A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 429
31 801
113
Feladták. Jelenleg annyit csinálnak vele, hogy tesznek bele egy új éjjellátót, rádiót, meg tűzvezető rendszert. Motor marad, plusz védelmet nem kap. És kiváltásra kerül 2026-ban, az Anders/Borsuk alapokra épülő Gepard MGS-el.
Ez is érdekes.Rendes hk zl-akba akarták a 72est,most meg MSG lesz csata hk szerepben?Most akkor hogy is akarják ezt?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 123
13 566
113
Egy kis összegzés.

Helikopter
20 H145M / 16 H225M
Ide még várunk vmit vagy ez a rész pipa?
Én ugy értettem kimondottan támadó helink nem lesz, oder?

Légierő
2 A319 / 2 DF 7X / 1 A330 / 8 Zlin
Itt még 2 és fél lyuk van.
  • Rámpás.szállító: ez sztem 3 KC-390 a honvédség kotelékein belül és A440 a közös NATO német-magyar légiszallitó század keretein belül.
  • Sugárhajtású kiképzőgép: tudom ez sokaknak nemszimpatikus, de a Z2026 konkrét célja ennek beszerzése. Hány darab L-39NG-t lenne idealis beszerezni a 8 Zlin mellé?
  • +1 század vadászgép. Nekem szimpatikusak a svédek, itt "spórolhatnánk", hogy maradjon másra. Kivéve ha Keletről nem hoznak lépékényszerbe.
Légvédelem
Samoc / AMRAAM / NASAMS
A meglévő Mistral rendszer mellé a fentiek tükrében, mi lenne még a prioritás??

Szárazföld
12+44 Leopard / 24 PzH2000 / 200 Hiúz / Több száz Ejder Yalcin - NMS Yörük
Plusz a részletek @blogen összefoglalójában.

  • A BTR csere elég időszerűnek tűnik talán Boxerre.
  • A D-20-akat mire válthatjuk? Erről nem nagyon megy a találgatás...
  • További kisebb-nagyobb kaliberű beszerzés, itt még mi várható?
Kézifegyver
P07 és P-09 tpisztolyok / Bren 2 / Scorpion Evo 3 típusú / CG
  • Ezenkívűl?? Aknavető alap a Hirtenbergertől, azonkívűl, mi lenne még szükséges??
Esetleg van olyan technikai korszerűsítési terület amiről megfeledkeztem? Pl. drónok. Itt, ki, mit ajánlana?
Még a kb. egymiliardos Lockheed uzlet, ami esetleg HIMARS is lehetne ...
Az L-39NG-bol 0 darab lenne az ideális. :p Valószinuleg nem lesz képes olyan szintu kiképzést garantálni, mind mondjuk az olasz gépek és ki tudja hogy rajtatok kívul még valaki megveszi e és mikor.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 475
121 100
113
Ez is érdekes.Rendes hk zl-akba akarták a 72est,most meg MSG lesz csata hk szerepben?Most akkor hogy is akarják ezt?
Nem akarják már évek óta rendes zászlóaljakba. A rendes zászlóaljakba Twardy-k vannak (ezeket a 90-es években gyártották a páncélzat se azonos meg van rajta elég sok különbség) meg a leopardok (amikből sikerült 4 év alatt 10 darabot modernizálni leo 2 PL szintre, baromira lassan halad a program) a T-72-ők tűztámogatónak vannak alkalmazva amelyik használható állapotban van a többi pedig áll. Ami még haszálható azok kapnap minimális modernizációt és mennek először a levesbe ha az MGS-ek megjönnek. A Twardy-k pedig akkor lesznek váltva ha befut a új gyártású hk programjuk (a K2-őt most promózzák a koreaiak lengyel színekre festve az MSPO 2020 kiállításon) és akkor az új lesz az első vonalas a Leo 2 PL meg a másod. Tűztámogatásra meg a Gepard mgs-ek.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 598
8 225
113
Egy kis összegzés.

Helikopter
20 H145M / 16 H225M
Ide még várunk vmit vagy ez a rész pipa?
Én ugy értettem kimondottan támadó helink nem lesz, oder?

