A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Az acélsisak borzalmas volt. Nehéz, a belső kényelmetlen és hajbullást okozott több katonánál. Reziben egyik társam nekicsapódott egy sziklának dürfelezés közben. A sisak beszakadt, bár sérülés nem lett. Ráadásul nagyon szovjetes, ronda is. Rég megérett a cserére.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Az acélsisak borzalmas volt. Nehéz, a belső kényelmetlen és hajbullást okozott több katonánál. Reziben egyik társam nekicsapódott egy sziklának dürfelezés közben. A sisak beszakadt, bár sérülés nem lett. Ráadásul nagyon szovjetes, ronda is. Rég megérett a cserére.

A szovjetes téma az nagyon érdekes, amennyire tudom, a VSZ-es időkben minden akkori "szövetségesünk" tradícionális alapokon nyugvó sisakokat rendszeresített, csak mi voltunk azok, akik megmaradtak a szovjet típusúnál. Nekem is van egy, bűnronda, nehéz, kényelmetlen, és rossz időkre emlékeztet. Van német Stahlhelmem is, azt szívesebben hordanám, ha muszáj lenne acél bilit viselni, de nem muszáj, és féltem azt. A CGB-on az egyik fórumtárs mondta, hogy állítólag volt kísérlet arra, hogy modern belső párnázással és szíjazással lássák el azokat, de szokás szerint semmi nem lett belőle. Ha jól emlékszem, átdolgozott Schubert belső került volna bele. Ez sok mindenen javított volna, és a viselő talán nem is érezte volna olyan nehéznek a bilit, mint amilyen, ráadásul stabilabban is állt volna a fejen. Köztes megoldásnak teljesen jó lett volna... Nagyon égő, hogy semmi sem változik évtizedek óta, el sem tudom képzelni, mi lenne velünk, ha nem lett volna egy Néphadseregünk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 729
80 105
113
A kevlár minnél idősebb annál gyengébb(ezért van szavatossági ideje) így nem lehet azt állítani,hogy x %-al gyengült csak.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Akkor nekünk a kevlár sem jó megoldás. Mert a Honvédségnek olyan sisak kell, ami legalább 50 évig sisak. :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 020
123 908
113
crusader-great-helmet-16-gauge-400-p.jpg


tessék ez akkor tökéletes.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Ez is jó lenne, ha felvennék manapság. :)
Kevlárból is, ha cserélnék a teljes hadseregnyi mennyiséget 5 évente. :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Marad a titán. Drága,de elég egyszer megvenni és 50 évig jó.

Ha titánból van, akkor az akár százezer évig is jó (túlzás nélkül). Viszont nehéz, a kompozit műanyagokhoz képest. A ruszki titánsityak 2.5 kilós és ugyanúgy csak pisztolylövedékek (legalábbis közelről) ellen véd, mint a 1.5 kilós kevlársisakok.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 048
113
wolfram

A ruszki titánsisak mentségére szóljon, hogy olyan a kialakítása, hogy minden fejméretre jó, mert szíjjal állítható a mérete, továbbá ott ahol e miatt a lemezek fedik egymást elvileg 5.45/5.56 álló :)

A kevlárral tényleg az a baj, hogy öregszik, de ha nem az a cél, hogy pisztoly ellen is védjen, hanem csak az, hogy repesz és ütésálló legyen akkor nem kell a sisakba szálerősítés, egy darabból öntött műanyag is lehet az anyaga akár. Ezekből már van olyan ami lassabban öregszik.
Illetve a sisak külseje kaphat akár egy vékony kerámia burkolatot is, az élesebb szilánkok ellen.
Szerintem ez egy olcsó és tartós megoldás lenne.

(<i>Sőt egy modern acélból készült acél sisak sem hülyeség, csak az a baj az acéllal, hogy nagyon jól vezeti a hőt. Ez egy 40+ fokos sivatagban, vagy egy -20 fokos télben már nem annyira jó poén</i>)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
wolfram

A ruszki titánsisak mentségére szóljon, hogy olyan a kialakítása, hogy minden fejméretre jó, mert szíjjal állítható a mérete, továbbá ott ahol e miatt a lemezek fedik egymást elvileg 5.45/5.56 álló :)

Na jó, de azért arra, hogy pár négyzetcentin véd, még nem igazán érdemes alapozni. Egyébként sebtében elvégzett és nem túl pontos számításaim szerint egy ~5.5 kg-os titánsisak már védene a 30-06-os kaliberű páncéltörő ellen is. :D

A kevlárral tényleg az a baj, hogy öregszik, de ha nem az a cél, hogy pisztoly ellen is védjen, hanem csak az, hogy repesz és ütésálló legyen akkor nem kell a sisakba szálerősítés, egy darabból öntött műanyag is lehet az anyaga akár. Ezekből már van olyan ami lassabban öregszik.
Illetve a sisak külseje kaphat akár egy vékony kerámia burkolatot is, az élesebb szilánkok ellen.
Szerintem ez egy olcsó és tartós megoldás lenne.

Dyneema (az ECH pl. már Dyneema-ból készül) elvileg egész jól bírja az öregedést:
http://www.army-technology.com/contractors/personal/dsm-dyneema/pressbody-armour-with-dyneema-shows-favourable-ageing-results.html

Amúgy persze, ha a lövedékállóság nem követelmény, akkor olcsóbban megoldható. Na de, ha van, ami jelentősen nagyobb védettséget képes nyújtani, akkor pusztán csak némi költségcsökkentés címén nem volna lelkem a rosszabbat adni olyanoknak, akiknek az élete múlhat rajta...

A kerámia meg érdekes elképzelés. Nem tudom, mennyire lenne kivitelezhető. Formailag is nehéz lenne félgömböt összehozni (hacsak nem mozaikszerűen, sok lapból állna), meg, ha csak egy vékony réteg, az úgy nagyon törékeny lenne szerintem.

(<i>Sőt egy modern acélból készült acél sisak sem hülyeség, csak az a baj az acéllal, hogy nagyon jól vezeti a hőt. Ez egy 40+ fokos sivatagban, vagy egy -20 fokos télben már nem annyira jó poén</i>)

Hááát, az acélt én is inkább hanyagolnám. Vagy nehéz, vagy nem véd eléggé és a korrodálós fajták nem praktikusak, a korrózióállók meg nem elég erősek/szívósak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 048
113
wolfram

<i>"Na jó, de azért arra, hogy pár négyzetcentin véd, még nem igazán érdemes alapozni. Egyébként sebtében elvégzett és nem túl pontos számításaim szerint egy ~5.5 kg-os titánsisak már védene a 30-06-os kaliberű páncéltörő ellen is. :D"</i>

A sisak védene, de erről mindig az jut eszembe amikor az F1-ben Massát eltalálta egy rugó. A sisak kibírta, csak Massa nem...
Nagy kaliberű lőszerek esetén is ez lehet a helyzet, vagyis a sisakon nem megy át a lövedék, csak épp eltörik a nyakad a becsapódás erejétől, vagy más egyéb sérülést szenvedsz.
Szóval ilyen sisaknak szerintem nincs értelme, de érdekességnek jó a számításod.

<i>"Amúgy persze, ha a lövedékállóság nem követelmény, akkor olcsóbban megoldható. Na de, ha van, ami jelentősen nagyobb védettséget képes nyújtani, akkor pusztán csak némi költségcsökkentés címén nem volna lelkem a rosszabbat adni olyanoknak, akiknek az élete múlhat rajta..."</i>

Egy öntött műanyag tömb és egy szálerősítéses anyag előállítási költsége között nem <i>"némi"</i> hanem jelentős a különbség.
De háború esetén az sem mellékes, hogy mennyi ideig tart előállítani őket, és itt is a szálerősítést nélkülöző sisak van előnyben.

A másik nézőpont pedig az, hogy mekkora eséllyel lőnek fejbe pisztollyal? Mert karabély lőszer ellen a szálerősítéses sisakok sem védenek, repeszek és törmelék ellen pedig nem feltétlenül van szükség szálerősítésre. Szerintem. (<i>nem biztos, hogy igazam van</i>)

<i>"A kerámia meg érdekes elképzelés. Nem tudom, mennyire lenne kivitelezhető. Formailag is nehéz lenne félgömböt összehozni (hacsak nem mozaikszerűen, sok lapból állna), meg, ha csak egy vékony réteg, az úgy nagyon törékeny lenne szerintem."</i>

Korundból láttam már érdekes formákat (képen), de én sem tudom, hogy a sisakforma mennyire kivitelezhető.

De ha a HM-nek sisak kell, akkor szerintem érdemes olyat választani ami:
1. Tartós, akár 20 évig is bírja.
2. Nem fém alapú
3. Olcsón, itthon, nagy mennyiségben gyártható.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 729
80 105
113
Allitólag már vannak olyan OpsCore sisakok amik a karabélytól megvédenek(ha nagy erőhatás éri a sisakot akkor leesik a fejedről pont azért,hogy ne törjön el a nyakad).
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Allitólag már vannak olyan OpsCore sisakok amik a karabélytól megvédenek(ha nagy erőhatás éri a sisakot akkor leesik a fejedről pont azért,hogy ne törjön el a nyakad).

A Schubert is ilyen elven működik, csak a karabélyálló-képessége kérdéses. Nem?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 729
80 105
113
Ha a német sisakra gondolsz igen az is kiold megfelelően nagy erőhatáskor és nem karabélyálló.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Kioldó sisakok... Hát változik a világ.
Nekünk még oktatták miként lehet megölni az ellent a saját sisakjával, megfojtva.
Nem beszélve a gyalogsági ásó gyilkolási képességeiről.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A sisak védene, de erről mindig az jut eszembe amikor az F1-ben Massát eltalálta egy rugó. A sisak kibírta, csak Massa nem...
Nagy kaliberű lőszerek esetén is ez lehet a helyzet, vagyis a sisakon nem megy át a lövedék, csak épp eltörik a nyakad a becsapódás erejétől, vagy más egyéb sérülést szenvedsz.
Szóval ilyen sisaknak szerintem nincs értelme, de érdekességnek jó a számításod.

Mondjuk egy 6 kiló körüli sisaknak jelentős a tehetetlensége, ez azért mérsékli valamennyire az erőhatást. De ekkora tömeg már egyértelműen viselhetetlen lenne harctéren. Hacsak nem valami exoskeleton része. :D



<blockquote rel="fip7">Egy öntött műanyag tömb és egy szálerősítéses anyag előállítási költsége között nem <i>"némi"</i> hanem jelentős a különbség.
De háború esetén az sem mellékes, hogy mennyi ideig tart előállítani őket, és itt is a szálerősítést nélkülöző sisak van előnyben.

Jó, hát a némitől több, az igaz. De tényleg nem ezen akarnék spórolni. :)

A másik nézőpont pedig az, hogy mekkora eséllyel lőnek fejbe pisztollyal? Mert karabély lőszer ellen a szálerősítéses sisakok sem védenek, repeszek és törmelék ellen pedig nem feltétlenül van szükség szálerősítésre. Szerintem. (<i>nem biztos, hogy igazam van</i>)

Persze, közelről nem védenek (kivéve állítólag az ECH-t, meg a dudi által említett Ops Core-t és mindkettő Dyneema-ból is készül). De ha úgy nézed, hogy mondjuk 4-500 méterről már megfoghatja a karabélyt is, akkor azért van jelentősége szerintem.

De ha a HM-nek sisak kell, akkor szerintem érdemes olyat választani ami:
1. Tartós, akár 20 évig is bírja.
2. Nem fém alapú
3. Olcsón, itthon, nagy mennyiségben gyártható.

Igazából az utolsó pont az, ami nagyon korlátozza a lehetőségeket. Mert szerintem egyáltalán nem lenne lehetetlen megoldani az ultranagy molekulasúlyú polimerszálerősítéses sisakok gyártását, de kérdés, hogy megérné-e a Honvédség pártízezres (és az is csak esetleges) rendelésére alapozni egy gyártóüzem felépítését...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A sisak védene, de erről mindig az jut eszembe amikor az F1-ben Massát eltalálta egy rugó. A sisak kibírta, csak Massa nem...
Nagy kaliberű lőszerek esetén is ez lehet a helyzet, vagyis a sisakon nem megy át a lövedék, csak épp eltörik a nyakad a becsapódás erejétől, vagy más egyéb sérülést szenvedsz.
Szóval ilyen sisaknak szerintem nincs értelme, de érdekességnek jó a számításod.

Mondjuk egy 6 kiló körüli sisaknak jelentős a tehetetlensége, ez azért mérsékli valamennyire az erőhatást. De ekkora tömeg már egyértelműen viselhetetlen lenne harctéren. Hacsak nem valami exoskeleton része. :D



Egy öntött műanyag tömb és egy szálerősítéses anyag előállítási költsége között nem <i>"némi"</i> hanem jelentős a különbség.
De háború esetén az sem mellékes, hogy mennyi ideig tart előállítani őket, és itt is a szálerősítést nélkülöző sisak van előnyben.

Jó, hát a némitől több, az igaz. De tényleg nem ezen akarnék spórolni. :)

A másik nézőpont pedig az, hogy mekkora eséllyel lőnek fejbe pisztollyal? Mert karabély lőszer ellen a szálerősítéses sisakok sem védenek, repeszek és törmelék ellen pedig nem feltétlenül van szükség szálerősítésre. Szerintem. (<i>nem biztos, hogy igazam van</i>)

Persze, közelről nem védenek (kivéve állítólag az ECH-t, meg a dudi által említett Ops Core-t és mindkettő Dyneema-ból is készül). De ha úgy nézed, hogy mondjuk 4-500 méterről már megfoghatja a karabélyt is, akkor azért van jelentősége szerintem.

De ha a HM-nek sisak kell, akkor szerintem érdemes olyat választani ami:
1. Tartós, akár 20 évig is bírja.
2. Nem fém alapú
3. Olcsón, itthon, nagy mennyiségben gyártható.

Igazából az utolsó pont az, ami nagyon korlátozza a lehetőségeket. Mert szerintem egyáltalán nem lenne lehetetlen megoldani az ultranagy molekulasúlyú polimerszálerősítéses sisakok gyártását, de kérdés, hogy megérné-e a Honvédség pártízezres (és az is csak esetleges) rendelésére alapozni egy gyártóüzem felépítését...
 
T

torsen

Guest
A sisak védene, de erről mindig az jut eszembe amikor az F1-ben Massát eltalálta egy rugó. A sisak kibírta, csak Massa nem...


A sisak simán kibírta,(ez volt Massa szerencséje) csak a "plexije" nem (ezért sérült meg). Pont a határon jött a rugó (260-al!) Amúgy Scubert sisak.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1202114/The-moment-F1-driver-Felipe-Massa-knocked-unconscious-flying-debris-Grand-Prix-qualifier.html