A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Szerintem ez a kezdőcsomag! Meglátják az igényeket, a lehetőségeket. Szerintem ez a készlet elsősorban a KMD mozgatására, kiszolgálására lesz elegendő.
Nekem az a tippem, hogy fog pár nagyobb is érkezni, különösen, ha mégis lesz könnyű dandárunk is.

Lesz meg, de nem iden - egyelore nem tudni, pontosan mit akarnak, de szerintem is lesz konnyudd, amibe viszont szerintem a KRD es minden hasonlo be lesz olvasztva, a' la Bundeswehr, ugye.

- A Gripenek C/D+-ra való fejlesztését szerintem el fogják indítani még a 2026-os programban, és a fegyverzetet - addig is - folyamatosan apránként fejlesztik.
Hogy bejelentenek második századot '26-ig? Határeset. Ha igen, akkor is elsősorban a mostanihoz hasonló lízing konstrukcióban. Még abban a formában is, hogy nem maradnak a végén a gépek.

En meg mindig lefogadom, hogy E/F is jon es szerintem 28-30 gep, $4B+ euro korul, 10-20 eves lizinggel, vegen tulajdonba kerulessel. :p

- Szerintem meg fogunk lepődni, hogy milyen sok gép fog érkezni az AERO-tól.

Na ezt ketlem. :)

- A rámpásokat - Benkő szerint - még idén bejelentik.

Igen, ez szinte biztos.

- Drón is érkezni fog, de kérdés, hogy török tömeg verziót választjuk, vagy a drága de kifinomultabb amerikai-t, esetleg egy jó ár-érték arányú koreait.
Vagy kicsit várvaszolidarítunk az EU-s partnerekkel.
Válogathatunk is! Sőt ebből lehet idővel némi hazai is!

Nem surgos. Nem akkora osszeg, eloszor a draga es maskor nehezen atverheto dolgokat vegyuk meg eloszor.

A Mistralt sem fogják így hagyni szerintem. Megy mellé a NASAMS, meg még felé egy ABM képes dolog is.
Hja és ne feledjük a CRAM-ot sem (általánosan értem, pl. Skyranger-ek)
Réskitöltő multifunkci radarok. Passzív radar fejlesztések (hazai).

Ha NASAMS jon, akkor az a radarokat is tartalmazza majd - tudod, rendszerben gondolkodva. ;)

Én reménykedem egy második zl. A7+-ban '26 előtt (a megérkezés szinte biztosan kicsúszik már)

Rendeles, igen.

További, nagyobb mennyiségű (55-70db) kerekes 155-ös tüzérség, valamint szerintem 1 osztály rakétatüzérség is várható még (Ha fogadnom kellene, akkor kerekes platformon, mert az olcsóbb).Lesz valami SRAMS használó is. Eddig a török járgányokra gondoltam, de talán a Lynx-re is felkerülhet.
Önjáró pontonok. (Szerintem a törököktől)
Valamilyen UGV is biztosan fog érkezni kis számban. Talán a Themis, de talán még biztosabb, ahogy 1-2 horvát műszaki robot jármű.
A GBP programban korábban beszerzett járművek helyére kell valami. A páncélozatlan G Merciket valamivel váltani kell!


Háát ez talán kicsúszik a Z2026-ból. A Lynxek rendelési száma és szálítási ütemezése fogja - talán -
felfedni a terveket. Az biztos, hogy azonos torony lesz mind a kerekesen, mind a láncoson.

Igen, sajna utobbi miatt lesz szerintem Boxer, szerintem azt is eldontik egy even belul.

A jelenlegi D-20-akat a PZH-k küldik nyugdíjba. Volt itt sustorogva vontatott is... Meglátjuk. Szerintem az inkább 105-ös méretben játszhatna.
Ha M777 érkezne, ahhoz - SAJNOS :rolleyes: - mindenképpen dukál pár Chinook... :p:D

Szerintem europai lesz, ha lesz...

Nincs még megnevezve raj géppuska/LMG, Nincs még megnevezve a DMR (Valószínűleg Bren BR) és az általános mesterlövész fegyver.
Nagyon fontos, hogy az ATGM-ről spektrumról is csak sejtéseink vannak.

Meg az egyéni felszerelés apróságai.
DE biztosan volt amit kihagytam!

G5 for MG, csakugy, mint az Lynxen es az FLW200+ a 2A7+HU-n is! :)
 
S

speziale

Guest
Akárhogy is nézzük, a hálózatos hadviselés persze komoly előnyöket biztosít a felderítési információk megosztásában, a célleküzdéshez rengeteg segítséget ad, de amikor meg kell támadni valamit, vagy az támad, akkor csak az számít amit az adott eszköz tud. És innentől már érdekes kérdés, mert a gyalogsági harcjárművek a már nehézsúlyt elérve így a nyugati végeken még mindig alig valamivel nagyobb fegyverek ellen biztosítanak védelmet, mint húsz éve, vagy harminc. Ezt a védelmi képességet a tömegük növekedésének a felével-harmadával érték el. Hová tudnak az alapjaikat nyújtó könnyebb vázakon fejlődni? Mert bármennyire is doktrínálisan ezek az eszközök jelentek meg, így nézve fejlődésre korlátozottan képes zsákutcának tűnnek. A jármű minden belfektetett értékkel együtt feláldozza legalább a mozgásképességét ha frontból a tözse átütő találatot kap, vagy meghal valaki, ha a blokk nem esik az útjába. Minden esetben kilátástalan a maradók helyzete a következő beérkező lövésig ha egyedül szembesülnek a támadóval. Mert az ötven tonnát nem modern harckocsi páncélzattal éri el, hanem körkörös külső védelemmel.

Pedig azzal, hogy a tömege már egy nehezebb harckocsié, egyrészt már mindegy, hogy durva betétekkel hatvan tonnás lenne(persze a magas ára még sokkal magasabb lenne), másrészt eleve annak a konstrukciónak a hibáját vetíti előre, hogy akár tankokkal együtt frontharcászatban részt vegyen és közben egy jóval könnyebb és kiöregedett tank passzív védelmének a töredékét tudja felmutatni.

Eddig jól vizsgáztak az ifv-k a veszteségeik mellett nem konvencionális háborúkban, de komoly államközi háborúban, fejlett rendszerrekkel a fejlett rendszerek ellen, szerintem hamar eljönne a típus ilyen formájában a végjáték és átgondolnák a teljes tervezést. Vagy visszalépp a könyebben gyártható, egyszerűbb és ezáltal nem csillagászati összegekben mérhető járművé, vagy átfejlődik gyalogság szállítására képes harckocsi szintű járművé.

Ilyen tömeggel az @LMzek 2.0 által sokszor felvetett és többek által lenézett t55-re épített elavult szutyok alapú Achzarit harckocsi léptékű védelmet nyújt a szállított gyalogságnak a legújabb, legfejlettebb nyugati ifv-kkel szemben. Az oroszok kísérletei, amikre alapozva bármikor felállíthatják az ilyen flottájukat, BTR-T, BMP-T, BMO-T sokkal előrébb járnak, mi meg ezekre bízzuk a gyalogsági harcokat.

Félreértés ne essék, borzalmas erejű járművek, borzalmas erejű fegyverekkel ezek is, de a tervezésük ilyentén sajátosságai miatt képtelen kiváltani vagy lényegében helyettesíteni a harckocsikat. Sérülékenyebbek, drágák, kihegyezve a feladatukra kiválóan, de úgy, hogy nem a lehetséges legerősebb fegyvert jelentik mégsem. Maga a szerkezeti tervezésük, felépítésük segít a formájával, célfelületével és a belső elrendezésével is minimalizálni a károkat, de a védelmüket viszonylag könnyű egy felszerelt ellenségnek meghaladni és onnantól sokkal kiszolgáltatottabb járművek, mint egy negyvenéves harckocsi minimális modernizációval.

Ezért cseszi az agyamat a végtelen hit abban hogy ezek újak és mindent visznek és ezért cseszi másokét is. Nem volt képes a fejlettségével meghaladni a lenézett negyvenéves technika egyes mutatóit(úgy, hogy a negyvenéves technika többnyire felfejleszthető a szintjére és felülpáncélozható) annak a tömegének és a modernizációs árának a túllépésével. A 44 leó ezek és a hálózat és az egyéb ismert beszerzéseink mellett nem elég, hogy kellő léptékű szárazföldi műveleteket lehessen lefolytatni egy éles helyzetben,akár több évtizedes, de nagy mennyiségű és fejlett rendszerekkel felszerelt technikával rendelkező ellenséges erőkkel szemben.

Na hát azthiszem ezért hajtjuk mind a krampácsolást, berhelést akik hajtjuk. Igyekszünk helyet találni dolgoknak, amik adott esetben a koruk ellenére is nagyobb erőt képviselhetnek a legmodernebb eszközeink egy részénél.

