A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Egyetértek @hunemperor -ral, ennek (vagy ehhez hasonlónak) holnapra kellene lennie, nem a Zrínyi végére. Addigra minimum 2 század - 2x12 vadásznak kellene lennie (meg 2 század drónnak). Jó esetben plusz egy színtiszta kétülésesnek remote carrier-ekkel kiegészítve (akkor a másik kettőbe elég lenne csak együléses). Én az A330-at nem erőltetném, helyette sokkal többet adna egy harmadik KC-390. Ha már az Embraer-nél tartunk, az R99 jó cucc, de ha az új vadászokkal csomagban jobban kijövünk, akkor a Saab féle megoldás is megfontolandó lehet, mint ahogyan a Bayraktar-hoz sem ragaszkodnék, de értem, hogy itt csak a kategóriákra hoztál példákat.

Amugy ez egy elég kompakt meg reális koncepció, főleg, hogy nem szuszakoltad bele az efharmincötös lieblingedet.

Az elnevezések viszont nem az erősségeid (Sámán? Phoenix? Ludas Matyi? Komolyan?).
Persze, semmi ertelme mar most is eloregedoben levo C/D-re kolteni a limitalt budgetbol, E/F kell es leginkabb ket szazad, de mindenfele fegyverrel hozza, azzal ujabb 20-30 evre letudjuk a legierot. Az nekem is a maniam, hogy egy ekkore csomagban megkapnank a Globaleyet is (lasd finnek), de ha ez elvinne a harmadik Millenium arat es egyebet, akkor ne eroltessuk. Az A330 hülyeség, az egyértelmű, Millenniumbol kellin kabb meg egy avagy kettő, ha a plusz ket szazadhoz kellene egy valtas tanker is valamilyen tervben.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 197
113
A sámán létező egység volt Pápán 96-ig.

A Ludas Matyi úgy tudom világháborús egység
3000004281_2.jpg

A különlegesek "vírus maszkján" valami tök hasonló van, mint a sámân, az mi lehet?

 
  • Tetszik
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 993
113
A különlegesek "vírus maszkján" valami tök hasonló van, mint a sámân, az mi lehet?

Az a Sámán tőr gyakorlatnak a logója szerintem Általános szokás a NATO-ban, hogy minden nagyobb nemzetközi gyakorlatnak, van valami saját logója és azt a résztvevő katonák megkapják felvarró formájában. Most felvarró helyett így. De nem tudom ezek szerint lehet a különlegsek einstandolták a régi elnevezést és logót.
 
  • Tetszik
Reactions: ms07

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Az a Sámán tőr gyakorlatnak a logója szerintem Általános szokás a NATO-ban, hogy minden nagyobb nemzetközi gyakorlatnak, van valami saját logója és azt a résztvevő katonák megkapják felvarró formájában. Most felvarró helyett így. De nem tudom ezek szerint lehet a különlegsek einstandolták a régi elnevezést és logót.
Erre a témára gondoltam. Már évekkel ezelőtt is volt Sámán felvarró, most nem találtam meg a videót de tisztán emlékszem. Arra is, hogy nem csoportot jelöl.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Szerintem így kellene a Zrínyi végén kinéznie a magyar légierőnek:

Harcászati repülődandár - Kecskemét
- Harcászati repülőszázad: Puma (18xJas-39C/D)
-- 1. raj (6xC)
-- 2. raj (6xC)
-- 3. raj (6xD)
- Harcászati drónszázad: Dongó (18xBayraktar TB2)
-- 1. raj (6x)
-- 2. raj (6x)
-- 3. raj (6x)
- Elektronikai harcszázad: Sámán
-- 1. raj (2xR-99AEW&C)
-- 2. raj (2xA319 EW, SIGINT, COMINT, SAR/GMTI, előretolt harcálláspont)