Légierő
2 A319 / 2 DF 7X / 1 A330 / 8 Zlin
Itt még 2 és fél lyuk van.
  • Rámpás.szállító: ez sztem 3 KC-390 a honvédség kotelékein belül és A440 a közös NATO német-magyar légiszallitó század keretein belül.
  • Sugárhajtású kiképzőgép: tudom ez sokaknak nemszimpatikus, de a Z2026 konkrét célja ennek beszerzése. Hány darab L-39NG-t lenne idealis beszerezni a 8 Zlin mellé?
  • +1 század vadászgép. Nekem szimpatikusak a svédek, itt "spórolhatnánk", hogy maradjon másra. Kivéve ha Keletről nem hoznak lépékényszerbe.
Légvédelem
Samoc / AMRAAM / NASAMS
A meglévő Mistral rendszer mellé a fentiek tükrében, mi lenne még a prioritás??

Szárazföld
12+44 Leopard / 24 PzH2000 / 200 Hiúz / Több száz Ejder Yalcin - NMS Yörük
Plusz a részletek @blogen összefoglalójában.

  • A BTR csere elég időszerűnek tűnik talán Boxerre.
  • A D-20-akat mire válthatjuk? Erről nem nagyon megy a találgatás...
  • További kisebb-nagyobb kaliberű beszerzés, itt még mi várható?
Kézifegyver
P07 és P-09 tpisztolyok / Bren 2 / Scorpion Evo 3 típusú / CG
  • Ezenkívűl?? Aknavető alap a Hirtenbergertől, azonkívűl, mi lenne még szükséges??
Esetleg van olyan technikai korszerűsítési terület amiről megfeledkeztem? Pl. drónok. Itt, ki, mit ajánlana?

Jókat írsz. Szerintem kell még:
Légvédelem SPAAG? SAMP/T vagy MEADS?
Géppuskák (FN)?
8 vagy inkább 12 kiképzőgép (L39NG)?
ATGM (SPIKE?)
Rakéta-sorozatvetők (M270MLRS vagy ASTROS?)
Itt azt mondták, nem kell vontatott tüzérség.
Drónok kellenek, kitől vehetnénk?
Tüzérségi radar!
Mistral modernizáció páncélozott járműre.
GTK BOXER.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 475
121 100
113
Jókat írsz. Szerintem kell még:
Légvédelem SPAAG? SAMP/T vagy MEADS?
Géppuskák (FN)?
8 vagy inkább 12 kiképzőgép (L39NG)?
ATGM (SPIKE?)
Rakéta-sorozatvetők (M270MLRS vagy ASTROS?)
Itt azt mondták, nem kell vontatott tüzérség.
Drónok kellenek, kitől vehetnénk?
Tüzérségi radar!
Mistral modernizáció páncélozott járműre.
GTK BOXER.
Lesz tüzérségi radar, nyugodtság van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 429
31 801
113
Hát én ezekről általában harckocsizóktól tájékozódom és ők is ezt mondják. Szeretik ezeket a gépeket, de nem tartják menthetőnek.
Van akik kiszámolták a Honvédsegben,csak ti valamiért dilettáns hülyéknek nézitek őket és nem hiszitek el nekik,hogy nem éri meg rájuk költeni egy garast sem.Vagy szerinted viccből nem csináltak még meg annyit sem rajtuk mint a 24-eseken?Mert nagyjavítani elküldhették volna az oroszokhoz,vagy az ukránokhoz,vagy a belarusszokhoz...
Attol még,hogy nálunk értéktelennek minősitenek valamit,csehek/izraeliek/hátsósufniaiak még sokmiliót kihoznak belőle....volt már ilyen.És utána még 20 évig elkergetik egymást velük valahol a világ végén.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Szerintetek vontatott, helikopter által szállítható 105 mm-es könnyűágyúra (pl. LG1, M119, Boran) lehet szükség a modernizació során?
Szerintem lehet nekik helyet találni. Vagy a területvédelemnél(ez mondjuk komoly fejlesztés és sok idő elteltével...), vagy egy esetleges jövőbeni könnyű dandárnál.

míg vontatottból csak 81-es aknavető. De igazából ez utóbbi is ki kell kopjon, mert a könnyű kategóriában a Hirtenberger SRAMS kebaboskocsin olyan ideális megoldás, hogy mi a fenének tartsunk rendszerben vontatott 81-est néhány speciális könnyűgyalogos csapatot leszámítva!
A 81mm-es aknavető inkább gyalogsági nehézfegyver. Nem vontatják hanem járműre szerelik(az adott egység alapjárművére vagy 4x4 terepjáróra), vagy benne szállítják, a lőállásba pedig kézzel cipelik.

