A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 834
76 973
113
Elméleti és gyakorlati záróvizsgával fejeződött be az Acélkocka alap altiszti tanfolyam a szentendrei MH Altiszti Akadémián...

x602bf9eaf270b049472704.jpg.pagespeed.ic.80Hyn73Ws6.webp
 
K

kamm

Guest
Further proposals for replacing or upgrading legacy armoured vehicles in the Hungarian Armed Forces
Hmm... 8x8?

Generating strategic partnerships amongst the Hungarian Defence Industrial base

Providing opportunities for interoperability amongst Hungarian and NATO armoured vehicles
Ez meg lehet erdekes...

Case-study: using software to optimise training hours and ensure efficiency

Erre kivancsi lennek (tudom, unalmasnak hangzik, de a methodology erdekes lehet.)

Ez majusi, tehat szerintem meg boven lesz, aki csak online "jelenik meg", ezeket feltoltik valahova kesobb...?
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 279
31 339
113
K

kamm

Guest
Lengyel területvédelmi erők: tizenhét könnyűdandár
Poland_-_Territorial_Defence_Force_structure.png

Es mivel vannak felszerelve? Tudom, hogy itt sokan imadnak a fel orszagot militarizalni, de egyreszt arra van a katonasag, masreszt ez aztan tenyleg tipikus exkomcsi papirtigris marad, ha nincs normalis felszerelesuk (ahogy ma mar egy hagyomanyos RPG sem jo igazan semmire max teherautok meg 4x4 ellen.)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 098
18 856
113
Es mivel vannak felszerelve? Tudom, hogy itt sokan imadnak a fel orszagot militarizalni, de egyreszt arra van a katonasag, masreszt ez aztan tenyleg tipikus exkomcsi papirtigris marad, ha nincs normalis felszerelesuk (ahogy ma mar egy hagyomanyos RPG sem jo igazan semmire max teherautok meg 4x4 ellen.)

Amennyiben a tartalékos erőink, felszerelt komplett rajok, szakaszok, századok, zászlóaljak, ezredek, felépítésben állnak fel, akkor már itt is látható lesz valami fény az alagút végén. Nyilván itt könnyűfegyverzet az alapvető. Gépkarabély, géppuska, távcsöves puska, kézi páncéltörő fegyver, aknavető. + páncélozott szállítójármű. Eddig el kell jutni. Talán a lengyelek ebben már előrébb járnak és tanulhatunk a tapasztalataikból. Tartalékos harckocsizó, tüzér, légvédelmi alegységekre gondolni sem merek egyenlőre.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Négyféle tartalékosra lenne szükségünk szerintem.

  • ÖMT (műveleti) a hivatásos/szerződéses erők kiegészítésére.
  • ÖHT (honvéd) kezdetben Gidránnal és néhány 8x8 tűztámogatóval könnyű gépesített, majd nehéz és közepes dandárokba húsz-harminc év múlva az első vonalból kikopó Hiúzokkal és Boxerekkel.
  • ÖTT (területvédelmi) gépkocsizó könnyű erő.
  • ÖLT (logisztikai) lényegében a tartalékos szervezetek támogató erőinek. Ide a kiöregedő, pocakos emberanyag is jó és itt hasznukat vesszük.

Főerők:
  • Klapka dd
  • Bocskai dd
  • idővel önálló Hódmezővásárhely
  • tüzérezred
Honvéd gyalogság:
  • 3x honvéddandár
  • tüzérezred
Területvédelem:
- ezredek
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Es mivel vannak felszerelve? Tudom, hogy itt sokan imadnak a fel orszagot militarizalni, de egyreszt arra van a katonasag, masreszt ez aztan tenyleg tipikus exkomcsi papirtigris marad, ha nincs normalis felszerelesuk (ahogy ma mar egy hagyomanyos RPG sem jo igazan semmire max teherautok meg 4x4 ellen.)
Mivel külön erőként kezelik őket, és nagy mennyiségben tolják a toborzást, így akár arra is lehetőségük van, hogy külön felszerelési rendszert kapjanak.
Ez nem azt jelenti, hogy elhanyagolják a felszereléseiket, hanem nem csúcs termékeket kapnak felszerelésből, hanem a jó szint felső részéből.
Múltkor @krisss belinkelte a tartalékosoknak szánt saját málharendszerüket. (hír volt a defence24.com-on).
Ez kb. olyan, mint ahogy nálunk van a 2015M-nek két verziója. Egy Pro, meg egy kiképzési. Csak nálunk mindkettőt a hivatásosok kapják, mert túl drága lenne (meg nem is tudtak eleget gyártani belőle) minden váltást a pro anyagból csinálni.
A másik amiből tanulni lehet a toborzási, kiválasztási és kiképzési rendszer.
Jelenleg max. az utóbbiról lehet nagyjából érdemben beszélni. De az is maximum egy elégtelen szintet üt meg. /Ez részben az első kettőből adódik./
Szóval nem szégyen már működő rendszerektől ellesni elemeket a sajátunk kialakítása során.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Négyféle tartalékosra lenne szükségünk szerintem.
Szerintem már - szokásod szerint - megint nagyon előreszaladtál.
Szerintem egyelőre 1 féle tartalékos is elég.
Olyan, aki tartósan bent marad, és esélyt ad a tisztességes kiképzésére, és tudja teljesíteni legalább a szerződéseseknek megfelelő fizikai normákat. ;)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Szerintem már - szokásod szerint - megint nagyon előreszaladtál.
Szerintem egyelőre 1 féle tartalékos is elég.
Olyan, aki tartósan bent marad, és esélyt ad a tisztességes kiképzésére, és tudja teljesíteni legalább a szerződéseseknek megfelelő fizikai normákat. ;)
Speciel az ÖLT-nek is hasznát vennénk már most! A fizikai normákat pedig a hivszerek is csak a követelmények folyamatos csökkentésével teljesítik.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Itt most arról beszélsz megggyőzően, hogy jó, amiért a nagy barkácsvitákban rendre le lettem torkollva? :D Logisztikai rémálom, egy tartalékos élete miért nem számít annyit neked, kiöregedett szarok...? :rolleyes:
Kurv@ra nem.
Csak részleteiben tér el a felszerelésük a hivatásosokétól.
/róbáltam képeket betenni, de valami miatt nem engedtem a fórummotor./
Ezek vadi új dolgok, és nem leharcolt szarok, amikkel (T-72-t, BTR-t adjunk a népnek) telenyomod a fórumot. :rolleyes:
Másrészt a logisztikai rémálom ott kezdődik, hogy 10-20-30 elavult technikai eszközt akarsz együtt üzemeltetni a modern cuccokkal. A lengyelek meg 10.000-esével rendelik a felszerelést a tartalékosoknak. És mivel csak részben tér el a cuccuk a hivatásosokétól, így gyakran együtt rendelik ezeket a teljes seregre.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 815
6 929
113
Es mivel vannak felszerelve? Tudom, hogy itt sokan imadnak a fel orszagot militarizalni, de egyreszt arra van a katonasag, masreszt ez aztan tenyleg tipikus exkomcsi papirtigris marad, ha nincs normalis felszerelesuk (ahogy ma mar egy hagyomanyos RPG sem jo igazan semmire max teherautok meg 4x4 ellen.)
csak mondom hogy a mostani helyzetben szerintem bármikor elfogadnám a lengyel tarcsisok felszerelését :D , nem lerohadt szart adnak alájuk és rájuk sem, ezrével rendelik vagy épp gyártják az újabbnál újabb felszereléseket, lehet hogy valamiben még "exkomcsi" a rendszer de hogy felszerelésben biztoshogy nem az biztos (amúgy azt hiszem kriss már rakott be róla képet még 100 éve)
Itt most arról beszélsz megggyőzően, hogy jó, amiért a nagy barkácsvitákban rendre le lettem torkollva? :D Logisztikai rémálom, egy tartalékos élete miért nem számít annyit neked, kiöregedett szarok...? :rolleyes:
szerintem félre érted, huszárnak, nekem is sőt, mindenkinek az élet biztos az első helyen áll, neki szerintem azzal van gondja hogy a logisztikai/fenntartási költsége annak hogy pl (tényleg csak pl nem kell rajta elkezdeni pörögni megint) hogy 3 féle karckocsit üzemeltetünk horribilis már az adott helyzetben több okból kifolyólag is, ugyanígy sok sok kiöregedett más vassal,
azt meg én teném hozzá hogy ilyen felállásban egyik tarcsi rendszernek sincs lóf@sz értelme itthon... még az itt kérdőre vont lengyel is jobb de a legjobb ami eszembe jut az a dánoké talán
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Szerintem már - szokásod szerint - megint nagyon előreszaladtál.
Szerintem egyelőre 1 féle tartalékos is elég.
Olyan, aki tartósan bent marad, és esélyt ad a tisztességes kiképzésére, és tudja teljesíteni legalább a szerződéseseknek megfelelő fizikai normákat. ;)
Lehet igazad van. Ugyanakkor éles helyzetben is kell konvolyokat kísérni, objektumot örizni (már nem vagyonöri szinten), területet biztosítsni, ahová pocakosan is jó lehet vki.
Föleg ha a hivatásos állomány sem Rambo, Schwazenegger klónokból áll. Jelenleg aki vállalni tudja és akarja is a tartalékos szerepkört, annak adjuk meg az esélyt (föleg, hogy amit kéne -sorállomány kikézése és tartalékoskénti használata- szóba sem jöhet).
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 614
68 285
113
Kurv@ra nem.
Csak részleteiben tér el a felszerelésük a hivatásosokétól.
/róbáltam képeket betenni, de valami miatt nem engedtem a fórummotor./
Ezek vadi új dolgok, és nem leharcolt szarok, amikkel (T-72-t, BTR-t adjunk a népnek) telenyomod a fórumot. :rolleyes:
Másrészt a logisztikai rémálom ott kezdődik, hogy 10-20-30 elavult technikai eszközt akarsz együtt üzemeltetni a modern cuccokkal. A lengyelek meg 10.000-esével rendelik a felszerelést a tartalékosoknak. És mivel csak részben tér el a cuccuk a hivatásosokétól, így gyakran együtt rendelik ezeket a teljes seregre.
Úgy emlékszek, hogy a T-72- nél jobban preferáltam modernizált használt leókat meg mardereket(tudom már nincs), vagy bármi egyéb komoly tudású gépeket, fh 70 tarackokat digitalizált tűzvezetéssel meg hasonlókat, de ugyanaz volt a reakció. Amikkel telenyomom a fórumot. Szóval a lengyel aktív főerő szintű tartalékos gépesítési elképzeléseim nektek szarok voltak, mert még egy típust üzemeltetni, logisztika, nem pont ugyanolyan jó csak majdnem, blablablablablablablablablaaaaaaa...., na ez a lengyeleknél főerő, és a tartalékosok kapnak majdnem olyan jót. :D Szerintem akkor miért nem ér nekik annyit egy tartalékos élete... :D De ha tőlük vesszük át az ilyen elképzeléseket és irányzatot, akkor fasza minden. Csak ne magunktól csináljunk így, mert ötven évvel le vagyunk maradva.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 441
8 021
113
csak mondom hogy a mostani helyzetben szerintem bármikor elfogadnám a lengyel tarcsisok felszerelését :D , nem lerohadt szart adnak alájuk és rájuk sem, ezrével rendelik vagy épp gyártják az újabbnál újabb felszereléseket, lehet hogy valamiben még "exkomcsi" a rendszer de hogy felszerelésben biztoshogy nem az biztos (amúgy azt hiszem kriss már rakott be róla képet még 100 éve)

szerintem félre érted, huszárnak, nekem is sőt, mindenkinek az élet biztos az első helyen áll, neki szerintem azzal van gondja hogy a logisztikai/fenntartási költsége annak hogy pl (tényleg csak pl nem kell rajta elkezdeni pörögni megint) hogy 3 féle karckocsit üzemeltetünk horribilis már az adott helyzetben több okból kifolyólag is, ugyanígy sok sok kiöregedett más vassal,
azt meg én teném hozzá hogy ilyen felállásban egyik tarcsi rendszernek sincs lóf@sz értelme itthon... még az itt kérdőre vont lengyel is jobb de a legjobb ami eszembe jut az a dánoké talán
Itthon a Speciális önkéntes tartalékos rendszernek látom értelmét. De azt is faragni, reformálni kéne. A 6 hónap alatt ha van mögötte háttér és megkedvelte a jelentkező sokat ki lehet-ne belőle hozni. Viszont a pénz a legfőbb negatívum benne. Amit kapnak érte. Simán megérdelmelnék azok akik végighúzzák a 6 hónapot pl a rendelkezésre állási jutatást.
Én ezt a rendszert látnám a legjobb tartalékos alapnak. De ahhoz nagyon ki kellene hogy forja magát.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 283
8 239
113
Szerintem már - szokásod szerint - megint nagyon előreszaladtál.
Szerintem egyelőre 1 féle tartalékos is elég.
Olyan, aki tartósan bent marad, és esélyt ad a tisztességes kiképzésére, és tudja teljesíteni legalább a szerződéseseknek megfelelő fizikai normákat. ;)
Magunk közt, nekem @blogen ember hozzáállása teccik. Én is tervezgettem/készítettem táblázatokat, csak annyi minden változó jött be a képbe, hogy az először egyszerűnek tűnő feladat kezdett túlburjánzani. Meg azt is beláttam, hogy műkedvelő lévén már régen rendszeresítik azokat az eszközöket, amikkel fel szeretném szerelni a fejemben/álmaimban létrehozott sereget, mikor én meg még mindig a terveimmel piszmogok. (Ez utóbbi meg is történt. :rolleyes:)
Szóval, én értékelem @blogen ötletelését, még ha sokszor nem is értek vele egyet, és néha marhaságokat is ír.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby