A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
USA nemzeti gárdával bohóckodik, de az azért más mint az ÖTT, meg a miliciák: egyrészt majdnem ugyanazt a felszerelést kapja mint az Army, másrészt, ugyanazt a kiképzést is. Nem 6 hetes bohóckodást.
Nálunk a szerződéseseknek is 6 hetes a kiképzés ha jól tudom! Korábban volt 12 hetes ha jól emlékszek, de modellt váltottak, és a nagyja dolgot rábízzák az alakulatokra, hogy tanítsák meg a delikvenseknek...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 161
113
Valóban nem az, tudod mi? Halott... ugyanis oda manőverezik egy nem területvédő milicia, és kényelmesen szétszedi.
Arrol azért ügye hallottál,hogy az IDF nem tudta ostrommal bevenni Bejrútot a szedet-vedett palesztin miliciákkal szemben.Oroszok nagyon kemény harcokban tudták bevenni Groznijt a 2. probálkozásra.És közben egyiknek se kellett tartania egy manővererő támadásátol....A környékbeli haderők mérete,képességei meg messze elmaradnak az orosz és izraeli hadseregekétől.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Arrol azért ügye hallottál,hogy az IDF nem tudta ostrommal bevenni Bejrútot a szedet-vedett palesztin miliciákkal szemben.Oroszok nagyon kemény harcokban tudták bevenni Groznijt a 2. probálkozásra.És közben egyiknek se kellett tartania egy manővererő támadásátol....A környékbeli haderők mérete,képességei meg messze elmaradnak az orosz és izraeli hadseregekétől.
Tehát a SOROZOTT IDF kikap papucsosoktól, és a SOROZOTT orosz hadsereg szenvedése groznijban pedig a teljes orosz haderő reformjához vezetett (btw néztél veszteségeket is? Főleg groznij 2ből), és te ebből azt szűröd le, hogy akkor mi legyünk a papucsosok...
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and Tegin

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 824
113
Hogy ne a leo topikot szennyezzük...
Pont azért, mert mennyiségi fölényben vannak nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy ne a legmodernebb haderőt tartsuk fenn.
Btw nézzük a három nagyot:
USA nemzeti gárdával bohóckodik, de az azért más mint az ÖTT, meg a miliciák: egyrészt majdnem ugyanazt a felszerelést kapja mint az Army, másrészt, ugyanazt a kiképzést is. Nem 6 hetes bohóckodást.
Oroszok: ott megint egy tök más rendszer van, a hivatásosokat 1 évig kökeményen kiképzett sorososok egészítik ki, és a tartalékosok folyamatosan frissített tudással vannak ott ha jól tudom. Így megint ugyanott vagyunk, kiképzett katonák szintén olyan felszereléssel, amiről a világ nagy része álmodni sem.mer.
Kína: itt van egyedül tényleges "néphadsereg". De gyanítom már itt se úgy, mint régen, és azért a PLA eddigi háborús (le)szereplései után nem kellene szvsz ezt erőltetni.

Azért van forszírozva ez, mert amit létrehozunk haderő az eddigi ismert szinten a szárazföldi vonalon önmagában édeskevés. Ha fel tud állni a kívánt létszámmal a jövőben a haderő, ez az eszközmennyiség önmagában akkor is kevés, hogy mindenhol ott legyen minden feladatot ellásson.

Az amcsi vonal speciel, amit eszközpark tekintetében igyekszek erőltetni, mert a legtöbben nem értik valahogy az elavultság viszonylagosságát a harcjárművek, fegyverek tekintetében. A majdnem ugyanaz mint amit az army kap. Ezért tolom speciel az összes ellenérv ellenére is a spanyol leó történetet. Ennek több tekintetben lenne vonatkozó előnye, ha megvennénk és a5+ szintig upgradelnénk őket. Egyrészt más nem vehetné meg, mert nálunk van. Másrészt jóval olcsóbban(így is sokba fájna), de magas harcértékű fegyverzettel tudnánk vagy a szerződéses haderőt, vagy a tartalékos állományt ezzel felszerelni az ismert, beszerzés alatt állóeszközök elégtelen mennyiségén felül. Ezért igyekeztem a Marderre is fordítani a koncentrációt, bár erről PH azt mondta, hogy már felvágták mindet kohóba.

Szóval hogyha valamilyen értelmes, nem a jelenlegi tartalékos rendszert szeretnél, akkor annak ugyanúgy kell valamiféle vonzerejének lennie technikai szinten is. HA már komoly technikát adsz alájuk, akkor viszont az már magas képzettséget igényel tőlük aminek meg kell felelni. Mivel tartalékosokról van szó, akik háború idején kellenek, de amúgy civil életet élnek, fizikailag nem fognak akkor sem úgy teljesíteni ahogy az aktív állomány, akármit is vársz el. Ezért a képzésüknek feladatorientáltnak kell lennie.

Erre viszont a jelenlegi tartalékos rendszer elméleti alapja megfelel, mert lehetőséget ad a komolyabb szintű hadműveleti tartalékos lehetőségre és lehetőséget ad arra, hogy a környezetüket jól ismerő de javarészt lelkiekben elhivatott területiek is részt vehessenek a védelemben szükség szerint. A lényeg viszont a bennük rejlő vonzerő hiánya jelenleg még. Mivel nem reklámozott lehetőség volt eddig, nem volt jelentős igazán a magától érdeklődők száma. Akit érdekel, az is átgondolja, hogy megéri e neki a plusz elvárások vállalása az életében, főleg ötvenen túl, amikor már tele van a f@sza nagyjából mindennel.

Szóval egyrészt vonzerőt kell építeni. Ehhez médiakampány is kell, ami elmagyarázza szájbarágósan, hogy mi az előnye a szabadabb életnek a szerződésesekhez képest, ez milyen jogi körülmények között, milyen feltételek mellett várható el. Mennyire hat az ember munkájára, létbiztosságára, milyen lépésekkel tudják érvényesíteni a jogait ez esetben. Valamint olyan eszközparkot kell mindegyik szinten biztosítani, amivel feladatorientáltan tudnak a rájuk bízott tevékenységeknek megfelelni.

Mivel a szerződéses profi állomány létrehozása és kiemelt képzettsége és felszerelése elsőrendű, akármit csinálsz, a tartalékos erők felé csak a kezdő lépéseket tudod megtenni. Nekik kell a komoly illetményt biztosítani, hogy a jogaik egy részéről lemondva az életük javát annak szenteljék, hogy utasításokkal tömött életet élve pengeként készülnek a feladataikra. Ehhez minden gyakorlat kell amit csak elvégezhetnek, ahhoz pedig minden alapfeltételt biztosítani kell.

A tartalékos állomány tehát szükségszerűen mellékes szereplő. Egyrészt ugye a komoly eszközökkel felszereltségük ellen szól, hogy egy alapvető tartalékos állomány rendes felszerelése, amolyan gárda jellegűen nálunk kapásból elérné a szerződéses honvédállomány felszereltségének a mennyiségét, ez pedig kérdésessé tenné, hogy akkor ezt a tartalékosok kapják, vagy maga az aktív honvédállomány? Ez egy dilemma. A másik dilemma, hogyha a tartalékosok kapják, akkor nekik is biztosítani kell a gyakorlatok mennyiségével és minőségével a szükséges képzettségi szintet, ahhoz pedig a megfelelő mértékben biztosítani kell az alapfeltételeket szintén. Használati amortizációja utáni alkatrészellátás, üzemanyag. Állomáshelyet igényel az eszközpark ugyanúgy mint az aktív esetben. Tehát a dilemma lényege, hogy két külön hadsereget kelljen számontartanunk, vagy a honvédség kizárólagosságát kellene erőltetnünk?

Ha a tartalékos állományra fordított ingatlan, jármű, fegyver, eszköz, kiképzés, hadgyakorlat, lőszer, a velük foglalkozó szerződéses állomány, törzs szükségletét nézzük ütőerőt elérni képes minőségben, hasonló igényeket támaszt mint az aktív állomány. Így viszont nem bohóchadsereg lenne. Viszont ez esetben nem lenne értelme talán a jelenlegi mértékű elkülönítésnek az állományok tekintetében. Ebben az esetben bővítéssel az aktív laktanyákban lenne a rotációsan elhelyezett műveleti tartalékosállomány, akik önálló és részben az aktívokkal együtt tartott gyakorlatokon készülhetnének fel a feladataikra illetve az eszközeik kezelésére.

Ezzel fel lehetne építeni egyfajta nemzeti gárdát, ami képes folyékonyan együttműködni az aktív állománnyal és érti a műveleteik lényegét. Ugyanakkor a jelenlegitől eltérő szinten megemelt időt kellene a katonai létére fordítania. A harcjárműkezelőknek típusokat megismerni, a gyalogosaiknak gyalogsági taktikát tanulni, stb...

A másik kérdés a területi tartalékos állomány. Ahhoz hogy ne csak egy alacsony harcértékű kiöregedett és/vagy alkalmatlan 'tömeg' legyen, egyrészt az aktív állomány kell a meghatározója legyen a műveleti területek kialakításának. Itt önkormányzati terület/objektumbiztosítással lehet létrehozni ésszerűen a központjait az egységeknek. Állományfelmérés után szintén a jogok és kötelességek mélyreható ismerete után lehet nekikezdeni a profibb tartalék felállításának.

Szintén eszközparkigényes, de sokkal kisebb mértékben és sokkal egyszerűbben a legtöbb területen. Szállítójárműparkot igényel területi egységenként letárolva, mozgósíthatóan, bár ez aktív honvédségi objektumokból is elérhető kell legyen a gyorsaság miatt. Mivel itt a legkisebb az általános fizikai felkészültség, szintén feladatokra koncentrált egységekben kell gondolkodni. Ha informatikai szinten elérhető értő állomány lehetséges, akár drónhadviselésig menően. De tüzérségi, felderítő, adott területeken kiemelt hegyi hadviselésre alkalmas egységek létrehozása. Itt, mivel területvédelmisnek javarészt azok jelentkeznek akik már idősebbek, érettebbek, és ezáltal választják ezt a formáját a honvédelemhez való hozzájárulásnak, a fő vonalak meghatározásán kívül a hadvezetésnek jelentősebb teret kell engednie az adott terület védelmi filozófiájának a kialakításában. Mivel általában a lakhelyük közelébe eső, általuk sok esetben jól ismert tájegységekről van szó, amit olykor jobban ismer egy-egy akár lezüllöttebb ember, mint bárki más, a tapasztalataik és ismereteik egyedülálló előnyt jelenthetnek. Tudok olyan vízmosás jellegű kis erecske által vágott völgyecskéről, aminek teljesen egyedi élővilága van a körülötte burjánzó teljesen vad természet ellenére és nagyjából még hatan ismerik olyan 30 km-es körzetben. Azon kívül annyian sem. :) Sok ilyen titkos ösvény van a hegyesebb területeken, amikre vonatkoztatva a fenti eszmefuttatásomat, lehet építeni a területisek hadviselési lehetőségeinek a kialakításában.

Persze ehhez, akárhogy is, hogy működjön, kell hogy indoktalanul is működjön a háború paranoia és ez fenntartható és átadható neurózisként működjön, másrészt pedig az ilyen gondolatmagokból kiindulva lehet felfejleszteni a valóságban működő rendszerekké.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
A tartalekosok kikepzese nem all meg a par hetes alapkikepzesnel.

Kulonbozo muveletekben vessznek reszt ahol raepulo modulokat kapnak kepzes szintjen es eles vegrehajtasba.

Pl a hatar de jovore mennek omt sek koszovoba is /ugyan ugy fel ev felkeszitesenvessznek majd reszt./ Plussz kint is folyik majd a kepzesuk...

Ott meg folyamatosan jar ki usaba tovabbkepzesre... Jo ez hosszu ido mire mimdenki aki komolyangondolja tul legyen rajta /de elofordulhat hogy v4 kereteben is lessz hasonlo./
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 161
113
Tehát a SOROZOTT IDF kikap papucsosoktól, és a SOROZOTT orosz hadsereg szenvedése groznijban pedig a teljes orosz haderő reformjához vezetett (btw néztél veszteségeket is? Főleg groznij 2ből), és te ebből azt szűröd le, hogy akkor mi legyünk a papucsosok...
Szerintem totál nem érted az egészet.
Az IDF győzöt.Az oroszok is-de milyen áron?
Azonkivűl továbbra sem számolsz a két szintű hadsereg másik felével,a manővererőkkel.
Külön-külön mind a manővererő,mind a milicia gyenge a honvédelemhez (ez mondjuk attol is függ,milyen a támadó erő-de most ne bonyolitsuk).De együttes kulminált erejük több,mint a külön részek erejének matematikai összege.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
T

Törölt tag 4082

Guest
Azért van forszírozva ez, mert amit létrehozunk haderő az eddigi ismert szinten a szárazföldi vonalon önmagában édeskevés. Ha fel tud állni a kívánt létszámmal a jövőben a haderő, ez az eszközmennyiség önmagában akkor is kevés, hogy mindenhol ott legyen minden feladatot ellásson.

Az amcsi vonal speciel, amit eszközpark tekintetében igyekszek erőltetni, mert a legtöbben nem értik valahogy az elavultság viszonylagosságát a harcjárművek, fegyverek tekintetében. A majdnem ugyanaz mint amit az army kap. Ezért tolom speciel az összes ellenérv ellenére is a spanyol leó történetet. Ennek több tekintetben lenne vonatkozó előnye, ha megvennénk és a5+ szintig upgradelnénk őket. Egyrészt más nem vehetné meg, mert nálunk van. Másrészt jóval olcsóbban(így is sokba fájna), de magas harcértékű fegyverzettel tudnánk vagy a szerződéses haderőt, vagy a tartalékos állományt ezzel felszerelni az ismert, beszerzés alatt állóeszközök elégtelen mennyiségén felül. Ezért igyekeztem a Marderre is fordítani a koncentrációt, bár erről PH azt mondta, hogy már felvágták mindet kohóba.

Szóval hogyha valamilyen értelmes, nem a jelenlegi tartalékos rendszert szeretnél, akkor annak ugyanúgy kell valamiféle vonzerejének lennie technikai szinten is. HA már komoly technikát adsz alájuk, akkor viszont az már magas képzettséget igényel tőlük aminek meg kell felelni. Mivel tartalékosokról van szó, akik háború idején kellenek, de amúgy civil életet élnek, fizikailag nem fognak akkor sem úgy teljesíteni ahogy az aktív állomány, akármit is vársz el. Ezért a képzésüknek feladatorientáltnak kell lennie.

Erre viszont a jelenlegi tartalékos rendszer elméleti alapja megfelel, mert lehetőséget ad a komolyabb szintű hadműveleti tartalékos lehetőségre és lehetőséget ad arra, hogy a környezetüket jól ismerő de javarészt lelkiekben elhivatott területiek is részt vehessenek a védelemben szükség szerint. A lényeg viszont a bennük rejlő vonzerő hiánya jelenleg még. Mivel nem reklámozott lehetőség volt eddig, nem volt jelentős igazán a magától érdeklődők száma. Akit érdekel, az is átgondolja, hogy megéri e neki a plusz elvárások vállalása az életében, főleg ötvenen túl, amikor már tele van a f@sza nagyjából mindennel.

Szóval egyrészt vonzerőt kell építeni. Ehhez médiakampány is kell, ami elmagyarázza szájbarágósan, hogy mi az előnye a szabadabb életnek a szerződésesekhez képest, ez milyen jogi körülmények között, milyen feltételek mellett várható el. Mennyire hat az ember munkájára, létbiztosságára, milyen lépésekkel tudják érvényesíteni a jogait ez esetben. Valamint olyan eszközparkot kell mindegyik szinten biztosítani, amivel feladatorientáltan tudnak a rájuk bízott tevékenységeknek megfelelni.

Mivel a szerződéses profi állomány létrehozása és kiemelt képzettsége és felszerelése elsőrendű, akármit csinálsz, a tartalékos erők felé csak a kezdő lépéseket tudod megtenni. Nekik kell a komoly illetményt biztosítani, hogy a jogaik egy részéről lemondva az életük javát annak szenteljék, hogy utasításokkal tömött életet élve pengeként készülnek a feladataikra. Ehhez minden gyakorlat kell amit csak elvégezhetnek, ahhoz pedig minden alapfeltételt biztosítani kell.

A tartalékos állomány tehát szükségszerűen mellékes szereplő. Egyrészt ugye a komoly eszközökkel felszereltségük ellen szól, hogy egy alapvető tartalékos állomány rendes felszerelése, amolyan gárda jellegűen nálunk kapásból elérné a szerződéses honvédállomány felszereltségének a mennyiségét, ez pedig kérdésessé tenné, hogy akkor ezt a tartalékosok kapják, vagy maga az aktív honvédállomány? Ez egy dilemma. A másik dilemma, hogyha a tartalékosok kapják, akkor nekik is biztosítani kell a gyakorlatok mennyiségével és minőségével a szükséges képzettségi szintet, ahhoz pedig a megfelelő mértékben biztosítani kell az alapfeltételeket szintén. Használati amortizációja utáni alkatrészellátás, üzemanyag. Állomáshelyet igényel az eszközpark ugyanúgy mint az aktív esetben. Tehát a dilemma lényege, hogy két külön hadsereget kelljen számontartanunk, vagy a honvédség kizárólagosságát kellene erőltetnünk?

Ha a tartalékos állományra fordított ingatlan, jármű, fegyver, eszköz, kiképzés, hadgyakorlat, lőszer, a velük foglalkozó szerződéses állomány, törzs szükségletét nézzük ütőerőt elérni képes minőségben, hasonló igényeket támaszt mint az aktív állomány. Így viszont nem bohóchadsereg lenne. Viszont ez esetben nem lenne értelme talán a jelenlegi mértékű elkülönítésnek az állományok tekintetében. Ebben az esetben bővítéssel az aktív laktanyákban lenne a rotációsan elhelyezett műveleti tartalékosállomány, akik önálló és részben az aktívokkal együtt tartott gyakorlatokon készülhetnének fel a feladataikra illetve az eszközeik kezelésére.

Ezzel fel lehetne építeni egyfajta nemzeti gárdát, ami képes folyékonyan együttműködni az aktív állománnyal és érti a műveleteik lényegét. Ugyanakkor a jelenlegitől eltérő szinten megemelt időt kellene a katonai létére fordítania. A harcjárműkezelőknek típusokat megismerni, a gyalogosaiknak gyalogsági taktikát tanulni, stb...

A másik kérdés a területi tartalékos állomány. Ahhoz hogy ne csak egy alacsony harcértékű kiöregedett és/vagy alkalmatlan 'tömeg' legyen, egyrészt az aktív állomány kell a meghatározója legyen a műveleti területek kialakításának. Itt önkormányzati terület/objektumbiztosítással lehet létrehozni ésszerűen a központjait az egységeknek. Állományfelmérés után szintén a jogok és kötelességek mélyreható ismerete után lehet nekikezdeni a profibb tartalék felállításának.

Szintén eszközparkigényes, de sokkal kisebb mértékben és sokkal egyszerűbben a legtöbb területen. Szállítójárműparkot igényel területi egységenként letárolva, mozgósíthatóan, bár ez aktív honvédségi objektumokból is elérhető kell legyen a gyorsaság miatt. Mivel itt a legkisebb az általános fizikai felkészültség, szintén feladatokra koncentrált egységekben kell gondolkodni. Ha informatikai szinten elérhető értő állomány lehetséges, akár drónhadviselésig menően. De tüzérségi, felderítő, adott területeken kiemelt hegyi hadviselésre alkalmas egységek létrehozása. Itt, mivel területvédelmisnek javarészt azok jelentkeznek akik már idősebbek, érettebbek, és ezáltal választják ezt a formáját a honvédelemhez való hozzájárulásnak, a fő vonalak meghatározásán kívül a hadvezetésnek jelentősebb teret kell engednie az adott terület védelmi filozófiájának a kialakításában. Mivel általában a lakhelyük közelébe eső, általuk sok esetben jól ismert tájegységekről van szó, amit olykor jobban ismer egy-egy akár lezüllöttebb ember, mint bárki más, a tapasztalataik és ismereteik egyedülálló előnyt jelenthetnek. Tudok olyan vízmosás jellegű kis erecske által vágott völgyecskéről, aminek teljesen egyedi élővilága van a körülötte burjánzó teljesen vad természet ellenére és nagyjából még hatan ismerik olyan 30 km-es körzetben. Azon kívül annyian sem. :) Sok ilyen titkos ösvény van a hegyesebb területeken, amikre vonatkoztatva a fenti eszmefuttatásomat, lehet építeni a területisek hadviselési lehetőségeinek a kialakításában.

Persze ehhez, akárhogy is, hogy működjön, kell hogy indoktalanul is működjön a háború paranoia és ez fenntartható és átadható neurózisként működjön, másrészt pedig az ilyen gondolatmagokból kiindulva lehet felfejleszteni a valóságban működő rendszerekké.
Nézd, nekünk arra van pénzünk, hogy összerakjunk egy kicsi, de ütős sereget. Ennek a kereteit teremtjük meg most, szvsz a következő fejlesztési ciklusban fel is töltjük elégséges szintre.
Azt kell megérteni, hogy ma megint ott vagyunk, mint a Rákóczi szabadságharc korában, ahol a 100+ezres kuruc hadsereggel szemben kényelmesen tartotta magát 10 ezer hivatásos, és amikor 15 ezerre emelkedett a számuk reszeltek az erőlködésünknek.
Aminek örülök, hogy a térségben ezt a szemléletváltást mi léptük meg először, a többiek még tervezgetnek, vagy pl a Lengyelek még a levegőből mindent megoldunk szintig jutottak (azaz annyi f 35össel amit szeretnének mindent is arra fognak költeni, a többi meg majd szépen lerohad. Aka griffek és a magyar hadsereg története)
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Szerintem totál nem érted az egészet.
Az IDF győzöt.Az oroszok is-de milyen áron?
Azonkivűl továbbra sem számolsz a két szintű hadsereg másik felével,a manővererőkkel.
Külön-külön mind a manővererő,mind a milicia gyenge a honvédelemhez (ez mondjuk attol is függ,milyen a támadó erő-de most ne bonyolitsuk).De együttes kulminált erejük több,mint a külön részek erejének matematikai összege.
Az idf hivatásos álománya győzött, miközben a területvédő tartalékosaidnál jobban képzezt sorozottjai vesztettek. Ezt kéne már végre felfogni.
A hivatásosok győztek. Viszonylag simán. Az oroszok is ezt tanulták meg groznijból. Legyen csak 1 év a sorkatonai szolgálat, de az intenzív kiképzés. 1 év folyamatos, legalább egy hadgyakorlatos kiképzés. Veszed? Nem 6 hét, meg unatkozunk benn még évente egy hetet. A háborúkat meg megoldják a továbbszolgálókkal és a hivatásososokkal. Ez az egy
A kettő: nincs két szintű hadsereg, nincs területvédelem. Nem az első vh van, ez pedig már a másodikban sem működött... Az, hogy az örmények, akik így 1 hónap alatt se jöttek rá, hogy az amúgy alig 100 éve ismert CAS ellen nem a legjobb megoldás az álcázás nélkül nagy csoportban bolyongunk, és az azeriek akik azzal az 500+ éves dologgal amit úgy hívnak, hogy tüzérség elbohóckodnak egymással így az remek, de őket kb a jelenlegi honvédség is seperc alatt küldené a francba. Akikkel viszont potenciálisan szembe kerülhetünk a történelem során már nem egyszer bizonyították, hogy nem fogják fullban nyomni a kretént. (Kivéve a románokat) Tehát az öttidnek ugyanúgy nehéztechnikát kell adnod, amivel sokkal kevésbé hatékonyan fognak bánni mint a hivatásososk, de cserébe majdnem annyiba is kerülnek...
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Olyan országokban ahol van kultúrája a tartalékosságnak, ott minősített helyzetben önálló alakulatként állnak fel, s veszik fel a harcot, vagy felduzzasztják velük a szerződéses/hivatásos állományt?

Jelen helyzetben amúgy nem véletlen, hogy mindent összeadva (ÖTT, ÖMT, SÖTT, ÖVT) van 10 ezer tartalékosunk, és annak is egy jó része idősebbekből áll, mert sokan mennek át szerződésesnek, s sok idősebb van stabilan a rendszerben a szolgálati járadéka miatt. Szerintem 2030-ra fog tisztulni valamennyire ez a tartalékosság, s talán elérj majd a tervezett 20 ezres létszámot is. Jelenleg azonban csak toborzási célokra effektív szerintem. Amikor 2018 elején területvédelmisnek álltam, akkor olyan 2024 körülre mondták a bevethetőséget, ha jól emlékszek. Addigra mondjuk lehet, hogy lesz pár századnyi erő amit sikerül kipofozni egy sorkatonai lövész szintre, de lehet ezt dudi jobban átlátja.
Mindenesetre a honvédség létszám problémáin sokat segítene, ha minden megyeszékhelyen lenne (legalább zászlóalj méretű) egy könnyűlövész alakulat, katonai középiskolával, sportcentrumokkal összevonva. A sulikra és a sportcentrumokra való törekvés már meg is van szerencsére.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Olyan országokban ahol van kultúrája a tartalékosságnak, ott minősített helyzetben önálló alakulatként állnak fel, s veszik fel a harcot, vagy felduzzasztják velük a szerződéses/hivatásos állományt?

Jelen helyzetben amúgy nem véletlen, hogy mindent összeadva (ÖTT, ÖMT, SÖTT, ÖVT) van 10 ezer tartalékosunk, és annak is egy jó része idősebbekből áll, mert sokan mennek át szerződésesnek, s sok idősebb van stabilan a rendszerben a szolgálati járadéka miatt. Szerintem 2030-ra fog tisztulni valamennyire ez a tartalékosság, s talán elérj majd a tervezett 20 ezres létszámot is. Jelenleg azonban csak toborzási célokra effektív szerintem. Amikor 2018 elején területvédelmisnek álltam, akkor olyan 2024 körülre mondták a bevethetőséget, ha jól emlékszek. Addigra mondjuk lehet, hogy lesz pár századnyi erő amit sikerül kipofozni egy sorkatonai lövész szintre, de lehet ezt dudi jobban átlátja.
Mindenesetre a honvédség létszám problémáin sokat segítene, ha minden megyeszékhelyen lenne (legalább zászlóalj méretű) egy könnyűlövész alakulat, katonai középiskolával, sportcentrumokkal összevonva. A sulikra és a sportcentrumokra való törekvés már meg is van szerencsére.
A teruletvedelmisekbol usa kepzesnek hala szerintem hamarabb osszeall egy ket bevetheto szazad. Omt bol meg koszovo utan mindig leordul egy egy alaegysegnyi.

Es ezekre nem lehet majd aztmondani hogy sehol se lessznek kepzetseg teren.

A hatarszolgalat egyebkent szerintem egy tok jo tovabbkepzes es eles alkalmazas a tartalekosoknak. Megtanulnak eapolni jarorozni elyellatozni gepjarmuvezni...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 161
113
Az idf hivatásos álománya győzött, miközben a területvédő tartalékosaidnál jobban képzezt sorozottjai vesztettek. Ezt kéne már végre felfogni.
A hivatásosok győztek. Viszonylag simán. Az oroszok is ezt tanulták meg groznijból. Legyen csak 1 év a sorkatonai szolgálat, de az intenzív kiképzés. 1 év folyamatos, legalább egy hadgyakorlatos kiképzés. Veszed? Nem 6 hét, meg unatkozunk benn még évente egy hetet. A háborúkat meg megoldják a továbbszolgálókkal és a hivatásososokkal. Ez az egy
A kettő: nincs két szintű hadsereg, nincs területvédelem. Nem az első vh van, ez pedig már a másodikban sem működött... Az, hogy az örmények, akik így 1 hónap alatt se jöttek rá, hogy az amúgy alig 100 éve ismert CAS ellen nem a legjobb megoldás az álcázás nélkül nagy csoportban bolyongunk, és az azeriek akik azzal az 500+ éves dologgal amit úgy hívnak, hogy tüzérség elbohóckodnak egymással így az remek, de őket kb a jelenlegi honvédség is seperc alatt küldené a francba. Akikkel viszont potenciálisan szembe kerülhetünk a történelem során már nem egyszer bizonyították, hogy nem fogják fullban nyomni a kretént. (Kivéve a románokat) Tehát az öttidnek ugyanúgy nehéztechnikát kell adnod, amivel sokkal kevésbé hatékonyan fognak bánni mint a hivatásososk, de cserébe majdnem annyiba is kerülnek...
Mondom,hogy nem érted.Kevered a manővererők helyét és szerepét,harcmodorát a statikus területvédelmi milicia helyével,szerepével és harcmodorával.
Különben Libanonban az IDF manőverereje ment be,hadrendjében tartalékos állománnyal is,meg éppen sorköteles szolgálatát teljesitő állománnyal is.De területvédelmi milicista egy szál se volt a soraikban.
El kéne tudni vállasztani egymástol a területvédelmi erő,és az akármilyen rendszerben feltöltött,de manővererőt egymástol.Más a szervezetük,harcmodoruk,helyük,szerepük a hadszervezetben.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Van feltoltes tukorozes es onallo alaegyseg. Tartalekosoknal szerte a vilagon. Regen is igy volt. A 2. Vh t is zomeben tartalekosok vivtak meg egyebkent.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
A teruletvedelmisekbol usa kepzesnek hala szerintem hamarabb osszeall egy ket bevetheto szazad. Omt bol meg koszovo utan mindig leordul egy egy alaegysegnyi.

Es ezekre nem lehet majd aztmondani hogy sehol se lessznek kepzetseg teren.
Ezért is gondolnám, hogy minden megyeszékhelyre ahol jelenleg nincs harci alakulat, kellene 1-1 lövész zászlóalj. Ők gyámkodhatnának az adott megye tartalékosai felett is. Sajnos saját szememmel láttam, hogy a MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság nem bírt el a feladattal megfelelő szinten, ugyanis jutott úgy 6-8 kiképző, és egy nagyon nagyon sűrű 4 hetes kiképzési terv 80-90 területvédelmisre.
Szerintem ezt ők is belátták, így az augusztus 1-től megalakult MH Magyar Honvédség Transzformációs Parancsnokság már remélhetőleg jobb lehetőségekkel fog rendelkezni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 161
113
Balázs,nékem magyarul....
Nem foglalták el katonai erővel.75napos ostrom után a PFSZ külső politikai nyomásra létrejött megegyezés keretében kivonult a városbol.
Ha negyon akarták volna,be tudták volna venni.Eredetileg az is volt a cél,hogy igy megsemmisitsék a PFSZ katonai erejét.Csak túl kemény volt az ellenállás.De pürroszi gyözelem lett volna,és nem vállalták fel a várható veszteségeket.Inkább belementek abba,hogy a PFSZ a "nehézfegyvereit" hátrahagyva szabadon távozhat.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Ezért is gondolnám, hogy minden megyeszékhelyre ahol jelenleg nincs harci alakulat, kellene 1-1 lövész zászlóalj. Ők gyámkodhatnának az adott megye tartalékosai felett is. Sajnos saját szememmel láttam, hogy a MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság nem bírt el a feladattal megfelelő szinten, ugyanis jutott úgy 6-8 kiképző, és egy nagyon nagyon sűrű 4 hetes kiképzési terv 80-90 területvédelmisre.
Szerintem ezt ők is belátták, így az augusztus 1-től megalakult MH Magyar Honvédség Transzformációs Parancsnokság már remélhetőleg jobb lehetőségekkel fog rendelkezni.
Attól hogy nevet változtattak még sok minden nem lesz más.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Ezért is gondolnám, hogy minden megyeszékhelyre ahol jelenleg nincs harci alakulat, kellene 1-1 lövész zászlóalj. Ők gyámkodhatnának az adott megye tartalékosai felett is. Sajnos saját szememmel láttam, hogy a MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság nem bírt el a feladattal megfelelő szinten, ugyanis jutott úgy 6-8 kiképző, és egy nagyon nagyon sűrű 4 hetes kiképzési terv 80-90 területvédelmisre.
Szerintem ezt ők is belátták, így az augusztus 1-től megalakult MH Magyar Honvédség Transzformációs Parancsnokság már remélhetőleg jobb lehetőségekkel fog rendelkezni.
Igazabol ez nem csak a te eszreveteled /egyebkent nagyon jol latod./ es biztositalak rolla hogy eteren valtozas lessz /legalabbis ami a tovabbkepzest illeti./ csak ugye rokafogta csuka esete hogy egy ilyen kozpontokat letrehozz ahhoz allomamy kell. Allomanyt toborozni ilyen kozpontokkal konnyu./hova valosi vagy egyebkent? Ha nem titok./
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader