A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem csak ősszel. Nyáron is teljesen jó. Erről beszéltem egy jó fél éve vagy éve de néhány "szakértő" szerint a DPM rejt jól itthon. Én azzal nem nagyon próbálkoznék. Max egy hónap kiadós eső után nyáron az erdőben rejtene.
Ez a multicam viszont a az év nagy részében az itthoni körülmények között teljesen jó. Talán A mostani hadgyakorlaton készült fotók elég meggyőzőek.

Szerintem sem rossz a multicam, pláne, ha 3 évszakos ruhában gondolkodunk. És így misszióra sem kell a legtöbb lehetséges helyre külön ruha. Bár nekem azért nem kedvencem...



Azért annyira nem jó a Multicam,vannak sokkal jobb minták ide Európa közepére(pl a DPM).


A DPM-mel az a gond, hogy az meg sűrű aljnövényzetbe, vagy erdőbe, különösen nyáron nagyon frankó, viszont nyílt területre meg túl sötét.

f1z72ui.jpg


96yzc2.jpg


A Pencott viszont egész jó, se nem túl világos, se nem túl sötét, de egy egészen kicsit lehetne kevesebb benne a zöld szerintem.





<blockquote rel="dudi">Azért annyira nem jó a Multicam,vannak sokkal jobb minták ide Európa közepére(pl a DPM).

Ez biztos nem az új magyar minta ez a Bercsényis MUNCam vagy mi a neve.

Én a képeken csak amerikánusokat látok. A Huncam rettentő béna /nem is csodálkozok a gyárt(at)ója miatt/, kb az UCP-vel egy kaliber lehet.
556827a196024_01.jpg


</blockquote>

Én úgy tudom, hogy a KMZ elkészíttetett magának többféle multicam-variánst, eltérő színekkel, stb. Ezek egyike lehet a képen látható.
A "hivatalos" huncam elvileg ez:

http://legiosmilitary.hu/index.php/webshop/ruhazat/zubbonyok/huncam%20zubbony%20mh%20multicam-detail
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 734
80 112
113
Dehogy készítettek többfajtát!Egész egyszerűen kritikán aluli a HUNCAM gyakorlók színtartása.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Mondjuk úgy, hogy valószínűleg hullámzó a minőségük. Az én HUNCAM nadrágom már ki volt mosva párszor és nem ereszti látványosan a színét (ereszti de annyira nagyon nem vészes-mondjuk ez szerintem katonai terméknél már nem elfogadható).
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Mondjuk úgy, hogy valószínűleg hullámzó a minőségük. Az én HUNCAM nadrágom már ki volt mosva párszor és nem ereszti látványosan a színét (ereszti de annyira nagyon nem vészes-mondjuk ez szerintem katonai terméknél már nem elfogadható).

Pont ez a baj a Hurka/M-Tramp termékekkel. Katonai célra abszolút nem valóak (jó, ahol M-tramp nylon boci hátizsákokat osztanak ki, meg játék mellényekben tolják ott mindegy) airsoftra meg drágák (a drága az relatív ugyanennyi pénzekért sokszor eredeti cuccokat veszek).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 050
113
wolfram

<i>"A Pencott viszont egész jó, se nem túl világos, se nem túl sötét, de egy egészen kicsit lehetne kevesebb benne a zöld szerintem."</i>

Ámen atyám!
A Pencott tökéletes jó lenne kis hazánkba. Meg amennyire én tudom elég sok árnyalatban kapható, külön van tavaszi/nyári, őszi, sivatagi, téli, városi.

SVENSSON_TACTICAL_pencott_2_014.jpg

http://www.strikehold.net/wp-content/uploads/2012/08/SVENSSON_TACTICAL_pencott_2_014.jpg

bcde51327109b1d0eade43971d791a28.jpg

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bc/de/51/bcde51327109b1d0eade43971d791a28.jpg

latest

http://vignette2.wikia.nocookie.net/camouflage/images/6/6c/Penncott1.jpg/revision/latest?cb=20140310122730

pencott_snowdrift_02.jpg

http://www.popularairsoft.com/files/imagesnew/pencott_snowdrift_02.jpg
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113

