A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
En azt mondom a kezunkbe van egy AV amin keresztul be tudunk jutni tobb nyitott programba is.
Hogy mit tud hozza adni az av es esetleg a cseh es magyar cegek halozata?
Sokat kell programozni. Ebbe tudunk e!bert adni. Gyartasba bizonyos reszek gyartasa fodaraboke vagy a fodarabokat alkoto alkatreszeke siman menne. Em kell nagy dologra gondolni. Kompozitok. Futomu fekszarnyak vezersikok szarny bordak vagy a teste. Ezek szerintem siman mennenek. En egy saab torok AV trio gepet siman eltudnak kepzelni.
Hogy miert lenne erdemes az AV t bevenniuk? 1 a gyartas felgyorsitasa. 2 nemi hozzajarulas a fejleszteshez. 3 ket nato tag is biztos rendszeresitolye lenne a gepnek pluszba mi es a csehek. Ez legalabb 28+ gep vagy akar tobb.

En ezen a vonalon mar otleteltem egy gyanusan korvonalazodo Saab-Embraer-AV azaz sved-brazil-magyar-cseh periheliumrol... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 202
33 610
113
En ezen a vonalon mar otleteltem egy gyanusan korvonalazodo Saab-Embraer-AV azaz sved-brazil-magyar-cseh periheliumrol... ;)
Igen a legkezenfekvobb valoban ez lenne es ennek tenyleg lenne piaca is. Ej 200 al termeszetesen.../vagy annak modifikaciojaval/ vagy meg jobb lenne az m88 es akkor tenyleg hasznos meretu gep lenne a vegeredmeny. A franciak meg szinte semmit sem embargoznak ha nem ellenuk van hasznalva ez meg igen valoszinu lenne hogy nem.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Igen a legkezenfekvobb valoban ez lenne es ennek tenyleg lenne piaca is. Ej 200 al termeszetesen.../vagy annak modifikaciojaval/ vagy meg jobb lenne az m88 es akkor tenyleg hasznos meretu gep lenne a vegeredmeny. A franciak meg szinte semmit sem embargoznak ha nem ellenuk van hasznalva ez meg igen valoszinu lenne hogy nem.
Sot: ugy emlekszem, a torokokkel mar dolgozik az EuroJet egy uj verzion a torok stealth gephez (thrust vectoring?)...
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Az F-35 jelenleg a legutolsó lehetőség ami max akkor jön elő, ha a kormány megmajdanozásának közelébe kerülnénk. Jobban félnek az amerikai befolyástól mint a szomszédaink légierejétől.
Azért én nyugodtabb lennék, ha Bidenék legalább egy picit piszkálnák Orbánékat, mert akkor az azt jelentené, hogy nem akarják eladni nekünk az F-35-öst, de túl nagy a csend... Lehet alábecsültem a demeket és ránk melegítik azokat a vasakat. Végül is az amiknak jobb lenne egy lengyel, magyar és talán cseh vásárlás, mint egy több frontos politikai konfliktuszóna közvetlenül az ukránok mellett.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 224
119 894
113
Azért én nyugodtabb lennék, ha Bidenék legalább egy picit piszkálnák Orbánékat, mert akkor az azt jelentené, hogy nem akarják eladni nekünk az F-35-öst, de túl nagy a csend... Lehet alábecsültem a demeket és ránk melegítik azokat a vasakat. Végül is az amiknak jobb lenne egy lengyel, magyar és talán cseh vásárlás, mint egy több frontos politikai konfliktuszóna közvetlenül az ukránok mellett.
Bidenéknek szerintem most még az elején nagyobb gondjaik vannak annál, hogy minket basztassanak. Adj nekik egy kis időt.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 333
13 680
113

