Dehogynem!
Portfolio: Tehát szóba jöhet az is, hogy a katonai járműveken és a páncéltörő fegyvereken kívül más, teljesen újfajta kézifegyver-típusok fejlesztése is megindul majd Magyarországon?
Maróth Gáspár: Szóba jön. Nem tegnap kezdtük el ezeket a tárgyalásokat, hanem évekkel ezelőtt tudtuk, hogy elérünk a haderőfejlesztés eme fázisába.
Többet erről most nem szeretnék mondani,
de a szakmai közönségünk elég jól tippelgeti a célirányokat (megint elmorzsoltam egy könycseppet a meghatottságtól ), hiszen ismerik az általunk megvett nagyobb fegyverrendszereket, melyek többek közt a gyalogsági harcjárművek kiegészítői is lesznek. Az, hogy milyen fegyverrendszerek mellett döntünk, nagyban befolyásolja majd, hogy mely partnercéget választjuk a kézifegyver-gyártási együttműködésben is.
Azaz: FN Herstal géppuskák minden hova.
A Lynxre bemutató alkalmával konkrétan egy .50-es FN volt kirakva, mint független toronyfegyver. Az A4-esek is FN géppuskával érkeztek. A H145M-en is az egyik géppuska FN lesz. Várhaóan a H225M-ek fedélzetije is az lesz. Ugye a demo raj is FN fegyverekkel fotózkodott. Meg ugye már voltak hírek az FN hazai gyártásáról is. Ugye a UA TPG3 is egy UA/FN közös termék.
Másik konkrétum:
Portfolio: Mi lehet a régi szovjet haditechnika sorsa? Mi lesz a T-72-esekkel, BTR-ekkel, AK-gépkarabélyokkal? Mennek a lőcélnak és a zúzdába, vagy felmerült egyes típusok korszerűsítése?
Maróth Gáspár: Ezeknek az eszközöknek a korszerűsítése sem minőségben, sem hadrafoghatóságban nem hozza meg azt az eredményt, amiért érdemesnek látom, hogy befektessünk ezekbe a technikákba. A legfontosabb ráadásul az, hogy együttalkalmazhatóságban nem fogják hozni azokat a paramétereket a modern fegyverekkel, ami miatt érdemes lesz velük foglalkozni.
Fölmerült egyes eszközök korszerűsítésének a gondolata, csak azért, hogy ki tudjuk egyensúlyozni a magyar haderőfejlesztés költségeit és el tudjuk időben nyújtani.
A régi technika modernizációjával kapcsolatosan még mindig vannak elképzeléseink, de sikerült az elmúlt időben olyan megállapodásokat kötni, amelyek ezeknek a programoknak a szükségességét egyre kétségesebbé teszik.
Meg kell próbálnunk az eszközök értékéből annyi bevételt generálni, amennyit vissza tudunk forgatni a modern haditechnikai eszközök beszerzésébe és eszerint értékeljük őket a jelen pillanatban.
Azaz már aktívan dolgoznak azon, hogy a ruszki teknikát elpasszolják!
Megjegyzem, hogy ez a lehető legjobb dolog, amit csinálhatnak. Van amit érdemes lenne lezsírozni, de ha prompt van rá fizetőképes vevő, akkor nem kell habozni. Mert sokkal hasznosabbak lesznek ezek a fegyverek, a honvédelem szempontjából, az értük kapott pénzzel, mint hogy éveket álljanak letárolva.
A pénzre most van szükség, amikor hazai gyárból rendelik meg az utódjukat.
Lehet, hogy Nigéria még ezek esetén is segítségünkre lehet. Nekik van egy halom használhatatlan T-72-esük (főleg tőlünk). Kézenfekvő lenne, ha nekik lenne elpasszolva a maradék állomány is. Mondjuk kistafirungolják nekik őket, meg esetleg karbantartási oktatást - és pótalkatrészeke - is kapnak. Lehet, hogy már az elején is inkább velünk kellett volna üzletelni, mint az Excalibur-rel!
DE a kivont BTR-eknek is igen jó felvevőpiacai lehenek...
De a nigériai vonalat azért is érdemes lenne fejleszteni, mert nekik valószínűleg mindent el lehet majd adni.
Irgalmatlan kézifegyver felvevő piac lehet Közép-Afrika.