A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 014
1 619
113
ABC fegyverek ellen van vagy lesz valamilyen komolyabb védőfelszerelés? Különösen a biológia rész érdekelne. Egy komolyabb koronavariáns esetén gondolom a sereget is bevethetnék valamilyen színten. Reélem azért már nem a régi szovjet gumiruhák vannak aktív szenes szűrőkkel.

Amúgy, ha jól emlékszem a taposóaknákat kivonták, de tank elleni akna, különösenen lég vagy tűzérség által telepíthető létezik egyáltalán? Keresgéltem, de konkrétan nem leltem, lehet Én vagyok béna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
Main Battle Tank.

Nem létezik másfajta harckocsi.Az MBT az amgyarul nem fő csatat tank mintahogy az assault rifle sem tánadó puska.Amire az angol az MBT-t használja arra a magyar azt mondja,hogy harckocsi.A magyarban a T-55 is ugyan úgy harckocsi csak így simán mint ahogy a Leopard 2A7 is csak simán harckocsi.
Már a könnyű/közepes/nehéz jelzőt sem rakják az MBT kategóriába tartozó járművek elé.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
ABC fegyverek ellen van vagy lesz valamilyen komolyabb védőfelszerelés? Különösen a biológia rész érdekelne. Egy komolyabb koronavariáns esetén gondolom a sereget is bevethetnék valamilyen színten. Reélem azért már nem a régi szovjet gumiruhák vannak aktív szenes szűrőkkel.

Amúgy, ha jól emlékszem a taposóaknákat kivonták, de tank elleni akna, különösenen lég vagy tűzérség által telepíthető létezik egyáltalán? Keresgéltem, de konkrétan nem leltem, lehet Én vagyok béna.
93M védőruha
https://www.gammatech.hu/?mnuGrp=mn...=main-vedofelszerelesek-vedofelszerelesek_all

93M gázálarc (a szűrőjének minden országban aktív szén van a gázálarcban)
https://combatgear.blog.hu/2010/09/23/93m_gazalarc

93mvedoruha_01.jpg


Ebből már létezik 15M színben is.
 
  • Tetszik
Reactions: 12delta

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Eközben az LG1 digitalizált, MK III-as változata képes 15 mp alatt leadni 6 lövést, 30mp alatt pedig elhagyhatja a TÁS-t.
Egy kézi töltésű löveg?
Honnan számit a 30mp?
A várható ellenséges erők közül egyébként egyedül az ukránoknak van meg a megfelelő számú lövege és radarja ahhoz hogy egyáltalán a teljes műveleti területet lefedje.
A korszerű "réskitöltő" radarok (én inkább a hadszintéri radar kifejezést használnám),mint a csehek vette Elta,már egyben tüzérségi felderitő/bemérő radarok is.
91ben az amcsik 3-5perc alatt visszacsaptak.2003ban ez már 1-3perc volt.(angoloknak is)Autómatikus tüzvezetés és prioritás értékelés.(amcsik az MLRS-t használták,kazettás töltetekkel,nekünk ehez elöbb fel kellene mondanunk az egyezményt).Eleve tartalékoltak rá tűzerőt,illetve a harcvezető rendszer autómatikusan átirányitotta a többit.Marha gyorsan ment.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Ezt attól kérdezd aki MBT-t MGS-ként akar használni(ha már angolul írtad)...

Ha már azt nézzük, egy mbt,(én is jobb szeretem harckocsinak nevezni) bármikor el tudja látni a tűztámogató szerepet, de a hozzá képest papír mgs eléggé korlátozottan a harckocsi áttörő szerepét, hacsak az adott területen nincs nehéz erő, legalábbis nehezebb mint ő maga. Egy ócskavas hk is jó eséllyel komolyabb védelmi mutatókkal rendelkezik passzív védelem tekintetében. Amíg célozni, tüzelni, menni képes, mgs szerepkörre is képes.