Mint egy szétfakult olív egyenruha. Szerintem béna. Ahol normálisan látszanak a foltok, megfelelő méretben és formákkal, "képzajt" okoznak ami miatt megtöri jól az alakot. Fentebb a pencottnál ez látszik. Az atacsnál ilyen nincs. Pont azért, mert olyan mint egy szétkoptatott sima gyakorló, pénzt nem adnék ki érte. Ha ilyen kéne, inkább hordanám mállásig a régi gyakorlóimat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 734
80 112
113
100 méterről vagy messzebb mindegyikből csak egy folt látszik.A gyakorlónak nem 10-20 méterről kell rejtenie...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Dehogy készítettek többfajtát!Egész egyszerűen kritikán aluli a HUNCAM gyakorlók színtartása.


Mondjuk úgy, hogy valószínűleg hullámzó a minőségük. Az én HUNCAM nadrágom már ki volt mosva párszor és nem ereszti látványosan a színét (ereszti de annyira nagyon nem vészes-mondjuk ez szerintem katonai terméknél már nem elfogadható).


Ezek (vagyis a képek) szerint ez a "kritikán aluli" "hullámzó minőség" már abban is megmutatkozik, hogy még az újak között sincs két egyforma színű,árnyalatú... Ez így akkor fosch.


Multicam 1 darab szr, nem jó itthonra...sőt sehovase jó...

Azért ekkora blődséget nem kéne mondani... Legalább néz vissza pár kommentet és láthatsz képeket arról, hogy mennyire" nem jó" sehova. ;)





A Pencott tökéletes jó lenne kis hazánkba. Meg amennyire én tudom elég sok árnyalatban kapható, külön van tavaszi/nyári, őszi, sivatagi, téli, városi.

Szerintem, ha lenne eszük, akkor beszereznének pár, mostanában jóünak nevezett, elismert típust, köztük a Pencott-ot is, aztán egy évig tesztelnék (ha annyira itthonra akarják csakis szánni, akkor itthon) többféle környezetben, minden évszakban, aztán kiválasztanák a legjobbat.



100 méterről vagy messzebb mindegyikből csak egy folt látszik.A gyakorlónak nem 10-20 méterről kell rejtenie...


Na ezért (is) vagyok én US4CES-"fan"... Mert annál figyeltek oda talán a legjobban arra, hogy 30-tól úgy egy-kétszáz méter között (afölött már kvázi mindegy minta, mert csak a színek összhatása számít) rejtsen a legjobban.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
100 méterről vagy messzebb mindegyikből csak egy folt látszik.A gyakorlónak nem 10-20 méterről kell rejtenie...

Lehet hogy nem kell 10-20 méterről rejtenie, de ha van olyan, ami működhet, miért ne? Márpedig van olyan, sőt a legtöbb "értelmes" minta (a boci nem az) jó valahová, még a kis hazánkban is. Az Atacs FG se rossz, egy csapattársam abban tolja, csak rettentő ratyi a kinézete. A pencott-ot is látjuk, hogy faszán rejt, meg jól is néz ki. A MC/MTP stb is jó valahová, igaz mindegyiket csak áthidaló jelleggel ideiglenesen használják, erről valamiért szokás megfeledkezni. Alapvetően az se rossz, de ahogy látom a Huncamos képeken, nekünk azt is sikerült elb*szni. Hóban meg a pesti betondzsungelben talán elmegy.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Wolf van személyes tapasztalat? Mert nekem igen, messziről világít semmit nem rejt...

Nem emlékszem rá, hogy láttam volna élőben, szóval nincs.

De azt gondolom tudod, hogy a multicam egy univerzálisabbnak szánt minta. Vagyis, pár környezetben és évszakban lehet nagyon jó (mint ahogy látható a mostani hadgyakorlaton is és ezt te sem tagadhatod), de a legtöbb helyen alul fog maradni egy, az adott környezethez jobban illővel szemben. Viszont sehol sem kiemelkedően rossz, tehát mindenhol használható valamennyire. Jó, egy itthoni kora nyári erős zöld tájban, sötét erdőben, vagy egy felázott, teljesen növényzet nélküli szántóföldön eléggé világít, viszont ősszel, tavasszal, pláne nyílt területen meg már kifejezetten jó.
 

doberamann

Member
2010. május 1.
566
7
18
Épp az univerzalitása a baj, és az a sajnálatos hogy sokkal kevesebb helyen jó, mint ahol nem, szerintem. Minden helyre alkalmas minta szerintem zsákutca, amíg meg nem csinálják a színváltós verziót, addig több változat kell.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Épp az univerzalitása a baj, és az a sajnálatos hogy sokkal kevesebb helyen jó, mint ahol nem, szerintem. Minden helyre alkalmas minta szerintem zsákutca, amíg meg nem csinálják a színváltós verziót, addig több változat kell.


Hát, ezt már lezongoráztuk a ruhás topikban, de végül is egyértelműen ott sem dőlt el... Tulajdonképpen Európa nagy részén (és a bolygó szárazföldjeinek jelentős részén is), maximum csak évszakok szerint lehetne érdemes különböző színkombinációjú ruhákat alkalmazni. Adott tájegység szerint már nem, hisz annyira tagolt a táj. Itthon is, művelt területek, mezők, ritkább-sűrűbb bozótosok, ritkább-sűrűbb erdők és városok. Na most, mindhez ruhát csinálni és pár kilométerenként váltogatni harc közben, az nem megoldás. Szóval valamilyen szinten univerzális cucc kell. Mert lehet olyat csinálni, amit egy adott környezetre nagyon ráoptimalizálnak, de az mindenhol máshol meg közepesen és nagyon szar lesz emiatt. Vagy univerzálisabb, ami jobb-rosszabb a különböző helyeken, de sehol sem nagyon szar. Igazából ez a két választás van. Mintából is van olyan, ami messzebbről működik jól, de az közelre szarabb, aztán ami messzebbre szarabb, mert már összefolyik, viszont közelebbről meg jó. És van ezeknek valamilyen szintű kombinációja, ami rosszabb a két "szélsőbbértéknél", viszont valamennyire működik minden értelmes távon.

Multicam-ről van egy Natic-es táblázat, ahol pár típussal összehasonlítják. Látható, hogy városi környezetben, ahol a harcok jelentős része manapság zajlik és a jövőben is várható, hogy így lesz, nagyon is jó. És a sivatagi, meg erdei környezetben sem túl rossz:

Ranking-Patterns-by-Environment.jpg


Viszont kompromisszumos. De bármelyik másik minta is az.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Hahahahaha, álmodozunk itt Pencott-ról, meg jobbnál-jobb rejtőszínekről, stb. Jó móka a fantáziálás... De közben olvasom Python linkjét és egy igazi "gyöngyszemet" találok... A "humor-topikba" is illene, de sajnos nem vicces...

<i>" gyula0910 2015.10.30. 21:23:56
@Hetman55: Annyira elfajult ez a színes felszerelés 2009-ben,hogy fentről utasítás jött a laktanyánkba,hogy mely színek használata csak a megengedett. A lényeg az volt emlékeim szerint,hogy lehet bármilyen rejtőszín,akár erdei,akár sivatagi,akár fekete,de nem lehet rikító,meg kék meg ilyesmik,mivel pár okos ilyen hátizsákokat is akart használni. Azt is megemlítették,hogy senkit sem szeretnének meglátni nejlontáskával terepre menni. :D Lehet viccnek szánták,de valószínűbbnek tartom a tapasztalataim után,hogy valakik ezt is megtették.
"</i>

Na ez a magyar valóság...
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Hahahahaha, álmodozunk itt Pencott-ról, meg jobbnál-jobb rejtőszínekről, stb. Jó móka a fantáziálás... Na ez a magyar valóság...

Meg az, hogy közben mennek a tesztek. Akkor meg nem mindegy, mikről fantáziálunk? Nem muszáj licencet venni, gyárthatunk minimális eltéréssel az MC-nél használhatóbb menő mintájú gyakorlót is. Az más kérdés, hogy jó hűbéreshez hasonlóan az MC-ben gondolkodunk. Áldom a Jóistent, hogy nem a világítós UCP korszakban kezdtük a majmolást.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 236
15 945
113
Ideális terepminta témához:

https://www.youtube.com/watch?v=Ogn631gjgJw

http://www.asatcamo.com/