A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Most komolyan. Egy Franciaországnak van ~110.000 fős serege. A németeknek, olaszoknak vagy briteknek se nagyobb.
Egy Bulgária, Portugália, Csehország vagy Hollandia méretű hadsereg a reális szerintem.
Le vagyok döbbenve kicsit, de összeszedem magam, mert ezt fel kell dolgoznom.

Szerintem arra gondolt, hogy háború esetén a tartalék behívásával, a raktárak megnyitása után, valamint a területvédelem megszervezése után kellene ennyi főre számolni. Ennek a létszámnak csupán a harmada harcoló alakulat tagja.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Most komolyan. Egy Franciaországnak van ~110.000 fős serege. A németeknek, olaszoknak vagy briteknek se nagyobb.
Egy Bulgária, Portugália, Csehország vagy Hollandia méretű hadsereg a reális szerintem.
Le vagyok döbbenve kicsit, de összeszedem magam, mert ezt fel kell dolgoznom.
Igen, békeidőben pl két jól felszerelt önálló dandár elég lenne nagyjából. Minősített helyzetben viszont mozgósítható létszám kell kb 20 - 25000 fő,záros határidőn belül (kb 72 óra) kijelölt körletekbe bevonuló és felfegyverezhető személy. Nincs ebben semmi extra, van elég 50 év alatti nyugdíjas, akik a keretet alkotnák és hozzájuk csapódna az önkéntes rész. Vagy sorozott, közmunkás,munkanélküli, sehol sem jegyzett külhonban dolgozó, gyerektelen stb.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Ja értem itt a 3. világháborútól rettegőket kell kielégíteni mennyiségi sereggel.
Akkor legyen inkább 250.000 fő azzal még az oroszokat is lenyomjuk (vagy Európát kinek mi tetszik).
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
Ja értem itt a 3. világháborútól rettegőket kell kielégíteni mennyiségi sereggel.
Akkor legyen inkább 250.000 fő azzal még az oroszokat is lenyomjuk (vagy Európát kinek mi tetszik).

Szerintem erre gondol:
http://m.hvg.hu/itthon/20130222_honvedseg_Kovacs_Gyula_Hende/

Szerintem egy 50-60 ezer fős békelétszámú sereg, 100-120 ezer fős tartalékos állománnyal már elég volna.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Én kezdem látni a tényleges fejlődés körvonalait,de szintúgy csak abban a fegyvernemben. (Holnap leírom)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Ja értem itt a 3. világháborútól rettegőket kell kielégíteni mennyiségi sereggel.
Akkor legyen inkább 250.000 fő azzal még az oroszokat is lenyomjuk (vagy Európát kinek mi tetszik).

Először nézz utána légyszíves, egy komplett gépesített lövész dandár, védelemben, milyen méretű terültet tud hatékonyan védeni és rájössz, hogy amit leírtam nem légből kapott dolog.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Most komolyan. Egy Franciaországnak van ~110.000 fős serege. A németeknek, olaszoknak vagy briteknek se nagyobb.
Egy Bulgária, Portugália, Csehország vagy Hollandia méretű hadsereg a reális szerintem.
Le vagyok döbbenve kicsit, de összeszedem magam, mert ezt fel kell dolgoznom.

A kétpólusú világ megszűnte után mindenki leépített, nem reális mértékben, hanem annál jobban.
Azzal számolva, hogy Európában többet nem lesz háború.
Gyorsan kiderült, ez illúzió.
Most szerintem fő a fejük ezen országoknak, köztük nekünk is, hogy egy újabb reális katonai kihívásnak, senki nem tud megfelelni önmaga méretéhez képest.
Amit felvázoltam, az egy konvencionális helyi háború esetén úgy érzem reális haderő.
Bizony ha nincs háborút gyorsan eldöntő légierőd, atomfegyvered, amit be is vetnél, akkor a létszám és fegyverzet, valamint azok hatékony felhasználása dönt majd, mint eddig is.
Példa a modern korból...
Az Arab izraeli háborúk, ahol is egy nagyon hatékony és jól kiépített izraeli haderő, minden ellenfelét legyűrte. De nem pár ezer emberrel, nagyon is ott volt a létszám és fegyverzet náluk is.
Aztán egy borzalmas, milliós áldozatokat követelő háború, Irak vs Irán. 8 évig tartott, majd patthelyzettel ért véget, győzelem vagy vereség nélkül, a két fél számára.
A most zajló kelet ukrajnai harcok is ezt a tendenciát idézik.
Nagyjából hasonló erők harcolnak, létható hogy nem is nagyon bírnak egymással.
Viszont a konfliktus eszi az embert és fegyvert.
Nincsenek adataim, de feltételezem, a két harcoló fél nem csupán pár ezer emberrel vesz részt a küzdelemben.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
<blockquote rel="therob">Ja értem itt a 3. világháborútól rettegőket kell kielégíteni mennyiségi sereggel.
Akkor legyen inkább 250.000 fő azzal még az oroszokat is lenyomjuk (vagy Európát kinek mi tetszik).

Először nézz utána légyszíves, egy komplett gépesített lövész dandár, védelemben, milyen méretű terültet tud hatékonyan védeni és rájössz, hogy amit leírtam nem légből kapott dolog.



</blockquote>

Pont ezt akartam ajánlani neked. 3 éve még része voltam dicső Honvédségünknek és azóta is követem az eseményeket. A légből kapott az a 150 ezer fős sereg. Ez egyszerűen nem lehet komolyan venni. A sokak által példaértékűnek tekintett lengyel sereg sincs ekkora, pedig egy nagyobb súlyú ország.
Amikor egy ~25.000 fős sereget se tudunk vagy akarunk felszerelni akkor majd pont a 150.000-re lesz keret. WTF?
Egy jobb felépítéssel sokkal többet ki lehetne hozni a jelenlegi létszámból. (Főleg ha meg tudná tartani az embereket a Honvédség)
A mi elcseszett felépítésű seregünk kuriózum. Van ~5000 fő aki valóban a harcoló egységekben van a többi "támogató" meg civil.

Két ~4000 fős lövészdandár, egy új különleges erők ezred, egy új tüzérezred a jelenlegi légvédelmi rakétaezred és műszaki ezred (stb.) kb. ki is jönne ebből a létszámból.

A lövészeknél a Stryker dandár felépítése lehetne a példa. Akár úgy, hogy mindkét dandárunk az alapján épülne fel vagy úgy, hogy az egyik egy nehéz dandár harckocsikkal kiegészítve és csak a másik lenne közepes.
Ilyen elven inkább az MH 5 lenne a nehéz, mert a harckocsiknak mégis csak az alföldön a helyük. Az MH 25 pedig lehet egy Styker dandár ami ha úgy alakul gyorsan telepíthető lenne (ha már NATO tagok vagyunk) mert nincs messze Pápa.
Szolnokon lehetne egy különleges erők ezred ami 3 zászlóaljból állna MH 34, MH 25/88, MH 24.
Egy új tüzérezredbe mehetne teherautóra szerelve 1-1 155mm-s és rakéta tüzérosztály + ide sorolnám a páncéltörő rakétaosztályt tatáról (ők léteznek még? sajnos tatáról már nincs infóm)
Az MH 12 két rakétaosztályánál is el tudnám képzelni, hogy a Mistralokat átteszik egy használhatóbb alapra, a Kubot pedig ideje lenne már lecserélni. Én az alapját is kivágnám nem azt alakítanám.
Persze vannak még egyéb alakulatok de engem a harcolók foglalkoztatnak leginkább.
A tartalékos rendszert jó ötletnek tartom, de nem golyófogóként gondolok rájuk (ki menne annak???).
A megyénként 2 zászlóalj tartalékos elképzelést amit itt olvastam viccnek tartom. Reálisabbnak hangzana ha nyugati, keleti és bp-i körzetenként számolnánk 2-4 zászlóaljjal.

Na mindegy lehet hőbörögni, hogy ilyen "kis" sereggel nem vernénk szét a szomszédainkat (akik szintén nincsenek a toppon) de egy ekkora haderő főleg ha jól felszerelt és kiképzett elgondolkodtatna egy támadót, hogy érdemes-e belekezdeni egy háborúba.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
@therob
Utolsó előtti bekezdésedben szerintem a 2-4 zászlóalj és ilyen területi felosztással értelmetlen, minden mással egyetértek.