Egy ifv alapú járgány számára a t55 is horrort tud jelenteni. Önmagában az a t55 már nem elég védett akár a gépágyú sorozatával szemben, egy atgm-el szemben meg főleg, de kevés plusz páncéllal már pusztán a rétegzés miatt a gépágyú kevés lehet, marad az atgm aminek meg a hk lövedékkel szembeni sebességbeli hátrányát ismerjük, a nagy hatótáv pozitívuma mellett. És nem kell túl sok plusz páncél, hogy kellően osztott célfelület területei közül kelljen válogatni, az atgm indítás viszont rizikós az indító jármű szempontjából is. Szóval az 55-ös lazán elláthatja ezt a tűztámogató szerepet és lehet ráplusszolni némi segítséget, ha aktív rendszerre ilyen szinten nem is sokan pazarolnának, bár egyértelműen ha erre lenne használva, komoly túlélési esélyt biztosítana neki. Ez ugyanígy kiöregedett t-72-vel, Leo 1-el, 2-vel, pattonnal, akármivel működik.

De ha fogod a lynxet, nem tervezed át hátsó motorosra, hogy előre belerakhass valami brutál páncélbetétet, akkor annyit fog tudni mint egy ifv. Ha beállítanád harctéren első sorokba, muszáj lenne neki elsőként felderíteni, befogni a célt és tüzelni, különben gyakorlatilag vége. Mert a legtöbb harctéri fegyver a védettségi szintje alatt marad, gépágyúk ellen, kézi páncéltörő fegyverek ellen van passzív és jó eséllyel atgm ellen aktív védelme, de a hk bedarálja. Lehet temetni a maradványokat, meg veszteséglistára írni a gépet. Egy az egyben vagy tömeges hk-k elleni összecsapásban csak előkészített és jól kihasználható terepen lenne esélye. És mivel már most 50 tonna, elég nehéz további páncélt rátervezni a teljes szerkezet fejlesztése nélkül.

Persze a játékok kedvelt (best armor is the no armor) filozófiája a valóságban is menthet életet egyszer-egyszer, mert a túl könnyű védelem, alu alapú technológia miatt egyszerűen átszáll rajta a lövedék, ha a ballisztikai forma nem elég és behatol, de erre építeni csak veszteségek tudomásul vételével lehet.


Amit felvetettem, 72 alvázra hitfact 120, azt több verzióban görgettem a fejemben, mert azért a modern támadó eszközök és tűrhető(erősíthető) frontpáncél a teknőn még nem teszik védetté a tornyot kellően, csak szűkítik a támadásra érdemes felületet. Harckocsiként bátrabban támadhatna mint bármelyik ifv alapú jármű, de sokkal sebezhetőbben mint egy rendes toronnyal. Segítség a jobban tárolt lőszer, de ha eltalálják, pont ugyanannyira kellemetlen mint a Leóknak volt Szíriában. Tehát azt mint fejlesztendőt gondoltam el, ez egyfajta köztes gépkét született meg bennem, amit fejleszteni kell páncélzatban, talán szerkezetben is a terhelhetőség miatt, vagy kellő védettség tudattal tölthet be mgs szerepet aktív védelmi rendszerrel kiegészítve, szörnyként hatva a gyalogság és annak a gépei számára.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Egy kis összegzés.

Légierő
2 A319 / 2 DF 7X / 1 A330 / 8 Zlin
Itt még 2 és fél lyuk van.
  • Rámpás.szállító: ez sztem 3 KC-390 a honvédség kotelékein belül és A440 a közös NATO német-magyar légiszallitó század keretein belül.
  • Sugárhajtású kiképzőgép: tudom ez sokaknak nemszimpatikus, de a Z2026 konkrét célja ennek beszerzése. Hány darab L-39NG-t lenne idealis beszerezni a 8 Zlin mellé?
  • +1 század vadászgép. Nekem szimpatikusak a svédek, itt "spórolhatnánk", hogy maradjon másra. Kivéve ha Keletről nem hoznak lépékényszerbe.

Egyre több a gyanús jel, hogy lehet még egy titkos bizniszdzset is... pl. mivel ment most Szíjjártó Abu Dhabiba? Persze lehet hogy csak bérelni kellett neki valamit, mert a többi gép nem ért rá. Vagy sötétben nem látszik a Falcon... végül is a Mi-24-eseket is ezért festették szürkére :cool:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
Ha már azt nézzük, egy mbt,(én is jobb szeretem harckocsinak nevezni) bármikor el tudja látni a tűztámogató szerepet, de a hozzá képest papír mgs eléggé korlátozottan a harckocsi áttörő szerepét, hacsak az adott területen nincs nehéz erő, legalábbis nehezebb mint ő maga. Egy ócskavas hk is jó eséllyel komolyabb védelmi mutatókkal rendelkezik passzív védelem tekintetében. Amíg célozni, tüzelni, menni képes, mgs szerepkörre is képes.

Egy ifv alapú járgány számára a t55 is horrort tud jelenteni. Önmagában az a t55 már nem elég védett akár a gépágyú sorozatával szemben, egy atgm-el szemben meg főleg, de kevés plusz páncéllal már pusztán a rétegzés miatt a gépágyú kevés lehet, marad az atgm aminek meg a hk lövedékkel szembeni sebességbeli hátrányát ismerjük, a nagy hatótáv pozitívuma mellett. És nem kell túl sok plusz páncél, hogy kellően osztott célfelület területei közül kelljen válogatni, az atgm indítás viszont rizikós az indító jármű szempontjából is. Szóval az 55-ös lazán elláthatja ezt a tűztámogató szerepet és lehet ráplusszolni némi segítséget, ha aktív rendszerre ilyen szinten nem is sokan pazarolnának, bár egyértelműen ha erre lenne használva, komoly túlélési esélyt biztosítana neki. Ez ugyanígy kiöregedett t-72-vel, Leo 1-el, 2-vel, pattonnal, akármivel működik.

De ha fogod a lynxet, nem tervezed át hátsó motorosra, hogy előre belerakhass valami brutál páncélbetétet, akkor annyit fog tudni mint egy ifv. Ha beállítanád harctéren első sorokba, muszáj lenne neki elsőként felderíteni, befogni a célt és tüzelni, különben gyakorlatilag vége. Mert a legtöbb harctéri fegyver a védettségi szintje alatt marad, gépágyúk ellen, kézi páncéltörő fegyverek ellen van passzív és jó eséllyel atgm ellen aktív védelme, de a hk bedarálja. Lehet temetni a maradványokat, meg veszteséglistára írni a gépet. Egy az egyben vagy tömeges hk-k elleni összecsapásban csak előkészített és jól kihasználható terepen lenne esélye. És mivel már most 50 tonna, elég nehéz további páncélt rátervezni a teljes szerkezet fejlesztése nélkül.

Persze a játékok kedvelt (best armor is the no armor) filozófiája a valóságban is menthet életet egyszer-egyszer, mert a túl könnyű védelem, alu alapú technológia miatt egyszerűen átszáll rajta a lövedék, ha a ballisztikai forma nem elég és behatol, de erre építeni csak veszteségek tudomásul vételével lehet.


Amit felvetettem, 72 alvázra hitfact 120, azt több verzióban görgettem a fejemben, mert azért a modern támadó eszközök és tűrhető(erősíthető) frontpáncél a teknőn még nem teszik védetté a tornyot kellően, csak szűkítik a támadásra érdemes felületet. Harckocsiként bátrabban támadhatna mint bármelyik ifv alapú jármű, de sokkal sebezhetőbben mint egy rendes toronnyal. Segítség a jobban tárolt lőszer, de ha eltalálják, pont ugyanannyira kellemetlen mint a Leóknak volt Szíriában. Tehát azt mint fejlesztendőt gondoltam el, ez egyfajta köztes gépkét született meg bennem, amit fejleszteni kell páncélzatban, talán szerkezetben is a terhelhetőség miatt, vagy kellő védettség tudattal tölthet be mgs szerepet aktív védelmi rendszerrel kiegészítve, szörnyként hatva a gyalogság és annak a gépei számára.

Ettől még hülyeség.Az elavult harckocsit amit tűztámogatónak használsz ugyan úgy kilősz bármilyen közepesen modern pánceltörő fegyverrel mint egy modern MGS-t.A különbség annyi,hogy a modern MGS-t nem hátráltatja az elavult harckocsi elavultságából adódó problémahalmaz...

A harcérték soktényezős dolog és a védettség ebből csak az egyik.Attól,hogy valami védettebb még nem lesz jobb.Nincs az az isten,hogy én egy MGS-ként használt valamennyire modernizált T-72M1-be üljek akárcsak egy Stryker MGS helyett.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Ettől még hülyeség.Az elavult harckocsit amit tűztámogatónak használsz ugyan úgy kilősz bármilyen modern panceltörő fegyverrel mint egy modern MGS-t.A különbség annyi,hogy a modern MGS-t nem hátráltatja az elavult harckocsi elavultságából adódó problémahalmaz...

Csak ha meghagyod a lerottyant formájában. Ezért példaértékű az izraeli mentalitás ezek szempontjából. Maga a nehéz ifv elképzelése azokon a szarokon született meg, amik önmagukban kifutottak a harctéri teljesítőképességükből, de nagyobb löveggel, erősebb páncéllal máris mehettek vissza akár a frontba. Lásd a Magach széria (Patton) egyre durvább verzióit, vagy a Centurion gépekből létrehozott mozgó erődöket, megfigyelőpontokat, vagy a már sokat emlegetett Achzaritot. Ezeknek a példáján született meg lényegében a harckocsiépítésük, kezdve az eléggé felülfegyverzett shermanoktól eljutva a Merkava 4-ig. Nem dobálták ki a szarjaikat csak mert már kevés volt egy adott szerepre, hanem megkeresték, hogy milyen formában mire jó még és arra alkalmassá tették. Nem elengedték, hogy lerohadjon, hanem gondosan megtartották amit lehet, ezért van egy olyan haderejük, aminek nem kellett minden darabját nulláról modernre építeniük, de egy koncentrált támadás esetén ami érné őket, csak a gyalogsági járműveik kiszedése komoly fejfájást okozna, de ha a hk erejük is ott van köztük, előttük, mögöttük(másodvonal), akkor egy páncélfal az egész. A puszta passzív védelem mennyisége képes lenne megtörni egy támadást, a modern eszközeik mellett.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Ettől még hülyeség.Az elavult harckocsit amit tűztámogatónak használsz ugyan úgy kilősz bármilyen közepesen modern pánceltörő fegyverrel mint egy modern MGS-t.A különbség annyi,hogy a modern MGS-t nem hátráltatja az elavult harckocsi elavultságából adódó problémahalmaz...

A harcérték soktényezős dolog és a védettség ebből csak az egyik.Attól,hogy valami védettebb még nem lesz jobb.Nincs az az isten,hogy én egy MGS-ként használt valamennyire modernizált T-72M1-be üljek akárcsak egy Stryker MGS helyett.
Ertem akaro irni
Egyebke abszolut nem ertem mi a feszkes fenenek nem gazoltak meg le stykerekkel a komplett keletiblokkot.... Az osszes allam ami nem nyugati technikat alkalmaz ugysem er kuty ceruzajat sem... His mar a stryker mgs is jobb mint egy tinink tuningolt keleti hk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Ettől még hülyeség.Az elavult harckocsit amit tűztámogatónak használsz ugyan úgy kilősz bármilyen közepesen modern pánceltörő fegyverrel mint egy modern MGS-t.A különbség annyi,hogy a modern MGS-t nem hátráltatja az elavult harckocsi elavultságából adódó problémahalmaz...

A harcérték soktényezős dolog és a védettség ebből csak az egyik.Attól,hogy valami védettebb még nem lesz jobb.Nincs az az isten,hogy én egy MGS-ként használt valamennyire modernizált T-72M1-be üljek akárcsak egy Stryker MGS helyett.
MBT,avagy alap/csata hk a közepes és nehéz hk összeolvadásával született (bár nem ilyen egyszerű,de mára kb igaz).De nem halt ki a könnyű hk kategória.
Stryker MGS pont buktának tűnik,ujra elővették az XM8 könnyű hk tervet,hogy lehetséges váltója legyen.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Az egyetlen raconalis valasz szamomra az ennyirere...
Hogy most vagy tenyleg az orosz az ellenseg a szemekbe vagy a nemet.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Szerintem az mgs es egyeb probalkozasok a rohamloveg kategoria amit a sporolas hozott letre /nem pancelvadasz/vadaszpancelos azt inkabb a nahyobb loveg igenye./
De a rohamloveg azert jott letre mert nem volt kello menmyisegu hrckocsi tamogatasra.tehat harckocsi potlek /teht harckocsit kidobni hogy harckocsi potloval helyettesitsuk tiszta elemiszer ipar 21 szd. Annyi hogy a hk t nem lehet tusfurdobe rakni./
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Szerintem az mgs es egyeb probalkozasok a rohamloveg kategoria amit a sporolas hozott letre /nem pancelvadasz/vadaszpancelos azt inkabb a nahyobb loveg igenye./
De a rohamloveg azert jott letre mert nem volt kello menmyisegu hrckocsi tamogatasra.
Részben.Strykernél,meg általában a kerekeseknél ez azért nem egészen igaz.Azoknál azért vastagon a hadműveleti-harcászati ok is van.Az ifv alapu mgs-ek eddig nem is voltak sikeresek,mert majdnam annyiba kerülnek mint egy hk.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Helikopter
20 H145M / 16 H225M
Ide még várunk vmit vagy ez a rész pipa?
Én ugy értettem kimondottan támadó helink nem lesz, oder?
Szerintem ez a kezdőcsomag! Meglátják az igényeket, a lehetőségeket. Szerintem ez a készlet elsősorban a KMD mozgatására, kiszolgálására lesz elegendő.
Nekem az a tippem, hogy fog pár nagyobb is érkezni, különösen, ha mégis lesz könnyű dandárunk is.

Légierő
2 A319 / 2 DF 7X / 1 A330 / 8 Zlin
Itt még 2 és fél lyuk van.
  • Rámpás.szállító: ez sztem 3 KC-390 a honvédség kotelékein belül és A440 a közös NATO német-magyar légiszallitó század keretein belül.
  • Sugárhajtású kiképzőgép: tudom ez sokaknak nemszimpatikus, de a Z2026 konkrét célja ennek beszerzése. Hány darab L-39NG-t lenne idealis beszerezni a 8 Zlin mellé?
  • +1 század vadászgép. Nekem szimpatikusak a svédek, itt "spórolhatnánk", hogy maradjon másra. Kivéve ha Keletről nem hoznak lépékényszerbe.
- A Gripenek C/D+-ra való fejlesztését szerintem el fogják indítani még a 2026-os programban, és a fegyverzetet - addig is - folyamatosan apránként fejlesztik.
Hogy bejelentenek második századot '26-ig? Határeset. Ha igen, akkor is elsősorban a mostanihoz hasonló lízing konstrukcióban. Még abban a formában is, hogy nem maradnak a végén a gépek.
- Szerintem meg fogunk lepődni, hogy milyen sok gép fog érkezni az AERO-tól.
- A rámpásokat - Benkő szerint - még idén bejelentik.
- Drón is érkezni fog, de kérdés, hogy török tömeg verziót választjuk, vagy a drága de kifinomultabb amerikai-t, esetleg egy jó ár-érték arányú koreait.
Vagy kicsit várvaszolidarítunk az EU-s partnerekkel.
Válogathatunk is! Sőt ebből lehet idővel némi hazai is!