Helikopterdandár - Szolnok
- Közepes szállító helikopterszázad: Borz
-- 1. raj (6xH225M)
-- 2. raj (6xH225M)
- Könnyű szállító helikopterszázad: Kerecsen
-- 1. raj (6xH145M)
-- 2. raj (6xH145M)
-- 3. raj (2xH145VIP)
- Különleges helikopterszázad: Phoenix
-- 1. raj (4xH225SOF)
-- 2. raj (6xH145M)

Vegyes kiképző század: Ludas Matyi - Pápa vagy Szentkirályszabadja (az utóbbi jobb lenne, ott minden adott, a nagy lőtértől a lehető legváltozatosabb terepadottságokig)
-- 1. raj (6xZlín Z–143LSi és 2xZlín Z-242L)
-- 2. raj (6xSuper Tucano)
-- 3. raj (2xAS350)

Vegyes szállítórepülő század: Teve - Kecskemét/Budapest
-- 1. raj (2xA330MRTT)
-- 2. raj (2xKC-390)
-- 3. raj (2xFalcon 7X)

Ez jelentene a mostanihoz képest:
+4db Jas-39D kétüléses Gripent
+18db Bayraktar TB2-t
+2db R-99AEW&C légtérellenőrzőt
-a két meglévő A319 átépítését fullos EW, SIGINT, COMINT, SAR/GMTI légi harcállásponttá
+6db Super Tucanot
+1db használt A330 szállítórepülő beszerzését és idővel a meglévővel együtt átépítését MRTT konfigurációra

Vagy tíz év alatt kis tételek ezek nagyon, de összességében egy nagyon pontens légierőt hozna létre!
jaj... mi a f@szom ez? miért?
 

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
Szerintem így kellene a Zrínyi végén kinéznie a magyar légierőnek:

Harcászati repülődandár - Kecskemét
- Harcászati repülőszázad: Puma (18xJas-39C/D)
-- 1. raj (6xC)
-- 2. raj (6xC)
-- 3. raj (6xD)
- Harcászati drónszázad: Dongó (18xBayraktar TB2)
-- 1. raj (6x)
-- 2. raj (6x)
-- 3. raj (6x)
- Elektronikai harcszázad: Sámán
-- 1. raj (2xR-99AEW&C)
-- 2. raj (2xA319 EW, SIGINT, COMINT, SAR/GMTI, előretolt harcálláspont)

Helikopterdandár - Szolnok
- Közepes szállító helikopterszázad: Borz
-- 1. raj (6xH225M)
-- 2. raj (6xH225M)
- Könnyű szállító helikopterszázad: Kerecsen
-- 1. raj (6xH145M)
-- 2. raj (6xH145M)
-- 3. raj (2xH145VIP)
- Különleges helikopterszázad: Phoenix
-- 1. raj (4xH225SOF)
-- 2. raj (6xH145M)

Vegyes kiképző század: Ludas Matyi - Pápa vagy Szentkirályszabadja (az utóbbi jobb lenne, ott minden adott, a nagy lőtértől a lehető legváltozatosabb terepadottságokig)
-- 1. raj (6xZlín Z–143LSi és 2xZlín Z-242L)
-- 2. raj (6xSuper Tucano)
-- 3. raj (2xAS350)

Vegyes szállítórepülő század: Teve - Kecskemét/Budapest
-- 1. raj (2xA330MRTT)
-- 2. raj (2xKC-390)
-- 3. raj (2xFalcon 7X)

Ez jelentene a mostanihoz képest:
+4db Jas-39D kétüléses Gripent
+18db Bayraktar TB2-t
+2db R-99AEW&C légtérellenőrzőt
-a két meglévő A319 átépítését fullos EW, SIGINT, COMINT, SAR/GMTI légi harcállásponttá
+6db Super Tucanot
+1db használt A330 szállítórepülő beszerzését és idővel a meglévővel együtt átépítését MRTT konfigurációra

Vagy tíz év alatt kis tételek ezek nagyon, de összességében egy nagyon pontens légierőt hozna létre!
Biztosan nem fogják növelni a jelenlegi Gripen flottát, max. a D-k számát a C-k rovására, de csak 26 után. Azt okosan le lehetne boltolni a svédekkel, tkp. anyagi befektetés nélkül lehetne C-t cserélni D-re. 2026 után meg ott az beHarangozott (szorri :)) 1000 milliárdos üzlet, ami valószínűleg az E változat lesz vmi svéd AEW&C rendszerrel együtt, ha már évekkel ezelőtt C4ISR képességet emlegettek.
A 319-eseket szerintem szintén nem veszik ki a csapatszállító/VIP funkcióból.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Biztosan nem fogják növelni a jelenlegi Gripen flottát, max. a D-k számát a C-k rovására, de csak 26 után. Azt okosan le lehetne boltolni a svédekkel, tkp. anyagi befektetés nélkül lehetne C-t cserélni D-re. 2026 után meg ott az beHarangozott (szorri :)) 1000 milliárdos üzlet, ami valószínűleg az E változat lesz vmi svéd AEW&C rendszerrel együtt, ha már évekkel ezelőtt C4ISR képességet emlegettek.
A 319-eseket szerintem szintén nem veszik ki a csapatszállító/VIP funkcióból.
Az amerikaiaknál már repült a hatodik generációs gépük technológiai demonstrátora. Ötödik generációs gép sorozatgyártásban van és elérhető számunkra is. Semmilyen nem ötödik generációs gépet nem fogunk soha többé vásárolni, ebben biztos lehetsz. Legföljebb kitoljuk a beszerzést és még tíz-húsz évet lehúzunk a Gripennel. A további kétüléses gépekre a képzés kapcsán lenne szükség, hogy a hazatérő pilóták gyorsan Gripenre kerülhessenek. Plusz négy darab sok problémát megoldana.
 

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
Az amerikaiaknál már repült a hatodik generációs gépük technológiai demonstrátora. Ötödik generációs gép sorozatgyártásban van és elérhető számunkra is. Semmilyen nem ötödik generációs gépet nem fogunk soha többé vásárolni, ebben biztos lehetsz. Legföljebb kitoljuk a beszerzést és még tíz-húsz évet lehúzunk a Gripennel. A további kétüléses gépekre a képzés kapcsán lenne szükség, hogy a hazatérő pilóták gyorsan Gripenre kerülhessenek. Plusz négy darab sok problémát megoldana.
Oké, de amióta a Benkő mondta, hogy számolunk a Gripennel, csak nem ezzel a szériával, azóta kicsit egyertelműbb a váltótípus. Aztán 2045 körül átnyergelhetünk egy 6. gen. gépre.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and kamm

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Oké, de amióta a Benkő mondta, hogy számolunk a Gripennel, csak nem ezzel a szériával, azóta kicsit egyertelműbb a váltótípus. Aztán 2045 körül átnyergelhetünk egy 6. gen. gépre.
Átutalni azt a pénzt a Soros alapítványnak is hasznosabb lenne, mint a Gripen E! Benkő csak dezinformált ahogy szokott időnként.
 
K

kamm

Guest
Minek vennénk E-t! Szerintem nem fogunk venni semmit egyelőre, hanem marad a C/D.
Megint nem vagy kepes a tenyeken alapulva gondolkodni. :)

Teljesen ertelmetlen amit mondasz, anyagilag is, a legi kepessegek szempontjabol is, de kulonosen azutan, hogy Benko mar gyakorlatilag megerositette, hogy E/F jon (=Gripen, de masik, ujabb, modernebb modell.)

Átutalni azt a pénzt a Soros alapítványnak is hasznosabb lenne, mint a Gripen E! Benkő csak dezinformált ahogy szokott időnként.

Szzoval szerinted a C/D jobb, mint az E/F? :D :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 993
113
Megint nem vagy kepes a tenyeken alapulva gondolkodni. :)

Teljesen ertelmetlen amit mondasz, anyagilag is, a legi kepessegek szempontjabol is, de kulonosen azutan, hogy Benko mar gyakorlatilag megerositette, hogy E/F jon (=Gripen, de masik, ujabb, modernebb modell.)



Szzoval szerinted a C/D jobb, mint az E/F? :D :D
Szerintem csak arra utal, hogy az ő véleménye szerint a C/D némi modernizálással és plusz darabszámmal való kiegészítése (na meg megfelelő felfegyverzése) ár/érték arányban jobban megéri a kb 15-20 év múlva esedékes generációváltásig, mint az új E-k beszerzése.
 
K

kamm

Guest
Szerintem csak arra utal, hogy az ő véleménye szerint a C/D némi modernizálással és plusz darabszámmal való kiegészítése (na meg megfelelő felfegyverzése) ár/érték arányban jobban megéri a kb 15-20 év múlva esedékes generációváltásig, mint az új E-k beszerzése.
Oke, lehet, de az sem igaz, mert akkor orokre egy generacioval mindenki mogott rekedunk, no meg akkor mar vegkepp a nullarol kell mindet levaltani 15 ev mulva (ujabb 20 evet mar a meglevok sem mennek el.)
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
Szerintem így kellene a Zrínyi végén kinéznie a magyar légierőnek:

Harcászati repülődandár - Kecskemét
- Harcászati repülőszázad: Puma (18xJas-39C/D)
-- 1. raj (6xC)
-- 2. raj (6xC)
-- 3. raj (6xD)
- Harcászati drónszázad: Dongó (18xBayraktar TB2)
-- 1. raj (6x)
-- 2. raj (6x)
-- 3. raj (6x)
- Elektronikai harcszázad: Sámán
-- 1. raj (2xR-99AEW&C)
-- 2. raj (2xA319 EW, SIGINT, COMINT, SAR/GMTI, előretolt harcálláspont)

Helikopterdandár - Szolnok
- Közepes szállító helikopterszázad: Borz
-- 1. raj (6xH225M)
-- 2. raj (6xH225M)
- Könnyű szállító helikopterszázad: Kerecsen
-- 1. raj (6xH145M)
-- 2. raj (6xH145M)
-- 3. raj (2xH145VIP)
- Különleges helikopterszázad: Phoenix
-- 1. raj (4xH225SOF)
-- 2. raj (6xH145M)

Vegyes kiképző század: Ludas Matyi - Pápa vagy Szentkirályszabadja (az utóbbi jobb lenne, ott minden adott, a nagy lőtértől a lehető legváltozatosabb terepadottságokig)
-- 1. raj (6xZlín Z–143LSi és 2xZlín Z-242L)
-- 2. raj (6xSuper Tucano)
-- 3. raj (2xAS350)

Vegyes szállítórepülő század: Teve - Kecskemét/Budapest
-- 1. raj (2xA330MRTT)
-- 2. raj (2xKC-390)
-- 3. raj (2xFalcon 7X)

Ez jelentene a mostanihoz képest:
+4db Jas-39D kétüléses Gripent
+18db Bayraktar TB2-t
+2db R-99AEW&C légtérellenőrzőt
-a két meglévő A319 átépítését fullos EW, SIGINT, COMINT, SAR/GMTI légi harcállásponttá
+6db Super Tucanot
+1db használt A330 szállítórepülő beszerzését és idővel a meglévővel együtt átépítését MRTT konfigurációra

Vagy tíz év alatt kis tételek ezek nagyon, de összességében egy nagyon pontens légierőt hozna létre!
Ez így nekem tetszik. De vèlemènyem szerint több Gripen kellene,a modernebb verzióból. ... Ès tènyleg csak egy kèrdès!?
Mièrt gondolsz 2 R99-est? Csak pusztàn èrdeklődöm. Egy mièrt nem elegendő?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Szerintem csak arra utal, hogy az ő véleménye szerint a C/D némi modernizálással és plusz darabszámmal való kiegészítése (na meg megfelelő felfegyverzése) ár/érték arányban jobban megéri a kb 15-20 év múlva esedékes generációváltásig, mint az új E-k beszerzése.
Igen. Olyan minimálisan jobb csak egy Gripen E a C-hez képest ha F-35 is játékban van -márpedig ott van-, hogy még a C-E csere gondolata is őrület.
 
  • Vicces
Reactions: kamm