A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
Szíjjas kapott egy határozott üzenetet. Ha pályára akarja tenni a Rábát, át kell alakítani. Ezt sztem interjútól függetlenül korábban már vette, ez volt a decemberi menedzsmentcsere. Ha áprilisig ez sikeres lesz, jöhet a Bronco. ;)
Igen ez nekem is feltűnt, hogy mintha itt két külön vonal lenne a kormányon belül is. És mintha Maróth kicsit zokon vette volna, hogy Szíjjártó belepofázott a dolgába. Ez mondjuk a "Bronco-ügyemnek" nem olyan kedvező... :oops:
Sebaj! A lepényhal meg utoljára...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Portfolio: Mi lehet a régi szovjet haditechnika sorsa? Mi lesz a T-72-esekkel, BTR-ekkel, AK-gépkarabélyokkal? Mennek a lőcélnak és a zúzdába, vagy felmerült egyes típusok korszerűsítése?

Maróth Gáspár: Ezeknek az eszközöknek a korszerűsítése sem minőségben, sem hadrafoghatóságban nem hozza meg azt az eredményt, amiért érdemesnek látom, hogy befektessünk ezekbe a technikákba. A legfontosabb ráadásul az, hogy együttalkalmazhatóságban nem fogják hozni azokat a paramétereket a modern fegyverekkel, ami miatt érdemes lesz velük foglalkozni.

Fölmerült egyes eszközök korszerűsítésének a gondolata, csak azért, hogy ki tudjuk egyensúlyozni a magyar haderőfejlesztés költségeit és el tudjuk időben nyújtani.

A régi technika modernizációjával kapcsolatosan még mindig vannak elképzeléseink, de sikerült az elmúlt időben olyan megállapodásokat kötni, amelyek ezeknek a programoknak a szükségességét egyre kétségesebbé teszik.

Meg kell próbálnunk az eszközök értékéből annyi bevételt generálni, amennyit vissza tudunk forgatni a modern haditechnikai eszközök beszerzésébe és eszerint értékeljük őket a jelen pillanatban.
Nekem,(sorry, de senki nem szült annyit ebből mint én), az a gyanúm, hogy az elképzeléseik 70%-a innen(tőlem) származik. Ha nem viszik el a sötétfehérek, akkor lesz még Pogány program. :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
A helikopterrekkel kapcsolatban továbbra sem értek veled egyet.
Pedig van benne ráció!
Nekünk elég 2022-ben átadni a megmaradt Hind-eket. Még lesz bennük üzemidő. Onnantól kezdve pedig már a nigériaiak dolga, hogy hogyan intézik a felújításokat. (Persze az oroszokkal fogják)
Akár az összes Mi-24-is mehet akkor már, mert addigra - reméljük - felkerülnek a Spike-ok is a H145M-ekre is. Én támogattam a Mi-24 felújítást, mert akkor az még egy védhető projekt volt, és talán ez lehet az egyetlen módja, hogy hasznosíthassuk őket.
Ezt már a Hind topicban is kifejtettem (és @emel - nyugodjék békében - is megerősített ebben) , hogy attól, hogy lejár az élettartamuk, attól még tovább repülhetnek, csak a gyártó nem vállal tovább rájuk felelősséget. De állapot alapján - az erre certifikációval rendelkező cévek - továbbra is csinálhatnak nagyjavításokat.
A lengyelek pont ezt fogják csinálni a saját Hindjeikkel. Az ő gépeik öregebbek, mint a mieink.
Nagyon alapos szerkezeti terheléses tesztek után döntöttek így.
A mi gépeink meg még annyit sem repültek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Pedig van benne ráció!
Nekünk elég 2022-ben átadni a megmaradt Hind-eket. Még lesz bennük üzemidő. Onnantól kezdve pedig már a nigériaiak dolga, hogy hogyan intézik a felújításokat. (Persze az oroszokkal fogják)
Akár az összes Mi-24-is mehet akkor már, mert addigra - reméljük - felkerülnek a Spike-ok is a H145M-ekre is. Én támogattam a Mi-24 felújítást, mert akkor az még egy védhető projekt volt, és talán ez lehet az egyetlen módja, hogy hasznosíthassuk őket.
Ezt már a Hind topicban is kifejtettem (és @emel - nyugodjék békében - is megerősített ebben) , hogy attól, hogy lejár az élettartamuk, attól még tovább repülhetnek, csak a gyártó nem vállal tovább rájuk felelősséget. De állapot alapján - az erre certifikációval rendelkező cévek - továbbra is csinálhatnak nagyjavításokat.
A lengyelek pont ezt fogják csinálni a saját Hindjeikkel. Az ő gépeik öregebbek, mint a mieink.
Nagyon alapos szerkezeti terheléses tesztek után döntöttek így.
A mi gépeink meg még annyit sem repültek.
Én továbbra is úgy tudom, hogy a jó tárolás miatt a repidő többet nem hosszabbítható.
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
"Öt előretolt repülésirányító (Joint Terminal Attack Controller, JTAC), valamint tizenkét összhaderőnemi tűzmegfigyelő (Joint Fires Observer, JFO) jelölt előzetes felkészítését kezdte meg február elején az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis Előretolt Repülésirányító Csoport (ERICS)."

Mostmár tényleg nem vágom, mi a különbség a JTAC és a JFO közt. Eddig leírásokban annyit találtam, hogy a JFO inkább tüzérspecifikus, aki valamennyire ért a légi dolgokhoz is. De ezek szerint ugyan azt az iskolát kell elvégezniük.

Meg mint a felsorolás is mutatja, nem is csak tüzéralegységektől jönnek.

Most akkor hol van JTAC és JFO alegység? Elvileg eddig volt az ERICS és pár irányító a Különlegeseknél. Vagy a volt 88 részen is van?

És újra felbukkanat az az optikai pisztoly is ami valami távot mérhet vagy jelölhet.

Ha a jelenlétük 2009 óta folyamatos, mit csinálnak, mióta nincs OMLT vagy PRT? Sőt elvileg már magyarok se nagyon.

Áhh, olyan érdekes témakör lenne ez, de mindig alig írnak róluk, most meg bemutatók sincsenek, ahol lehetne kérdezni tőlük...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Mostmár tényleg nem vágom, mi a különbség a JTAC és a JFO közt. Eddig leírásokban annyit találtam, hogy a JFO inkább tüzérspecifikus, aki valamennyire ért a légi dolgokhoz is. De ezek szerint ugyan azt az iskolát kell elvégezniük.

Meg mint a felsorolás is mutatja, nem is csak tüzéralegységektől jönnek.

Most akkor hol van JTAC és JFO alegység? Elvileg eddig volt az ERICS és pár irányító a Különlegeseknél. Vagy a volt 88 részen is van?

És újra felbukkanat az az optikai pisztoly is ami valami távot mérhet vagy jelölhet.

Ha a jelenlétük 2009 óta folyamatos, mit csinálnak, mióta nincs OMLT vagy PRT? Sőt elvileg már magyarok se nagyon.

Áhh, olyan érdekes témakör lenne ez, de mindig alig írnak róluk, most meg bemutatók sincsenek, ahol lehetne kérdezni tőlük...
JFO érettségizett matekból a JTAC meg egyetemen tanít matekot.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Mostmár tényleg nem vágom, mi a különbség a JTAC és a JFO közt. Eddig leírásokban annyit találtam, hogy a JFO inkább tüzérspecifikus, aki valamennyire ért a légi dolgokhoz is. De ezek szerint ugyan azt az iskolát kell elvégezniük.

Meg mint a felsorolás is mutatja, nem is csak tüzéralegységektől jönnek.

Most akkor hol van JTAC és JFO alegység? Elvileg eddig volt az ERICS és pár irányító a Különlegeseknél. Vagy a volt 88 részen is van?

És újra felbukkanat az az optikai pisztoly is ami valami távot mérhet vagy jelölhet.

Ha a jelenlétük 2009 óta folyamatos, mit csinálnak, mióta nincs OMLT vagy PRT? Sőt elvileg már magyarok se nagyon.

Áhh, olyan érdekes témakör lenne ez, de mindig alig írnak róluk, most meg bemutatók sincsenek, ahol lehetne kérdezni tőlük...
Gondolom, az eszköz és a célok jelentik a különbséget.
 
  • Tetszik
Reactions: felfoldi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
De a munka ugyan az, vagy a JFO-nak kevesebb dologra van kiképzése, meg jogköre?
Meg ha igen, akkor hogy van ez? A JFO csak tüzérséget irányít?
Ha szerinted ugyan az a dolga egy középiskolás érettségizőnek meg egy egyetemibtanárnak akkor ugyan az a munka...
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
Ha szerinted ugyan az a dolga egy középiskolás érettségizőnek meg egy egyetemibtanárnak akkor ugyan az a munka...
Értem, hogy mire gondolsz, csak nem tudom aprópénzre váltani.
A JFO nem vesz részt a tervezésben a JTAC meg igen? A JFO csak a tüzérséggel beszél, a légierővel meg nem, a JTAC meg mindkettővel? A JFO dolgozhat egyáltalán JTAC nélkül? Vagy hogy vannak ezek?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Ha szerinted ugyan az a dolga egy középiskolás érettségizőnek meg egy egyetemibtanárnak akkor ugyan az a munka...
Lényegében igen, hiszen a középiskolai érettségizpt kevesebb tudással hogyan készítené fel valóban a tanára? Címszavakban, maj' megtanulod arc?
 
  • Tetszik
Reactions: felfoldi

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 792
113
Igen ez nekem is feltűnt, hogy mintha itt két külön vonal lenne a kormányon belül is. És mintha Maróth kicsit zokon vette volna, hogy Szíjjártó belepofázott a dolgába. Ez mondjuk a "Bronco-ügyemnek" nem olyan kedvező... :oops:
Sebaj! A lepényhal meg utoljára...
Sztem elkezdtek lobbizni azok a képviselők, akik látnak a pályán, hogy a hadiipari tuti bizniszekből a választókerületeiknek leszakítsanak egy kis beruházást. Lásd Győr és Miskolc. De egyelőre a központ hozza a szabályokat, ahhoz kell igazodni, nincs progifelvizezés.