Nem felejtettem ki - Törökország közel nem olyan stabil, mint az említettek fejlesztői. Onnan a max a kebabos kocsi, magas szintet semmiképpen. Egy muszlim országtól szóra sem érdemes, nem tekintem opciónak.
Ezek kozul egyetlennek sincs realitas a kovetkezo 2-3 evben, lassuk be.
Odaírtam melyik mikorra várható...
Én a légierőtől nem várok nagy beszerzést a következő években, inkább átmenet lehetséges egyelőre.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 072
31 007
113
Némá,meggyütt a net.
@krisss ,@angelsoul ,@molnibalage ,andaksinos domozt előkésziteni..;)
Elösször is,én csak a COIN lehetőségére reflektáltam.Egyrészt misszióban már megvan a dolog,mig hazai viszonylatban meg lehetséges.
Migráncs téma állando,de nincs a képben a mi saját,régi "ómigráncsaink".Pedig ugyanúgy no go zónákat hoznak létre,a többségi társadalomtol elütő kulturájuak,,és demográfiai részarányuk növekvő-és már megjelent csoportocskájuk,melyik kifejezte igényét egy kis ziegunerland kiszakitását Hazánk területéböl.Ez önmagában is hozhat COIN,terror/gerilla háborút.De egy idegen hatalom ezt segitheti is a hibrid műveletek keretében.(hibrid háború mindig is létező modszertan most divatos neve.Maga a modszertan ősrégi,csak mostani formályát a jelen technikai/társadalmi viszonyaihoz igazitották)
De felkerülhetünk az újmigráncsokhoz kapcsolható terrorizmus célországai közé is.
Kialakulhat turbulens határ valahol.Balkán elmuzulmánosodása állando téma.De Ukrajna bukot állam helyzete is előfordulhat.Mindkét eset gerilla/irregurális veszélyhelyzet megjelenését okozhatja az érintett határszakaszon.
Szóval misszióban van,(jelen idő),mig KM-i viszonylatban lehet COIN helyzet.
Akkor most jöjjön a gép,bár arra én nem reflektáltam.
ST a Tukánok 2. nemzedéke,az alap haladó oktató-kiképző gépböl kifejezetten a COIN alkalmasságra továbbfejlesztve.Több ország is sikerrel vetette be gerillaháborúban.Kiolumbiaiak ,még MK82/83 alapú irányitott siklóbombákat is szórtak róla.
Hogy a Kub M3 le tudja lőni?Le.De ha pilótája célt repül néki,mondjuk optikai célrávezetéshez,akkor akár az F35/Su57/Tie vadászt is le tudja lőni a Kub.Ne tegyük.
MANPAD is olyan,mint a HIMARS.Egy igen veszélyes eszköz-de nem csodafegyver.Lehet ellene védekezni technikával és harceljárásokkal.
Aztán miért számolunk a veszélyt fokozó technikai lehetőségekkel,és miért nem számolunk azok elháritásának technikai lehetőségeivel?
A gép viszonylag jó teherbirással rendelkezik,kb másfél tonna fegyvert képes hordozni.Ez dron viszonylatban kb az MQ-9 kategóriája.
A gép 2üléses.Nyugodtan lehet dronvezér gép.Távolbol,az ellen légvédelmén kivűlröl irányithatja a dronokat,és ha azok olyan célpontot találnak,akkor az általa hordozott komolyabb fegyverzettel azt támadhatja.Akkor,ha a megfelelő felszereléssel és fegyverzettel alkalmazzuk,akár a légvédelem hatókörén kivűlröl is.
Szóval nemhogy COIN,de akár konvencionális háborúban is be lehet vetni-csak a megfelelő módon.Ez ügyben érdemes a lényegében Super Tucano továbbfejlesztés Calidus B250 promóját tanulmányozni.SDB,Hellfiere,Brimstone rakéták is ott vannak a fegyverzetajálásban.Meg datalink,önvédelmi rendszerek,Flir torony,és toronyora láncostul.Hasonló felszereltséggel igenis alkalmazható korszerű modon is az ST is,akár.Azt kell kiszámolni,hogy anyagilag érdemes e megcsinálni,vagy az erőforrásokat máshova érdemesebb áthelyezni.Én nem tudom,de aki gondolja,és tudja,végezze el ezt a munkát.
Szóval felszereltség függő,és harcászati eljárás függó,hogy mire használható a gép.Alapesetben oktató-kiképző,bizonyos légirendészeti feladatokat tud ellátni.Felszereltségtől és harcászati kiképzetségtől függóen azonban a lehetőségei bővülnek.Adabszurdum megfelelő fegyverzettel akár még repülő pct eszközhordozó szerepet is elláthat.Vagy dronvadász szerepet.Persze,ha eszetlenül és felkészitettlenűl beküldjük célt repülni a Kub M3,Igla,Gepard,felkelő iomágyú tűzébe,akkor csak a hősi halott szerep jut néki
 
K

kamm

Guest
Azért én nyugodtabb lennék, ha Bidenék legalább egy picit piszkálnák Orbánékat, mert akkor az azt jelentené, hogy nem akarják eladni nekünk az F-35-öst, de túl nagy a csend... Lehet alábecsültem a demeket és ránk melegítik azokat a vasakat. Végül is az amiknak jobb lenne egy lengyel, magyar és talán cseh vásárlás, mint egy több frontos politikai konfliktuszóna közvetlenül az ukránok mellett.
En ketlem. Az F-35 egy total mess, a legutolso dolog most, hogy lobbizzanak annak az eladasavalk, aminek mar a sajat katonai vezetesuk is keptelen megindokolni az arat. Egyre gyanusabb, hogy a vegen azok az orszagok fognak nagyokat rohogni, akik nem ugrottak bele az F-35-be...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pogány

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 780
113
Hat a BAE azt csinal, amit akar, de szinte biztos, hogy a Tempest bedol, egy kanyit nem fognak kapni a britektol evekig.
Az en tippem az, hogy szepen osszeolvad az FCAS meg a Tempest, nyomas lesz a nemetektol a franciakon a ktgmegosztas miatt, mig a britek meg a meglevo europai logisztikan tudnak rengeteget sporolni.
A svedek lehetnenek az egyetlenek, akik sajat maguk is meg tudnak csinalni, ha pl a brazilok ontenenek bele eleg penzt, de utobbira nincs sok esely, igy vegul kenytelenek lesznek ok is beszallni, ha meg akarjak tartani a piacukat sixth-gen korban is, raadasul ok joval elorebb jarnak barkinel a networked fighterekben, az komoly beleszolast biztosithat nekik.
Lehet, hogy a Keleti-partról ez annyira nem látszik, de itt azért van egy kis durcimorc a UK meg az EU között. Ha jól értelmeztem, te is utána vagy egy válásnak, úgyhogy tudod, hogy lehet ugyan szépen is válni, de sérülések mindig vannak. A bizalom vész el ilyenkor. Ráadásul mind a britek, mind az olaszok - ahogy @angelsoul is írja - részei az F35 proginak, rendszeresítették is azt, politikailag sem tudnának eladni egy ekkora fejlesztést. Igazából a Tempest a RR meg a BAE bulija, mert szeretnék fenntartani ilyen irányú kapacitásaikat, de az FCAS-hoz őket nem engedik most. A Leonardo lehet, hogy oda szállít majd be, de a britek már most a japánoknál kopogtatnak, @Terminator linkelte nemrég a cikket az együttmüködési igény kinyilatkoztatásáról. A link itt (is) az osszik természetesen.

A Saab meg vagy megy a japánokhoz ugyancsak (én ezt tenném a helyükben (meg btw a mi helyünkben is)), vagy befekszenek az FCAS alá. Máskülönben ebből a körből ők is kimaradnak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 072
31 007
113
Attól függ, hogy C/D, vagy E/F?
Szerintem egyértelmű.Nem szabad új gyártású 4.generációs gépet vennünk.Éktelen drágák.F35 olcsóbb náluk-miközben jóval többet nyújt.
De mivel nálunk pénzből van a legkevesebb,inkább az alighasznált Gripenekre kéne lecsapni.És modernizálni,kistafirungozni őket.
Vagy marad a régi jó tejtermék:cool:
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and kamm

