A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
Én még mindig elhibázott dolognak tartom az AK modernizációt.
Ha már ilyen drága kiegészítőket szereztünk be, akkor vehettünk volna mellé egy normális fegyvert is.
0.6-1.2 millió forint körül vannak a különböző modern karabélyok, ez nem tétel egy olyan programban ahol:
1. Amúgy is sok pénz ment el a régi alkalmatlan fegyver rendbetételére
2. 1 millió simán jut egy éjjellátóra.
(nem sokallom, csak jelzem, hogy volt pénz rá)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 297
120 158
113
Szóval akik hisztiztek, hogy miért 1 millió fölött van a modernizált AK, na hát ezért.

Azt sajnálom, hogy a a bal oldalra áthelyett hüvelykujjas tűzváltót nem tették rá a modernizált AK-ra (videó vége felé van)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 297
120 158
113
Ja értem, elképzelésnek nem tűnt rossznak, csak a gyakorlatban nem működött akkor.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Én az AK modernicáziót teljesen kihagytam volna. A különlegesek kapták volna a fostalicska M4-eket, (ahogy most is az van náluk) hogy minél menőbbnek érezzék magukat, plusz az imádott jenkik mellett ne szégyenkezzenek. Az AK-k meg új típus rendszeresítésekor simán mehetnének a tartalékosoknak meg a belügyeseknek a laktanyákba meg a rendőrkapitányságokra vészhelyzet idejére. Ha már eladunk mindent, legalább a tényleg hatásos, bár elavulófélben lévő AK-kból legyen már mindig.
Valami lengyel vagy az új 6,8mm-es cseh fejlesztéseken lenne érdemes gondolkodni (vagy bármilyen európain, "testvéri szeretetből" talán a VHS is megfontolandó lenne). Oké, hogy a csehekkel nem nagyon lájkoljuk egymást, de ők legalább nem a szomszédaink, az üzlet meg mindig üzlet náluk.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 653
14 637
113
Én az AK modernicáziót teljesen kihagytam volna. A különlegesek kapták volna a fostalicska M4-eket, (ahogy most is az van náluk) hogy minél menőbbnek érezzék magukat, plusz az imádott jenkik mellett ne szégyenkezzenek. Az AK-k meg új típus rendszeresítésekor simán mehetnének a tartalékosoknak meg a belügyeseknek a laktanyákba meg a rendőrkapitányságokra vészhelyzet idejére. Ha már eladunk mindent, legalább a tényleg hatásos, bár elavulófélben lévő AK-kból legyen már mindig.
Valami lengyel vagy az új 6,8mm-es cseh fejlesztéseken lenne érdemes gondolkodni (vagy bármilyen európain, "testvéri szeretetből" talán a VHS is megfontolandó lenne). Oké, hogy a csehekkel nem nagyon lájkoljuk egymást, de ők legalább nem a szomszédaink, az üzlet meg mindig üzlet náluk.

6,8mm-es cseh fejlesztés?

A többivel kb. egyetértek, bár szerintem egy minimálverziós AK modernizációt meg lehetne úszni olcsóbban is.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
<blockquote rel="tomsinner">Én az AK modernicáziót teljesen kihagytam volna. A különlegesek kapták volna a fostalicska M4-eket, (ahogy most is az van náluk) hogy minél menőbbnek érezzék magukat, plusz az imádott jenkik mellett ne szégyenkezzenek. Az AK-k meg új típus rendszeresítésekor simán mehetnének a tartalékosoknak meg a belügyeseknek a laktanyákba meg a rendőrkapitányságokra vészhelyzet idejére. Ha már eladunk mindent, legalább a tényleg hatásos, bár elavulófélben lévő AK-kból legyen már mindig.
Valami lengyel vagy az új 6,8mm-es cseh fejlesztéseken lenne érdemes gondolkodni (vagy bármilyen európain, "testvéri szeretetből" talán a VHS is megfontolandó lenne). Oké, hogy a csehekkel nem nagyon lájkoljuk egymást, de ők legalább nem a szomszédaink, az üzlet meg mindig üzlet náluk.

6,8mm-es cseh fejlesztés?

A többivel kb. egyetértek, bár szerintem egy minimálverziós AK modernizációt meg lehetne úszni olcsóbban is.</blockquote>

Manapság mindenki egyetért abban, hogy nem érdemes foglalkozni a kiskaliberű karabélyokkal (5,45 szovjet, 5,56 amcsi) ha nem akarunk nyalni. A 6+ mm-es karabélylőszerek elég jónak ígérkeznek. A CZ 805 pl van/lesz abban a kaliberben.

Az AK modernizációval 3 baj van: drága, kevés készült belőle, és rettentő nehéz lesz tőle a karabély. Ha már modernizálgatunk, és rászántuk a pénzt, egye fene, de akkor csináltak volna belőle eleget, hogy a legutolsó kopasznak is jusson. Nem muszáj felszerelni mindet, de azért egy rajban legyen már legalább egy gránátvetős, de még az sincs, csak mutatóba vettek abból is párat. Ez így konkrétan nem ér semmit, mert akinek KELL a "vasút" (mi így hívjuk a szereléksínes csúzlikat) annak ott az emnégy. Így most van néhány ilyen AK63MF-ünk, amit alkalomadtán ellehet vinni az amcsiknak mutogatni, milyen professzionálisak vagyunk, közben meg alig van belőle, és az is kb csupasz. Így tökre fölösleges volt rááldozni a pénzt, mert igazából nem jutottunk egyről a kettőre.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
6.8 mm-s kaliberben a Remington ACR sem rossz.
De a Beretta ARX160 is jó és van ebben a kaliberben.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 653
14 637
113
<blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="tomsinner">Én az AK modernicáziót teljesen kihagytam volna. A különlegesek kapták volna a fostalicska M4-eket, (ahogy most is az van náluk) hogy minél menőbbnek érezzék magukat, plusz az imádott jenkik mellett ne szégyenkezzenek. Az AK-k meg új típus rendszeresítésekor simán mehetnének a tartalékosoknak meg a belügyeseknek a laktanyákba meg a rendőrkapitányságokra vészhelyzet idejére. Ha már eladunk mindent, legalább a tényleg hatásos, bár elavulófélben lévő AK-kból legyen már mindig.
Valami lengyel vagy az új 6,8mm-es cseh fejlesztéseken lenne érdemes gondolkodni (vagy bármilyen európain, "testvéri szeretetből" talán a VHS is megfontolandó lenne). Oké, hogy a csehekkel nem nagyon lájkoljuk egymást, de ők legalább nem a szomszédaink, az üzlet meg mindig üzlet náluk.

6,8mm-es cseh fejlesztés?

A többivel kb. egyetértek, bár szerintem egy minimálverziós AK modernizációt meg lehetne úszni olcsóbban is.</blockquote>

Manapság mindenki egyetért abban, hogy nem érdemes foglalkozni a kiskaliberű karabélyokkal (5,45 szovjet, 5,56 amcsi) ha nem akarunk nyalni. A 6+ mm-es karabélylőszerek elég jónak ígérkeznek. A CZ 805 pl van/lesz abban a kaliberben.

Az AK modernizációval 3 baj van: drága, kevés készült belőle, és rettentő nehéz lesz tőle a karabély. Ha már modernizálgatunk, és rászántuk a pénzt, egye fene, de akkor csináltak volna belőle eleget, hogy a legutolsó kopasznak is jusson. Nem muszáj felszerelni mindet, de azért egy rajban legyen már legalább egy gránátvetős, de még az sincs, csak mutatóba vettek abból is párat. Ez így konkrétan nem ér semmit, mert akinek KELL a "vasút" (mi így hívjuk a szereléksínes csúzlikat) annak ott az emnégy. Így most van néhány ilyen AK63MF-ünk, amit alkalomadtán ellehet vinni az amcsiknak mutogatni, milyen professzionálisak vagyunk, közben meg alig van belőle, és az is kb csupasz. Így tökre fölösleges volt rááldozni a pénzt, mert igazából nem jutottunk egyről a kettőre.</blockquote>

Azt hittem új lőszert csinálnak.

Ami a nehézséget illeti, asszem az M16 és a G36 példája mutatja, hogy a nagy könnyítősdi visszafelé is elsülhet. Nem baj az, ha van a cuccban anyag.

A gránátvetőnek van akkora gyakorlati haszna, amekkora a tömege?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem értem az új lőszer melletti érvelést. Ha a NATO standard az 5,56x45 a másik legelterjedtebb meg a 7,62x39, akkor amíg a NATO nem tervezi lecserélni ezt a típust, ettől a két lőszertől való eltérés anyagi és logisztikai öngyilkosság. Ha a sínekkel együtt sokkal drágább és nehezebb lesz, akkor kell venni AK-12-t és kész. Azon van sín is és eddig a tömege is lecsökkent.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nem teljesen értem, hogy ha már mindenáron M4, akkor miért nem merül fel a HK416 / Sig SG516. Az legalább egy nagyságrenddel megbízhatóbb...
Az új kalibert én sem értem. Ha saját (komoly) fegyver- és lőszergyártás lenne, akkor még valahol megérteném. De amúgy? Nem célszerű...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 297
120 158
113
Azért nem merül fel sem a hk sem a sig mert a hk darabára duplája a signek pedig triplája az usanka gyártásúhoz képest.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Azért nem merül fel sem a hk sem a sig mert a hk darabára duplája a signek pedig triplája az usanka gyártásúhoz képest.

...és még így is olcsóbb, mint a modernizált AK63. Értem. Vagyis nem, de úgy látom ez már így marad...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Vajon mennyibe kerülne a 0-ról (mondjuk van egy közműves jó állapotú gyárcsarnok és ennyi), elindítani egy fegyveroptika gyárat, és mi kellene a gyártáshoz?

Ha tényleg az utolsó kis alkatrész is itt készülne (mondjuk a kisméretű csavarokat lehetne rendelni, nem egy kohászatot nyitni csak ezért).