A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
nem volt Grad? vagy az a ruszkiké volt...

De volt. Tapolcán az MH 5 sv tü. ezred 1996-ig, majd Pécsre települt 2 osztállyal a 101.-es tü dd.-hoz. Azt hiszem 2004-ben szűnt meg.
Most nem tudom vannak-e valahol raktáron.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 813
30 798
113
valaki legyen olyan kedves, és mondja meg kb. pontosan, hogy most akkor milyen technikákkal rendelkezik a honvédségünk, tekintettel a közelmúlt eseményeire (ugyebár eladtak itt jópár harckocsit az Excaliburnak a csehekhez) ....

magyarán olvastam egy cikket anno talán 1-2 hónappal ezelőtt valamelyik internetes oldalon, hogy milyen mértékben legyatrult a képessége kishazánknak, az mennyire volt helytálló?

végül is akkor mi maradt? mennyi technika és mi van az országban? tank, tüzérség, Grad, lövésszállítók?

csak nagyjából.....

köszi

A gripent leszámítva nagyjából ugyanazzal a technikával, mint Észak-Korea, csak sokkal sokkal kisebb mennyiségben. A gripenhez viszont nincs bomba, így csak légvédeni tud.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
<blockquote rel="guzo">valaki legyen olyan kedves, és mondja meg kb. pontosan, hogy most akkor milyen technikákkal rendelkezik a honvédségünk, tekintettel a közelmúlt eseményeire (ugyebár eladtak itt jópár harckocsit az Excaliburnak a csehekhez) ....

magyarán olvastam egy cikket anno talán 1-2 hónappal ezelőtt valamelyik internetes oldalon, hogy milyen mértékben legyatrult a képessége kishazánknak, az mennyire volt helytálló?

végül is akkor mi maradt? mennyi technika és mi van az országban? tank, tüzérség, Grad, lövésszállítók?

csak nagyjából.....

köszi

A gripent leszámítva nagyjából ugyanazzal a technikával, mint Észak-Korea, csak sokkal sokkal kisebb mennyiségben. A gripenhez viszont nincs bomba, így csak légvédeni tud.
</blockquote>

Azért vannak új elemek a Gripenen túl is. Már vettünk régebben Mistral rakétákat, most rendeltük a jobb képességű vadonatúj M3 változatot, ill a régieket is modernizálják. A KUB rendszert lengyelek modernizálták, valamit biztos javult, minimum Észak-Koreához képest. A NATO telepített/fizetett légtérfigyelő és kommunikációs rendszereket, vezetési pontokat. Az afganisztáni szerepvállalás kapcsán is sok felszerelés lett vásárolva, pl terepjárók, kézifegyverek, éjjellátok, stb, ha nem is óriási nagy számban, ill az USA is ajándékozott ezt-azt. Önerőből gyártottunk egy csomó RÁBA teherautót ilyen olyan mutatós felépítménnyel, de egy kecskeméti repnapon körbenézve ezeket elég gyatra minőségűnek tűntek. Teherautókat kaptunk a németektől is, igaz használtakat. Nem tudom, a pápai C-17 gépeket valamennyire érezzük-e magunkénak, elvileg valamennyi kapacitást kaphatunk belőle.
Tehát azért van fejlődés, igazságtalan azt mondani, hogy abszolút semmi nem mozdult előre, de mindent nulláz, hogy a nagy fegyverrendszerekben látványos a visszaesés. Harci helikopter egy sincs, bombázó, támadógép egy sem, tank alig és múzeumi alapmodellek, tüzérség nincs, ballisztikus rakétákat (SCUD) jófejként elsőként leszereltük, csak nem nagyon követtek ezzel minket, stb. Szállítórepülőkapacitás sincs, az AN-26 gépeinket inkább nem tekintem semminek.
Ja, és a Gripenek sem a mieink, hanem a svédeké, kérdés, milyen feltételekkel és kik ellen támogatnák a bevetésüket a bérleti szerződés alapján. A Gripent most tervezik fejleszteni fegyverzetileg a vadászbombázó, földi cél elleni vonalon.
Észak Koreához képest a fő baj, hogy mindenből olyan kevés van, egy komolyabb parádét sem tudnánk szervezni, nemhogy háborút.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 557
18 357
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="guzo">valaki legyen olyan kedves, és mondja meg kb. pontosan, hogy most akkor milyen technikákkal rendelkezik a honvédségünk, tekintettel a közelmúlt eseményeire (ugyebár eladtak itt jópár harckocsit az Excaliburnak a csehekhez) ....

magyarán olvastam egy cikket anno talán 1-2 hónappal ezelőtt valamelyik internetes oldalon, hogy milyen mértékben legyatrult a képessége kishazánknak, az mennyire volt helytálló?

végül is akkor mi maradt? mennyi technika és mi van az országban? tank, tüzérség, Grad, lövésszállítók?

csak nagyjából.....

köszi

A gripent leszámítva nagyjából ugyanazzal a technikával, mint Észak-Korea, csak sokkal sokkal kisebb mennyiségben. A gripenhez viszont nincs bomba, így csak légvédeni tud.
</blockquote>

Azért vannak új elemek a Gripenen túl is. Már vettünk régebben Mistral rakétákat, most rendeltük a jobb képességű vadonatúj M3 változatot, ill a régieket is modernizálják. A KUB rendszert lengyelek modernizálták, valamit biztos javult, minimum Észak-Koreához képest. A NATO telepített/fizetett légtérfigyelő és kommunikációs rendszereket, vezetési pontokat. Az afganisztáni szerepvállalás kapcsán is sok felszerelés lett vásárolva, pl terepjárók, kézifegyverek, éjjellátok, stb, ha nem is óriási nagy számban, ill az USA is ajándékozott ezt-azt. Önerőből gyártottunk egy csomó RÁBA teherautót ilyen olyan mutatós felépítménnyel, de egy kecskeméti repnapon körbenézve ezeket elég gyatra minőségűnek tűntek. Teherautókat kaptunk a németektől is, igaz használtakat. Nem tudom, a pápai C-17 gépeket valamennyire érezzük-e magunkénak, elvileg valamennyi kapacitást kaphatunk belőle.
Tehát azért van fejlődés, igazságtalan azt mondani, hogy abszolút semmi nem mozdult előre, de mindent nulláz, hogy a nagy fegyverrendszerekben látványos a visszaesés. Harci helikopter egy sincs, bombázó, támadógép egy sem, tank alig és múzeumi alapmodellek, tüzérség nincs, ballisztikus rakétákat (SCUD) jófejként elsőként leszereltük, csak nem nagyon követtek ezzel minket, stb. Szállítórepülőkapacitás sincs, az AN-26 gépeinket inkább nem tekintem semminek.
Ja, és a Gripenek sem a mieink, hanem a svédeké, kérdés, milyen feltételekkel és kik ellen támogatnák a bevetésüket a bérleti szerződés alapján. A Gripent most tervezik fejleszteni fegyverzetileg a vadászbombázó, földi cél elleni vonalon.
Észak Koreához képest a fő baj, hogy mindenből olyan kevés van, egy komolyabb parádét sem tudnánk szervezni, nemhogy háborút.
</blockquote>

Ez mind igaz amit leírtál csak ahogy te is írtad nagy fegyverrendszerünk sajna nincs. Tüzérség és harckocsi terén szerintem sosem álltunk ilyen szarúl. Pedig egy 100 környéki Leo 2-es állománnyal ki tudnánk húzni 2-3 napig ha támadás érne minket. Persze tudom ez csak vágyálom.
 

guzo

Member
2015. január 27.
48
0
6
<blockquote rel="Capslock"><blockquote rel="joker"><blockquote rel="guzo">valaki legyen olyan kedves, és mondja meg kb. pontosan, hogy most akkor milyen technikákkal rendelkezik a honvédségünk, tekintettel a közelmúlt eseményeire (ugyebár eladtak itt jópár harckocsit az Excaliburnak a csehekhez) ....

magyarán olvastam egy cikket anno talán 1-2 hónappal ezelőtt valamelyik internetes oldalon, hogy milyen mértékben legyatrult a képessége kishazánknak, az mennyire volt helytálló?

végül is akkor mi maradt? mennyi technika és mi van az országban? tank, tüzérség, Grad, lövésszállítók?

csak nagyjából.....

köszi

A gripent leszámítva nagyjából ugyanazzal a technikával, mint Észak-Korea, csak sokkal sokkal kisebb mennyiségben. A gripenhez viszont nincs bomba, így csak légvédeni tud.
</blockquote>

Azért vannak új elemek a Gripenen túl is. Már vettünk régebben Mistral rakétákat, most rendeltük a jobb képességű vadonatúj M3 változatot, ill a régieket is modernizálják. A KUB rendszert lengyelek modernizálták, valamit biztos javult, minimum Észak-Koreához képest. A NATO telepített/fizetett légtérfigyelő és kommunikációs rendszereket, vezetési pontokat. Az afganisztáni szerepvállalás kapcsán is sok felszerelés lett vásárolva, pl terepjárók, kézifegyverek, éjjellátok, stb, ha nem is óriási nagy számban, ill az USA is ajándékozott ezt-azt. Önerőből gyártottunk egy csomó RÁBA teherautót ilyen olyan mutatós felépítménnyel, de egy kecskeméti repnapon körbenézve ezeket elég gyatra minőségűnek tűntek. Teherautókat kaptunk a németektől is, igaz használtakat. Nem tudom, a pápai C-17 gépeket valamennyire érezzük-e magunkénak, elvileg valamennyi kapacitást kaphatunk belőle.
Tehát azért van fejlődés, igazságtalan azt mondani, hogy abszolút semmi nem mozdult előre, de mindent nulláz, hogy a nagy fegyverrendszerekben látványos a visszaesés. Harci helikopter egy sincs, bombázó, támadógép egy sem, tank alig és múzeumi alapmodellek, tüzérség nincs, ballisztikus rakétákat (SCUD) jófejként elsőként leszereltük, csak nem nagyon követtek ezzel minket, stb. Szállítórepülőkapacitás sincs, az AN-26 gépeinket inkább nem tekintem semminek.
Ja, és a Gripenek sem a mieink, hanem a svédeké, kérdés, milyen feltételekkel és kik ellen támogatnák a bevetésüket a bérleti szerződés alapján. A Gripent most tervezik fejleszteni fegyverzetileg a vadászbombázó, földi cél elleni vonalon.
Észak Koreához képest a fő baj, hogy mindenből olyan kevés van, egy komolyabb parádét sem tudnánk szervezni, nemhogy háborút.
</blockquote>

Ez mind igaz amit leírtál csak ahogy te is írtad nagy fegyverrendszerünk sajna nincs. Tüzérség és harckocsi terén szerintem sosem álltunk ilyen szarúl. Pedig egy 100 környéki Leo 2-es állománnyal ki tudnánk húzni 2-3 napig ha támadás érne minket. Persze tudom ez csak vágyálom. </blockquote>


Azért a környéken mások sem állnak jobban. Persze az engem marhára nem érdekel, hogy a szlovákok vagy a szerbek hogy állnak.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
<i>"Persze az engem marhára nem érdekel, hogy a szlovákok vagy a szerbek hogy állnak."</i>
Engem igen... :) Azt már bebizonyíotta a történelélem elég sokszor, hogy ha bármi kitör, akkor tökmindegy, hogy kik az adott ország szövetségesei, a szomszédok ellen mindig fel kell készülni bármilyen eshetőségre... Sőt, az Istenkáromlásnak számító revíziós lehetőségek kihasználására is.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Azért a környéken mások sem állnak jobban. Persze az engem marhára nem érdekel, hogy a szlovákok vagy a szerbek hogy állnak.

Az a helyzet, hogy a környékünkön a szlovákokon kívül <i>mindenki</i> jobban áll. De az nekünk nem dicsőség, hogy a feleakkora tótiával csücsülünk egy pócon.
A volt délszláv utódállamok egyenként is bármikor lenyomnának minket. A románok szintén.
A legaggasztóbb, szerintem, hogy fejben sem vagyunk top-on. A teljes magyar társadalom évtizedek óta full gázon nyomott demilitarizáló, pacifista agymosodában él. A hazaszeretet, a magyar katonai, történelmi hagyományok <b>teljesen</b> ki vannak iktatva az oktatási rendszerből, esetleg marginális formában vannak jelen, underground szinten. És sajnos a gyerekek döntő többségét k*rvára nem is érdekli, már a szüleik is morálisan impotensek a nemzetet illető kérdésekben.
Mivel valaki ezt felhozza, abban a pillanatban kapja az ívet, hogy "revizionista", "militarista", "horthysta" satöbbi.
Még tótoknál is erősebb a (képzelt) nemzeti hagyományokra való támaszkodás, holott gyakorlatilag a miénket lopják. Mi pedig hagyjuk. A szerb vagy horvát katonaság fél gőzzel elpicsázná az MH-t, ha úgy adódna. A kilencvenes években testközelből láttam mire képesek akkor, ha helyzet van. Mára pedig technikailag is bőven fölénk nőttek.
Ezért azt gondolom valami nagyon el van b*szva ebben az országban, mert álomvilágban élünk, ha a realitásokat nézzük.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
<blockquote rel="guzo">nem volt Grad? vagy az a ruszkiké volt...

De volt. Tapolcán az MH 5 sv tü. ezred 1996-ig, majd Pécsre települt 2 osztállyal a 101.-es tü dd.-hoz. Azt hiszem 2004-ben szűnt meg.
Most nem tudom vannak-e valahol raktáron.

</blockquote>

Előtte a tapolcai sorozatvető ezreden kívül, a marcali 44. Tóth Ágoston tüzérdandárnak is volt egy osztálya. Mellesleg ők voltak azok, akik a magyar hadsereg keretében lőttek (igaz csak egyszer) osztálysortüzet, vagyis 1 percen belül 720 rakéta ment ki a várpalotai lőtéren, egyetlen célpontra. Rajtuk kívül senki sem ezzel a fegyverrel.

TG
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Rendszerváltás óta hangoztatott kifejezés a "haderőreform" szó.
Nem takar mást, mint leépítést, megszüntetést, hadrendből történő kivonást, stb.
Most azt látjuk még elképzelés sincs egy hirtelen fellépő válsághelyzet saját kezelésére.
Itt az Ukrán válság és letolt gatyával állunk, jobb híján reménykedve, ha valami nagy baj lesz, jön a NATO.
Szomszédainkkal szembeni fellépés lehetősége zero, bármilyen esetben is.
Itt nem általunk elkövetett agresszióra gondolok.
Látható még most tartunk csak ott, hogy kezd beszélni a felső vezetés a katonák személyes felszereléséről és hogy jó lenne egy használható tartalékot felépíteni.
Miközben már ég a ház.
Nincs összfegyvernemi harcra alkalmas haderőnk.
Nem kicsi nincs, hanem semmi.
A Gripen és a Mistral kivételével nem volt érdemi fegyverzetbeszerzés az elmúlt 20 évben.
Talán a 90-es években a MIG-29 és az államadósság terhére beszerzett BTR, valamint a Fehérorosz ex T-72 harckocsik beérkezését lehet említeni.
Abból a MIG-29 nincs, a BTR nem igazán ideális harcjármű, a T-72 annyi amennyi, szinte semmi,ami még van.
A tüzérség meg szót sem érdemel már, annyira nulla, ami van, az is világháborús szint.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Ja... a hazát szolgálók megbecsülése:

http://hvg.hu/gazdasag/20150211_Ket_honapon_bukta_el_a_teljes_nyugdijat_a

<i>Tóth László szolgálati jogviszonya 1987. március 2-án kezdődött, így 2011. december 31-én 24 év és 305 nap szolgálati idővel rendelkezett. Ugyanakkor összes szolgálati jogviszonya, amit 2014. január 24-i hatállyal szüntettek meg, valójában ennél is hosszabb, 26 év 10 hónap és 23 nap volt. Munkahelyén azért mentették fel, mert egészségileg alkalmatlanná vált feladata ellátására: 38 százalékos egészségkárosodást állapítottak meg nála, amiből 8 százalékot üzemi balesetnek ismertek el. Tartalékállományba helyezték, és egy évig még havi 68 ezer forintot kapott, amit viszont idén január 24-én megszüntettek. A közlemény szerint Tóth ezentúl egyetlen fillért sem kap – előreláthatóan 57 éves koráig, azaz 2029-ig.</i>
 
D

danielblack

Guest
Volt mostanság valami új hír a jövőre esedékes költségvetés növelő program indulásáról? Igazából szkeptikus vagyok... Valószínűleg a kormány bukta a következő választást, így pedig lehetséges, hogy elfelejtenek majd pár ígéretet?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Egyenlőre még nem mondanám, hogy bukták a következő választást, attól függ mennyi pénzt tudnak kiosztani a népnek jövőre. A programot meg folytatják akkor is ha váltás lesz, mert azt a szerződést írták alá, hogy a költségvetésnövelést 2% -ig folytatni fogja az aki éppen kormányon van.
 
D

danielblack

Guest
Én mindenesetre nem várok csodákat... Az elmúlt fél évtized alatt is csak tovább csökkentek a képességeink...
 
D

danielblack

Guest
Igazából nézzétek a dolgok jó oldalát:
Már nem lehet fél megoldásos, részleges modernizációkkal eltolni a beszerzéseket újabb 20 évre, mert már nincs mit modernizálni se :) új tipusokat kell beszerezni szinte mindenből...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Igen, az utolsó óra utolsó percében vagyunk. A személyi felszereléssel is kezdeni kell valamit mert már a dagadék tábornokoknak is ciki kezd lenni a tártáska...
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
<i>"Már nem lehet fél megoldásos, részleges modernizációkkal eltolni a beszerzéseket újabb 20 évre, mert már nincs mit modernizálni se :) új tipusokat kell beszerezni szinte mindenből... "</i>

Igazából ez az egyik, amit sehogy sem tudok megérteni... Oké nincs pénz üzemeltetésre, fenntartásra.
Rakják raktárba, takarják le fóliával, aztán ha ne adj Isten van valami, akkor legalább van valami.
Teszem azt veszünk 40-50-60 harckocsit a végén, kitör valami szarkupac... Azt ne mondja már nekem valaki, hogy ha pl. ukránok vagy románok jönnek 1-2-3 száz harckocsival, azok ellen nem jönnének jól az x modern harckocsi mellé még a "lekonzervált", adott esetben akár valamennyire modernizált T72-ők is. :)
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
151
63
És ha helyzet van, akkor hogyan tovább? Mivel nincs pénz fentartásra ,kiképzésre és alkatrészre, kiket ültetetsz a gépekbe? Kik fogjág kikonzerválni és milyen alkatrészeket tudnak cserélni, ha nincs szerelő és nincs alkatrész? Ezt nagyon sokáig kehetne folytatni, de felesleges! Igen is költeni kell a Honvédségre és ráadásul, nem is keveset!
Ha eddig hagyták lezülleni a szinvonalat, akkor most már ne kezdjék el a mind műszakilag, mind erkölcsileg elavult technikába önteni a pénzt!
Most már újban kell gondolkodi és kész!