A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 485
18 395
113
A magyar DE-82/81 Vasziljok az eredeti orosz Vasziljok továbbfejlesztése,nem originál magyar innováció.
Igen, így van. Az oroszok átadták a teljes dokumentációját, az alapján gyártottuk mi.
Az innovációt az önjáró BMP és MT-LB alvázra értettem. Azzal vált volna igazán potens tuztamogato eszközzé. Azt hiszem a csehek 120 As hasonló eszköze lehetett a minta.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Terrexre tippel meg a SRAMS-ra, Bronco nem tűnt fel neki.
Mondjuk az apc-hez a német kamerádoknak is lesz egy-két szavuk, szerintem be fog indulni a RM-lobbi, hogy azt a szegmenst is ők akarják eladni/gyártatni.
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
999
1 572
93
Terrexre tippel meg a SRAMS-ra, Bronco nem tűnt fel neki.
Mondjuk az apc-hez a német kamerádoknak is lesz egy-két szavuk, szerintem be fog indulni a RM-lobbi, hogy azt a szegmenst is ők akarják eladni/gyártatni.

Lehet ezért is dobták be a médiába a dolgot. Nagyobb kedvezményt próbálnak kisajtolni az RM-ből.
 

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
Terrexre tippel meg a SRAMS-ra, Bronco nem tűnt fel neki.
Mondjuk az apc-hez a német kamerádoknak is lesz egy-két szavuk, szerintem be fog indulni a RM-lobbi, hogy azt a szegmenst is ők akarják eladni/gyártatni.

Feltűnt a Bronco, de a Terrex szerintem esélyesebb. Az SRAMS-ról meg a Hirtenberger-kötődés miatt írtam, az a biznisz nem feltétlen függ össze a mostani tárgyalásokkal, max. annyiban, hogy van közös kapcsolódási pont. A Rába egészen biztosan nem fog beszállni az SRAMS-gyártásba, hiszen ott van már a Hirtenberger.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
Feltűnt a Bronco, de a Terrex szerintem esélyesebb. Az SRAMS-ról meg a Hirtenberger-kötődés miatt írtam, az a biznisz nem feltétlen függ össze a mostani tárgyalásokkal, max. annyiban, hogy van közös kapcsolódási pont. A Rába egészen biztosan nem fog beszállni az SRAMS-gyártásba, hiszen ott van már a Hirtenberger.
"vontatott löveget (FH-2000),"

Erről tudsz többet? Ez lóg még a Zrínyiből.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Feltűnt a Bronco, de a Terrex szerintem esélyesebb. Az SRAMS-ról meg a Hirtenberger-kötődés miatt írtam, az a biznisz nem feltétlen függ össze a mostani tárgyalásokkal, max. annyiban, hogy van közös kapcsolódási pont. A Rába egészen biztosan nem fog beszállni az SRAMS-gyártásba, hiszen ott van már a Hirtenberger.
Gyors reakció és jó cikk:)
A Rába szerintem sem érintett a SRAMS-gyártásban. Max ha a felépítménybe beépíti.
Kíváncsi vagyok, mi jön ki ebből a bejelentésből.
Én továbbra is a Boxernek szurkolok, a kompatibilitás és szinergiák miatt, hazai gyártással :) és annak, hogy emellett a Rába sokat szállítson be az ST-nek. De ha a HM/Vezérkar/Maróth trió szeretne egy talán olcsóbb, modern alternatívát, amiből mennyiséget vehetünk és gyárthatunk, ám legyen Terrex.
 
  • Tetszik
Reactions: Green Leader

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
"vontatott löveget (FH-2000),"

Erről tudsz többet? Ez lóg még a Zrínyiből.

Nem hiszem, hogy ebben a dealben ez szóba jön, hiszen egyértelműen csak harcjárművekről és harcjármű-alvázakról van szó.

Szerintem amúgy a beszerzésért felelős döntéshozók is latolgatják még, hogy mi legyen a vontatott lövegekkel vagy hogy legyenek-e egyáltalán. Azért a Hirtenberger aknavetők elég komoly eszközök, én nem tartom elképzelhetetlennek, hogy ezek töltik majd be a könnyű tüzérségi eszközök szerepkörét, a Panzerhaubitzék meg a nehéztüzérségi szerepkört és egyáltalán nem lesznek vontatott lövegek. Van ilyen más országokban is.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Nem hiszem, hogy ebben a dealben ez szóba jön, hiszen egyértelműen csak harcjárművekről és harcjármű-alvázakról van szó.

Szerintem amúgy a beszerzésért felelős döntéshozók is latolgatják még, hogy mi legyen a vontatott lövegekkel vagy hogy legyenek-e egyáltalán. Azért a Hirtenberger aknavetők elég komoly eszközök, én nem tartom elképzelhetetlennek, hogy ezek töltik majd be a könnyű tüzérségi eszközök szerepkörét, a Panzerhaubitzék meg a nehéztüzérségi szerepkört és egyáltalán nem lesznek vontatott lövegek. Van ilyen más országokban is.
Igen, azzal, hogy az osztrák gyarat megvettük, ez egy lehetőség.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 068
26 632
113
Szó szerint idézve:
"Jó hír az is, hogy az egyik legnagyobb vállalatcsoport itt Szingapúrban, amely a hadiiparban is tevékenykedik, előrehaladott tárgyalást folytat a Rábával, arra nézvést, hogy a Rába akár futóműveket gyártson. Ennek a nagy szingapúri hadiipari vállalatnak a járműveihez. Ugyanakkor már arról is zajlanak egyeztetések, hogy adott esetben komplett harci járműveknek a gyártását közös vállalkozás keretében a Rábával akár Magyarországra is hozná ez a szingapúri vállalat. Erről még tárgyalunk."

Ez szerintem nem kapcsolódik a Zrínyi-programhoz. Eladták a Rába futóműveit, de nem magyar hadiipari beszerzésről van szó. Az ST Engineering birtokában van ugyanis a Hackney és a Kidron járműgyártó, akik teherautókat és utánfutókat gyártanak. Ez szép piac a Rábának!

Milyük van katonai téren:
- lánctalpas harc- és szállító járművek: Hunter és Bronco. Zalaegerszegen épül a Rheinmetall gyár és a KF41-el lefedik a magyar haderő teljes lánctalpas járműszükségletét, mint Benkő már említette a verziókat. Ez lényegében kihúzva. Talán pár tucat Bronco jöhetne valamilyen speciális feladatra, de kétséges teljesen.

- 8x8-as harc- és szállító járművek: Terrex. A BTR, Fuchs és hasonló régimódi 8x8-asok helyi verziója és nem egy keményen páncélozott korszerű 8x8-as az európai hadszíntérre. Terrex-re cserélni a BTR-t Debrcenben fölösleges, biztos, hogy ilyen nem szorgalmaznának a katonák. Boxer vagy Patria AMV az esélyesek ott. Az előbbi a Rheinmetall miatt, a második pedig, mert megfelel a követelményeknek, hogy a XXI. századi európai hadszíntéren is megállja a helyét.

- 4x4-es könnyű- páncélozott járművek: Belrex. Több száz kebaboskocsira már leszerződtünk. Valószínűleg ennek fog a Rába futóművet szállítani. Amúgy az Mbombe kapcsán már megismert délafrikai Paramount Group Marauderje ez színgapúri licenszben. A magyar piacon már nincs helye, ez a biznisz már a törököké és ha valami kisszériás dolog kell, akkor majd krampácsolnak még Komondort a Gammánál.

- kerekes önjáró löveg: AMGS. Na ez lehetséges, hogy feltűnhet a magyar haderőben, hiszen elvben keresnünk kellene valamilyen dandártüzérséget Debrecennek.Itt felsejlik egy üzleti lehetőség, hogy Magyarországon gyártsuk a tüzérségi eszközt a Rába+ST Kinetics együttműködésben.

- SRAMS kababoskocsin az ST Engineering közreműködésével. Ez is lehetséges, ha egyszer lesz tartalékos haderő, akkor nekik mehet ilyen zászlóaljtüzérség és a szingapúriak már egyszer feltették az RG31 Nyalára így ezt már csak adobtálni kell Ejder Yalcinra! Adott esetben, mint Szijjártó fogalmazott, ha majd egyszer lesz valami a tartalékoserőből!
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
@Green Leader azt megoszthatod velünk, hogy még milyen bejelentésekre számítasz?
Én a brüsszeli külképviselet fb-oldalán például láttam egy eseményt (látogatás FN Herstal-nál), amiből következhet valami.
NASAMS, rámpás szállítógép, radarok ügyében is kéne már lépni...
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 100
31 047
113
Igen, így van. Az oroszok átadták a teljes dokumentációját, az alapján gyártottuk mi.
Az innovációt az önjáró BMP és MT-LB alvázra értettem. Azzal vált volna igazán potens tuztamogato eszközzé. Azt hiszem a csehek 120 As hasonló eszköze lehetett a minta.
Hát,éppenséggel az oroszok már Afganisztánban rárakták az eredeti 2B9 Vasziljokot az MT-LB-re,helyi röktönzött kialakitásban
full

És csináltak egy gyári verziót is.
BMP-2B9_82mm_self-propelled_mortar_carrier_2B9_Vasilek_KADEX_2016_Astana_Kazakhstan_001.jpg

A magyar verzió egy jobban kidolgozott megoldás volt.Ugyanakkor az orosz körbe tud közvetlen tűzhatást kifejteni,a magyar csak hátrafelé.A BMP alvázas meg előre.Viszont védettebbek a kezelők és maga a fegyver is.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
- kerekes önjáró löveg: AMGS. Na ez lehetséges, hogy feltűnhet a magyar haderőben, hiszen elvben keresnünk kellene valamilyen dandártüzérséget Debrecennek.Itt felsejlik egy üzleti lehetőség, hogy Magyarországon gyártsuk a tüzérségi eszközt a Rába+ST Kinetics együttműködésben.

- SRAMS kababoskocsin az ST Engineering közreműködésével. Ez is lehetséges, ha egyszer lesz tartalékos haderő, akkor nekik mehet ilyen zászlóaljtüzérség és a szingapúriak már egyszer feltették az RG31 Nyalára így ezt már csak adobtálni kell Ejder Yalcinra! Adott esetben, mint Szijjártó fogalmazott, ha majd egyszer lesz valami a tartalékoserőből!
Ez a kettő sztem a legsanszosabb.

Yalcin integráció adott, nem tudom a törököknek van hasonló hazai fejlesztésük? Mert ha nem, akkor ezzel egy pluszt is hozzátehetnénk a Nurol Makina Yalcin verzióihoz.

A kerekes löveg is jobban illik a Rába portfoliójába, mint a Terrex.

Broncoból valszeg nem kell annyi, hogy megérné gyártani, azt a pár tucatot megrendeljük a katasztrófavédelemnek meg a Honvédségnek. Az a vas annyira ocsmány, hogy jó festéssel migranskergetésre is alkalmas. :eek:
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 393
113
Feltűnt a Bronco, de a Terrex szerintem esélyesebb. Az SRAMS-ról meg a Hirtenberger-kötődés miatt írtam, az a biznisz nem feltétlen függ össze a mostani tárgyalásokkal, max. annyiban, hogy van közös kapcsolódási pont. A Rába egészen biztosan nem fog beszállni az SRAMS-gyártásba, hiszen ott van már a Hirtenberger.
Nem a Rábának csak az integráció lenne a feladata (SRAMS-Bronco esetén még az sem), mint ahogy a GBP programban felszerszámozták a MAN járműveket.
Igazság szerint azt is meg kell csinálnia valakinek. Ha nem nekünk, akkor az ST-nek, a RM-nak, vagy az egyéb beszállítónak.
Ez egyszerűsíthető, amennyiben sztandardizálják, vagy konténerizálják a felépítményeket.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Én azt látom, hogy "unmanned operations". Szerintem ez azt jelenti - a kép alapján -, hogy a fülkéből irányítható. Tehát nyitott rendszer, de belülről irányítod, mint pl. a sorozatvetőknél. Azt ne kérdezd,, hogy hogyan töltik...:)

Nem hátultöltős, ott van a sín ami felviszi előre a gránátot

Azt gondoltam itt a sín a kinetikus energia elnyelésére van használva (nincs talpa, mint a hagyományos elöltöltös aknavetöknek vagy a Mark I-nek volt.), de leginkább ez a Portfolios cikk kavart be.

https://www.portfolio.hu/uzlet/2019...kban-megvasarolt-magyar-fegyvergyarban-407003


hirtenberger-120-milis-aknaveto-334805.jpg


  • automata töltőrendszert használ, melynek segítségével 10 lövés / perces elméleti tűzgyorsaságot el tud érni, közben a hagyományos aknavetőknél megszokott rátöltés kockázata sem merül fel, hiszen hátultöltős elrendezésű.


Most utánanéztem, sehol nem írják, hogy breechloading (mondjuk Mk2-nél a muzzle-t sem), úgyhogy sanszos, hogy csak benézte @Green Leader is, én meg papagájként visszamondtam.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 393
113
Broncoból valszeg nem kell annyi, hogy megérné gyártani, azt a pár tucatot megrendeljük a katasztrófavédelemnek meg a Honvédségnek. Az a vas annyira ocsmány, hogy jó festéssel migranskergetésre is alkalmas. :eek:
Ha tényleg a Bronco lesz, akkor nem akarlak elkeseríteni, de ott akár 100+-os nagyságrend is szóba jöHET. Különösen, ha mindkét dandár Lynxet kap.
Persze lehet egy csomó funkciót NMS-re, meg Jelcinre passzolni, meg Lynxre is, de utóbbi esetén kérdéses a pénzügyi "megéri-e" faktor.
Ezen kívül a szentesiek is kaphatnak belőle. Nekik kimondottan alkalmas jármű lehet, mivel szerintem alkalmasabb, mint a jelenlegi BTR-jeik.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses