A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 154
113
A HIMARS a nagy hatótávolságú rakétáját nem ugyanabból az indítóból indítja mint a normál rakétákat.Én ugy tudom,hogy nem vették meg a normál rakéták indításához a tubusokat.
HIMARS ugyanazokat a cserélhető kazettákat használja,mint az MLRS.
Valaki belinkelte egyszer,hogy mit vettek,és vettek többféle 227milis rakettát is.De pont a kazettás rendszer miatt könnyedén lehet bármit illeszteni hozzá.A tüzvezetó rendszer softwerét kell hozzá frissiteni,hogy tudjon vele számolni,és már képes is kezelni.A szabvány kazettákbol meg pl a szlovákok is gyártanak 122milist,a minden lében kanál zsidók meg egy rakat félét.Kivánságlistájukon rajtvan többféle is,de még nem rendeltek semmit,konkrétan.Legalábbis tudtommal,
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 564
79 731
113
HIMARS ugyanazokat a cserélhető kazettákat használja,mint az MLRS.
Valaki belinkelte egyszer,hogy mit vettek,és vettek többféle 227milis rakettát is.De pont a kazettás rendszer miatt könnyedén lehet bármit illeszteni hozzá.A tüzvezetó rendszer softwerét kell hozzá frissiteni,hogy tudjon vele számolni,és már képes is kezelni.A szabvány kazettákbol meg pl a szlovákok is gyártanak 122milist,a minden lében kanál zsidók meg egy rakat félét.Kivánságlistájukon rajtvan többféle is,de még nem rendeltek semmit,konkrétan.Legalábbis tudtommal,
Pont erről beszéltem.Kicsit sok itt a ha meg az amennyiben.Szorítkozzunk csak a tényekre.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Még egy olvasásértelmezési gondokkal küszködö eleven egyed..... :)
HIMARSba nem 6db 227milis rakétas konténer megy alaphelyzetben?És abbol aztán van 80as évekbeli régi jó,de van pár éve elkészűlt szupermodern is.Még olyan is,aminek SDB/Spice250 bomba tronol az elején.....
Igen van ilyen is, de az nem jelenti azt, hogy meg is rendelték GLSDB-t. Spice fejesről én még nem hallottam.
A románok 54 indítóra kértek engedélyt. Emellé rendeltek 81-81db M30/M31-es fejű, meg 54db ATACMS rakétát is.
Ezek mind INT/GPS vezérlésű rakéták, ami miatt rohadt pontosak, de ki lehet mozogni őket. Természetesen ez stratégiai célpontok esetén a kimozgás opció nem játszik.
Ezzel szemben egy Bonus-t SMArt- ot (hagyományos csöves 155-ös ből kilőve) nem tudsz kimozogni, mert ott önvezető a lövedék, és ráadásul páncéltörésre van kifejlesztve.
Ahogy @ijasz is írta, szerintem ahhoz, nagyon be kell aludnia a leendő tüzérségünknek, hogy egy rakéta tűzcsapás kárt okozzon neki. Igen kell a rakétatüzérségtől is tartani, de pont nem egy önjáró nagy automatizáltságú tüzérségnek.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Igen van ilyen is, de az nem jelenti azt, hogy meg is rendelték GLSDB-t. Spice fejesről én még nem hallottam.
A románok 54 indítóra kértek engedélyt. Emellé rendeltek 81-81db M30/M31-es fejű, meg 54db ATACMS rakétát is.
Ezek mind INT/GPS vezérlésű rakéták, ami miatt rohadt pontosak, de ki lehet mozogni őket. Természetesen ez stratégiai célpontok esetén a kimozgás opció nem játszik.
Ezzel szemben egy Bonus-t SMArt- ot (hagyományos csöves 155-ös ből kilőve) nem tudsz kimozogni, mert ott önvezető a lövedék, és ráadásul páncéltörésre van kifejlesztve.
Ahogy @ijasz is írta, szerintem ahhoz, nagyon be kell aludnia a leendő tüzérségünknek, hogy egy rakéta tűzcsapás kárt okozzon neki. Igen kell a rakétatüzérségtől is tartani, de pont nem egy önjáró nagy automatizáltságú tüzérségnek.
Kezdéskéim! Ez Nem a Nagyar haderőfejlesztésről szól!!!
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 065
2 566
113

Ha jól láttam, ez a cikk még nem volt itt témának. Lehet csemegézni, de sok újdonság nincs benne, inkább civileknek egy kis ismeretterjesztés. Azért van benne, ami a tisztelt kerekasztalnak is érdekes lehet:

"– Az átlagember előtt kevéssé világos, hogy miért pont negyvennégy Leopardot, huszonnégy önjáró löveget vagy kétszáz Gidránt rendszeresítünk, és nem, mondjuk, ezen mennyiségek másfélszeresét?

– Mi a honvédség feladata? A haza védelmének garantálása, nemcsak a szárazföldön, vízen és levegőben, hanem újabban a kibertérben is. Fejleszteni egészséges elvek mentén kell, és azt gondolom, mi e téren jól kalkuláltunk. A feladataink ellátásához ennyi eszközre van szükség ezekből. Emellett a világ egyik legerősebb katonai szövetségének vagyunk a tagjai, ennek szintén akadnak elfogadható igényei, amikor azt mondja, Magyarországnak legyen bizonyos katonai képessége.

Természetesen a nemzeti érdeket előtérbe kell helyezni, de a szövetségi szempontok is fontosak, hiszen az erőnk éppen a közösségben rejlik. Mit mond a washingtoni szerződés 3. cikkelye? Minden nemzet köteles olyan képességeket építeni és fenntartani, amellyel meg tudja oltalmazni saját békéjét és biztonságát. Ezt követi a híres 5. cikkely a kollektív védelemről. Tehát itt is az első a nemzeti érdek."

Magyarra fordítva: Egyelőre ennyi a szükséges és elegendő. Ez persze nem zárja ki, hogy a jövőben beszerezhetnek még mellé ugyanilyen eszközöket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 564
79 731
113

Ha jól láttam, ez a cikk még nem volt itt témának. Lehet csemegézni, de sok újdonság nincs benne, inkább civileknek egy kis ismeretterjesztés. Azért van benne, ami a tisztelt kerekasztalnak is érdekes lehet:

"– Az átlagember előtt kevéssé világos, hogy miért pont negyvennégy Leopardot, huszonnégy önjáró löveget vagy kétszáz Gidránt rendszeresítünk, és nem, mondjuk, ezen mennyiségek másfélszeresét?

– Mi a honvédség feladata? A haza védelmének garantálása, nemcsak a szárazföldön, vízen és levegőben, hanem újabban a kibertérben is. Fejleszteni egészséges elvek mentén kell, és azt gondolom, mi e téren jól kalkuláltunk. A feladataink ellátásához ennyi eszközre van szükség ezekből. Emellett a világ egyik legerősebb katonai szövetségének vagyunk a tagjai, ennek szintén akadnak elfogadható igényei, amikor azt mondja, Magyarországnak legyen bizonyos katonai képessége.

Természetesen a nemzeti érdeket előtérbe kell helyezni, de a szövetségi szempontok is fontosak, hiszen az erőnk éppen a közösségben rejlik. Mit mond a washingtoni szerződés 3. cikkelye? Minden nemzet köteles olyan képességeket építeni és fenntartani, amellyel meg tudja oltalmazni saját békéjét és biztonságát. Ezt követi a híres 5. cikkely a kollektív védelemről. Tehát itt is az első a nemzeti érdek."

Magyarra fordítva: Egyelőre ennyi a szükséges és elegendő. Ez persze nem zárja ki, hogy a jövőben beszerezhetnek még mellé ugyanilyen eszközöket.
A miértre inkább az a válasz,hogy azért mert 44db harckocsi az egy zászlóalj.Nem darabszámokban kell gondolkozni hanem alegységekben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 154
113
Igen van ilyen is, de az nem jelenti azt, hogy meg is rendelték GLSDB-t. Spice fejesről én még nem hallottam.
A románok 54 indítóra kértek engedélyt. Emellé rendeltek 81-81db M30/M31-es fejű, meg 54db ATACMS rakétát is.
Ezek mind INT/GPS vezérlésű rakéták, ami miatt rohadt pontosak, de ki lehet mozogni őket. Természetesen ez stratégiai célpontok esetén a kimozgás opció nem játszik.
Ezzel szemben egy Bonus-t SMArt- ot (hagyományos csöves 155-ös ből kilőve) nem tudsz kimozogni, mert ott önvezető a lövedék, és ráadásul páncéltörésre van kifejlesztve.
Ahogy @ijasz is írta, szerintem ahhoz, nagyon be kell aludnia a leendő tüzérségünknek, hogy egy rakéta tűzcsapás kárt okozzon neki. Igen kell a rakétatüzérségtől is tartani, de pont nem egy önjáró nagy automatizáltságú tüzérségnek.
LM oldala szerint megkapták az M26 227milis legújabb,70km hatótávolságú változatát,ami fejrésze 518db M85 repesz-kumulativ altöltetet tartalmaz,és 1db rakéta változtatható módon,max 4ha méretű területen szorja azt ki-és sima ballisztikus,irányitás nélküli.
Csak mert 91ben és 2003ban az amcsik az M26 akkori változatával (alapmodel még csak 35km hatótávú volt,a 80as években) vadásztak az iraki tüzérségre,persze MLRSből kilőve,igen sikeresen.Különben van a 227milis rakétacsaládban önirányitott altölteteket is szóró változat is.(német Bonus és SMARt altöltetes is elvileg megrendelhető,ugyanis a MARS az a germán MLRS,és 227milis,és ugyanazt a szabvány M270A1 rakétakonténert használja).A lényeg a reakció időn van,ehez kell a tűzbemérő radar,és az autómatikus tűzvezetés.De ha még dron is van hozzá,akkor még jobb.(hir volt,a Hermes 450 oláh legózása-ismétlem magam,azt használja a zsidó tüzérség is)
Valaki egyszer berakta a román rendelés hivatalos listáját,a löszerrendeléssel együt,de én nem találom.Több féle rakétát is rendeltek,az biztos
 
K

kamm

Guest
Még egy olvasásértelmezési gondokkal küszködö eleven egyed..... :)
HIMARSba nem 6db 227milis rakétas konténer megy alaphelyzetben?És abbol aztán van 80as évekbeli régi jó,de van pár éve elkészűlt szupermodern is.Még olyan is,aminek SDB/Spice250 bomba tronol az elején.....
Ez egyre vadabb. :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 948
123 523
113
Marmint a roman szuperbombak a nyolcvanasokbol? Nem lattam senki mast irni roluk, csak ezt a fantasztikus történetet...
Nincs benne semmi szuper, sima counter battery fire tüzérségi radar kell hozzá, meg elég jó időzítés és elég nagy tűzsűrűség.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 363
14 249
113
Egyáltalán nem mond hülyeséget még mindig. Ijász kolléga is leírja feljebb (ő meg tüzértiszt)
Vagy légierő komoly légifölénnyel vagy pedig hasonló hatótávú rendszer kell ahhoz, hogy kiiktass egy ilyen rendszert. Vagy beszivárgás ellenséges területre és megsemmisíteni.

Pontosan erre lenne megoldás az F-35A (az egészet zárójelbe tenné Patriotostul együtt), vagy stealth-drón vásárlás/fejlesztés (RQ-170 vonal), de mint tudjuk...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
En most kicsit alsobbszinteken katyaraszok.
Megoldhato lenne e hogy egyszer hasznalatos raketavetok /repesz es kumulativ fejresszel is./ hogy kapeg konnyu alvanyzatot es az elsutoszerkezet egy kiegeszitot amire drot rogzitheto. Oly modon hogy annak megfeszulese eseten a drottal egy vonalba inditsa a granatot? Es hogy ez lovo aknanak minosulne e? Mar hogyha szakszeruen lenne elkeszitve nem sufnituning fronttuning formaba? /jo tudom a lovoakna nem egesszen ez./ a nemeteknek egyebkent van hasonlo vagy legalabbis volt hasonlo rendszerbe. Csak az 10-20-50 m tavolsagot tudott nemigazan emlekszek mar mennyit is. Szerintem ez egy jo fejlesztes lenne. Ha mar gyalogsagi aknat nem alkalmazhatunk teruletzarasra tokeletes lehetne persze nem a legeltetett reteken. /a nemet neve meglepo modon valami nyelvtoro./
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 154
113
Egyáltalán nem mond hülyeséget még mindig. Ijász kolléga is leírja feljebb (ő meg tüzértiszt)
Vagy légierő komoly légifölénnyel vagy pedig hasonló hatótávú rendszer kell ahhoz, hogy kiiktass egy ilyen rendszert. Vagy beszivárgás ellenséges területre és megsemmisíteni.
Légierő-amilyen légvédelmük van,F35 kéne hozzá minimum.Elvileg SDB/Spice bombákkal meg lehetne oldani,de azok lassuak hozzá.Azonkivűl elösszór fel kéne deriteni őket,hogy hol vannak,csak utána lehet megtámadni őket.Erre legjobb esély akkor van,mikor tüzet nyitnak.
Én 70km hatótávú ballisztikus rakétárol találtam adatot,hogy megkapták.PH emlitette M30/31 84km hatótávuak,és kaptak ATACMS rakétákat is-de az itt nem számit,ez megint az aggódjanak tóle kecsón és a hidaknál kategória.
Beszivárgóknak gyalogbéka üzemmódban elég nagy mázli kell,hogy pont belebotoljanak,ráadásul meg is tudják támadni.Ilyen cuccot biztos öriznek/biztositanak diverzánsok ellen.Komolyabb,gépesitett felderitő-pórtyázó csapatok már inkább levadászhatják őket,önállóan is.
Hasonló hatótávú eszköz meg igyis-úgyis kéne.De önmagában a tűzeszköz kevés.Kell hozzá a komplett felderitő-bemérő rendszer.Mint irtam,egy elemnek az Elta 2084 már jó-de még több kell.Meg annál is több.meg annál is....Mindenféle.Távcsóvel kukkoló mélységi felderitőtől a beszerezhető legjobb felderitő-bemérő technikáig,legyen az dron,radar,hangbemérő,akármi.Nem elég ez vagy az-MIND KELL.(kémektől,felderitéstől semmi pénzt ne sajnáljunk-Sun Tsu) És még a tűzvezető rendszer,meg harcvezető rendszer.
Mert szerintem nincs egyféle ellenintézkedés,ami önmagában elég.Mind kell.És azokat koordináltan,párhuzamossan és egymást erősitő módon alkalmazni.
Na,ide kell baromi sok pénz.
Még egy zl Leó nem oszt,nem szoroz.De a tüzérségi és felderitési fölény megszerzése,az igen.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Meg is van a nemet PARM /megsem olyan nyelvtoro a rovidites legalabb :D /
A cseheknek van egy kicsit nagyobb PTMi D1M

Rgw vel szerintem el lehetne jatszani valamit.

Annyi hogynekunk valahogy repeszbe is meg lehetne oldani az tok jo lenne. Kerdes az elmukodese lenne ugye /mondjuk loteri gyakorlohoz hasonlo gyujtoval./ utakra akar a zsinor kihuzasakor egy kis szamlalo leszamolhatna a m eket aztan a gyujton valahogy beallitani.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány