A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 070
113
phaidros

Azt, hogy te mit hiszel el abból amit írtam az a te dolgod, én a való életről írtam, valós körülmények között lettek ezek a ruhák kipróbálva. Egy német flectarn ruha egyszerűen ilyen jó teljesítményre képes akár el akarod hinni akár nem.

tomsinner
<i>
"Amit a flecktarnról írtál, azt szintén tapasztaltam, évekig aktív felhasználója voltam. Amit a magyar olív gyakorlóról írsz, hihető, a digi florával hasonlóak a tapasztalataim."</i>

Köszönöm, hogy tapasztalataiddal megerősíted az én személyes tapasztalataimat!
Így talán kevésbé fog kételkedni egy két fórumtárs :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 070
113
phaidros

<i>"Mint arról már volt szó, hogy nem biztos, hogy ami közelről jól rejt, távolról is."</i>

Ha egy sima fekete ruhát veszek föl vagy egy egyen zöld pólót akkor egy normál erdőben 50-70 méter nagyjából az a táv ahonnan kiszúrhatsz, ha én jól mozgok. (nem csak sétálgatok)
E fölött már mindegy mit viselsz, de ha például bokor van kettőnk között akkor lehet, hogy 2 méterről sem látsz meg, mert takar a növényzet.
Szóval a távolság igen relatív dolog, én arról írtam, hogy ha nem egy bokor belsejében bújsz el, hanem mondjuk lefekszel/guggolsz a földre egy fa mellé vagy bokor elé akkor milyen távolságból vehetlek/veszlek észre.
Értelemszerűen ha az országúton sétálsz akkor bármilyen ruhában vagy én akkor is kiszúrlak akár több száz méterről is.

A másik fontos dolog a mozgás, mert egy mozgó test nagyságrendekkel könnyebben észlelhető, mint egy mozdulatlan.
Hiába jó a gúnyád, ha éppen mozgásban vagy akkor jól látszol és <b>hallatszol</b>!
Erdőben nagyon erős zajjal jár a mozgás ha van aljnövényzet, simán meg lehet hallani 20-30 méterre csöndben sétáló embereket is!
Szóval a támadó fél számára nem akkora előny a jó ruha.

De ha az ember védekezik akkor mindennél többet ér! Mozdulatlanul guggolva, fekve vagy jó helyen állva egy jó ruhában (flektarn) gyakorlatilag észrevehetetlen vagy! Ilyenkor megsokszorozza a túlélési esélyed egy ilyen gönc.

tomsinner

1970's néphadsereges felderítőknél alkalmazott gúnya:
600572_572035566170116_1269247844_n.jpg


Link: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/v/t1.0-9/600572_572035566170116_1269247844_n.jpg?oh=2ec3075fc01e3ca5c63541ee5ce73b2f&oe=56B64215
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 552
113
Mi szoliban rendszeresen kukkoltunk le 20-30m-ről szerelmeskedő párokat a rába mintában(persze távcsővel:D). Erdőben még gyér aljnövényzetnél is gyakorlatilag láthatatlanná válik az ember még 3-4m távolságból is ha nem mozog. Sokszor direkt hoztuk a frászt a túrázókra mikor elsétáltak előttünk , alattunk pár méterre mit sem sejtve.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 552
113
Egyszer a havi kiképzésen a feladat szerint meg kellett találni egy fiatal fenyvesben 5 elbújt határőrt a csoportunknak. Csak 4 -et találtunk meg, kb fél óra alatt. Az 5-ik elmondta mikor előjött hogy a kezére bizony ráléptem, de nem vettem észre.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 192
113
A rába minta és s régi 49m sátorlap színe nagyon jók, a kettő közül a 49m rejt jobban szerintem, nagyon jó alap lenne modernizációra.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
phaidros

Azt, hogy te mit hiszel el abból amit írtam az a te dolgod, én a való életről írtam, valós körülmények között lettek ezek a ruhák kipróbálva. Egy német flectarn ruha egyszerűen ilyen jó teljesítményre képes akár el akarod hinni akár nem.

Nem kérdőjeleztem meg, amit írtál. Annyit írtam csak, hogy lehet, hogy nagyon közelről jól rejt, de nem biztos, hogy ez az információ általánosságban -mivelhogy szerintem speciális célú ruháról van szó- nem biztos, hogy mérvadó, mert nem ez a megszokott távolság.

____

Amúgy kicsit túlértékeltnek érzem a minta, szín kérdést abban a korban, mikor a katonák több mint 2/3-a vagy irodában ül benne, vagy valamilyen járműben, amit meg úgy is könnyű kiszúrni messziről. A lövészek, akiknek tényleg valami hasznuk lenne belőle meg tele vannak, sárga, kék, fehér jelzésekkel (lásd.: Ukrajna, Szíria).
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
"1970's néphadsereges felderítőknél alkalmazott gúnya:"

Nem csak felderítők használták, a teljes Néphadsereg és Határőrség.
Jómagam is viseltem, Reziben, hegyi kiképzésen, 1987-ben.
Nyári és őszi verziónk volt, és szerintem egész jól rejtett.
Persze nem 5 méterre kell gondolni.
Álcaháló esetében is hasonló a helyzet. Egy alakmásítókkal megtűzdelt harckocsi, leborítva álcahálóval, 10 méterről még harckocsi. 1 km-ről, lehet harckocsi, de más is, 2 km-ről meg egy bokor.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Az általad linkeltek közül a Fusion nevű kifejezetten tetszik.

A tesztelő srácnak is az tetszett a legjobban.


A boci miért rossz? Combat Gear-es cikkben is írták a kommentek közt, hogy bár hülyén néz ki, de terepen meglepően jól működött.

Erre már válaszoltak, úgyhogy csak annyit mondok, hogy még a legtöbb itthoni környezetben is jobb nála a nem épp itthonra kitalált Multicam. Egyszerűen nem rejt jól.


A hűllős/madaras/kétéltűs dolog nekem is eszembe jutott, de azok egyfelől kisméretű állatok - a nagyobb kígyók pl. abszolút nem zöldek - és jellemzően trópusi égövön élnek.

Jaja, ez igaz, a legnagyobb zöld kígyók is csak úgy max 2 méteresek és fákon élnek a trópusokon.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
tomsinner

1970's néphadsereges felderítőknél alkalmazott gúnya:
600572_572035566170116_1269247844_n.jpg


Link: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/v/t1.0-9/600572_572035566170116_1269247844_n.jpg?oh=2ec3075fc01e3ca5c63541ee5ce73b2f&oe=56B64215

Havernak van ilyenje, meg az őszi verziós is, illetve van még rábában is. Jók ezek.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Nem ide vágó kérdés, de Dudi, Kriss, vagy akárki, ha nem játszik a málhaöv, akkor hogyan rakn(j)átok fel a Glock tőrötöket egy mollés málhamellényre? Az akasztót simán rá lehet tenni, de maguk a mollecsíkok túl keskenyek ahhoz, hogy a tokot alá tudjam tolni, enélkül meg nem stabilizálnak semmit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 380
77 065
113
Rakd a derékövedre. :) Egyébként lehet fixálni gyorskötözővel de a tok a hegye felé vékonyodik így be tudod bújtatni a végét a MOLLE pántokba.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 654
14 638
113
Hát még hasonló elvetemültet nemigen láttam, pufit annál inkább, azokból akad.

Ez viszont egy korrekt riport arról, hogy folyt le az AK-modernizáció.

https://youtube.com/watch?v=Bln87uLTXSw

1 milla lenne egy fegyverre szerelhető éjjellátó?

http://www.aliexpress.com/price/night-sight-binoculars_price.html

http://www.askari-hunting.co.uk/hunting-accessories/optics/night-sights/?listorderby=Price&listorder=asc

http://www.aliexpress.com/price/night-sight_price.html
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 192
113
Elmondja, hogy miért annyi amennyi. Egyébként egy katonai modell tényleg annyiba kerül.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 192
113
a thermal visionosok kb 3-4 millió forintba fájnak. Amúgy az aliexpresst ne nézd ilyen szempontból, mert nem mérvadó.