek az első komoly parádén, hogy itt vannak ezek a rövid csöves leók.

Szóval a gyengébbek kedvéért mégegyszer.

-Mivel nincs rájuk érdeklődés(tudom részünkről sem) nem 1 m eur lenne az áruk, hanem kevesebb. A chileiek némi jófejséggel 800k darabáron kapták a sajátjaikat jó állapotban( @Papinak jelezném a kereskedelmi százalékokat ). Mivel ezek fostalicskák, és a spanyolok is inkább szabadulnának a nyomasztó vackoktól, szerintem simán megkapnánk 500k/db áron és ebben benne lenne, hogy ők szállíttják el.

-Elszállítják a németekhez akikkel természetesen előzetesen megállapodunk a felújítás és fejlesztés időkeretéről és költségéről. Leverjük az árat amivel csak tudjuk. Átutaljuk az első részletet a komolyságot bizonyítandó. A németek szétszedik ezeket a szarokat. Megállapítják, hogy sokkal súlyosabb a helyzet. Mivel előzetesen ezzel is kalkuláltam az áraknál, némi tárgyalás után kicsit feljebb nyomják az árat mégha nem is lenne feltételnül muszáj. Ők is jó járnak, mi is, mert renedsen elvégzik a feladatokat. Felújítási szekció, vázig bontják a gépeket, kipucolják, a rohadó részeket(ha vannak) pótolják, aztán az alapoktól elkezdik felépíteni. Eddig a szétszedés, megújítás, felújítás felvert árral kb. 1-1,5 m eur

-Új páncélbetéteket kapnak, a6 szintű felfüggesztést, kerekeket, lánctalpat, a hagyományosan ehhez mért hajtásláncot, motorfelújítást vagy cserét, a tornyon a lövész optikáját kiemelik a tetőre, cserélik elektromosra a löveg és a torony meghajtását, megkapja a belső béléseket, feltöltik folyadékokal. A lövegen alkatrészeket cserélnek hogy tudja az L44-hez az új lőszereket. Kialakítják az flw 200 helyét a torony tetején. Kialakítják az extra páncél rögzítési pontjait a tornyon és a teknőn. a5-a6 szintű optikát kap. A legfejlettebb tűzvezetőrendszerüket kapja, hálózati integrációs eszközöket építenek be. Ha elég első körben a pénz, felvarrják az flw 200-at a toronyra és a kiegészítő páncét a törzsre és a toronyra, kap egy modern apu-t. Festés. Szállítás, rendszeresítés. A kialkudott ártól függően illetve az első körben felszereltektől függően(de miért hagynánk félbe?) 4-5 m eur/db

-Megérkeznek az első tankjaink és a kialakított műszaki lánctalpasaink. Átvesszük őket és teszteljük, aztán hadrendbe állítjuk és van egy immár a környezetünk számára nyomasztóan erős második harckocsizászlóaljunk. Nem 2026-ra, vagy 2035-re vizionálva rendelés leadását egyáltalán. Az új a7-ek 2023-2028 között fognak befutni, ha párhuzamosan készülnek ezek velük, akkor ez lehetne az első, tökmindegy. Modern, potenciális harceszköz, amivel a generációváltásig ha megint lesz belátható időn belül az a7-ek mellett nem feszengünk.

-A szükséges állomány 10% váltószemélyzettel kb. 200 fő harcoló, 60 fő szervíz, logisztika, informatika, plusz prancsnokság.

@Papinak még, ha elküldöd inkább fizetés nélkülire a melósaidat ahelyett, hogy a zsebedbe nyúlnál, akkor el fogod veszíteni a legjobb szakképzett embereidet, aztán pótolhatod őket kvóta Ahmedekkel, meg kvóta transzokkal, meg kvótanőkkel, aztán tolhatod a gyártást. De mivel példaszerűen érzékeltettem, hogy van mozgástér, ettől nem kellene ezek miatt a vasak miatt tartania a Uweknak és Hansoknak. :)


Ha már a T72 is szóba került. Megint dolgokat fogok felvetni a nincs hadiiparral szemben, meg a seregfejlesztés érdekében, vigyázat! Jöhet majd a nevetségesen elavult, meg a hülyeség meg a nem lehet megcsinálni anélkül, hogy egy gondolatot is fordítanátok rá, csak elmondom, aztán nyomjátok. Extrémebb mint a többieké, akik ebben a formában önetenék a pénzt a gépekbe. nem tenném, max egy egységes és kisebb parkkal a gyalogság melletti előrenyomuláshoz mint páncélvadász, ha más opciónk nem lenne rá, de rről később.

-kiszedném a 125-ös lövegeket a T72-ből. Megbíznám az itthoni ipart ami képes vázak és elektromos rendszerek komlex egyvelegét felépíteni(bizony itten germanisztánon kívüli mucsán is van élet), hogy építsenek vontatott lövegtalapzatokat. Kerekes módon, úgy gondolom két tengelyen oszlatva a tömeget. Ebbe iktatnám a kiszedett harckocsiágyúkat, körbeforgatható lövegzsámolyon, egy 6-10-12 darabos tárral kiegészítve amiből automatikusan adagolhatja a lövedékeket. RC páncélelhárítóvá építeném őket, szerintem ezt mondjuk pont a Currus is ki tudja vitelezni, aggregátorral, aksival, lövegbeépítéssel, tár és töltőkivitelezéssel, elektrooptikai és távirányító rendszerekkel.

-A személyzetnek nem kellene veszélyeztetnie magát, csak a tárfeltöltéskor, vagy ha kézzel kell tölteni(meghagynám az 'analóg' opciót ha lehet). Ülhetnének akár száz méterekre egy álca alatt, vagy egy teherautóban, vagy egy konténertben a kis laptopjaikkal és joystickkal és lenne egy hálózati kommunikációban is működő, telepíthető, jól álcázható páncélelhárításunk.

-Tudom, ezt megint leköpnétek, mert csak a germán munkahelyek megtartása a fontos, a magyar nem annyira, de itthon is elkészíthető. Rugalmas, szükséges plusz, nem eszik sokat, a lengyelektől még jó lőszert is vehetünk hozzá. Mellékesen a seregen belül ismét állásokat hoz létre. 4 db-os ütegekkel számolva a kiszedett fegyverekből tartalékot is alkotva akár 60 ilyen fegyvert is kiállíthatunk, de ennek a költsége nem zárná a ki a beszerzést, ami filléres. fegyverenként töltők/vontató sofőr, irányzó/parancsnok, 3-4 fő, plusz felderítés, plusz parancsnokság.



T-72 vázak. Ez csak az én mániám, mert páran gondoltak az első felvetésemkor bele a használható koncepcióba, a tüzérségi fegyver, plusz páncél kompozíció. Terrorfegyver lenne a csatatéren harcészati távolságban, de ezt most hagyjuk, nem vizsgálom, megvolt ezt is.

-B verzió, toronycsere. Ennyi az egész emberek, toronycsere. Hitfact 120 torony annyi plusz páncéllal, amit csak elbír az alváz, meg a toronymechanika. Eddig bármire ráapplikálták, erre is menne és bár nem olcsó, de máris harcértékben gondolkodhatunk minden rendszerrel ami kell. Nem kell kidobni a páncélozott vázakat, lehet biztonságosabbra venni a lőszertárolást, nem osztott, nem automata töltésű lőszerrel. Lehet még páncélt tenni az alvázra is. lehet rá ads-t tenni. Lehet belőlünk a gyalogság mellé rendelt harckocsi.

-Vagy a lengyelek Andersre tervezett utomata tornya szintén 120 mm RUAG ágyúval.

-Vagy Cockerill 120 mm torony.

Mind pénzbe kerül, de harcértéket ad és egy harckocsi alvázon ami bírja a súlyt, lehet erősebben tervezni vele, mint a kerekes verziókra, med gépekre. Máris van plusz harckocsi.

De persze ez is biztos baromság. Kerekesen nem az de itt igen.

Szóval nekem hirtelen van pár buta kis ötletem, gondolom az ellenében az eddigi nem lehet, elavult, baromság fog felállni ellenérvként.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 156
15 811
113
Hát szerintem a védelme neccesen érte volna el, mivel M1-re volt plusz páncél pakolva, azt meg tudjuk milyen.

Jogos, de akkor is erősítettek a páncélzaton és kb. az egyetlen komoly T72 modernizáció - bár az ára is olyan lett volna/lenne.

Tényleg, a 72-esnél a torony elejéről nem lehet valahogy cserélni a betét páncélt? Lecsupaszítani a tornyot az öntött részig.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
De 500e-ért lehet, hogy belefaragják az leváltott L44-es 120-a ágyúkat(talán).
...csak hogy közelítsünk a szabványosításhoz.
Ukránok csináltak ilyet,de senki nem rendelte meg.Drága.
full
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 156
15 811
113
Szerinted a NEXTER nem a sajat ágyúját fogja bedobni a közösbe hanem a programban részt sem vevő RM ágyút?

Ha az RM-nek sikerül előbb eladnia a 10-as ágyúját - pl. nekünk - akkor a 130-aselőnyben lesz.

Ráadásul a 130-ast úgy tervezték, hog yelvileg a jelenlegi 120-as ágyúk lecserélhetőek legyenek vele.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány