A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Hát az, hogy meg leszünk elégedve majd ezekkel a cuccokal is akkor derül ki ha kipróbáljuk őket. Van aki a CZ miatt is siránkozik mert nem AK, eléggé szubjektív a dolog.
De ahogy mondtam lehet venni pár üteg Patriotot (ami esélyes is lenne) , egy Század F-35-öt és egy adag felújított bradley-t aztán valóban le lenne tudva, jó drágán és "le lenne tudva" a kötelező. De ezekből a szerződésekből kurva nehéz lenne már kitáncolni százmilliárdok elvesztése nélkül, ami valljuk be nekik is jól jön, a legvalószínűbb, hogy a tuladjonviszonyokért menne egy jó kis harc a hadiipari vállalatok körül, ami lelassítaná a rákba az egészet egy jó 5-6 évre és már most is el vagyunk késve mert minden tegnapelőttre kellett volna.
Simán kihátrálnak belőle. Vadai Ági, Dobrev Klára? Le se szarják a hadsereget. Az ő köreikből egy gyenge, kiszolgáltatott Magyarország az elvárás. És teljesíteni is fogják az elvárásokat.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 413
120 764
113
Simán kihátrálnak belőle. Vadai Ági, Dobrev Klára? Le se szarják a hadsereget. Az ő köreikből egy gyenge, kiszolgáltatott Magyarország az elvárás. És teljesíteni is fogják az elvárásokat.

Merkel (vagy az utódja) azon nyomban a belüket taposná ki ha a német cégek érdekeit sértik, ha meg Biden azt mondja, hogy Oroszország és Kína a nagy gonosz és fegyverkezzé de ízibe és a mi szarunkat vegyed ha lehet szerinted a külföldre bólogató politikát folytatók mit fognak csinálni? (összevesznek minden szart valószínüleg ész nélkül a'lá román hadvezetés) Valami minimális realitásérzéket vigyünk már a dolgokba.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Horvátokat csak egy féle képp lehetne vissza szerezni! Ha Magyarország újból királyság lesz! Mivel a horvátok többsége még mindig a Szent Korona országának tekintik magukat! Habár őket hagynám! A szlovénekkel együtt! Amit vissza követelhetnénk az az Őrvidék!
Hagyjátok mar ezt a hülye dumát. Visszakövetelni ezt meg azt. Ez a kis ország is több sebből vérzik. Visszacsatolni azokat a kódus területeket?! Hadseregünk nulla, nemzetközi támogatottság nulla. Olyan szomszédokkal körbevéve akik közül bármelyik gond nélkül nekünkugrana, ellenünk fordulna. Szedjük mar össze kicsit magunkat aztán majd ráérünk álmodozni.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
1 év alatt Bp.-en pár vödör sárga festékre tellett de már mínuszba vannak.

A Rheinmetallnál a Boxer a tesztplatform, mert nekik jelneleg nincs más járművük ami méret és teherbírás szempontjából alkalmas lenne, ezért minden új dolgot azon próbálnak ki, arra telepítenek.
De.
Nem akarom elvinni belpolra a témát, de úgy gondolom az elmúlt x évtizedben is megelégedtek az Olümposzon az olyanokkal, hogy víztisztító, profi, kis méretű, gerilla harcmodort képviselő hadsereg (nem tudom melyik merte mondani, de nagyon belémégett), meg a vegyvédelmi képesség. Meg a szarul kötött első Gripen szerződés. Elvárások régóta vannak az országgal szemben és értem mit írtok, de az igényeket sokféleképpen ki lehet elégíteni, nem csak fegyverbiznisszel. Szerintem joggal tart mindenki tőle, hogy ha váltás lesz amit tudnak megfúrnak már csak azért is, mert idehaza így megy a politika. Sajnos.

fogalmazzunk úgy: jelezték hogy ez lfx é következményei lesznek, aztán jött 2001, mi beszálltunk -Irakban és Afganisztánban, igy lekerült napirendből a 2010-es évekig. Utána jött megint a zsóbeli ejnyebejnye, aztán Tump -is- belecsapott a lecsóba..
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pogány

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Hát az, hogy meg leszünk elégedve majd ezekkel a cuccokal is akkor derül ki ha kipróbáljuk őket. Van aki a CZ miatt is siránkozik mert nem AK, eléggé szubjektív a dolog.
De ahogy mondtam lehet venni pár üteg Patriotot (ami esélyes is lenne) , egy Század F-35-öt és egy adag felújított bradley-t aztán valóban le lenne tudva, jó drágán és "le lenne tudva" a kötelező. De ezekből a szerződésekből kurva nehéz lenne már kitáncolni százmilliárdok elvesztése nélkül, ami valljuk be nekik is jól jön, a legvalószínűbb, hogy a tuladjonviszonyokért menne egy jó kis harc a hadiipari vállalatok körül, ami lelassítaná a rákba az egészet egy jó 5-6 évre és már most is el vagyunk késve mert minden tegnapelőttre kellett volna.
Fel lehet ezt így is fogni könnyedén de én már átéltem pár válságot velük és azt nem így mint most. A jövőről való elképzelésük sem tetszik pl. válság idején szivárványos zászlót azt ki kell tenni, de nem sorolom tovább.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 041
113
... úgy gondolom az elmúlt x évtizedben is megelégedtek az Olümposzon az olyanokkal, hogy víztisztító, profi, kis méretű, gerilla harcmodort képviselő hadsereg (nem tudom melyik merte mondani, de nagyon belémégett), meg a vegyvédelmi képesség. Meg a szarul kötött első Gripen szerződés. Elvárások régóta vannak az országgal szemben és értem mit írtok, de az igényeket sokféleképpen ki lehet elégíteni, nem csak fegyverbiznisszel...

Azért 2016 első félévében a V4 EU BG-ben vállalt légi támogató szerep valós bombázó képesség nélküli teljesítése sok helyen kiverte a biztosítékot...
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 178
5 037
113
Nem akarom elvinni belpolra a témát, de úgy gondolom az elmúlt x évtizedben is megelégedtek az Olümposzon az olyanokkal, hogy víztisztító, profi, kis méretű, gerilla harcmodort képviselő hadsereg (nem tudom melyik merte mondani, de nagyon belémégett), meg a vegyvédelmi képesség. Meg a szarul kötött első Gripen szerződés. Elvárások régóta vannak az országgal szemben és értem mit írtok, de az igényeket sokféleképpen ki lehet elégíteni, nem csak fegyverbiznisszel. Szerintem joggal tart mindenki tőle, hogy ha váltás lesz amit tudnak megfúrnak már csak azért is, mert idehaza így megy a politika. Sajnos.
Hát nem akarlak elszomorítani de az a vegyivédelmi képesség csak jól hangzó szlogen volt. Épp úgy lepusztult a vv mint a lövészek.

Hát egy mentesítő konténerrel amit télen nem lehet használni illetve egy úgy ahogy működő utánfutóval nem lett egy csapásmérő alakulat.

Különösen amikor még gyakorlatra se lehetett menni mert nem volt üzemanyag.

Nem sírjuk vissza, mostani fejlesztések más dimenzióban mozognak. Reméljük így is marad.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pogány

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Hát nem akarlak elszomorítani de az a vegyivédelmi képesség csak jól hangzó szlogen volt. Épp úgy lepusztult a vv mint a lövészek.

Hát egy mentesítő konténerrel amit télen nem lehet használni illetve egy úgy ahogy működő utánfutóval nem lett egy csapásmérő alakulat.

Különösen amikor még gyakorlatra se lehetett menni mert nem volt üzemanyag.

Nem sírjuk vissza, mostani fejlesztések más dimenzióban mozognak. Reméljük így is marad.
Ironizáltam. Ezek a médiában marha jól csengő nyilatkozatok voltak a háttérben végletekig alulfinanszírozott Honvédséggel. Ahogy Terminator utalt rá, modern harceszköz képében a Gripen van itt jó ideje, mégis talán egy-két éve vettek hozzá precíziós bombát, az is talán Németországban van (ha nem, sorry). Azt hittem sírva fakadok mikor pár éve az volt a "nagy hír", hogy a Gripen gépágyúval tüzelt földi célpontra.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 551
46 567
113
Hát nem akarlak elszomorítani de az a vegyivédelmi képesség csak jól hangzó szlogen volt. Épp úgy lepusztult a vv mint a lövészek.

Hát egy mentesítő konténerrel amit télen nem lehet használni illetve egy úgy ahogy működő utánfutóval nem lett egy csapásmérő alakulat.

Különösen amikor még gyakorlatra se lehetett menni mert nem volt üzemanyag.

Nem sírjuk vissza, mostani fejlesztések más dimenzióban mozognak. Reméljük így is marad.
Nálatok milyen fejlesztések vannak Z2026-os programból kifolyólag? Mert ezek nem olyan tételek, amik miatt kimenne akár egy fényképész is.

Azt gondolom most a vírushelyzetre való tekintettel a mentesítő felszerelésekre volt öntve a pénz.
Lehet esetleg pár mondatban összefoglalni az eddigi és ezutáni várható beszerzéseket?
Volt szó új VV ruháról....Gondolom Gidránt majd ti is kaptok.... Vagy már nagyon dörzsölitek a tenyeret a Broncókra? :rolleyes: :D
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 041
113
Ironizáltam. Ezek a médiában marha jól csengő nyilatkozatok voltak a háttérben végletekig alulfinanszírozott Honvédséggel. Ahogy Terminator utalt rá, modern harceszköz képében a Gripen van itt jó ideje, mégis talán egy-két éve vettek hozzá precíziós bombát, az is talán Németországban van (ha nem, sorry). Azt hittem sírva fakadok mikor pár éve az volt a "nagy hír", hogy a Gripen gépágyúval tüzelt földi célpontra.

Itthon vannak a bombáink. A NATO Smart Defence koncepció még nem ért el arra a megvalósulási szintre hogy közös készletek legyenek. Még csak ott tartanak hogy szükség esetén kölcsön is lehet kérni bombát attól akinek épp nem kell. Így gyorsabban bombához lehet jutni, mint amennyi idő alatt egy új rendelést leszállítanak.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Elolvastam a cikket de hiányos mivel nem tesz említést a 8×8 fejlesztésről és gyártásáról. Tájékoztatnád őket a fórumon?
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Hagyjátok mar ezt a hülye dumát. Visszakövetelni ezt meg azt. Ez a kis ország is több sebből vérzik. Visszacsatolni azokat a kódus területeket?! Hadseregünk nulla, nemzetközi támogatottság nulla. Olyan szomszédokkal körbevéve akik közül bármelyik gond nélkül nekünkugrana, ellenünk fordulna. Szedjük mar össze kicsit magunkat aztán majd ráérünk álmodozni.
Azért mert most ez a helyzet, biztosra vehető,hogy nem marad örökké így. Éppen ezért is kell a haderőt a lehető legjobban fejleszteni, hogy ha eljő az idő a mi szablyánk élesebb legyen mint ellenségeinké. Abban igazad van hogy hazánk több sebből vérzik, de legsúlyosabb sebet a trianoni(majd a párizsi) béke ejtette országunk testén.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Nem akarom elvinni belpolra a témát, de úgy gondolom az elmúlt x évtizedben is megelégedtek az Olümposzon az olyanokkal, hogy víztisztító, profi, kis méretű, gerilla harcmodort képviselő hadsereg (nem tudom melyik merte mondani, de nagyon belémégett), meg a vegyvédelmi képesség. Meg a szarul kötött első Gripen szerződés. Elvárások régóta vannak az országgal szemben és értem mit írtok, de az igényeket sokféleképpen ki lehet elégíteni, nem csak fegyverbiznisszel. Szerintem joggal tart mindenki tőle, hogy ha váltás lesz amit tudnak megfúrnak már csak azért is, mert idehaza így megy a politika. Sajnos.
Ez nekem is a rémálmom , hogy váltás esetén kedves Vadai elvtársnő nem adna pénzt a gyakorlatozásra és hát ugye ezek csak bonyolult eszközök lennének, katonai vezetésből elküldenék azt a kört aki ezt létrehozta, azt viszlát fejlödés. Szabad ég alá az összes vadászt , meg a helikoptereket , gyorsan meg lehet oldani mindent.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Azért mert most ez a helyzet, biztosra vehető,hogy nem marad örökké így. Éppen ezért is kell a haderőt a lehető legjobban fejleszteni, hogy ha eljő az idő a mi szablyánk élesebb legyen mint ellenségeinké. Abban igazad van hogy hazánk több sebből vérzik, de legsúlyosabb sebet a trianoni(majd a párizsi) béke ejtette országunk testén.
trollkodsz, ugye?
 
  • Dühítő
Reactions: tomsinner

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 279
74 041
113


Elérhetővé vált a Honvédelmi bizottság 2020. december 8-i ülésének jegyzőkönyve.

El lehet olvasni, pontosan mit és hogyan mondott akkor Benkő Tibor a 2019-es (?) év eredményeiről:

"Míg 2019-ben 12 darab Carl Gustafot, ebben az évben további 88 darab páncéltörő fegyverzetet szereztünk be.

Több mint 14 ezer darab kézifegyvert és tartozékait adtuk át katonáinknak, ezeknek az új fegyvereknek a lőszerkészletét, valamint 1500 darab vöröspontos irányzék került beszerzésre.

68 darab különféle felépítményű terepjáró tehergépkocsit biztosítottunk az állomány számára.

Az elektronikus hadviselési rendszerünk részét képező két készlet szimulátor került átadásra, egy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatásához, a másik pedig a 24. felderítő ezred állományába.

A ROLE-1 képességhez telepíthető sátorkészletet szereztünk be, valamint megkezdtük a nagy távolságú hőkamerás és lézeresfelderítő műszerek beszerzését.

További képességfejlesztési programok előkészítése történt meg 2019-ben, többek között a földi telepítésű légvédelmi rakétarendszer, a NASAMS;katonai radarrendszer-fejlesztés, a közepes szállítógép beszerzése, a H225 közepes helikoptergyártás előkészítésének egyeztetése, a Gripen harci repülők MS20-as képességfejlesztésének előkészítése és az infrastrukturális fejlesztések folytatása

S természetesen 2026-ig meg kell oldanunk azt is, hogy a Gripen harci repülőgépek, amelyeknek a lízingbérleti szerződése 2026-ban lejár, velük majd hogyan tovább. Nyilván ennek a felmérése, piackutatása megkezdődött. A katonák megfogalmazták azt, hogy a feladat végrehajtásához nekik mire van szükségük és igényük, és ennek alapján megy majd a harci gépek beszerzése.

Átfogó, áttekinthető eljárásrend van egészen 2018-tól 2030-ig.

Bizonyos haderőnemben a következő 10/15 évben 900 milliárd forintért veszünk majd dolgokat.

Kibervédelemmel kapcsolatos dolgok:
2017 decemberétől 24 órás ügyeleti rendben történik az eseménykezelés a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat Kibervédelmi Központjában. Együttműködünk a NATO Kibervédelmi Kiválósági Központtal, ez Észtországban található, és rendszeresen részt veszünk a közös együttműködési gyakorlatokon.
2018-ban állandó tagként csatlakoztunk a korszerű technikai elemző-értékelő platform kialakítását célzó PESCO-projekthez.
2020-ban megkezdődött a német vezetésű Kiber és Információs Domain Koordinációs Központ kialakítását célzó PESCO-projektben való aktív együttműködésünk. Itt is állandó tagként van jelen Magyarország.
2020-ban pedig megtörtént a NATO kibertér-műveleti doktrína hazai ratifikálása és katonai alkalmazásba vétele. Konkrét dolog, hogy mivel tudjuk ezt elérni, nem szóltam róla, mert 2020-as adat, de rendszeres képzések folynak, 2020-ban már 19 tanfolyamot indítottunk el, és a kihelyezett képzéseken pedig mintegy háromezer fő vett részt úgynevezett biztonságtudatosítási képzéseken.

Nehézdandár-képesség: ...ahogy a legelején a biztonsági körülményekről és helyzetről beszéltem -, ott lehet látni, hogy a NATO milyen védelmi doktrínát folytat. Ebben a védelmi doktrínában Magyarországnak is és a többi NATO-szövetségesnek is van olyan feladata, hogy felajánlásokat tesz, hogy a szövetség erejét, képességét hogyan erősítse. A NATO általában meghatározza, hogy kitől, mit várnak. Miért tudja ezt megtenni? Azért, mert Magyarországra is és a többi NATO-tagállamra is készül egy úgynevezett lépcsőzetes védelmi terv. Tehát Magyarországnak is megvan ez a lépcsőzetes védelmi terve, ami NATO-dokumentum, és ebben a NATO-dokumentumban, ebben a feladatban Magyarországnak egy nehézdandár-képességet kell biztosítani... "