Szerintem a régi eszközök reszelgetésével a következő a probléma:
vegyük a t72-őt...ahhoz, hogy azt egy modern haderőbe te be tudd rakni, ahhoz egy teljes elektronikai upgrade kell...monitorok, kamerák, számítógép, lézeres távmérő, fejlett kommunikációs eszközök és még sorolhatnánk...ki fogja ezeket egy t72-be belerakni? mert aligha hiszem, hogy bármelyik nyugati cégnek van ilyennel tapasztalata...

de ha valaki bele is rakja...azért ezek nem olcsó dolgok...nem lesz itt 1 millió alatti korszerűsítés...talán valamikor linkeltem a kanadai tank tenderrők készített elemzést...ott azt hozták ki, hogy egy A4 upgrade A7-re valami 6-6,5m EUR...és ez jópár éve volt...

de tegyük fel ez is megvan...és akkor van egy olyan harckocsid, amin minden korszerű ATGM átmegy, amit egy IFV 4-5 km-ről tud rád eregetni...és van egy olyan főfegyvered, amivel már egy leo2 A4-et sem tudsz kilőni...tehát kb. az ifv a max ami ellen használhatod....ami 4-5 km-ről ereget rád atgm-et...4-5 km-re lévő célt, főleg ha mozog is te az életben el nem találsz

és mondjuk kérdés nem lehetne ezt a pénzt jobban felhasználni...hamár pont volt link az MBDA lengyel ajánlatáról: egy brimstone olyan 200k EUR. egy olyan járgány visz 8-at...maga a hordozó jármű sem lehet több 200k EUR-nál...vagyis max 2m EUR-ból van egy olyan eszközöd, ami alkalmas hálózatos hadviselésre, és 8-10 km-ről képes akár mozgó hk-t kilőni...
de tegyük fel ez is megvan...és akkor ott
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Szerintem a régi eszközök reszelgetésével a következő a probléma:
vegyük a t72-őt...ahhoz, hogy azt egy modern haderőbe te be tudd rakni, ahhoz egy teljes elektronikai upgrade kell...monitorok, kamerák, számítógép, lézeres távmérő, fejlett kommunikációs eszközök és még sorolhatnánk...ki fogja ezeket egy t72-be belerakni? mert aligha hiszem, hogy bármelyik nyugati cégnek van ilyennel tapasztalata...

de ha valaki bele is rakja...azért ezek nem olcsó dolgok...nem lesz itt 1 millió alatti korszerűsítés...talán valamikor linkeltem a kanadai tank tenderrők készített elemzést...ott azt hozták ki, hogy egy A4 upgrade A7-re valami 6-6,5m EUR...és ez jópár éve volt...

de tegyük fel ez is megvan...és akkor van egy olyan harckocsid, amin minden korszerű ATGM átmegy, amit egy IFV 4-5 km-ről tud rád eregetni...és van egy olyan főfegyvered, amivel már egy leo2 A4-et sem tudsz kilőni...tehát kb. az ifv a max ami ellen használhatod....ami 4-5 km-ről ereget rád atgm-et...4-5 km-re lévő célt, főleg ha mozog is te az életben el nem találsz

és mondjuk kérdés nem lehetne ezt a pénzt jobban felhasználni...hamár pont volt link az MBDA lengyel ajánlatáról: egy brimstone olyan 200k EUR. egy olyan járgány visz 8-at...maga a hordozó jármű sem lehet több 200k EUR-nál...vagyis max 2m EUR-ból van egy olyan eszközöd, ami alkalmas hálózatos hadviselésre, és 8-10 km-ről képes akár mozgó hk-t kilőni...
de tegyük fel ez is megvan...és akkor ott
Em kotekszek de egy a4 est siman kiszedne e leirtad a lenyeget egy modern atgm /legyen nem olyan odern atgm / atmegy rajta. Es meg mi? Mis mas? Hk agyu? Azert eleg szuk a kor. /nincs kilohetetlen harckocsi ezek a legmodernebbekre is epp oly veszelyesek./4-5 km meg az afoldon is nagyon a vege es nagyon keves hely van ahol lehetoseg nyillna ilyenre/persze a sivatag az mas de az nallunk nincs hal egnek/
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Akkor ti is úgy látjátok, hogy a 24db PZH2000 csak Tata tűztámogatására lett véve és a közepes fog még kapni egy saját tüzérosztályt még 26 előtt és nem a teljes Honvédség kapta a 24 darabot?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
Csak ha meghagyod a lerottyant formájában. Ezért példaértékű az izraeli mentalitás ezek szempontjából. Maga a nehéz ifv elképzelése azokon a szarokon született meg, amik önmagukban kifutottak a harctéri teljesítőképességükből, de nagyobb löveggel, erősebb páncéllal máris mehettek vissza akár a frontba. Lásd a Magach széria (Patton) egyre durvább verzióit, vagy a Centurion gépekből létrehozott mozgó erődöket, megfigyelőpontokat, vagy a már sokat emlegetett Achzaritot. Ezeknek a példáján született meg lényegében a harckocsiépítésük, kezdve az eléggé felülfegyverzett shermanoktól eljutva a Merkava 4-ig. Nem dobálták ki a szarjaikat csak mert már kevés volt egy adott szerepre, hanem megkeresték, hogy milyen formában mire jó még és arra alkalmassá tették. Nem elengedték, hogy lerohadjon, hanem gondosan megtartották amit lehet, ezért van egy olyan haderejük, aminek nem kellett minden darabját nulláról modernre építeniük, de egy koncentrált támadás esetén ami érné őket, csak a gyalogsági járműveik kiszedése komoly fejfájást okozna, de ha a hk erejük is ott van köztük, előttük, mögöttük(másodvonal), akkor egy páncélfal az egész. A puszta passzív védelem mennyisége képes lenne megtörni egy támadást, a modern eszközeik mellett.

Nézd már meg az IDF-et elvetve találsz benne ilyesmiket...Egyszer régen így csinálták.
Senkinnem tart meg régi szarokat mert régi szarok amire nem éri meg költeni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
Em kotekszek de egy a4 est siman kiszedne e leirtad a lenyeget egy modern atgm /legyen nem olyan odern atgm / atmegy rajta. Es meg mi? Mis mas? Hk agyu? Azert eleg szuk a kor. /nincs kilohetetlen harckocsi ezek a legmodernebbekre is epp oly veszelyesek./4-5 km meg az afoldon is nagyon a vege es nagyon keves hely van ahol lehetoseg nyillna ilyenre/persze a sivatag az mas de az nallunk nincs hal egnek/

Mivel szedsz ki simán egy A4-et?Szemből biztosan nem,opdalról meg a 105-ös is simán kiszedi...
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Akkor ti is úgy látjátok, hogy a 24db PZH2000 csak Tata tűztámogatására lett véve és a közepes fog még kapni egy saját tüzérosztályt még 26 előtt és nem a teljes Honvédség kapta a 24 darabot?
Hogy ki mit kap még, az rejtély, de a 24 Pzh csak a nehéz dd általános tűztámogatására elég. Mindenki más tűztámogatás nélkül marad, azaz, ha háborúra kerülne sor még a T-55 is úgy megy át a tüzérségi és hk/pct -támogatást nélkülöző alakulatokon, mint fos a libán.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
de tegyük fel ez is megvan...és akkor van egy olyan harckocsid, amin minden korszerű ATGM átmegy, amit egy IFV 4-5 km-ről tud rád eregetni...és van egy olyan főfegyvered, amivel már egy leo2 A4-et sem tudsz kilőni...tehát kb. az ifv a max ami ellen használhatod....ami 4-5 km-ről ereget rád atgm-et...4-5 km-re lévő célt, főleg ha mozog is te az életben el nem találsz
Nem akarok belefolyni a felújítani/nem felújítani vitába, mert mind a kettő álláspontban megtalálom azt, amivel egyet tudok érteni, vagy meg tudok érteni, de annyit azért észrevételeznék, hogy igen sok eset van, ahol nem harckocsi harckocsival kerül szembe. Ilyen szempontból már az is jelenthet előnyt ha egy adott harcfeladat során Te elavult harckocsit tudsz felmutatni, az ellenség pedig még IFV-t sem, nem, hogy még sok generációval modernebb MBT-t. Ez a közép-európai meglévő és beszerzendő technikák számadataiból is látszik.
Másik észrevétel, hogy dudi (is) a megmondhatója, hogy milyen távolságból folynak a mai, Közép-Európára emlékeztető hadszíntereken a harcok. Én nem 4-5 km-es távolságra emlékszem, hanem pár száz méteresre (150m gyalogsági harcban?), pláne épített környezetben nem hiszem, hogy valósak a 4-5 km-es adatok. Tehát irreleváns, hogy 4-5 km-ről mi mit tud.
(Amúgy nagyon sok igazság van abban, amit írsz, csak kérdés, hogy karbantartáson túl kellene e a T-72-vel foglalkozni, azonban Kriss által korábban írtak alapján az is nehézkes, így -sajnos- minden további koncepció és fantáziálás felesleges)
 
W

Wilson

Guest
Akárhogy is nézzük, a hálózatos hadviselés persze komoly előnyöket biztosít a felderítési információk megosztásában, a célleküzdéshez rengeteg segítséget ad, de amikor meg kell támadni valamit, vagy az támad, akkor csak az számít amit az adott eszköz tud. És innentől már érdekes kérdés, mert a gyalogsági harcjárművek a már nehézsúlyt elérve így a nyugati végeken még mindig alig valamivel nagyobb fegyverek ellen biztosítanak védelmet, mint húsz éve, vagy harminc. Ezt a védelmi képességet a tömegük növekedésének a felével-harmadával érték el. Hová tudnak az alapjaikat nyújtó könnyebb vázakon fejlődni? Mert bármennyire is doktrínálisan ezek az eszközök jelentek meg, így nézve fejlődésre korlátozottan képes zsákutcának tűnnek. A jármű minden belfektetett értékkel együtt feláldozza legalább a mozgásképességét ha frontból a tözse átütő találatot kap, vagy meghal valaki, ha a blokk nem esik az útjába. Minden esetben kilátástalan a maradók helyzete a következő beérkező lövésig ha egyedül szembesülnek a támadóval. Mert az ötven tonnát nem modern harckocsi páncélzattal éri el, hanem körkörös külső védelemmel.

Pedig azzal, hogy a tömege már egy nehezebb harckocsié, egyrészt már mindegy, hogy durva betétekkel hatvan tonnás lenne(persze a magas ára még sokkal magasabb lenne), másrészt eleve annak a konstrukciónak a hibáját vetíti előre, hogy akár tankokkal együtt frontharcászatban részt vegyen és közben egy jóval könnyebb és kiöregedett tank passzív védelmének a töredékét tudja felmutatni.

Eddig jól vizsgáztak az ifv-k a veszteségeik mellett nem konvencionális háborúkban, de komoly államközi háborúban, fejlett rendszerrekkel a fejlett rendszerek ellen, szerintem hamar eljönne a típus ilyen formájában a végjáték és átgondolnák a teljes tervezést. Vagy visszalépp a könyebben gyártható, egyszerűbb és ezáltal nem csillagászati összegekben mérhető járművé, vagy átfejlődik gyalogság szállítására képes harckocsi szintű járművé.

Ilyen tömeggel az @LMzek 2.0 által sokszor felvetett és többek által lenézett t55-re épített elavult szutyok alapú Achzarit harckocsi léptékű védelmet nyújt a szállított gyalogságnak a legújabb, legfejlettebb nyugati ifv-kkel szemben. Az oroszok kísérletei, amikre alapozva bármikor felállíthatják az ilyen flottájukat, BTR-T, BMP-T, BMO-T sokkal előrébb járnak, mi meg ezekre bízzuk a gyalogsági harcokat.

Félreértés ne essék, borzalmas erejű járművek, borzalmas erejű fegyverekkel ezek is, de a tervezésük ilyentén sajátosságai miatt képtelen kiváltani vagy lényegében helyettesíteni a harckocsikat. Sérülékenyebbek, drágák, kihegyezve a feladatukra kiválóan, de úgy, hogy nem a lehetséges legerősebb fegyvert jelentik mégsem. Maga a szerkezeti tervezésük, felépítésük segít a formájával, célfelületével és a belső elrendezésével is minimalizálni a károkat, de a védelmüket viszonylag könnyű egy felszerelt ellenségnek meghaladni és onnantól sokkal kiszolgáltatottabb járművek, mint egy negyvenéves harckocsi minimális modernizációval.

Ezért cseszi az agyamat a végtelen hit abban hogy ezek újak és mindent visznek és ezért cseszi másokét is. Nem volt képes a fejlettségével meghaladni a lenézett negyvenéves technika egyes mutatóit(úgy, hogy a negyvenéves technika többnyire felfejleszthető a szintjére és felülpáncélozható) annak a tömegének és a modernizációs árának a túllépésével. A 44 leó ezek és a hálózat és az egyéb ismert beszerzéseink mellett nem elég, hogy kellő léptékű szárazföldi műveleteket lehessen lefolytatni egy éles helyzetben,akár több évtizedes, de nagy mennyiségű és fejlett rendszerekkel felszerelt technikával rendelkező ellenséges erőkkel szemben.

Na hát azthiszem ezért hajtjuk mind a krampácsolást, berhelést akik hajtjuk. Igyekszünk helyet találni dolgoknak, amik adott esetben a koruk ellenére is nagyobb erőt képviselhetnek a legmodernebb eszközeink egy részénél.