Légvédelem
Samoc / AMRAAM / NASAMS
A meglévő Mistral rendszer mellé a fentiek tükrében, mi lenne még a prioritás??
A Mistralt sem fogják így hagyni szerintem. Megy mellé a NASAMS, meg még felé egy ABM képes dolog is.
Hja és ne feledjük a CRAM-ot sem (általánosan értem, pl. Skyranger-ek)
Réskitöltő multifunkci radarok. Passzív radar fejlesztések (hazai).

Szárazföld
12+44 Leopard / 24 PzH2000 / 200 Hiúz / Több száz Ejder Yalcin - NMS Yörük
Plusz a részletek @blogen összefoglalójában.
Én reménykedem egy második zl. A7+-ban '26 előtt (a megérkezés szinte biztosan kicsúszik már)
További, nagyobb mennyiségű (55-70db) kerekes 155-ös tüzérség, valamint szerintem 1 osztály rakétatüzérség is várható még (Ha fogadnom kellene, akkor kerekes platformon, mert az olcsóbb).Lesz valami SRAMS használó is. Eddig a török járgányokra gondoltam, de talán a Lynx-re is felkerülhet.
Önjáró pontonok. (Szerintem a törököktől)
Valamilyen UGV is biztosan fog érkezni kis számban. Talán a Themis, de talán még biztosabb, ahogy 1-2 horvát műszaki robot jármű.
A GBP programban korábban beszerzett járművek helyére kell valami. A páncélozatlan G Merciket valamivel váltani kell!

A BTR csere elég időszerűnek tűnik talán Boxerre.
Háát ez talán kicsúszik a Z2026-ból. A Lynxek rendelési száma és szálítási ütemezése fogja - talán -
felfedni a terveket. Az biztos, hogy azonos torony lesz mind a kerekesen, mind a láncoson.

A D-20-akat mire válthatjuk? Erről nem nagyon megy a találgatás...
A jelenlegi D-20-akat a PZH-k küldik nyugdíjba. Volt itt sustorogva vontatott is... Meglátjuk. Szerintem az inkább 105-ös méretben játszhatna.
Ha M777 érkezne, ahhoz - SAJNOS :rolleyes: - mindenképpen dukál pár Chinook... :p:D

Kézifegyver
P07 és P-09 tpisztolyok / Bren 2 / Scorpion Evo 3 típusú / CG
  • Ezenkívűl?? Aknavető alap a Hirtenbergertől, azonkívűl, mi lenne még szükséges??
Nincs még megnevezve raj géppuska/LMG, Nincs még megnevezve a DMR (Valószínűleg Bren BR) és az általános mesterlövész fegyver.
Nagyon fontos, hogy az ATGM-ről spektrumról is csak sejtéseink vannak.

Meg az egyéni felszerelés apróságai.
DE biztosan volt amit kihagytam!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Errol mit tudni hogy szerepelt.. /csak mert nekem van egy olyna erzesem hogy hiaba modern a granat celadat hianyaba nem sokat hasznalhattak./ de lehet tevedek.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Akárhogy is nézzük, a hálózatos hadviselés persze komoly előnyöket biztosít a felderítési információk megosztásában, a célleküzdéshez rengeteg segítséget ad, de amikor meg kell támadni valamit, vagy az támad, akkor csak az számít amit az adott eszköz tud. És innentől már érdekes kérdés, mert a gyalogsági harcjárművek a már nehézsúlyt elérve így a nyugati végeken még mindig alig valamivel nagyobb fegyverek ellen biztosítanak védelmet, mint húsz éve, vagy harminc. Ezt a védelmi képességet a tömegük növekedésének a felével-harmadával érték el. Hová tudnak az alapjaikat nyújtó könnyebb vázakon fejlődni? Mert bármennyire is doktrínálisan ezek az eszközök jelentek meg, így nézve fejlődésre korlátozottan képes zsákutcának tűnnek. A jármű minden belfektetett értékkel együtt feláldozza legalább a mozgásképességét ha frontból a tözse átütő találatot kap, vagy meghal valaki, ha a blokk nem esik az útjába. Minden esetben kilátástalan a maradók helyzete a következő beérkező lövésig ha egyedül szembesülnek a támadóval. Mert az ötven tonnát nem modern harckocsi páncélzattal éri el, hanem körkörös külső védelemmel.

Pedig azzal, hogy a tömege már egy nehezebb harckocsié, egyrészt már mindegy, hogy durva betétekkel hatvan tonnás lenne(persze a magas ára még sokkal magasabb lenne), másrészt eleve annak a konstrukciónak a hibáját vetíti előre, hogy akár tankokkal együtt frontharcászatban részt vegyen és közben egy jóval könnyebb és kiöregedett tank passzív védelmének a töredékét tudja felmutatni.

Eddig jól vizsgáztak az ifv-k a veszteségeik mellett nem konvencionális háborúkban, de komoly államközi háborúban, fejlett rendszerrekkel a fejlett rendszerek ellen, szerintem hamar eljönne a típus ilyen formájában a végjáték és átgondolnák a teljes tervezést. Vagy visszalépp a könyebben gyártható, egyszerűbb és ezáltal nem csillagászati összegekben mérhető járművé, vagy átfejlődik gyalogság szállítására képes harckocsi szintű járművé.

Ilyen tömeggel az @LMzek 2.0 által sokszor felvetett és többek által lenézett t55-re épített elavult szutyok alapú Achzarit harckocsi léptékű védelmet nyújt a szállított gyalogságnak a legújabb, legfejlettebb nyugati ifv-kkel szemben. Az oroszok kísérletei, amikre alapozva bármikor felállíthatják az ilyen flottájukat, BTR-T, BMP-T, BMO-T sokkal előrébb járnak, mi meg ezekre bízzuk a gyalogsági harcokat.

Félreértés ne essék, borzalmas erejű járművek, borzalmas erejű fegyverekkel ezek is, de a tervezésük ilyentén sajátosságai miatt képtelen kiváltani vagy lényegében helyettesíteni a harckocsikat. Sérülékenyebbek, drágák, kihegyezve a feladatukra kiválóan, de úgy, hogy nem a lehetséges legerősebb fegyvert jelentik mégsem. Maga a szerkezeti tervezésük, felépítésük segít a formájával, célfelületével és a belső elrendezésével is minimalizálni a károkat, de a védelmüket viszonylag könnyű egy felszerelt ellenségnek meghaladni és onnantól sokkal kiszolgáltatottabb járművek, mint egy negyvenéves harckocsi minimális modernizációval.

Ezért cseszi az agyamat a végtelen hit abban hogy ezek újak és mindent visznek és ezért cseszi másokét is. Nem volt képes a fejlettségével meghaladni a lenézett negyvenéves technika egyes mutatóit(úgy, hogy a negyvenéves technika többnyire felfejleszthető a szintjére és felülpáncélozható) annak a tömegének és a modernizációs árának a túllépésével. A 44 leó ezek és a hálózat és az egyéb ismert beszerzéseink mellett nem elég, hogy kellő léptékű szárazföldi műveleteket lehessen lefolytatni egy éles helyzetben,akár több évtizedes, de nagy mennyiségű és fejlett rendszerekkel felszerelt technikával rendelkező ellenséges erőkkel szemben.

Na hát azthiszem ezért hajtjuk mind a krampácsolást, berhelést akik hajtjuk. Igyekszünk helyet találni dolgoknak, amik adott esetben a koruk ellenére is nagyobb erőt képviselhetnek a legmodernebb eszközeink egy részénél.