A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 555
77 384
113
Van rohamlovesz kikepzes. 3+5 hetes es 5 hetes is.
Ha mimden igaz iden 2 is indult az utobbi a heten ert veget ha minden igaz. /egyebkent tatan a 2 lovesznel ha nem is a teljes rohamloveszt de jelentos reszet meg kellett csinalni.../5 napost minimum./

Az csak névbe ugyanaz,semmi köze nincs hozzá a nevet leszámítca és nem indult csak egy és az sem kett befejezve a vírushelyzet miatt.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
754
2 030
93
Kicsit eretnek gondolat, de én még egy kifejezetten hegyvidéki harcokra is alkalmazható, hegyivadász zászlóaljat is felállítanák. Persze ez mint írtam, lehet eretnek gondolat.
Ezen már én is filozofáltam, hogy jó lenne 1-1 könnyű fegyverzetű hegyi zászlóalj a hegységeinkbe. Azonban én még eretnekebb leszek, mert Nyíregyházán és Zalaegerszeg környékén is létrehoznék 1-1 gyalogos zászlóaljat. Persze ehhez rendezni kellene az illetményeket is, és sok egyebet. Ember lenne szerintem, mert ezeken a környékeken nincs alakulat.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 555
77 384
113
Szerinted ha Magyarorszagon is olyan szintu lenne a fegyverkultura mint az usaban, akkor egy egeszseges fizikumi fiatal fiu/ferfi eseten ezek e kikepzesi idok erdemben csokkenthetoek lennenek?

Nem,ezek(pitbull,különleges műveleti alaptanfolyam) egy az egyben amerikai mintára amerikai időkerettel kerülnek végrehajtásra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 555
77 384
113
Konvencionalis haboruban ez mennyire hatekony dolog?

Ugy ertem mi eri meg jobban, kikepezni es hadrendben tartani egy ilyen SF zaszloaljat, vagy monduk helyette egy normal gepesitett lovesz/pancelgranatos dandart.

Persze tudom, mindkettore szukseg van, de ugy latom ez az SF dolog inkabb azoknal a seregeknel mukodik, ahol komoly hatter van az expedicios muveletek tamogatasahoz. Hirszerzes, logisztika, es persze penz.

Mi éri meg jobban? A alma vagy a körte?Semmi köze nincs a kettőnek egymáshoz.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 537
46 526
113
Ez milyen árban lehet?
Nem nagyon találtam most rá árat. Elvileg maga a Lynx talán csak Izraelben van rendszerben. Az IMI-t felvásárolta az Elbit.
Több ország is megvette a rakéta rendszert, de de ezek már régiek, meg főleg 1-1 méretet vettek.
Ha tippelnem kellene, akkor olyan 2/3-ad áron lehet a Himarshoz képest. Még úgy is, hogy benne van a kerekes platform, és 2 blokkos.
De általában ezeknél a rakétás rendszereknél nem az indítók, meg a szoftverezés a drága, hanem utána etetni.
A 122-es rakéták viszont "fillérekért" vannak.
Szóval kiképzéshez meg hagyományos tűzcsapáshoz szerintem kivállóan alkalmasak. Ha veszünk rakétatüzérséget, akkor szerintem mindenképpen moduláris multikaliberes rendszer kellene.
Arra vagyok nagyon kíváncsi, hogy a különböző tüzérségi elemeket hogyan fogjuk tudni egységesített rendszerbe integrálni.
Biztos vagyok benne, hogy meg lehet oldani, inkább csak a technikai része érdekelne.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 408
120 710
113
Van rohamlövész.kiképzés , tisztin lévő haverom épp arra akar menni tovább
Hát akkor van számára egy rossz hírem, mivel nincs. Ha meg épp arra akar" továbbmenni", akor másodévben szakosodás előtt áll és az simán lövész és majd lövészként szeretne a frissen "rohamlövész" osztagokká újraszervezett 88-as zászlóaljhoz kerülni, ami az amerikai ranger ezredek doktrínáin alapuló harceljárásokat használ (különleges műveletek támogatása + könnyű lövész és gyorsreagálású harceljárások) könnyű fegyverzettel.

A nagybetűs "ROHAMLÖVÉSZ" képzés (low budget ranger school ungaréze kivitelben) jelenleg újragondolás alatt van és szünetel.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Hát akkor van számára egy rossz hírem, mivel nincs. Ha meg épp arra akar" továbbmenni", akor másodévben szakosodás előtt áll és az simán lövész és majd lövészként szeretne a frissen "rohamlövész" osztagokká újraszervezett 88-as zászlóaljhoz kerülni, ami az amerikai ranger ezredek doktrínáin alapuló harceljárásokat használ (különleges műveletek támogatása + könnyű lövész és gyorsreagálású harceljárások) könnyű fegyverzettel.

A nagybetűs "ROHAMLÖVÉSZ" képzés (low budget ranger school ungaréze kivitelben) jelenleg újragondolás alatt van és szünetel.
Na meg mi az hogy Rohamlövesz? Roham közben lő?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Na meg mi az hogy Rohamlövesz? Roham közben lő?

Első világháborús eredetű.
"A rohamharcászat az I. világháború megmerevedett arcvonalaira jellemző állásharcok problematikáját megoldani hivatott harceljárás volt. Noha a központi hatalmak és az antant is folyamatosan kereste a megoldást, mégis az a felfogás terjedt el, hogy a németek reformálták meg legsikeresebben a támadás formáit. Ennek során a fizikálisan és mentálisan felkészített könnyű gyalogságot sajátos elvek alapján szervezték kisebb kötelékekbe, amelyek a támadó ék csúcsát jelentették. A német Oskar Hutier tábornok nevéhez köthető új harceljárásnak a lényegét ezek az úgynevezett rohamcsapatok alkották. A rohamcsapatokat könnyű fegyverzettel és sok-sok kézigránáttal szerelték fel, valamint olyan – lehetőleg öntöltő – fegyverekkel, amelyeket a közelharcban jól tudtak alkalmazni. Kiképezték őket a pusztakezes, valamint a hideg fegyverekkel és szükségeszközökkel vívott test-test elleni közelharcra is, amit a harcárkok szűk viszonyai között is hatékonyan kellett tudni alkalmazni. Így az első géppisztolyok is nagyon gyorsan nagyobb számban jelentek meg a rohamcsapatok fegyverzetében.


A rohamcsapatok felkészítésére az arcvonalak mögött olyan gyakorlópályákat (rohampályákat) hoztak létre, ahol a rohamcsapatokhoz kerülő új – legtöbbször önkéntes – katonák speciális elemekből álló komplex kiképzést kaptak, ami magába foglalta a különböző típusú kézigránátok, géppuskák és golyószórók, lángszórók ismeretét és alkalmazását, beleértve az ellenséges típusokat is. Gyakorolták a különböző típusú műszaki zárak leküzdésének módszereit, kemény fizikai felkészítésen (szuronyos és pusztakezes közelharc, rövid- és hosszútávfutás stb.) kellett átesniük, míg a lőkiképzésnél a kis és közepes távolságú éles lőgyakorlatokon volt a hangsúly. Ennek ellenére jártasnak kellett lenniük a távcsöves puskák használatában, és természetesen híradó- és gázkiképzést is kaptak. Felszerelésükre jellemző, hogy a viszonylag hosszú puskák helyett lehetőleg a rövidebb – és így az árokharcra sokkal alkalmasabb – lovassági karabélyokkal szerelték fel őket. Felszerelésük fontos részét képezték a közelharcra alkalmas pisztolyokon és szuronyokon kívül a különböző típusú rohamkések, rögtönzött buzogányok, boxerek (stb.) is." - https://nagyhaboru.blog.hu/2017/10/27/egy_legenda_nyomaban_az_isonzo_partjan




"Rohamcsoport: támpontok, tartós védelmi építmények, megerődített épülettömbök megrohamozására, kikapcsolására, megsemmisítésére, birtokbavételére alkalmazott ideiglenes harcrendi elem a II.vh-ban. A kijelölt gy.szd-ot vagy szakaszt megerősítették mű.kat-kkal, lángszórókkal, gpu-kkal, pct. fe-ekkel. Harcukat hk-k és tü. támogathatta. Alcsoportjai lehettek: lekötő, biztosító, akadályelhárító, robbantó." - https://www.arcanum.hu/hu/online-ki...exikon-a-zs-F062E/r-F0D11/rohamcsoport-F0D3D/
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Első világháborús eredetű.
"A rohamharcászat az I. világháború megmerevedett arcvonalaira jellemző állásharcok problematikáját megoldani hivatott harceljárás volt. Noha a központi hatalmak és az antant is folyamatosan kereste a megoldást, mégis az a felfogás terjedt el, hogy a németek reformálták meg legsikeresebben a támadás formáit. Ennek során a fizikálisan és mentálisan felkészített könnyű gyalogságot sajátos elvek alapján szervezték kisebb kötelékekbe, amelyek a támadó ék csúcsát jelentették. A német Oskar Hutier tábornok nevéhez köthető új harceljárásnak a lényegét ezek az úgynevezett rohamcsapatok alkották. A rohamcsapatokat könnyű fegyverzettel és sok-sok kézigránáttal szerelték fel, valamint olyan – lehetőleg öntöltő – fegyverekkel, amelyeket a közelharcban jól tudtak alkalmazni. Kiképezték őket a pusztakezes, valamint a hideg fegyverekkel és szükségeszközökkel vívott test-test elleni közelharcra is, amit a harcárkok szűk viszonyai között is hatékonyan kellett tudni alkalmazni. Így az első géppisztolyok is nagyon gyorsan nagyobb számban jelentek meg a rohamcsapatok fegyverzetében.


A rohamcsapatok felkészítésére az arcvonalak mögött olyan gyakorlópályákat (rohampályákat) hoztak létre, ahol a rohamcsapatokhoz kerülő új – legtöbbször önkéntes – katonák speciális elemekből álló komplex kiképzést kaptak, ami magába foglalta a különböző típusú kézigránátok, géppuskák és golyószórók, lángszórók ismeretét és alkalmazását, beleértve az ellenséges típusokat is. Gyakorolták a különböző típusú műszaki zárak leküzdésének módszereit, kemény fizikai felkészítésen (szuronyos és pusztakezes közelharc, rövid- és hosszútávfutás stb.) kellett átesniük, míg a lőkiképzésnél a kis és közepes távolságú éles lőgyakorlatokon volt a hangsúly. Ennek ellenére jártasnak kellett lenniük a távcsöves puskák használatában, és természetesen híradó- és gázkiképzést is kaptak. Felszerelésükre jellemző, hogy a viszonylag hosszú puskák helyett lehetőleg a rövidebb – és így az árokharcra sokkal alkalmasabb – lovassági karabélyokkal szerelték fel őket. Felszerelésük fontos részét képezték a közelharcra alkalmas pisztolyokon és szuronyokon kívül a különböző típusú rohamkések, rögtönzött buzogányok, boxerek (stb.) is." - https://nagyhaboru.blog.hu/2017/10/27/egy_legenda_nyomaban_az_isonzo_partjan




"Rohamcsoport: támpontok, tartós védelmi építmények, megerődített épülettömbök megrohamozására, kikapcsolására, megsemmisítésére, birtokbavételére alkalmazott ideiglenes harcrendi elem a II.vh-ban. A kijelölt gy.szd-ot vagy szakaszt megerősítették mű.kat-kkal, lángszórókkal, gpu-kkal, pct. fe-ekkel. Harcukat hk-k és tü. támogathatta. Alcsoportjai lehettek: lekötő, biztosító, akadályelhárító, robbantó." - https://www.arcanum.hu/hu/online-ki...exikon-a-zs-F062E/r-F0D11/rohamcsoport-F0D3D/
Köszönöm!
 
K

kamm

Guest
Nem nagyon találtam most rá árat. Elvileg maga a Lynx talán csak Izraelben van rendszerben. Az IMI-t felvásárolta az Elbit.
Több ország is megvette a rakéta rendszert, de de ezek már régiek, meg főleg 1-1 méretet vettek.
Ha tippelnem kellene, akkor olyan 2/3-ad áron lehet a Himarshoz képest. Még úgy is, hogy benne van a kerekes platform, és 2 blokkos.
De általában ezeknél a rakétás rendszereknél nem az indítók, meg a szoftverezés a drága, hanem utána etetni.
A 122-es rakéták viszont "fillérekért" vannak.
Szóval kiképzéshez meg hagyományos tűzcsapáshoz szerintem kivállóan alkalmasak. Ha veszünk rakétatüzérséget, akkor szerintem mindenképpen moduláris multikaliberes rendszer kellene.
Arra vagyok nagyon kíváncsi, hogy a különböző tüzérségi elemeket hogyan fogjuk tudni egységesített rendszerbe integrálni.
Biztos vagyok benne, hogy meg lehet oldani, inkább csak a technikai része érdekelne.

Nem tudom, az etetesben persze igazad van, de az sem mindegy, mihez van megbizhato support es miegymas, mivel illeszkedunk hibatlanul az europai rendszerekhez stb - no meg a lancosok elonye a Karpatok kozott egy zordabb idojaras eseten, ahogy mindig hajtogatja itt mindenki az IFV kapcsan, azert tenyleges.
Fentiek alapjan en meg mindig inkabb a nemet MARS II-re szavaznek, plane, ha arban nem nagy kulonbseg a nemet KMW rendszerehez kepest (az amerikaiaket hanyagolnam, a HIMARSot detto.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 537
46 526
113
Húú! Ez egy egészen érdekes hír, úgyhogy áthozom ide.
Ez bennünket komolyan érinthet, és szerintem nem csak a C-17-es topicba való.
Nem gondolnám, hogy vége lenne a programnak, ugyanakkor azt gondolom, hogy nem is véletlenül bővítjük a Pápai repülőteret.
Felmerült bennem most pár dolog.
Ugye a Salisnak is lassan vége lesz. És a parancsnok más típusok bevonását is belengette. Az agyam nekem egyből az A400M-eket dobta fel, mint opciót (bár ott meg a MAUnak lenne konkurencia), valamint további MRTT/A330-a gépek is felsejlettek nekem.
Azért is ugrott be nekem egyből az A330, mert itt a topicban többen is felvetették, hogy nem is 1 katari A330F-et vettünk/vennénk, hanem 4db-ról voltak pletykák. Azt gondolom, hogy a missziós szállítások között is bőven lehetne nekik melót találni, még akár szimpla csapatszállítási feladatokat is.