Az a probléma,hogyha a felújított modernizált T-72,T-55,Leo1,stb akarunk a Leo2 illetve a Lynx-k támogatást nyújtani akkor gyakorlatilag ugyanazt a képességű elektronikai rendszert beléjük kell integrálni és ekkor jön a korongecset az árcédulán
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Az a probléma,hogyha a felújított modernizált T-72,T-55,Leo1,stb akarunk a Leo2 illetve a Lynx-k támogatást nyújtani akkor gyakorlatilag ugyanazt a képességű elektronikai rendszert beléjük kell integrálni és ekkor jön a korongecset az árcédulán
Ezt a csehek, hogyan oldják meg? Jön az új IFV, de marad a régi T-72.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
Nem akarok belefolyni a felújítani/nem felújítani vitába, mert mind a kettő álláspontban megtalálom azt, amivel egyet tudok érteni, vagy meg tudok érteni, de annyit azért észrevételeznék, hogy igen sok eset van, ahol nem harckocsi harckocsival kerül szembe. Ilyen szempontból már az is jelenthet előnyt ha egy adott harcfeladat során Te elavult harckocsit tudsz felmutatni, az ellenség pedig még IFV-t sem, nem, hogy még sok generációval modernebb MBT-t. Ez a közép-európai meglévő és beszerzendő technikák számadataiból is látszik.
Másik észrevétel, hogy dudi (is) a megmondhatója, hogy milyen távolságból folynak a mai, Közép-Európára emlékeztető hadszíntereken a harcok. Én nem 4-5 km-es távolságra emlékszem, hanem pár száz méteresre (150m gyalogsági harcban?), pláne épített környezetben nem hiszem, hogy valósak a 4-5 km-es adatok. Tehát irreleváns, hogy 4-5 km-ről mi mit tud.
(Amúgy nagyon sok igazság van abban, amit írsz, csak kérdés, hogy karbantartáson túl kellene e a T-72-vel foglalkozni, azonban Kriss által korábban írtak alapján az is nehézkes, így -sajnos- minden további koncepció és fantáziálás felesleges)

A gyalogsági harc az 300 méteren belül folyik nagyrészt,de a rajok 600 méterig szervezik a tűzrendszetüket.Aa harckocssiknál ez a táv max 2000 méter az esetek döntő többségében.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and phaidros

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
MBT,avagy alap/csata hk a közepes és nehéz hk összeolvadásával született (bár nem ilyen egyszerű,de mára kb igaz).De nem halt ki a könnyű hk kategória.
Stryker MGS pont buktának tűnik,ujra elővették az XM8 könnyű hk tervet,hogy lehetséges váltója legyen.

Nincs ilyen a magyarban,hogy csata harckocsi,vagy alap harckocsi.Ezt a sok marha angolból TÜKÖRFORDÍTÁSSAL találta ki.
Ilyen van a magyarban,hogy könnyű/közepes/nehéz harckocsi.Épp csak ilyenek meg már nincsenek mert a modern harckocsik képesek ötvözni a 3 fő tulajdonságot,így nem kell kompromisszumot kötni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
A csehek is csak elektronikát újítanak rajta.
14-15 milliárd HUF-ból korszerűsítenek 30 at nem tűnik hatalmas összegnek.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domo...rmada-tank-vrtulnik-modernizace_2009040731_pj
A tankok korszerűsítése nem lesz drágább. A minisztérium csaknem 1,1 milliárdért ír alá szerződést szeptemberben
A Védelmi Minisztérium továbbra is előkészíti a hadsereg számára 33 harckocsi és 15 szállítóhelikopter korszerűsítésére vonatkozó szerződéseket. Az tárca azonban februárban felfüggesztette őket, mert az ára majdnem megduplázódott a becsülthez képest. Mivel azonban Jan Pejšek minisztériumi szóvivő most tájékoztatta az iROZHLAS.cz szervert, a minisztérium átértékelte a szerződéseket, és még mindig előkészíti őket. A tankok korszerűsítése még gyakorlatilag befejeződött, és az tárcának szeptember folyamán alá kell írnia a szerződést.

Ennek oka az eredetileg becsült ár jelentős növekedése volt, mint amelyet a kormány jóváhagyott. A minisztérium szerint 33 T-72M4CZ harckocsi korszerűsítésének várható értéke tavaly júniusban 908 millió CZK, áfa nélkül pedig 792 millió volt tavaly novemberben 15 Mi-171Š helikopterre.

Amint azonban a Lubomír Metnar (ANO) hadügyminiszter által elrendelt ellenőrzés februárban kiderítette a passzív radarok és a mobil zavarógépek beszerzésének drágulásával kapcsolatos kritikák után, az ár majdnem megduplázódott. Az iROZHLAS.cz és a ČTK szerverek forrásai szerint a tankok ára 908 millióról 1,8 milliárdra, a helikoptereké pedig 792 millióról 1,4 milliárd koronára emelkedett.

