A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 354
113
Ja, és a norvégok kihátráltak az archer programból. A svédek már elkezdték átvenni az első darabokat. Ha rendelnénk egy osztállyal (18 db) igen ütős eszközeink lennének.

Elég drága holmi hírében állnak. Én a Zuzannának is nagyon tudnék örülni, hamár VSZ vagy Visegrádiak.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 354
113
Szerintem a Gradok helyett inkább Rába alvázra telepített rakéta sorozatvető kéne. (Mint ahogy az Uralokat is le kellet volna már cserélni 1 az egyben Rábákra, hála istennek már elég sok van belőlük.)

Kéne bizony, látjuk a szomszédban mire képes. De tudod nem illett bele a kicsi könnyű magyar sereg elképzelésbe anno Szekereséknél így mentek a giotin alá. Egyébként gyárt valaki hasonlót a Natoban mint a BM-21?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
Hát MLRS van, de az lánctalpas alapon működik. Teherautóst nem tudok pontosan, hogy van-e.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
<blockquote rel="krisss">Szerintem a Gradok helyett inkább Rába alvázra telepített rakéta sorozatvető kéne. (Mint ahogy az Uralokat is le kellet volna már cserélni 1 az egyben Rábákra, hála istennek már elég sok van belőlük.)

Kéne bizony, látjuk a szomszédban mire képes. De tudod nem illett bele a kicsi könnyű magyar sereg elképzelésbe anno Szekereséknél így mentek a giotin alá. Egyébként gyárt valaki hasonlót a Natoban mint a BM-21?
</blockquote>

M270 van elterjedve a NATO-ban de az nem egy könnyű szerkezet. A könnyebb az az M142.
A BM-21 úgy ahogy volt egy elavult vacak volt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
Teherautós könnyű sorozatvető Rába alvázon, pontosabb rakétákkal, ideális lenne :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Ha már teherautós rakéta sorozatvető:
http://en.wikipedia.org/wiki/Astros_II_MLRS
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 330
26 539
113
A BM-21 csak egy indító platform. Már sokkal komolyabb és potensebb rakéták vannak hozzá rendszeresítve, de sajnos nem nálunk. Szerintem is először a tüzérséget kellene helyzetbe hozni.
A rendszerben lévő vontatott D-20 tarack-ágyúkat jelenleg mivel vontatják?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
De van USA is:
http://en.wikipedia.org/wiki/HIMARS

Meg régi Cseh:
http://en.wikipedia.org/wiki/RM-70_multiple_rocket_launcher

Vagy Lengyel:
http://en.wikipedia.org/wiki/WR-40_Langusta

Vagy orosz:
http://en.wikipedia.org/wiki/9A52-4_Tornado
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 354
113
Az usa cuccokat inkább hanyagoljuk,meg az oroszt is. :) Egyébként maga az indító egy nagyon egyszerű szerkezet, akár egy aknavető. Biztos vagyok benn hogy itthon le tudnánk gyártani megfelelő tervezés után. A rakétákat viszont venni kéne, azt kizárt hogy mi készítsünk mostanában.:)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
A Langusta lenne az amiről én beszélek, a Rába H-25 ugyanaz a jármű mint amit a lengyelek használnak alapnak, (licenszgyártott MAN teherautó) egy az egyben összehozható itthon is.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Ez már ki volt egyszer tárgyalva szerintem hogy a Rába alvázra mehetne akár 155mm-s ágyú vagy sorozatvető vagy a radarrendszer vagy egy komolyabb légvédelmi rakéta.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
Hát lehet nem is egyszer, de inkább ezt a témát vesézem ki, minthogy a tábori rabbin kezdjenek le csámcsogni ami véleményem szerint lehúzza a színvonalat kicsit.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Egy másik topikban már több javaslat ki lett tárgyalva. Szerintem a legígéretesebb megoldás ehhez hasonló lenne. A rábára mehetnének ezek az izraeli gyártású rakéták. Elég pontosak nagy lőtávval.

http://www.defensenews.com/article/20140328/DEFREG02/303280024/FIDAE-FAMAE-Unveils-Son-Rayo
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
<blockquote rel="ijasz">Ja, és a norvégok kihátráltak az archer programból. A svédek már elkezdték átvenni az első darabokat. Ha rendelnénk egy osztállyal (18 db) igen ütős eszközeink lennének.

Elég drága holmi hírében állnak. Én a Zuzannának is nagyon tudnék örülni, hamár VSZ vagy Visegrádiak.

</blockquote>

Csak az aktuális lehetőségeket vettem sorra. Ha ésszerűen fejlesztenénk, akkor biztosan nem ezt választanánk.
Kellene egy teherautóra szerelt 155-ös nagyobb mennyiségben, valamint egy lánctalpas önjáró kisebb mennyiségben. Plusz legalább 3 osztály sv.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Szerintem nem fontos a lánctalpas önjáró ha lenne teherautó alapon egy 155-ös. Ugyan úgy teherautóra mehetne egy rakétás rendszer. Ezek mellé meg egy könnyebb 105-ös vontatott. Erről már volt is valami hír itt nem? Vagy az csak valami kacsa volt, hogy a D-20 helyett jönne valami használt?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
A D-20 helyett amerikai 105 milis vontatottakat akarnak (kicióccóhasználtfelújított) de az nem oldaná meg a problémát szerintem.... (ezt amúgy egy logisztikai központos őrnagytól hallottam)
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
A D-20 helyett amerikai 105 milis vontatottakat akarnak (kicióccóhasználtfelújított) de az nem oldaná meg a problémát szerintem.... (ezt amúgy egy logisztikai központos őrnagytól hallottam)

Nem is azt mondtam hogy csak az kell. De ha az M119-ről van szó az nem olyan "kicióccóhasználtfelújított". Miért gondolja itt majdnem mindenki hogy a hadsereg csak nehéz lánctalpas eszközökből áll?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
Nem lánctalpasra gondoltam, én teherkocsiplatform hívő vagyok. Csak az M119, tűzerőben visszalépés, ezért kéne 155 mm-es teherkocsi alapon. Bár amíg azt beszerzik a tüzérség fenntartásához jó az m119