Századszintre megfelelő, nem fog az kikopni. Mivel a Hirtenberger gyárt ilyet, érdemes azokat nézegetni. Ez:
Werfer_81mm.jpg

egy egyszerű eszköz, a kezelése könnyen megtanítható és nagyon olcsó. Pár százat le lehet belőle gyártani, egy részét letárolni, a többi mehet a lövészszázadokhoz meg a területvédelemnek.


Elég fejlett a tüzérségi bemérő radartechnológia, egy lövés után tást kell váltani (amire vagy lesz idő vagy nem) mert az ellencsapás bármikor érkezhet.
Ez nagyon nem így van. :)
Számoljunk kicsit: leadtuk az első lövést
  • az ellenséges radar észleli a gránátot
  • riasztást küld a parancsnoki központba, leadja az üteg helyzetét
  • kikeresik hogy melyik saját üteg tudja semlegesíteni, melyiknek a zónájában van
  • kiadják a parancsot, megállapítják a lőelemeket, gyújtóállítás, tűzkésszé tétel majd tüzelés. Ez egy automatizált rendszer esetében 1-1,5 perc minimum.
  • Ehhez még jön a lövedék repülési ideje, ami töltettől függ, 20km-en akár 1 perc is lehet, vagy több.
És ez abban az esetben érvényes ha az ellenségnek pont abban a szektorban van egy radarja meg egy ütege tüzelőállásban.

Eközben az LG1 digitalizált, MK III-as változata képes 15 mp alatt leadni 6 lövést, 30mp alatt pedig elhagyhatja a TÁS-t. Ehhez persze összeszokott legénység kell sok gyakorlással. Mivel alig több másfél tonnánál, egy L-200 is vontathatja.

Az M-777 esetében persze több idő, azt hiszem 2perc mire összeszedelődzködik, de ezt is lejjebb lehet vinni azzal a módszerrel amit az oroszok alkalmaztak Donbasszban.
Ott gyakorlatilag az összes, békeidőben szigorúan betartatott biztonsági előírást megszegték, a vontató közvetlenül a löveg mögött várakozott, a lőszert és hajítótöltetet a platóról adogatták.

A várható ellenséges erők közül egyébként egyedül az ukránoknak van meg a megfelelő számú lövege és radarja ahhoz hogy egyáltalán a teljes műveleti területet lefedje.

Egyébként a CG4, RGW90/110 és a Panzerfaust hogyan viszonyul egymáshoz tűzerőben?

tudom a CG4 inkább multipurpose a panzerfaust meg a német RPG, és az RGW/Matador? Meg van most ez az enforcer nevű csoda amit a BW rendszeresít...
A Panzerfaust 3 valószínűleg a jövőben kikopik, Matador/RGW kap majd egy nagyobb rakétát, ami a Pzf 3 módosított változata, nagyobb hatótávval.
https://www.janes.com/defence-news/...efence-to-begin-rgw-110-firing-trials-in-2020

A Guszti* előnye alapvetően az hogy jóval több lövedékfajtát tüzelhet, akár füstöt, világítót vagy úgynevezett területvédelmit( Area Defence Munition), ezzel szemben a Matador "csak" kumulatív, többfunkciós meg bunkerromboló rakétát.
Az általunk is vásárolt CG M4 legnagyobb hátrányát abban látom hogy ugye a cső fix átmérőjű, ami behatárolja a fejleszthetőségét, ez elsősorban a kumulatív gránátoknál gond, nem növelhető nagy mértékben a páncélátütés. A Matador viszont egyszer használatos vetőcsöveket használ, amit lövés előtt kapcsolnak rá a biztosító/tüzelőegységre.

Az Enforcer még kérdőjel, nagyjából a Spike SR verziójára hajaz, a Matador/Pzf és Spike LR közötti űrt szeretnék vele kitölteni. Szerintem nekünk csak akkor érdekes ha az MMP-t rendszeresítjük.

* Eltökéltem hogy elterjesztem ezt a becenevet a Carl Gustaf M4-re, remélem tetszik nektek. :)

Valószínűleg butaság lesz a kérdésem, de légyszíves válaszoljatok rá egy műkedvelőnek.
Miért kell nekünk dedikált pct osztály Tatára, ha a Lynx rendelkezik atgm-el? Nem inkább a közepes dandárba kéne ha ott a kerekesen nem lenne atgm vagy ha ott is Lynx lenne rendszeresítve akkor nem elég a támogató szakaszba illetve támogató századba az atgm?
A kérdésed nem hülyeség. Én úgy gondolom hogy páncéltörő eszközből sosem elég! Mindkét dandárban elférne egy-egy osztály, de sajnos erre nem látok esélyt, így a meglévőt én is átvinném a közepes dandárba. Át is fegyverezném őket, NMS alvázra szerelt indítókkal, nagyobb hatótávolságú rakétákkal. Spike ER2, Spike NLOS vagy akár Nimrod 3, esetleg mehet rá valamilyen öngyilkos drón.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 997
91 927
113
Még a kb. egymiliardos Lockheed uzlet, ami esetleg HIMARS is lehetne ...
Az L-39NG-bol 0 darab lenne az ideális. :p Valószinuleg nem lesz képes olyan szintu kiképzést garantálni, mind mondjuk az olasz gépek és ki tudja hogy rajtatok kívul még valaki megveszi e és mikor.
HIMARS
Ez a rakétatüzérség nálunk most egy lyuk. A térségben, kik rendelkeznek ilyennel? A románok, lengyelek bevásároltak, nálatok, délen?

Jó akkor úgy kerdezem, hogy mennyi kiképzőgép lenne az ideális?
(úgyis az L-39NG lesz, nem miattam, hanem mert igy döntöttek)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 475
121 100
113
Attol még,hogy nálunk értéktelennek minősitenek valamit,csehek/izraeliek/hátsósufniaiak még sokmiliót kihoznak belőle....volt már ilyen.És utána még 20 évig elkergetik egymást velük valahol a világ végén.
Figyelj a program előkészítésében a katonákon kívül, gazdasági és biztonságpolitikai elemzők hada vett részt. Ki lett számolva, hogy hosszabb távon, különböző méretű programoknál, különböző gazdasági teljesítmények esetén a várható biztonsági környezetben mi a legjobb mind nemzetgazdasági, mind katonai szempontból (meg nem utolsó sorban külpolitikai szempontból is). Az lett az eredmény, hogy jobban megéri hosszabb távon a high tech dolgokba fektetni mind gazdaságilag mind katonailag és az ország gazdasági teljesítménye mellett, hogy lehet tovább folytatni a programot a későbbiekben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 429
31 801
113
Nem akarják már évek óta rendes zászlóaljakba. A rendes zászlóaljakba Twardy-k vannak (ezeket a 90-es években gyártották a páncélzat se azonos meg van rajta elég sok különbség) meg a leopardok (amikből sikerült 4 év alatt 10 darabot modernizálni leo 2 PL szintre, baromira lassan halad a program) a T-72-ők tűztámogatónak vannak alkalmazva amelyik használható állapotban van a többi pedig áll. Ami még haszálható azok kapnap minimális modernizációt és mennek először a levesbe ha az MGS-ek megjönnek. A Twardy-k pedig akkor lesznek váltva ha befut a új gyártású hk programjuk (a K2-őt most promózzák a koreaiak lengyel színekre festve az MSPO 2020 kiállításon) és akkor az új lesz az első vonalas a Leo 2 PL meg a másod. Tűztámogatásra meg a Gepard mgs-ek.
Áha.Lemaradtam egy brossúrával.Akkkor az egységesitő korszerűsitést a PT16 programban feladták.Mondjuk,amilyen árra lett,mikor utoljára ránéztem,nem csodálom.Az már nem érte meg.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 475
121 100
113
Áha.Lemaradtam egy brossúrával.Akkkor az egységesitő korszerűsitést a PT16 programban feladták.Mondjuk,amilyen árra lett,mikor utoljára ránéztem,nem csodálom.Az már nem érte meg.
Az a PGZ magánbulija volt igazából a lengyel államnak meg a hadseregnek sok köze nem volt a dologhoz. Amihez köze volt az a PT-91M1A és a PT-91M2 modernizációs csomagok a Twardykhoz. Az M1A egy soft modernizáció leginkább elektronika, tűzvezetés, optikák, komm rendszer (ezt választották mert olcsóbb), míg az M2 egy átfogó modernizáció, új ERA, új motor, új váltó, az M1A csomag tartalma, illetve egy ukrán licenc 125mm-es löveg ami képes kilőni ATGM rakétát. Na mivel kifutó technikába ők sem akarnak pénzt ölni az első verzióra esett a választásuk.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 650
46 776
113
Ez is érdekes.Rendes hk zl-akba akarták a 72est,most meg MSG lesz csata hk szerepben?Most akkor hogy is akarják ezt?
A Anders/Borsuk program teljesen saját nyilvánvalóan be akarják fejezni, de nagy csúszásban van. Az úszóképes könnyű Borsuk már megjelent proto formájában.
A harckocsit is teljesen saját gyártásúnak szeretnék, de abból nem fog összejönni.
Ezért alkudoznak az MGCS-re, de azt a németek/franciák nem akarják kiadni máshova gyártásba. Szóval az lesz a vége, hogy szépen megállapodnak a koreaiakkal, és gyártják majd a K2-t. A K2 egy része így is Koreából fog jönni, de jóval kevesebb, mint ami az MGCS-nél lenne.
Amellett, hogy a nehéz Borsuk/Anders/Gepard hamarabb meglesz, valószínűleg olcsóbbra is fog kijönni, mint a K2. És náluk a mennyiségek miatt jelentős megtakarítás érhető el.
Szerintem nem lesz MBT szerepben a tűztámogató jármű.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 475
121 100
113
A Anders/Borsuk program teljesen saját nyilvánvalóan be akarják fejezni, de nagy csúszásban van. Az úszóképes könnyű Borsuk már megjelent proto formájában.
A harckocsit is teljesen saját gyártásúnak szeretnék, de abból nem fog összejönni.
Ezért alkudoznak az MGCS-re, de azt a németek/franciák nem akarják kiadni máshova gyártásba. Szóval az lesz a vége, hogy szépen megállapodnak a koreaiakkal, és gyártják majd a K2-t. A K2 egy része így is Koreából fog jönni, de jóval kevesebb, mint ami az MGCS-nél lenne.
Amellett, hogy a nehéz Borsuk/Anders/Gepard hamarabb meglesz, valószínűleg olcsóbbra is fog kijönni, mint a K2. És náluk a mennyiségek miatt jelentős megtakarítás érhető el.
Szerintem nem lesz MBT szerepben a tűztámogató jármű.
https://www.armyrecognition.com/msp...ls_k2pl_main_battle_tank_for_polish_army.html

Hyundai_Rotem_from_South_Korea_unveils_K2PL_main_battle_tank_for_Polish_army_MSPO_2020_925_001.jpg


K2 PL makett az MSPO 2020-on a Hyundai Rotem standján a mai napon bemutatva :D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 997
91 927
113
Jókat írsz. Szerintem kell még:
Légvédelem SPAAG? SAMP/T vagy MEADS?
Géppuskák (FN)?
8 vagy inkább 12 kiképzőgép (L39NG)?
ATGM (SPIKE?)
Rakéta-sorozatvetők (M270MLRS vagy ASTROS?)
Itt azt mondták, nem kell vontatott tüzérség.
Drónok kellenek, kitől vehetnénk?
Tüzérségi radar!
Mistral modernizáció páncélozott járműre.
GTK BOXER.
  • A Mistral megy a kebabosokra.
  • A drónnal én is meg vagyok lőve, nem nagyon jön a pletyka... Mondjuk ezt az A330-at is csak beböffentette pénteken a Petya, úgy hogy nem szivárgott előzetesen semmi.
  • Vontatott tüzérség miért nem kell? Több ország folyamatosan szerez be. Nem ragaszkodok hozzá, csak érdekelne az indok.
  • A SPIKE-nak az RM-hez van vmi köze??