Szerintem a határmenti illetve problémásabb területeken sűrűbb milíciarendszerre lenne szükség, ami a reguláris erőket segítve, illetve a kitelepülésükig gerillaharcot vívna. A Honvédség modernizálása után visszamaradt cuccokat nyugodtan megkaphatnák, lezárva. Vész esetén a KBH nyitná ki a készleteiket (szvsz amit az ISIS-nél láttunk: terepjárókon nehézgéppuska, gránátvetők,létszámhoz képest sok RPG), alapjáraton a saját személyi felszerelésük lenne náluk+ karabély. Ezt engedném otthon tartani. (Persze ugyan úgy AVH átvilágítás mindenkinek.)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Még egy általánosan elfogadható -minőségű- egyenruhát nem tudnak beszerezni, addig teljesen felesleges innovatív fejlesztésekről, felújításokról, vásárlásokról, haderőreformról, tartalékosokról, meg a jó ég tudja, hogy miről álmodozni.
Se pénz, se akarat, se tudás. -A sorrend tetszőleges.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Szia therob !

Nem a jelenlegi állapotokat vettem figyelembe, hanem arról értekeztem, mi lenne szerintem a normális, ha tényleg arra számítunk, hogy egyszer saját magunknak kell megvédeni az országot, egy szomszédos országgal vívott fegyveres konfliktus esetén.
A 150 000 fő a tartalékkal együtt értendő, szerintem írtam az intakt erőket és a territoriális csapatokat, egyaránt.
A tartalékot önkéntes és nem önkéntes alapra helyezném.
Vagyis, a honvédelmi törvénybe foglalnám, mindenki aki a Honvédségben szolgált, hivatásos, vagy szerződéses katonaként leszerelése után automatice tartalékos !
Behívható !!!
Szerződéses 45 éves koráig.
Hivatásos tiszt és altiszt, 50 éves koráig.
Főtiszt 55 éves koráig.
Ehhez jöhetne még az önkéntesek alkotta létszám.
Nem hinném hogy így megvalósíthatatlan lenne megyénként 1-2 tartalékos lövész zászlóalj.
A gépesített dandárokat alkotnák kizárólag hivatásos és szerződéses katonák.
Természetesen e mellé még a többi, a működéshez szükséges többi kötelék is szerződéses és hivatásos, plusz kiegészíthető mozgósítás esetén tartalékosokkal.
A légierővel, légvédelmi rakéta csapatokkal nem foglalkoztam.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Egyébként nálam a minta, a svájci hadsereg.
Aktív erő kb.: 50 000 fő.
Tartalék kb.: 220 000 fő.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Van egy kérdésem a lövészek mivel melegítik a kaját? Van valami rendszerben, bagy mindenki maga oldja meg?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
"...ha tényleg arra számítunk, hogy egy szomszédos országgal vívott fegyveres konfliktus esetén..."

Ha megfigyeled az elmúlt pár év fegyveres konfliktusait, neked az jön le, hogy szomszédos országok közvetlen vívnak háborút egymás ellen?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
"...ha tényleg arra számítunk, hogy egy szomszédos országgal vívott fegyveres konfliktus esetén..."

Ha megfigyeled az elmúlt pár év fegyveres konfliktusait, neked az jön le, hogy szomszédos országok közvetlen vívnak háborút egymás ellen?

Nem tudjuk mit hoz a holnap.
Európában, volt egy balkáni háború, több évig tartott és több százezer áldozattal járt
Még hetekkel kitörése előtt sem tudták igazán megjósolni.
Most ezen a kontinensen zajlik egy korlátozott intenzitásúnak mondott fegyveres konfliktus Ukrajna keleti részén.
Ez is kicsit más, de mégis hasonló mint a balkáni háború volt.
Bárhogy is nézzük, más más, nemzetek vívták, vívják, egymás ellen.
Itt sem látott igazából előre senki, akinek ez lett volna a dolga.
Mire is kell egy hadsereg ?
Úgy gondolom, egy állam azért tartja fenn, hogy megvédje az országot külső katonai támadással szemben.
Megszabhatunk más jellegű feladatot is neki, de akkor csak ahhoz mért erőre van szükség.
Lásd, a szoci éra expedíciós jellegűvé alakított Honvédsége.
Hát jelenleg ezt nyögjük és a mai Honvédség nem is lenne képes az ország védelmére.
Gondolkodni, tervezni lehet, főképp itt nekünk. :)
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Van egy kérdésem a lövészek mivel melegítik a kaját? Van valami rendszerben, bagy mindenki maga oldja meg?

Lehet van valami de soha sem adtak még egy doboz gyufát se. Nálam mindig volt egy szemcseppes üvegben egy kis gyúlékony anyag ha mentünk valahova. Ja meg kisbalta is néha :D
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 601
113
Van egy kérdésem a lövészek mivel melegítik a kaját? Van valami rendszerben, bagy mindenki
maga oldja meg?

Van egy kis fém lap amit álvány alakura lehet hajtogatni és hozzá pirotabbleta. De én a gulyáságyút jobban szeretem.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Van egy kérdésem a lövészek mivel melegítik a kaját? Van valami rendszerben, bagy mindenki maga oldja meg?

Annak idején nekünk volt rendszeresítve egy spirituszos melegítő, de ez 1987-88-ban volt.
Kanóc lógott ki belőle, vagy mi és a konzervet gyorsan felmelegítette.
Lehet ma már ez nincs, gondolom nem felelne meg a mai kor követelményeinek és komfortjának. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Mire kell egy hadsereg?
Szerintem nem csak a közvetlen külső támadásoktól kell megvédeni az országot, hanem a belső ellenségtől is.
Itt ugye már probléma van, hogy mit, vagy kit szolgáljon a hadsereg? Az országot, a nemzetet, a népet, a pártot, az eszmét, a világbékét?
Szerintem ugyan akkora, vagy még nagyobb -elméleti és képzeletbeli- esélye van, hogy abaúji muzulmán cigányok, amerikai felbujtásra, szaudi pénzen allahakbarozzanak, mint, hogy a szlovákok parádézzanak Békéscsaba főterén. A kettőre meg ugye nem feltétlenül ugyan azok a "képességek" kellenek.

Az már régen rossz, ha egy hadsereg csak egy feladatra alkalmas, ez olyan, mint ha a tűzoltók csak tarlótűzhöz mennének, vagy a mentősök csak a törött lábhoz.

"Itt sem látott igazából előre senki, akinek ez lett volna a dolga." Hidd el, akinek ez volt a dolga, az nagyon is jól látta a helyzetet.

"Lásd, a szoci éra expedíciós jellegűvé alakított Honvédsége."
Erre csak azt tudom mondani, hogy nem mindegy, hogy a hülye okoskodik, vagy az okos hülyéskedik.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Mire kell egy hadsereg?
Szerintem nem csak a közvetlen külső támadásoktól kell megvédeni az országot, hanem a belső ellenségtől is.
Itt ugye már probléma van, hogy mit, vagy kit szolgáljon a hadsereg? Az országot, a nemzetet, a népet, a pártot, az eszmét, a világbékét?
Szerintem ugyan akkora, vagy még nagyobb -elméleti és képzeletbeli- esélye van, hogy abaúji muzulmán cigányok, amerikai felbujtásra, szaudi pénzen allahakbarozzanak, mint, hogy a szlovákok parádézzanak Békéscsaba főterén. A kettőre meg ugye nem feltétlenül ugyan azok a "képességek" kellenek.

Az már régen rossz, ha egy hadsereg csak egy feladatra alkalmas, ez olyan, mint ha a tűzoltók csak tarlótűzhöz mennének, vagy a mentősök csak a törött lábhoz.

"Itt sem látott igazából előre senki, akinek ez lett volna a dolga." Hidd el, akinek ez volt a dolga, az nagyon is jól látta a helyzetet.

"Lásd, a szoci éra expedíciós jellegűvé alakított Honvédsége."
Erre csak azt tudom mondani, hogy nem mindegy, hogy a hülye okoskodik, vagy az okos hülyéskedik.

A honvédség alaprendeltetése le van írva az alaptörvényben, aminek jelenlegi állapotában nem tud megfelelni.
Egy demokratikus társadalomban hadsereget nem szoktak belső, alapvetően belpolitikai okok miatt felhasználni.
A hidegháború után kitört európai fegyveres konfliktusokat senki nem látta előre, nem is igazán jósolta meg.
A Honvédség expedíciós jellegét a szoci éra alatt alakították ki.
Ekkor nyert teret a könnyű lövész koncepció, a nehéz fegyverzet nagy mértékű leépítése, stb.
Valamint az az álláspont hogy haderőnk alapvetően missziós feladatokra kell hogy felkészüljön, az országvédelem háttérbe szorult.