A minisztérium azonban - legalábbis a tankkorszerűsítés esetében - Pejšek szerint nem volt hajlandó elfogadni a megemelt árat. "A szerződést felülvizsgálták, és a szerződést aláírják, és meg fog felelni a kormány által valamivel ezelőtt jóváhagyott összegnek, vagyis nem fogadtuk el a jelentős emelésre vonatkozó javaslatokat. Egyáltalán nem lesz növekedés "- magyarázta a tárca szóvivője.

Nincs új motor

Szerinte az áremelkedés oka a modernizáció mértéke volt. "A projekt kezdetén csak a lövész és a parancsnok célzási rendszerének korszerűsítését tervezték, a kommunikációs rendszerek megváltoztatásával. Ezután a projekt kibővült meghajtó egységekkel és tűzvédelmi rendszerrel. És ezeknek a harckocsiknak a lényegében egyedi motorok korszerűsítése növelné a szerződés árát az eredeti feltételezésekhez képest "- írta le Pejšek.

De a tankok nem kapnak új motorokat. "Az újraértékelés alapján és a meghajtó egységek jelenlegi állapotának ismeretében úgy döntöttek, hogy biztosítják a tűzvédelmi rendszer, a kommunikációs és navigációs rendszerek, valamint a tűzvédelmi rendszer korszerűsítését. A meghajtó egységeket rendszeresen karbantartják, ezért továbbra is a szokásos garanciális utáni szolgáltatással lesznek ellátva, modernizációs lépéseket nem hajtanak végre rajtuk ”- mondta a szóvivő.

A Védelmi Miniszter Kolégiuma által 2020 júliusában jóváhagyott szerződést hamarosan aláírják, és az áfával együtt 1,098 milliárd CZK-t ér. "Ezzel az összeggel a szerződés 2019 júniusában ment keresztül a kormányon" - tette hozzá a szóvivő, hozzátéve, hogy az aláírásra szeptember hónapban kell sor kerülni.

A magassab árat a kormány jóváhagya

A helikopterek korszerűsítéséről szóló szerződés szintén folytatódik, de még nincs ilyen előrehaladott állapotban. "A helikopterek esetében még mindig finomhangolják a katonákkal, felmérik az igényeiket és lehetőségeiket, ezért a parancs még folyamatban van, előkészítés alatt áll" - ismertette a szóvivő.

Így továbbra is lehetséges, hogy a modernizáció csaknem kétszerese lesz annak, amit Andrej Babiš (ANO) kabinete jóváhagyot. "Ha ez megtörténik, akkor a szerződés végrehajtása előtt újra bemutatjuk egy kormányülésen" - biztosította Pejšek, hogy az üdülőhely megerősíti az új árat.

Az év elején a Védelmi Minisztérium kritikával szembesült a passzív radarrendszerek és a mobil zavarók megvásárlása miatt. Mindkét esetben jelentős volt az áremelkedés.

Az iROZHLAS.cz szerver szerint a DPET radarrendszer vásárlásának megrendelését még a katonai rendőrség is ellenőrizte. Ugyanakkor kijelentette, hogy nem történt bűncselekmény.

E vitatott szerződések miatt lemondott Filip Říha fegyverkezési és beszerzési honvédelmi miniszterhelyettes. De visszatért a minisztériumba. Annak ellenére, hogy ő volt felelős a tankok és helikopterek korszerűsítésének áremelkedéséért. De Říha visszautasította.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Argentinok már a 80-as evekben csaptak a Marderra egy hasonló tornyot

Itt azért picit többet csináltak. A test fel lett újítva, modernizálva lett az 1A5 alkatrészeivel, növelték a páncélzatot, megkapta a modern elektronikus rendszereket, csak az ára miatt a kutyának sem kellett.
Az RM még egy 1A3 alapú "olcsó" gépet is összedobott, amit az indonézeknek akart elsütni.

20161102_051314_resized.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
14-15 milliárd HUF-ból korszerűsítenek 30 at nem tűnik hatalmas összegnek.
Mert az mind m4cz amik már alapból rendekkeznek ezekkel, csak a 2000-es évek eleji korszerűsítésből származó elektronikához nincs pótalkatrész és már nem is gyártják (sok esetben a cég sem létezik már aki csinálta) és hogy kitoljál az élettartamot pár évvel cserélik ezeket a komponenseket.
 
K

kamm

Guest
Akkor ti is úgy látjátok, hogy a 24db PZH2000 csak Tata tűztámogatására lett véve és a közepes fog még kapni egy saját tüzérosztályt még 26 előtt és nem a teljes Honvédség kapta a 24 darabot?

Szerintem biztosan nem az egesz kapta. Ugyan a BW is felszamolta az egyik tuzerosztalyat par eve, de ha megnezed, akkor latszik, hogy 40 ill 2x 24 PzH van mindket pchadosztalyban naluk (plusz kulon 16 a nemet-francia ddban), azaz ha ezt 'lekicsinyitem', akkor szerintem a kozepesbe is 24 PzHnek illene mennie (de minimum 16-nak, meg ha addigra csorobbak is leszunk)...

...apropo, itt a radarrol ill a tobbirol egy tipp, amit @krisss is emlitett, hogy jon vele - ez a nemetek standard tuzerosztaly felepitese:

1st Panzer Div
- Artillerielehrbataillon 325
40x PzH 2000 155mm self-propelled howitzers, 8x M270 MLRS multiple rocket launch systems, KZO drones and 2x Euro-Art COBRA counter-battery radars


10th Panzer Div
- Artillerielehrbataillon 345
24x PzH 2000 155mm self-propelled howitzers, 8x M270 MLRS multiple rocket launch systems, 12x 120mm mortars, KZO drones and 2x Euro-Art COBRA counter-battery radars
- Artilleriebataillon 131
24x PzH 2000 155mm self-propelled howitzers, 8x M270 MLRS multiple rocket launch systems, KZO drones and 2x Euro-Art COBRA counter-battery radars
- Artilleriebataillon 295 (Franco-German dd)
16x PzH 2000 155mm self-propelled howitzers, 8x M270 MLRS multiple rocket launch systems, KZO drones and 2x Euro-Art COBRA counter-battery radars
Ezt elnezve komoly osszeget raknek arra, hogy lesz nalunk is MLRS, viszont gyanitom, hogy nem a lancos, hanem a kerekes HIMARS, megpedig amiatt, hogy ha jol emlekszem, a nemet verzio meg upgradelt, legujabb MARS II szinten sem lo ki M39-et (ATACMS), az pedig a romanokkal paritas miatt illene...?
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
Hogy ki mit kap még, az rejtély, de a 24 Pzh csak a nehéz dd általános tűztámogatására elég. Mindenki más tűztámogatás nélkül marad, azaz, ha háborúra kerülne sor még a T-55 is úgy megy át a tüzérségi és hk/pct -támogatást nélkülöző alakulatokon, mint fos a libán.
Szerintem is lesz még tüzérségi beszerzésünk. A Pzh-nál kisebb német megoldások is vannak még. Artillery Gun Module, Boxer RCH 155, ezt lehetne a Lynxre is applikálni vagy a francia NEXTER Caesar, amit a csehek vettek. Vagy valami cseh/szlovák, de utóbbiert nem rajonganék, esetleg amerikai, török.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
Szerintem biztosan nem az egesz kapta. Ugyan a BW is felszamolta az egyik tuzerosztalyat par eve, de ha megnezed, akkor latszik, hogy 40 ill 2x 24 PzH van mindket pchadosztalyban naluk (plusz kulon 16 a nemet-francia ddban), azaz ha ezt 'lekicsinyitem', akkor szerintem a kozepesbe is 24 PzHnek illene mennie (de minimum 16-nak, meg ha addigra csorobbak is leszunk)...

...apropo, itt a radarrol ill a tobbirol egy tipp, amit @krisss is emlitett, hogy jon vele - ez a nemetek standard tuzerosztaly felepitese:

1st Panzer Div
- Artillerielehrbataillon 325
40x PzH 2000 155mm self-propelled howitzers, 8x M270 MLRS multiple rocket launch systems, KZO drones and 2x Euro-Art COBRA counter-battery radars


10th Panzer Div
- Artillerielehrbataillon 345
24x PzH 2000 155mm self-propelled howitzers, 8x M270 MLRS multiple rocket launch systems, 12x 120mm mortars, KZO drones and 2x Euro-Art COBRA counter-battery radars
- Artilleriebataillon 131
24x PzH 2000 155mm self-propelled howitzers, 8x M270 MLRS multiple rocket launch systems, KZO drones and 2x Euro-Art COBRA counter-battery radars
- Artilleriebataillon 295 (Franco-German dd)
16x PzH 2000 155mm self-propelled howitzers, 8x M270 MLRS multiple rocket launch systems, KZO drones and 2x Euro-Art COBRA counter-battery radars
Ezt elnezve komoly osszeget raknek arra, hogy lesz nalunk is MLRS, viszont gyanitom, hogy nem a lancos, hanem a kerekes HIMARS, megpedig amiatt, hogy ha jol emlekszem, a nemet verzio meg upgradelt, legujabb MARS II szinten sem lo ki M39-et (ATACMS), az pedig a romanokkal paritas miatt illene...?
Az nekem nem világos, hogy a MARS II kilő- ATACMS-t. Van hozzá GMLRS, ami 70 km-re elég.