A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Az "iskolában" szakasz szintig oktatnak most a legújabb rendszer szerint. Eddig még század szintig ment 2 éve vezették be a szakasz rendszert, hogy mivel az új előmeneteli rendszer miatt a nemigen lesz 6 évnél korábbi előmenetel ezért akit kijelölnek századosi ilyesmi tanfolyamra az csapatnál kapja meg illetve visszajön az egyetemre képzésre és vizsgát tesz a tanultakból ez az előmenetel feltétele. Így az egyetemen jobban koncentrálhatnak a szakaszvezetési oktatásra.
Továbbá most szigorítják az EÜ alkalmasságot, hogy az öreg kövér őrnagyokat kirakják valahogy.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Ezzel az új rendszerrel semmi baj. A probléma ott kezdődik, hogy a jövő a hálózat alapú hadviselésé aminek következménye a decentralizált hadvezetés elterjedése (lenne egy hadseregben). A technikai fejlődés megköveteli ennek a bevezetését a rugalmasság érdekében. Ha egy csatában a zlj. szintű vezetést bármilyen okból át kellene adni egy század, netalán egy szakasz pk.-nak akkor mi lesz? "jelentem nekem erre nincs jogosultságom"!
Hogyan irányítsak egy szakaszt, ha nem ismerem az egész század harcászatát?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 818
113
Eddig úgy tudtam bevett gyakorlat az 1-el magasabb szintű vezetés ismerete az első-második vh óta...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Az alapokat így is megtanítják rá, csak nagyobb hangsúlyt fektetnek a szakasz szintre, hogy amikor kijön a hadnagy minél jobban helyt tudjon állni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Mert 4-évben zászlóalj szintet meg ezredeket is oktattak ami viszont nem biztos, hogy kell egy hadnagynak, na ez kikerült a tananyagból. Szóval rosszul fogalmaztam, a századvezetést oktatják a magasabb szint került bele a hivatásos tanfolyamokba.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 818
113
Givi elég jól helytáll a szomszédban pl hasonló előképzés nélkül is.
Jó dolog az elmélet, kettessel is át lehet menni év végén, de a rutint nem fogja iskolában megszerezni senki.
Azok a pókhasú őrnagyok meg , nem akarom védeni őket , de láttak még esetleg hadsereget egykor... Bár nem biztos...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
A bár nem biztosban nagyobb az igazság. A negyedik évben van 3 hónap csapat gyakorlat, de rutint úgyis csak kint szerzel csapatnál.
Szerintem dudi meg tudja mondani, hogy mit csinálnak a kezdő hadnagyokkal a vén őrmesterek meg szakszik :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 417
113
krisss

Meg tudnám.

Akár hogy is nézzük de ha úgy módosították a képzést ahogy leírtad az óriási előrelépés.Tőlem azt várják el,hogy két szinttel feljebb ismerjem a feladatot(század szinten)és,hogy egy szinttel feljebb tudjak vezetési feladatokat ellátni(raj parancsnok helyettes).

Ami pedig ijasz kérdését illeti nem fordulhat elő,hogy egy szakaszparancsnoknak kelljen zászlóaljat vezetnie.A százados is necces de a szakaszparancsnok az kizárt.Eleve ott kezdődik a dolog,hogy elméletben nincs egy helyen a parancsnok és a helyettese így iszonyatos balszerencse kell ahhoz,hogy egyszerre essenek el.Ha még is megtörténne akkor van a zászlóaljban egy halom tiszt a zászlóaljtörzsben akik átveszik a helyüket.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Antigonosz!

Jó, hogy egyet értesz velem, csakhogy én nem írtam és nem is gondoltam, hogy fel kellene számolni a MH-t. A csapatokat meg pláne nem.

Teljesen egyet értek Dudival, ne keverjük össze a tiszti iskolát a MacGriver képzéssel. Én komolyan azt gondolom, hogy ebben az országban az a legnagyobb, baj, hogy a nagy többség, nem a saját, hanem valaki más feladatát végzi el, és van egy jelentős réteg, aki úgy gondolja, hogy minek foglalkozzak vele, mert előbb utóbb azt valaki majd megcsinálja. Végül is mindig van eredmény, mindenki boldog és büszkék vagyunk rá, hogy mennyire kreatívak voltunk, hiszen a magyar egy kreatív nép. (A félre értések elkerülése véget, ez nem csak a hadseregben van így, az egész magyar gazdaság és az egész társadalom így működik, szerintem)

A vezetési szintekről, annó vagy tíz évvel ezelőtt beszélgettem, vagy egy fórumon olvastam Dudi jelenlegi parancsnokának az eszmefuttatását (ha jól tudom, direkt nem írom le Hamburger nevét), hogy mekkora botorság volt a hadtest parancsnokságot felszámolni, mivel így a vezérkar kezébe került több dandár harcának megszervezése és irányítása, ami viszont nem az ő dolga. Látszólag csökkentettük a vízfejet, de valójában növeltük, hiszen a csapatok egy lényeges elemét olvasztottuk bele.

Végül is nem a hadnagynak kell látni egy harckocsi dandár egyesített manővereit, hanem annak akinek a dolga azt megtervezni, biztosítani és vezetni. A hadnagynak legfeljebb arra jó, hogy érezze, hogy egy erős és ütőképes hadigépezet része.

Ja és végére, hagyjuk a haderőnemi-, fegyvernemi- és csapat-sovinizmust, bár arra kíváncsi lennék, hogy a MH 87. Bakony Harci Helikopter Ezred után, melyik alakulat volt a második legjobb? ; )

TG
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Dudi!

Előfordulhat. Egyszer őrmesterként vezettem az egész üteget mert a tisztek (vagy mik) full részegek voltak, vagy a kocsmába ültek. Háborúban pedig gyakoriak a vállalkozásokra létrehozott ideiglenes harccsoportok (akár több századból) aminek az élére simán kinevezhetnek egy tapasztalt szakaszparancsnokot. Az általad említett zlj. törzsben is szolgálnak hadnagyok (persze itt csak alezredesek), ráadásul tapasztalat nélkül.
A lényeg, hogy egy fiatal tiszt ismerje zlj. szintig a harcászatot.

Ambasa!

MN 1480 rakétadandár. El tudnám képzelni az utódját Iszkanderekkel!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Nagyobb méretű összfegyvernemi gyakorlatokon több olyan dolog előkerül, amit elméletben nem terveztek meg és nem láthattak előre. Kellene hogy legyenek ilyenek, de ha se ember, se kellő fegyverzet, akkor csak marad az elmélet és a szimuláció.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Na most gyors képzés ismertetés következik:

Az új képzés az alakulatok visszajelzései alapján lett kialakítva, főleg figyelve az altisztek és a legénységi állomány igényeire.
A zászlóalj szintű ismeretek nem tűntek el a képzésből, csak jóval kisebb figyelmet kapnak a szakasz-századvezetési szintekhez képest. Továbbá a jelenlegi képzésben az alapdolgokat minden szakirányról megtanítják, hogy a hadnagy tisztában legyen kisebb mértékben bármely haderőnem feladataival, még ha nem is abban szakosodott (például ha valamilyen támogatásra van szüksége valahonnan akkor tudja, hogy mit kell kérni és hogyan PL. vegyvédelmi támogatás, mivel már nincs minden alakulatnak saját VV szakasza)

Sajnálatos módon nem veszünk részt annyi gyakorlaton mint szeretnénk, szóval abból kell gazdálkodni ami van. Csapatgyakorlatok a 3. és 4. évben vannak, főleg a negyedikben, annak jelentős részét a tisztjelölt a leendő alakulatánál tölti.
Tapasztalatot pedig sosem az iskolában osztogatták az csak az alakulatnál szerezhető meg.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 443
23 585
113
A mesterlövész képesség úgy látom megvan:
http://index.hu/video/2015/02/21/magyar_mesterloveszek/
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Menten lepetézek 2008M gore-tex parka, eddig csak vezérkari főnökön láttam ilyet.