A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 072
113
A harcászat nem konstans dolog,folyamatosan fejlődik az eszközökkel együtt.Aki szerint ma működik az ami 70-ben működött az nem ért hozzá.Az elvek ugyanazok de ebben kb ki is merül az azonosság.
Ez csak korlátozottan igaz. A fizikumod és annak kihasználása ugyanúgy a végső határa ennek, maximum valamivel kinyújtottabb lehet némely szer bevitelével. Másrészt a technológiai fejlődés is csak a számára optimális körülmények között hozza létre azt a pluszt amivel le lehet hengerelni az ellent, főleg ha fejletlenebb eszközei és/vagy eljárásai vannak. De ha ez olyan érvényű lenne, amilyennek a reklámszitű idilli fejlődés próbálja feltüntetni, akkor nem kerülnének állandóan elő a háborúkban a nyomorult t-34-esek és harcolnának hatékonyan a szuperfejlett világban. Az a bajom a fejlődés képével, hogy szinte elhiszi, hogy a régi 85 mm-es az már nem is veszélyes, mert már túlhaladtuk a fejlettségben. Egy nyílvessző is ugyanolyan veszélyes mint 40000 éve, csak a megfelelő pillanatban kell ellőni. Szóval a fejlettség bár egyértelmű, hiba azt hinni, hogy a korábbi technológia, legyen bár a hetvenes évekből, már nem is veszélyes.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Vagy 50 éve van már páncélkartács shrapnelgránát.Az 30-40milis páncélt átütő előregyártott repeszeket használ.Kötve hiszem,hogy az APS radar kiállja,ha bekap egyet.
Pont azért találták ezt ki,mert nincs akkora célmegjelölő kapacitásuk,hogy egyenként párhuzamosan sok hk-t tudjanak megfesteni a Krasznopol gránátoknak.De célravezetőnek tartják a kazettás töltetekkel beteriteni a hk-kat.Repesz-kummulativ töltetekkel.Amelikre rápottyan,azzal már nemigen kell többet foglalkozni.Amelyiknek meg csak a közelébe-ott meg megintcsak az APS radarjai szorulnak a repeszektől.
Nincs nekik Bonus/KSTAM-II jellegű önirányitott gránátjuk.Pedig azoknak végképpen nem gond az APS.Semmit nem ér ellenük.Szükségesnek is tartják hasonló orosz képességű tipus rendszeresitését
A megfelelő repesz sűrűség miatt közeli találat kell. Ahhoz még nagyon sok gránát. Tehát a legó vagy zavaró tűz nem elég. A megsemmisitő tűzhöz sok eszköz kell, hisz nagy területen manőverezik a harckocsi kötelék.
Nem hiszek az orosznak. Szerintem így nem lehet az aktív rendszereket semlegesíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Nemrég volt téma a 82es háborúban történt szir 72 TOW rakétával való kilövése.Ott merészeltem olyat irni (minő borzalom!),hogy Frangepán 1525ben (!) alkalmazott biztositott hevidéki menet rendszebályok betartásával az arabok jóeséllyel megelózhették volna a tűzrajtaütést.....
Jelentkezzen,ki szerint arra gondoltam,hogy Ahmednak egy keménytökű kopjás magyar huszárt kellett volna felküldenie a hegyre körülnézni,mögéültetve a muskétás gyaloghajdút......
Szóvaól az elvek ugyanúgy használhatók.De a gyakorlati megvalósitást mindig hozzá kell igazitani a technikai lehetőségekhez.Pont.10000000000X leirva.(ami azt illeti,ez már tényleg unalmas szarrágás......)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 072
113
A megfelelő repesz sűrűség miatt közeli találat kell. Ahhoz még nagyon sok gránát. Tehát a legó vagy zavaró tűz nem elég. A megsemmisitő tűzhöz sok eszköz kell, hisz nagy területen manőverezik a harckocsi kötelék.
Nem hiszek az orosznak. Szerintem így nem lehet az aktív rendszereket semlegesíteni.
Nem kell annyira közeli. Egy komoly IFV is, ha megnézed a Stanag értékeket, 10-20 méteres közelséget kell kibírjon és abban is bizony sérül, csak nem semmisül meg optimális esetben. Ha tudod, hová kell lőni, egy orosz léptékű tüzérséggel tudsz operálni és nem kell telitalálat a külső szenzorok rombolásához.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
A megfelelő repesz sűrűség miatt közeli találat kell. Ahhoz még nagyon sok gránát. Tehát a legó vagy zavaró tűz nem elég. A megsemmisitő tűzhöz sok eszköz kell, hisz nagy területen manőverezik a harckocsi kötelék.
Nem hiszek az orosznak. Szerintem így nem lehet az aktív rendszereket semlegesíteni.
Harchoz szétbontakozott hk-k ellen már szerintem se sokra mennek vele.De ha még korábban,a harc elötti alakzat felvétele elött elkapják őket,szerintem működhet.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Harchoz szétbontakozott hk-k ellen már szerintem se sokra mennek vele.De ha még korábban,a harc elötti alakzat felvétele elött elkapják őket,szerintem működhet.
Az a harcterulet mélységében lehet (20-50 km), onnan nagyon pontos felderítő adat kell és a tuzkivaltas illetve a tűzhatas ideje nagyon megnő....
A kellően erős és gyors tűzcsapas eddig is nagy ellensége volt a páncélos erőknek, igyekeznek megóvni magukat tőle a parancsnokok.
És a hetvenes években is igyekeztek..... :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Nem kell annyira közeli. Egy komoly IFV is, ha megnézed a Stanag értékeket, 10-20 méteres közelséget kell kibírjon és abban is bizony sérül, csak nem semmisül meg optimális esetben. Ha tudod, hová kell lőni, egy orosz léptékű tüzérséggel tudsz operálni és nem kell telitalálat a külső szenzorok rombolásához.
A fél négyzetméteres radar eltalálásához nagy repesz sűrűség kell. Ahhoz meg közeli robbanás. Az pedig sok sok gránáttal érhető el. Egy időben sok gránát hoz sok ágyú kell.
A kör bezárult, minden tüzér eszköz folyamatosan lő, az állandóan manőverező harckocsikra, hátha egynéhányrol lezuzza az aktív rendszer elemeit.
Mindezt az egész felderítő rendszer folyamatos igénybevételével.
Mintegy fél óráig, amíg minden gránát el nem fogy a magas tűz ütem miatt.
Nem hiszek ebben.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Ha meg olyan közel vannak saját erőkhöz,hogy a tüzérség már nem használható,akkor bőven bent vannak a gá-k lótávolában.Azok is lebonthatják a APS szerelvényeket.De olyan közel már jó eséllyel az RPG32 is bevethető.....
Te meg mindig azt feltételezed, hogy a modern, akusztikai, optikai és még radaros érzékelőkkel böszen eleresztett, a hálózatos felderítést (ami a műholdakhoz és a légifelderítési adatokhoz is hozzáfér) real-time elérő, abból folyamatosan valós helyzetképet generáló harcjárművet, az ellenség, letolt gatyával, szaporafosást produkáló erdészként lepi meg. Mégpedig tízből tizenegyszer! Kivétel nélkül!!! :rolleyes: :D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 072
113
Te meg mindig azt feltételezed, hogy a modern, akusztikai, optikai és még radaros érzékelőkkel böszen eleresztett, a hálózatos felderítést (ami a műholdakhoz és a légifelderítési adatokhoz is hozzáfér) real-time elérő, abból folyamatosan valós helyzetképet generáló harcjárművet, az ellenség, letolt gatyával, szaporafosást produkáló erdészként lepi meg. Mégpedig tízből tizenegyszer! Kivétel nélkül!!! :rolleyes: :D
Ez csak helyfüggő. Nyílt harctéren, mégha szabdaltabb is, nehéz dolguk lesz, de városi környezetben lehet bőséggel meglepetés.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Nem Stanag 5, Level 5 volt. Még volt is vita, hogy az RM skálája azonos-e. Viszont ph magyarázata tetszik és így tuti Stanag 6.
Figyelj! Én is csak találgatok (akkor is én vetettem fel ezt a "talán ez a lvl5 nem a stanag lvl5), de annyira nincs értelme egy ilyen lvl 5 feliratnak egy belsős preziben sem, miközben az ausszi tenderen el sem indulhatnak STANAG 6 alatt! o_O :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Ez csak helyfüggő. Nyílt harctéren, mégha szabdaltabb is, nehéz dolguk lesz, de városi környezetben lehet bőséggel meglepetés.
Városi harcban az ellenséges jarműveket ugyan olyan könnyen fel lehet deríteni, mint őket. Emellett a városi harcban a tüzérségi belövés is sokkal bonyolultabb.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 072
113
Városi harcban az ellenséges jarműveket ugyan olyan könnyen fel lehet deríteni, mint őket. Emellett a városi harcban a tüzérségi belövés is sokkal bonyolultabb.
Ellenben az eddig példálózott gyalogságnak egyszerűbb némileg a dolga a fedezékek, megnehezített felderítettség, rengeteg lehetséges lővonal és az ellenséges járművek korlátozott manőverezési lehetőségei miatt. Persze nem gyerekjáték, de a város az veszélyes a járműveknek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 515
113
Figyelj! Én is csak találgatok (akkor is én vetettem fel ezt a "talán ez a lvl5 nem a stanag lvl5), de annyira nincs értelme egy ilyen lvl 5 feliratnak egy belsős preziben sem, miközben az ausszi tenderen el sem indulhatnak STANAG 6 alatt! o_O :rolleyes:
Ez csak annyi hogy ha az ausztrálok 6-ossal kérték hatossal kapták mivel a páncélvédelme moduláris.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
A fél négyzetméteres radar eltalálásához nagy repesz sűrűség kell. Ahhoz meg közeli robbanás. Az pedig sok sok gránáttal érhető el. Egy időben sok gránát hoz sok ágyú kell.
A kör bezárult, minden tüzér eszköz folyamatosan lő, az állandóan manőverező harckocsikra, hátha egynéhányrol lezuzza az aktív rendszer elemeit.
Mindezt az egész felderítő rendszer folyamatos igénybevételével.
Mintegy fél óráig, amíg minden gránát el nem fogy a magas tűz ütem miatt.
Nem hiszek ebben.
A közvetlen irányzású fegyverek és a fák, bokrok nagyobb kárt okoznak szerintem.
A gyalogsági fegyverek, harcjármű fegyverzet összességében veszélyesebb lehet. Legalábbis én így gondolom.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Harchoz szétbontakozott hk-k ellen már szerintem se sokra mennek vele.De ha még korábban,a harc elötti alakzat felvétele elött elkapják őket,szerintem működhet.
Ezen már korábban elgondolkoztam.
Szerintem a modern vezetési rendszerek lehetővé tennék akár azt is, hogy egyáltalán ne alkalmazzanak zárt alakzatot.
Ezt most bedobom ide, és jó lenne, ha a sok West Pointon, a Frunzén, meg Sandhurstben végzett kolléga nem csípőből géppuskázná le a kiválló ötletemet. :)
Tessék felette ülni egy kicsit!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Ez csak annyi hogy ha az ausztrálok 6-ossal kérték hatossal kapták mivel a páncélvédelme moduláris.
Ok, de mi miért ne kértük volna 6-ossal?
Nincs logisztikai korlát, ami miatt ezeknek könnyebbnek kellene lennie, mert ugye ott lesznek mellettük a Leo-k. Eddig az összes bejelentett beszerzés kapcsán megjegyezhető, hogy mindenből a kategóriájában az elérhető max. védettséget vettük.
A7+, PZH, sőt még a Gidrán/NMS páros is teljesíti ezt a kitételt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 515
113
Ok, de mi miért ne kértük volna 6-ossal?
Nincs logisztikai korlát, ami miatt ezeknek könnyebbnek kellene lennie, mert ugye ott lesznek mellettük a Leo-k. Eddig az összes bejelentett beszerzés kapcsán megjegyezhető, hogy mindenből a kategóriájában az elérhető max. védettséget vettük.
A7+, PZH, sőt még a Gidrán/NMS páros is teljesíti ezt a kitételt.
Péz?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Ezen már korábban elgondolkoztam.
Szerintem a modern vezetési rendszerek lehetővé tennék akár azt is, hogy egyáltalán ne alkalmazzanak zárt alakzatot.
Ezt most bedobom ide, és jó lenne, ha a sok West Pointon, a Frunzén, meg Sandhurstben végzett kolléga nem csípőből géppuskázná le a kiválló ötletemet. :)
Tessék felette ülni egy kicsit!
KLKF-es tudással lehet előbb is válaszolni?
Utakat használva gyorsabb vagy, mint a szántáson szetbontakozva, emiatt ha lehet oszlopban járható terepen dongetūnk. Ezt menet alakzatnak hívjuk. Aztán, ha már közel az ellen, szét bontakozunk harc előtti, kisebb oszlopokra. Amikor meg már lőnek és nekünk is lőni kell, akkor jön a harcalakzat valamely formája.
Az ŐPK ban a feltöltés, átszervezés, stb miatt jobb, ha együtt a csapat. Rejtve, az ellentol távol.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
KLKF-es tudással lehet előbb is válaszolni?
Utakat használva gyorsabb vagy, mint a szántáson szetbontakozva, emiatt ha lehet oszlopban járható terepen dongetūnk. Ezt menet alakzatnak hívjuk. Aztán, ha már közel az ellen, szét bontakozunk harc előtti, kisebb oszlopokra. Amikor meg már lőnek és nekünk is lőni kell, akkor jön a harcalakzat valamely formája.
Az ŐPK ban a feltöltés, átszervezés, stb miatt jobb, ha együtt a csapat. Rejtve, az ellentol távol.
A valóságban gyorsan váltakoznak a harc, harcelotti és menet alakzatok, ahogy a sebesség és a harci lehetőségek megkövetelik.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss and Pogány