Én kedvelem a haditechnikai írásaidat, mégha mindig belecsempészel egy kis nerezést, de lexarom, ha érdekes és hát legalább egyedi. Egy kis becsípődés senkinek sem árt. Ez a komment viszont hemzseg az ökörségtől.
Nein. Nem forintot utalnak a szlovák importörnek, hanem eurot. 0 hatása van az árfolyamváltozásnak. Az itthoni költségeiken viszont fognak. Ezért engedhetnek meg maguknak nagyobb béremelést. A gyengülő forint részben kompenzálja az emelkedő bérköltségeiket.
Te a hazai költségeiden az infláció függvényében érezhetnéd meg a gyenge forint hatását. 0 - 4% közötti rekordalacsony infláció volt az elmúlt években Magyarországon.
Amikor negatív infláció volt az a rezsicsökkentés hatása.
@krisss vmi ilyet kértél, oder?
Ehhez rekord reálbérnövekedés társult. Durva, de tényleg ez volt. Tartósan ennyi évig sosem volt Magyarországon ilyen trend. Egyszóval semmiben nem vitte el a forintgyengülés a bérnövekedést!!!
reálbérnövekedés = inflációval kompenzált valós bérnövekedés.
Az energiaárakra gyakorolt forintgyengülés hatása nagyrészt igaz. ( Paks nem.) De mivel befagyasztott rezsi van évek óta, ebből direkt semmit sem érzel, a benzinben részben, de ezt kompenzálja a változó adótartalma. Ha nő az olajár, csökken a benzin jövedéki adója, ha csökken, akkor emelkedik.
Illetve ahogy írod az általános infláción keresztül rontja a reálbérnövekedést, de ezzel együtt, ahogy látszik dinamikus növekedés volt!
Nah, ez erős volt!!!! Betettem!
8 év alatt 10%-os forint-euro árfolyamromlás volt....
Idén kábé még 10% eddig. De ugye idén a Covid miatt hektikus a piac.Az látszik, hogy az MNB gond nélkül minimál kamatemeléssel visszanyomta idén kétszer is 345-re.Ha megnézed a hosszú távú trendeket, ez jövőre a múlt tapasztalatai alapján lazán vissza fog korrigálni.
Egyébként ilyen direkt kapcsolat max. akkor lenne, ha a forintban kapott fizetésedet 100%-ban euroban költenéd el. ( védjük a magyar munkahelyeket a szlovák vendégmunkásoktól
)
A külföldi nyaralási költségekben 100%-ban igazad van. De ez nem szempont egy hazai gazdaságpolitika kialakításánál. Sőt igazából ez is pozitív. Az államnak nem cél, hogy külföldön költsd el a fizetésed. Több turistát viszont generál, ami viszont cél.
Egy szó mint száz a fokozatosan, mérsékelten gyengülő forintnak:
export és külföldi befektetésösztönző hatása. --> ez munkahelyeket generál --> a munkaerőhiány megtolja a béreket.
Arra kell figyelni, hogy az infláció ne szálljon el, ami ronthatja a reálbérnövekedést. Mint látod és érezhetted is ez az utóbbi időkben sikeres volt.( tudom te 20-30%-os inflációt éreztél.
)
Most az EU-s pénzek megnövelt Ft-ban kifejezett értékére ki sem térek.
Ez egyébként nem magyar találmány. Szinte minden exportorientált gazdaság alkalmazza, fejlettségtől függetlenül, ( pl. Japán igen erőteljesen ).