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 224
119 894
113
Szerintem egyértelmű.Nem szabad új gyártású 4.generációs gépet vennünk.Éktelen drágák.F35 olcsóbb náluk-miközben jóval többet nyújt.
De mivel nálunk pénzből van a legkevesebb,inkább az alighasznált Gripenekre kéne lecsapni.És modernizálni,kistafirungozni őket.
Vagy marad a régi jó tejtermék:cool:
Hogy milyen az f-35? :eek:
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Szerintem egyértelmű.Nem szabad új gyártású 4.generációs gépet vennünk.Éktelen drágák.F35 olcsóbb náluk-miközben jóval többet nyújt.
De mivel nálunk pénzből van a legkevesebb,inkább az alighasznált Gripenekre kéne lecsapni.És modernizálni,kistafirungozni őket.
Vagy marad a régi jó tejtermék:cool:
Pontos számokat tessék írni, mert így nem biztos, hogy elhisszük. Az adatokkal az üzemeltetők rendelkeznek, és ezt nem teszik közzé. Tudod, hogy a Gripen flottánk egy évre vetített költsége mennyi? Az általad javasolt kistafirungozás körülbelüli összegéről van fogalmad? Várom szíves válaszod.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 072
31 007
113
Pontos számokat tessék írni, mert így nem biztos, hogy elhisszük. Az adatokkal az üzemeltetők rendelkeznek, és ezt nem teszik közzé. Tudod, hogy a Gripen flottánk egy évre vetített költsége mennyi? Az általad javasolt kistafirungozás körülbelüli összegéről van fogalmad? Várom szíves válaszod.
Ritka eset,de ezuttal jogos néked a 2pont.
Csak hozzávetőleges infó van az árakrol.De azok is azt mutatják,hogy valójában az új európai 4.generációs gépek nagyon drágák.
Drága kistafirungozni a Gripent-de ha diszszemlén kivűl tényleges harcban is akarod tudni használni,akkor szükséges.Megfelelő mennyiségű és minőségű felszerelés és fegyverzet nélkül a gép harcértéke csak elméleti.Gyakorlatilag fegyverzet nélkül értéktelen.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 072
31 007
113
Hogy milyen az f-35? :eek:
Drága.De egy EFnél,sőt Gripen Enél is olcsóbb a db ára.És harcérték arányosan meg sokkal jobb.
De nekünk a büdzsénk inkább a használt Gripen C/D megvételét teszi logikussá.
Andakszint bevetted?Vagy még csak emészted/szemezel vele?;)Mert kiváncsi lennék a viszontreflektálásra....Elvégre vitafórum vitával az igazi
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 324
113
Ritka eset,de ezuttal jogos néked a 2pont.
Csak hozzávetőleges infó van az árakrol.De azok is azt mutatják,hogy valójában az új európai 4.generációs gépek nagyon drágák.
Drága kistafirungozni a Gripent-de ha diszszemlén kivűl tényleges harcban is akarod tudni használni,akkor szükséges.Megfelelő mennyiségű és minőségű felszerelés és fegyverzet nélkül a gép harcértéke csak elméleti.Gyakorlatilag fegyverzet nélkül értéktelen.
Nem véletlenül kérték tőled, hogy adjál számokat!
Gondold már végig! Csak Gripennek kell megfelelő fegyverzet? :eek:
Szóval a F35 ugyan úgy értéktelen fegyver nélkül.
Szóval tessék rendesen utánanézni az áraknak, mielőtt kategórikus kijelentéseket teszel!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 324
113
Drága.De egy EFnél,sőt Gripen Enél is olcsóbb a db ára.És harcérték arányosan meg sokkal jobb.
De nekünk a büdzsénk inkább a használt Gripen C/D megvételét teszi logikussá.
Andakszint bevetted?Vagy még csak emészted/szemezel vele?;)Mert kiváncsi lennék a viszontreflektálásra....Elvégre vitafórum vitával az igazi
Mondjál már nekünk árakat, hadd röhögjünk!
 
  • Vicces
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Drága.De egy EFnél,sőt Gripen Enél is olcsóbb a db ára.És harcérték arányosan meg sokkal jobb.
De nekünk a büdzsénk inkább a használt Gripen C/D megvételét teszi logikussá.
Andakszint bevetted?Vagy még csak emészted/szemezel vele?;)Mert kiváncsi lennék a viszontreflektálásra....Elvégre vitafórum vitával az igazi
Egyrészt nem olcsobb mar az alapara sem, hanem dragabb, masreszt a repulora ktg ugy 4-5x az E/F becsultenek, de az F-35 meg teljesen uj foldi infra is kellene... total vicc barmiben olcsobbnak allitani.
Harcerteket meg hagyjuk, mert itt a KMben stealth ertelmetlen, viszont dogfight is eloferdulhet es akkor meg elkenhetik a szajat, EWben meg networked warfareben biztosan jobb az E/F ide.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 072
31 007
113
Nem véletlenül kérték tőled, hogy adjál számokat!
Gondold már végig! Csak Gripennek kell megfelelő fegyverzet? :eek:
Szóval a F35 ugyan úgy értéktelen fegyver nélkül.
Szóval tessék rendesen utánanézni az áraknak, mielőtt kategórikus kijelentéseket teszel!
Látom,még nem voltál Pogány olvasásértelmezési óráján.....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány