A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Egy kicsit nekem részletesebben kifejtenéd ezt a verziót. Pontosan milyen szerepet gondolsz ezeknek a gépeknek a kiképzésen túl??
Első képen pont az "elfogó" változat., jól látszódik az üléseken a fejvédelem... plusz a brutál motorok:) Szintén román, de holnap rájuk kérdezek miért van nekik a fenti.
 
K

kamm

Guest
Meg egy eklatans pelda, hova tart az europai biztonsagi helyzet, miert lenne ongyilkossag "fekezni", miert fegyverkezik mindenki: https://www.armadninoviny.cz/svedsko-zvysi-vojenske-vydaje-o-40.html

Osszefoglalo in English: https://www.economist.com/europe/20...-on-its-largest-military-build-up-for-decades

A svedek 40% emelesrol dontottek 2021-2025 kozott, reaktivaltak bezart bazisokat, egy komplett uj ddt felszerelnek es 60 ezerrol 90 ezerre (!) emelik vissza a hadsereget (ket eve ujra van kotelezo sorozas.)
Tovabbmegyek, sejthetoleg ez nem a vege - csak a szamokat idezve: "Čísla ale mluví jasně, v roce 1990 Švédsko na obranu vydalo 2,57 % svého HDP, v roce 2000 1,84 % HDP, o deset let později 1,20 % HDP a v roce 2017 rekordně nízkých 1,03 % HDP. V letošním roce Švédsko na obranu vyčlení 64,8 miliardy švédských korun (170 miliard Kč, 6,26 miliardy euro), což odpovídá 1,1 % HDP. "

1990 2.75%
2000 1.84%
2010 1.2%
2017 1.03%
2020 1.1%

Azaz ha a jarvany miatti GDP csokkenest is beleszamolom, az a +40% egyutt sem lesz tobbre eleg 2025-re, mint kb 1.6% - ahol jovore leszunk mi, mikozben a svedeknel nem negyveneves szovjet technikat kell lecserelni, hanem sajat fightereket gyartanak lassan 100 eve, sajat IFV-jk van, sajat legvedelem, EW, C4I rendszereik uzemelnek.
Ja es ezzel az emelessel a sved vedelmi kiadasok 2025-re meghaladjak majd a 9 milliard (!) dollart.

AHogy irtam korabban, tessek elkepzelni, hogy ha szamnkra ismeretlenl, de 1912 korli eveket elveznk... lehet, hogy most a Foni buddy-buddy Putyinnal, de senki nem tdja, mi lessz a helyzet nemcsak 20-30, de akar 10 ev mulva sem, raadasl ahogyan valaki jol ramtatott, a gazdasagi haszon sem elenyeszo, ha a 2010 ota tarto autoipari konjnktrahoz hasonlo hullam indul el.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Meg egy eklatans pelda, hova tart az europai biztonsagi helyzet, miert lenne ongyilkossag "fekezni", miert fegyverkezik mindenki: https://www.armadninoviny.cz/svedsko-zvysi-vojenske-vydaje-o-40.html

Osszefoglalo in English: https://www.economist.com/europe/20...-on-its-largest-military-build-up-for-decades

A svedek 40% emelesrol dontottek 2021-2025 kozott, reaktivaltak bezart bazisokat, egy komplett uj ddt felszerelnek es 60 ezerrol 90 ezerre (!) emelik vissza a hadsereget (ket eve ujra van kotelezo sorozas.)
Tovabbmegyek, sejthetoleg ez nem a vege - csak a szamokat idezve: "Čísla ale mluví jasně, v roce 1990 Švédsko na obranu vydalo 2,57 % svého HDP, v roce 2000 1,84 % HDP, o deset let později 1,20 % HDP a v roce 2017 rekordně nízkých 1,03 % HDP. V letošním roce Švédsko na obranu vyčlení 64,8 miliardy švédských korun (170 miliard Kč, 6,26 miliardy euro), což odpovídá 1,1 % HDP. "

1990 2.75%
2000 1.84%
2010 1.2%
2017 1.03%
2020 1.1%

Azaz ha a jarvany miatti GDP csokkenest is beleszamolom, az a +40% egyutt sem lesz tobbre eleg 2025-re, mint kb 1.6% - ahol jovore leszunk mi, mikozben a svedeknel nem negyveneves szovjet technikat kell lecserelni, hanem sajat fightereket gyartanak lassan 100 eve, sajat IFV-jk van, sajat legvedelem, EW, C4I rendszereik uzemelnek.
Ja es ezzel az emelessel a sved vedelmi kiadasok 2025-re meghaladjak majd a 9 milliard (!) dollart.

AHogy irtam korabban, tessek elkepzelni, hogy ha szamnkra ismeretlenl, de 1912 korli eveket elveznk... lehet, hogy most a Foni buddy-buddy Putyinnal, de senki nem tdja, mi lessz a helyzet nemcsak 20-30, de akar 10 ev mulva sem, raadasl ahogyan valaki jol ramtatott, a gazdasagi haszon sem elenyeszo, ha a 2010 ota tarto autoipari konjnktrahoz hasonlo hullam indul el.
Es itt lenne szerintem esely akar a regi technika modernizalasba is. Nato mini izraeljekent ezen a teren lenne piac.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
K

kamm

Guest
Es itt lenne szerintem esely akar a regi technika modernizalasba is. Nato mini izraeljekent ezen a teren lenne piac.

(Bocs a fenti sok elirasert meg a - tolem szokatlan - helyesirasi hibakert, a bill. most mar latvanyosan haldoklik, elo kellene kotornom egy masikat, de a tartalekok egyike sem backlit es eddig halasztgattam.)

A kornyekre gondolsz? Az oreg vasak modernizaciojaban mar ott erolkodik a cseh, szlovak es lengyel ipar egesze, kormanytamogatassal, megsem mennek semmire.
Avagy uj technika eladasara gondolsz? Abban lehet majd inkabb palya nekunk, de nem vagyok biztos benne, hogy a horvatokat, esetleg a szlovakokat leszamitva a kornyeken kinek is adhatnank el barmit a nemet technologiara epulo jovobeni fejleszteseinkbol (a csehek a sajat tudathasadasuk - ti szinte mindenuket osztrak-nemet uralomnak koszonhetik - miatt nem igazan vesznek nemet cuccokat, no meg sajat ipart eroltetnek, a lengyelek onallo erot kepviselnek, ukran-roman eleve kiesik)...?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
(Bocs a fenti sok elirasert meg a - tolem szokatlan - helyesirasi hibakert, a bill. most mar latvanyosan haldoklik, elo kellene kotornom egy masikat, de a tartalekok egyike sem backlit es eddig halasztgattam.)

A kornyekre gondolsz? Az oreg vasak modernizaciojaban mar ott erolkodik a cseh, szlovak es lengyel ipar egesze, kormanytamogatassal, megsem mennek semmire.
Avagy uj technika eladasara gondolsz? Abban lehet majd inkabb palya nekunk, de nem vagyok biztos benne, hogy a horvatokat, esetleg a szlovakokat leszamitva a kornyeken kinek is adhatnank el barmit a nemet technologiara epulo jovobeni fejleszteseinkbol (a csehek a sajat tudathasadasuk - ti szinte mindenuket osztrak-nemet uralomnak koszonhetik - miatt nem igazan vesznek nemet cuccokat, no meg sajat ipart eroltetnek, a lengyelek onallo erot kepviselnek, ukran-roman eleve kiesik)...?
A vilagra gondoltam. A nato termek sokhelyen imponalo. A csehek a szlovakok es a lengyelek is iszonyat tularaznak. Nem erdekuk olcson csinalni. Nekunk az lehetne.
A lynx rendszereit pl siman integralni lehetne egy csomo mindenre...
Persze az uj termekeknek igyis ugyis lessz piaca szerintem amit gyartani fogunk...

En a modernizaciot se vetnem el ettol fuggetlenul. Ha masert nem tanulasnak tokeletes. Rendszer integraciok pluszotletmerites nagyobb tudas megszerzese stb..,a lenyeg a tularazast kell kikuszobolni. Ami egyebkent nem sokaoig tarthato. Meert ha beindul a fegyverkezes a vilagba marpedig be fog indulni az eszkozok arai donto tenyezok lessznek. Es akkor borul ki a bili hogy eddig ismeretlen gyartok is kepesek jominosegu viszomnylag olcso termekkel elorukkolni. /jo lenne ha mi is koztuk lennenk./
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and kamm
K

kamm

Guest
A vilagra gondoltam. A nato termek sokhelyen imponalo. A csehek a szlovakok es a lengyelek is iszonyat tularaznak. Nem erdekuk olcson csinalni. Nekunk az lehetne.
A lynx rendszereit pl siman integralni lehetne egy csomo mindenre...
Persze az uj termekeknek igyis ugyis lessz piaca szerintem amit gyartani fogunk...

En a modernizaciot se vetnem el ettol fuggetlenul. Ha masert nem tanulasnak tokeletes. Rendszer integraciok pluszotletmerites nagyobb tudas megszerzese stb..,a lenyeg a tularazast kell kikuszobolni. Ami egyebkent nem sokaoig tarthato. Meert ha beindul a fegyverkezes a vilagba marpedig be fog indulni az eszkozok arai donto tenyezok lessznek. Es akkor borul ki a bili hogy eddig ismeretlen gyartok is kepesek jominosegu viszomnylag olcso termekkel elorukkolni. /jo lenne ha mi is koztuk lennenk./

Igen, abban latok mondjuk 10-20 eves tavon mar fantaziat, hogy a Lynxhez hasonlo nemet alapokra fejlesztett tovabbi rendszereket eladni a NATOn kivulre is. Kb ahogy az atkosban a magyar mernokoknek kifejezetten jo hiruk volt szerte a Kozel-Keleten, Afrikaban avagy egyes azsiai orszagokban, ugyanugy lehetne exportalni olyan helyekre, ahova pl a franciak, nemetek tul dragak avagy eleve nem engednek exportot (mondjuk itt meg kell nezni nagyon, mibe is keverednenk esetleg), az amerikai rendszerek meg hasonloan embargosak avagy voros poszto lennenek a helyiek szemeben. Ez persze rengeteg munkat igenyel eloszor otthon, megteremteni a gyartast, majd a stabil R&D bazist es beszallitoi kort, szoval ez odebb van. :)
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
(Bocs a fenti sok elirasert meg a - tolem szokatlan - helyesirasi hibakert, a bill. most mar latvanyosan haldoklik, elo kellene kotornom egy masikat, de a tartalekok egyike sem backlit es eddig halasztgattam.)

A kornyekre gondolsz? Az oreg vasak modernizaciojaban mar ott erolkodik a cseh, szlovak es lengyel ipar egesze, kormanytamogatassal, megsem mennek semmire.
Avagy uj technika eladasara gondolsz? Abban lehet majd inkabb palya nekunk, de nem vagyok biztos benne, hogy a horvatokat, esetleg a szlovakokat leszamitva a kornyeken kinek is adhatnank el barmit a nemet technologiara epulo jovobeni fejleszteseinkbol (a csehek a sajat tudathasadasuk - ti szinte mindenuket osztrak-nemet uralomnak koszonhetik - miatt nem igazan vesznek nemet cuccokat, no meg sajat ipart eroltetnek, a lengyelek onallo erot kepviselnek, ukran-roman eleve kiesik)...?
Nos, nem régen volt egy interjú az izraeli hadiipar képviselőivel, ott is gyengélkedni kezdett a piac. Elmondták, hogy nagyon egyszerű a képlet: egy akkora ország esetében mint ők, hogy az ágazat nyereséges legyen, a saját megrendelések mellett a termékek 70 százalékát exportálni kell (beleértve az eladott gyártást)
 
K

kamm

Guest
Nos, nem régen volt egy interjú az izraeli hadiipar képviselőivel, ott is gyengélkedni kezdett a piac. Elmondták, hogy nagyon egyszerű a képlet: egy akkora ország esetében mint ők, hogy az ágazat nyereséges legyen, a saját megrendelések mellett a termékek 70 százalékát exportálni kell (beleértve az eladott gyártást)

Megertem, bar naluk a mernoki hatter szerintem meg mindig gyengebb a mienknel, tobb okbol is. Egyreszt tortenelmileg is szinte minden komolyabb tudomanyag a kozep- ill kelet-europaban iskolazott, bevandorolt zsidosagbol nott ki naluk, altalaban amerikai penzen, masreszt az utobbi dompingje kellett ahhoz is, hogy az oktatasuk beinduljon, ami igazan csak az elmult 25-30 evben valt nemzetkozi szinvonaluva (en 93-ban lattam a tel-avivi egyetemen, tobb penzuk volt, de amugy semmivel nem volt elorebb, mint mondjuk a BME vagy az ELTE avagy a JPTE avagy a budapesti muszaki foiskolak, amelyeket ismertem, sot. Ami meg vallasos avagy komcsi kibbutzokban ment oktatas cimen, az egyenesen siralmas volt, ugy 60-80 evvel jart a mi kotelezo altalanos iskolai szinvonalunk mogott...)
Elektronikaban es szoftverekben stb biztosan jok, de azok nem olyan penz- es tudasigenyesek, mint mondjuk hajtaslancot avagy motorokat tervezni, epiteni- utobbi mind nemet vagy amerikai technologia. A raketatechnikajuk is azon epult fel, hogy az amerikaiak minden tudast atadtak nekik ingyen (elkepeszto befolyasa van a zsido lobbinak ideat lassan 50 eve, meg Trumpot is pillanatok alatt behuztak, pedig o koztudomasuan alapvetoen nincs oda ertuk, de meg a lanya hazassagara is rabolintott az ortodox Kushnerrel, mert penzt es befolyast latott benne - aztan persze kiderult, hogy azok is ugyanolyan jottment milliomosok, mint o maga. :D)
A hk a negyedik-otodik generacional jar, de meg mindig minden kulcsrendszer europai vagy amerikai licenszen alapul. A Spike, a Trophy meg EW, ilyesmi az o erosseguk, esetleg a Patriot helyett az olcso verzio, bar utobbi mar csunyan beletenyerelne az amcsik zsiros beveteleibe.
Komplett rendszerekhez nincs hatteruk szerintem, az amerikai cegek meg az nem fogjak megengedni, hogy az o licenszeiket aruljak olcsobban, hogy alajuk vagjanak.

Ha nalunk (halistennek) a nemet technologiara epulve fejlesztgetnenk, akkor azert maskeppen neznenek ki az aranyok, nekunk mar az R&D kapacitas kiepulese is tiszta haszon, no meg ha csak 25-30% maradna a profitbol az allamnak, az is rendkivul jo bevetelt hozhat par evtized alatt.
 

Star Trek86

Well-Known Member
2017. október 23.
203
398
63
Egy kérdés bennem felmerült.

V4 nagy összefogásból megvalósult a cseh vonal és talán a szlovákból is lesz valami.
És mi van a nagy Lengyel összeborulásból? PGZ SA irodanyitás pesten. Erről nem hallani valamilyen folyosói pletykát?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 949
123 528
113
Egy kérdés bennem felmerült.

V4 nagy összefogásból megvalósult a cseh vonal és talán a szlovákból is lesz valami.
És mi van a nagy Lengyel összeborulásból? PGZ SA irodanyitás pesten. Erről nem hallani valamilyen folyosói pletykát?
Semmi az ég világon, mivel a PGZ nem akar helyi gyártást adni hanem csak eladna.
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
A Karabahi konfliktus, azon belül az Azeriek által alkalmazott török és izraeli drónok minden várakozás feletti hatékonysága megmozgatta a fórumot.
Azt hiszem meg van a konszenzus, hogy ilen drónok beszerzése, az ellenük való effektív védelem kialakítása prioritás kell hogy legyen.

De:
Lassan eltelt egy hónap a harcok fellángolása óta, és az Azeriek kínkeservesen tudtak csak előre haladni, szinte csak az iráni határ melletti offenzívának kedvező síkabb terep sávjában. Ráadásul a drónok mellett egy másik török "csodafegyvert" is be kellett vetniük, a feláldozható iszlamista zsoldost.

Amit ezzel mondani akarok, az az, hogy továbbra is nagy szükség van a támadó műveletekre, áttörésre képes szárazföldi egységekre, a drónok nem helyettesítenek egy jól összerakott közepes vagy nehézdandárt.
Fel lehet velük őrölni az ellent, de ha nincs igazán ütőképes gépesített egység, csak a nyomorult vánszorgás marad, támadó művelet, komoly ellenlökés nincs.

Ez nem változtat azon, hogy a drónoknak a légierő, a tüzérség mellett - részben helyettük - egyértelműen helye kell hogy legyen minden modern haderőnél.

Kis vitaindítónak, ellensúlynak szántam a bejegyzést, tudom hogy még sok körülmény befolyásolja a helyzetet. (terep, örmény kiépített állások...)
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Környező országokkal szembeni konfliktus estén, a legjobb védelem, ha már a határon kemény csapást mérünk a támadóra megállítjuk és visszavetjük. Nem a lakott településeinket kell romhalmazzá változtatni, ha nem feltétlen szükséges. Erre volna a honvédség, alapvető szárazföldi ereje. Fel kell készülni helységharcra is, gondolom amúgy is a kiképzés része ma már ez. Egy szomszéddal azonban, illik már a határon, vagy attól nem kis távolságra végezni, ha támad. Szuperhatalom nem fenyeget bennünket jelenleg, de ha mégis jönne, akkor esély nincs.

Mivel?Nincs hozzá elég manővererő.A potenciális veszélyforrást jelentő szomszédok minimum mennyiségi fölényben vannak.Jelenleg minőségi fölényben is,és ez a jövőben se biztos,hogy az oldalunkra fordul.Ők is fejlesztenek
Nagyhatalmi támadóra olyan nagyon nem számitok.De ilyen hipotetikus támadó esetén a cél,hogy ne érje meg a legyőzésünk.Mert legyőznek,ha akarnak-de ha túl sokba kerül,többe ,mint amit nyernek vele,inkább politikai megegyezést vállasztják
Hogy ne a leo topikot szennyezzük...
Pont azért, mert mennyiségi fölényben vannak nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy ne a legmodernebb haderőt tartsuk fenn.
Btw nézzük a három nagyot:
USA nemzeti gárdával bohóckodik, de az azért más mint az ÖTT, meg a miliciák: egyrészt majdnem ugyanazt a felszerelést kapja mint az Army, másrészt, ugyanazt a kiképzést is. Nem 6 hetes bohóckodást.
Oroszok: ott megint egy tök más rendszer van, a hivatásosokat 1 évig kökeményen kiképzett sorososok egészítik ki, és a tartalékosok folyamatosan frissített tudással vannak ott ha jól tudom. Így megint ugyanott vagyunk, kiképzett katonák szintén olyan felszereléssel, amiről a világ nagy része álmodni sem.mer.
Kína: itt van egyedül tényleges "néphadsereg". De gyanítom már itt se úgy, mint régen, és azért a PLA eddigi háborús (le)szereplései után nem kellene szvsz ezt erőltetni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 161
113
Hogy ne a leo topikot szennyezzük...
Pont azért, mert mennyiségi fölényben vannak nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy ne a legmodernebb haderőt tartsuk fenn.
Btw nézzük a három nagyot:
USA nemzeti gárdával bohóckodik, de az azért más mint az ÖTT, meg a miliciák: egyrészt majdnem ugyanazt a felszerelést kapja mint az Army, másrészt, ugyanazt a kiképzést is. Nem 6 hetes bohóckodást.
Oroszok: ott megint egy tök más rendszer van, a hivatásosokat 1 évig kökeményen kiképzett sorososok egészítik ki, és a tartalékosok folyamatosan frissített tudással vannak ott ha jól tudom. Így megint ugyanott vagyunk, kiképzett katonák szintén olyan felszereléssel, amiről a világ nagy része álmodni sem.mer.
Kína: itt van egyedül tényleges "néphadsereg". De gyanítom már itt se úgy, mint régen, és azért a PLA eddigi háborús (le)szereplései után nem kellene szvsz ezt erőltetni.
Megint csak rossz párhuzam.Egy területvédelmi milicia nem manövererő