A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Hát, ha rosszul záródott akkor kerozin :D

Az 400 millió USD minimum.... nem hiszem, hogy most erre lenne keret.
Aaa, dehogy, joval olcsobb. :) $40M a flyaway ujonnan, ez nem harci helikopter, itt minimalis a fegyverzet ara.
Szerintem meg ujonnan is az uj Block II-bol 4 gep megallna $150-200M kozott.
Ha meg felujitottan veszunk parat (uj avionics meg cockpit meg esetleg az erosebb motorok), akkor max $150 lennenek es az mar valamifele alapt supporttal (es azt kaphatjuk a nemeteknel, naluk van beloluk boven.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 762
80 238
113
pár hete olvastam egy RAND tanulmányt az esetleges orosz konfliktusról a Baltikumban. Szerintük is HA kitör- akkor egy hirtelen felfutású konfliktus, hosszan elhúzódó válasszal, akik ott vannak azok hatalmas pofont kapnak a nyakukba zöld emberkéktől a rakétáig.

Tehát ez a kérdésem, képes és illetve képes lesz-e a magyar különleges ilyen esetben sikerrel tevékenykedni:



1.IGEN
2.NEM.

(apróság hogy már a konfliktus előtt- " a nemzetközi helyzet fokozódik" -adott esetben ott kell majd lapulni a csendes szemirpatratovszkaji réten, esetleg békés rőzse és aknaszedő apókának, medvének vagy szamócának álcázva- számolva a tankokat usw), jóval frontvonal előtt...
Szerinted ez a magyar SF dolga?Te ilyen helyre ha megtehetnéd nem szlávokat küldenél akik esetleg akcentus nélkül beszelnek oroszul és a helyi nyelven?Ismerik a kultúrát(nem megtanulták az iskolában hanem bele születtek)stb?Te tényleg ilyen primitív módon inteznéd?
 
K

kamm

Guest
pár hete olvastam egy RAND tanulmányt az esetleges orosz konfliktusról a Baltikumban. Szerintük is HA kitör- akkor egy hirtelen felfutású konfliktus, hosszan elhúzódó válasszal, akik ott vannak azok hatalmas pofont kapnak a nyakukba zöld emberkéktől a rakétáig.

Tehát ez a kérdésem, képes és illetve képes lesz-e a magyar különleges ilyen esetben sikerrel tevékenykedni:



1.IGEN
2.NEM.

(apróság hogy már a konfliktus előtt- " a nemzetközi helyzet fokozódik" -adott esetben ott kell majd lapulni a csendes szemirpatratovszkaji réten, esetleg békés rőzse és aknaszedő apókának, medvének vagy szamócának álcázva- számolva a tankokat usw), jóval frontvonal előtt...
Ez az ugyanaz a RAND, aki lassan 80 eve folyamatosan a war drumot veri teljes erobol, mert ugye a military cegek alapitottak es finanszirozzak? :)

Szerinted ez a magyar SF dolga?Te ilyen helyre ha megtehetnéd nem szlávokat küldenél akik esetleg akcentus nélkül beszelnek oroszul és a helyi nyelven?Ismerik a kultúrát(nem megtanulták az iskolában hanem bele születtek)stb?Te tényleg ilyen primitív módon inteznéd?

Ja, hat ebbe bele sem erdemes menni, hogy miert a mi SF egysegeinket kuldenenk, amikor mi meg oroszul sem beszelunk - a lingua franca a tersegben, ugye -, meg ugye a lengyeleknek 10x akkora SF erejuk van stb.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Szerinted ez a magyar SF dolga?Te ilyen helyre ha megtehetnéd nem szlávokat küldenél akik esetleg akcentus nélkül beszelnek oroszul és a helyi nyelven?Ismerik a kultúrát(nem megtanulták az iskolában hanem bele születtek)stb?Te tényleg ilyen primitív módon inteznéd?


Tehát a Válaszod: NEM alkalmas.
pedig:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 762
80 238
113
Tehát a Válaszod: NEM alkalmas.
pedig:
Soha nem is lesz alkalmas egy külföldi SF arra,hogy egy masik országban elvegyüljön olyan szinten mint egy helyi. Csak azt nem tudom,hogy honnan veszel ilyen baromságokat.
 

kiskrumpli

Well-Known Member
2017. szeptember 29.
633
2 661
93
A képen/gépen ott van elég egyértelműen a Belga felirat, mindenki láthassa.
https://cdn.jetphotos.com/full/5/21827_1611497505.jpg
Ha jól értem azt állítja, hogy ez a spanyol légierő gépe, amit a NATO-nak ajánlottak fel, ezért Brüsszelben állomásozik belga színekben (mint nálunk a pápai C-17-esek). De szerintem ez sem igaz, mert minden más Belgiumra utal rajta. Lehet hogy csak a spanyolországi Airbus gyárban szerelték össze, azért fut ottani regisztráció alatt.
 
K

kamm

Guest
A képen/gépen ott van elég egyértelműen a Belga felirat, mindenki láthassa.
https://cdn.jetphotos.com/full/5/21827_1611497505.jpg
Ilyenkor mindig eszembe jut, hogy ez is egy hasonlo meretu orszag, mindossze 20-30 ezres sereggel es 7 (!) Atlast rendelt maganak (plusz egyet Luxemburgnak.) Persze, ok joval gazdagabbak, de ott van Portugal is, ok szinte ugyanannyian vannak, az altalunk megcelzott ~35 ezres letszam van naluk, a budgetuk szinte ugyanaz ($2.7B vs $2.9B) es ugye 5 Milleniumot rendeltek...
En komolya osszeget tennek ra, hogy idovel (ha bevalik, no meg elerjuk a 30 ezres sereget) jonni fog meg 1-2 tovabbi peldany, a nemet MNAU elindulasa mellett is.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram
K

kamm

Guest
Tehát a Válaszod: NEM alkalmas.
pedig:

Nem alkatlmatlan ra, de idiotizmus lenne, mert sokkal bonyolultabban lehetne csak feladatokat megoldani velunk, mint mondjuk az oroszt alapbol beszelo lengyelekkel vagy a baltiak sajatjaival, akiket meg a helyi lakossag is tamogatna kapasbol. A mieink ezzel szemben, ahogy @dudi is irja, nem tudnanak elvegyulni koztuk, rejtekhelyrol kellene operalni es hasonlok. Egy okorseg lenne a mienket iranyitani oda, roviden. :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 046
124 113
113
Nem alkatlmatlan ra, de idiotizmus lenne, mert sokkal bonyolultabban lehetne csak feladatokat megoldani velunk, mint mondjuk az oroszt alapbol beszelo lengyelekkel vagy a baltiak sajatjaival, akiket meg a helyi lakossag is tamogatna kapasbol. A mieink ezzel szemben, ahogy @dudi is irja, nem tudnanak elvegyulni koztuk, rejtekhelyrol kellene operalni es hasonlok. Egy okorseg lenne a mienket iranyitani oda, roviden. :)
Ezzel ő is teljesen tisztában van....
 
T

Törölt tag 008

Guest
Aaa, dehogy, joval olcsobb. :) $40M a flyaway ujonnan, ez nem harci helikopter, itt minimalis a fegyverzet ara.
Szerintem meg ujonnan is az uj Block II-bol 4 gep megallna $150-200M kozott.
Ha meg felujitottan veszunk parat (uj avionics meg cockpit meg esetleg az erosebb motorok), akkor max $150 lennenek es az mar valamifele alapt supporttal (es azt kaphatjuk a nemeteknel, naluk van beloluk boven.)
Tavaly amikor pest fölött repült el egy akkor kerestem rá és valahol 100 millió USDt írtak. Nemtom sokaltam én is, hogy drágább mint egy Gripen.
 
K

kamm

Guest
Tavaly amikor pest fölött repült el egy akkor kerestem rá és valahol 100 millió USDt írtak. Nemtom sokaltam én is, hogy drágább mint egy Gripen.

Az tevedes lesz. Helikopterek joval olcsobbak, mint a fighterek, ez meg aztan nem is egy ritka madar, nem is allig felfegyverezett stb. Ennel szerintem a legnagyobb tetel 20-30 ev alatt a fuel meg a maintenance lehet. :)
 
K

kamm

Guest
Ha jól értem azt állítja, hogy ez a spanyol légierő gépe, amit a NATO-nak ajánlottak fel, ezért Brüsszelben állomásozik belga színekben (mint nálunk a pápai C-17-esek). De szerintem ez sem igaz, mert minden más Belgiumra utal rajta. Lehet hogy csak a spanyolországi Airbus gyárban szerelték össze, azért fut ottani regisztráció alatt.
Persze, logikusan test flight volt - most gyartjak az oveiket, nemreg adtak at az elsot a belgaknak, ez lesz a masodik:

"The second A400M for Belgium will be delivered in early 2021."
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Véleményem szerint kissé túl van tolva a drónok hatásossága, részben az Azeriek ügyes propagandájának hatására.

Gyakorlatilag elég 4 jármű az olcsó drónveszély jelentős csökkentésére.
Kell 2db rádió iránymérő állomás, ami kiháromszögeli a drónok irányítóközpontját, 1db GPS zavaró hogy a drónoknak nehezebb legyen az életük, meg 1db sorozatvető, ami jól megszórja a kiháromszögelt hektárnyi területet.

Persze komolyabb cuccok ellen ez kevés, de azok már annyiba is kerülnek.

Hasonlóért vagy 2 hete majdnem lehülyéztek ! De örülök , hogy nem csak én osztom ezt az elvet !


Na ezek nincsenek meg! Mind!
Mind a 3(-4) elem!
A háromszögeléshez van technikánk? ...személyzet? ...a Grad-ot tudom ( :( ) !
Helyette valami 30-40-50 km-es hatósugarú "bármi"?
Úgy sejtem "hosszú" ez a lista! ( is, megint ) :( :( :(


Kicsit aggódom a "kb." ( ? ? ? ) 5 év múlva érkező és +1-2 év múlva használható mennyiségben hadrendbe álló technikák miatt!

Az "idő kereke" nem áll meg addig!

A közbenső időre néhány idő előtt kidobált --másodvonalban később is jól használható-- technikát be-(vissza-)szereznék szívem szerint...

"Gombokért"...

Saját fejlesztés sem lenne késő, még nem sürget az idő...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Na ezek nincsenek meg! Mind!
Mind a 3(-4) elem!
A háromszögeléshez van technikánk? ...személyzet? ...a Grad-ot tudom ( :( ) !
Helyette valami 30-40-50 km-es hatósugarú "bármi"?
Úgy sejtem "hosszú" ez a lista! ( is, megint ) :( :( :(


Kicsit aggódom a "kb." ( ? ? ? ) 5 év múlva érkező és +1-2 év múlva használható mennyiségben hadrendbe álló technikák miatt!

Az "idő kereke" nem áll meg addig!

A közbenső időre néhány idő előtt kidobált --másodvonalban később is jól használható-- technikát be-(vissza-)szereznék szívem szerint...

"Gombokért"...

Saját fejlesztés sem lenne késő, még nem sürget az idő...

Ez mar akkor is nonszensz volt, kb a 80-as evek katonai avagy 90-es evek HAM klubok szinvonalan mozgo elkepzeles:

Gyakorlatilag elég 4 jármű az olcsó drónveszély jelentős csökkentésére.
Kell 2db rádió iránymérő állomás, ami kiháromszögeli a drónok irányítóközpontját, 1db GPS zavaró hogy a drónoknak nehezebb legyen az életük, meg 1db sorozatvető, ami jól megszórja a kiháromszögelt hektárnyi területet.

Ki mondta, hogy egyetlen "iranyitokozpont" van? Ki mondta, hogy az nem mozog? Ki mondta, hogy nem rajonkent-szakaszonkent van egy ilyen? Ki mondta, hogy nem airborne az is?
Nonszensz az egesz elkepzeles.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Dehogy, semmi koze ahhoz a toportyu carthoz. Vilagosan leirtak, mirol van szo. Nezz at a RM Hungary temaba, az nyitoban belinkeltem mindent anno.

Láttam, de nekem azokból közel sem egyértelmű, hogy pontosan miről van szó. "Modern gumikerekes harcjármű", ez kb. bármi lehet. No meglátjuk majd. De én egyelőre úgy vélem, hogy ez UGV lesz, nem pedig APC/IFV.


Hehehe, tudom, részben azért is említettem. :D Részben meg azért, mert én is egy nagyon sokoldalú és hasznos eszköznek gondolom a Bronco-t, aminek bőven lenne helye a Magyar Honvédségnél is.


Őszintén megmondom nem néztem utána,de mivel a medve ideszólt,lehet volt annak alapja.. :cool:

Pont annyi alapja volt, amint annak, amikor pl. a németek(nél páran) aggódnak a magyar demokrácia miatt. :cool: Más szavakkal, az oroszok próbáltak egy kis belpolfeszkót kelteni itt nálunk ezzel a T-72-es fakenews-zal, mert haragudtak ránk, hogy nem vétóztuk az EU-s szankciókat ellenük.
 
H

Hummen23

Guest
Láttam, de nekem azokból közel sem egyértelmű, hogy pontosan miről van szó. "Modern gumikerekes harcjármű", ez kb. bármi lehet. No meglátjuk majd. De én egyelőre úgy vélem, hogy ez UGV lesz, nem pedig APC/IFV.



Hehehe, tudom, részben azért is említettem. :D Részben meg azért, mert én is egy nagyon sokoldalú és hasznos eszköznek gondolom a Bronco-t, aminek bőven lenne helye a Magyar Honvédségnél is.




Pont annyi alapja volt, amint annak, amikor pl. a németek(nél páran) aggódnak a magyar demokrácia miatt. :cool: Más szavakkal, az oroszok próbáltak egy kis belpolfeszkót kelteni itt nálunk ezzel a T-72-es fakenews-zal, mert haragudtak ránk, hogy nem vétóztuk az EU-s szankciókat ellenük.
Valamelyik interjúban kérdezték Maróthot, hogy embereket fog e szállítani. És igen, szóval ez kizárja az ugv-t.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 402
11 414
113
Láttam, de nekem azokból közel sem egyértelmű, hogy pontosan miről van szó. "Modern gumikerekes harcjármű", ez kb. bármi lehet. No meglátjuk majd. De én egyelőre úgy vélem, hogy ez UGV lesz, nem pedig APC/IFV.



Hehehe, tudom, részben azért is említettem. :D Részben meg azért, mert én is egy nagyon sokoldalú és hasznos eszköznek gondolom a Bronco-t, aminek bőven lenne helye a Magyar Honvédségnél is.




Pont annyi alapja volt, amint annak, amikor pl. a németek(nél páran) aggódnak a magyar demokrácia miatt. :cool: Más szavakkal, az oroszok próbáltak egy kis belpolfeszkót kelteni itt nálunk ezzel a T-72-es fakenews-zal, mert haragudtak ránk, hogy nem vétóztuk az EU-s szankciókat ellenük.

Mindenről IS a zoroszok tehetnek :D