A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Arról nem is beszélve, hogy a műveleteket már nem is feltétlenül a földről irányítják. A H145M-jeink egyik alap feladata is ez lehet.
Hát ahhoz sok sikert,,, az hungaricum igen, M-el lesz, Nrm légiharcálláspont, nincs is ilyen feladata. Úgy rémlik a legmodernebb dolog rajta a UHF TACSAT, és a L-TAC Slingshot rendszer, azt műveleteseknél fotón láttam jó cucc, csak épp korlátozott adatátviteli kapacitással, Na meg műhód is kellene hozzá, ha jól tudom.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 915
123 379
113
Hát ahhoz sok sikert,,, az hungaricum igen, M-el lesz, Nrm légiharcálláspont, nincs is ilyen feladata. Úgy rémlik a legmodernebb dolog rajta a UHF TACSAT, és a L-TAC Slingshot rendszer, azt műveleteseknél fotón láttam jó cucc, csak épp korlátozott adatátviteli kapacitással, Na meg műhód is kellene hozzá, ha jól tudom.
Nem tervezünk vele ebben a szerepkörben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Hát ahhoz sok sikert,,, az hungaricum igen, M-el lesz, Nrm légiharcálláspont, nincs is ilyen feladata. Úgy rémlik a legmodernebb dolog rajta a UHF TACSAT, és a L-TAC Slingshot rendszer, azt műveleteseknél fotón láttam jó cucc, csak épp korlátozott adatátviteli kapacitással, Na meg műhód is kellene hozzá, ha jól tudom.
Értem én, csak ezt a Hensoldtnak és az Airbusnak is el kellene magyaráznod!
Biztosan ezért fejlesztenek ebben a témában, mert felesleges f@szságnak tartják.
Hja a Hensoldt oldalán megjelenő képen egy magyar H145M van. Ugyanis abba építették be a berendezéseket az utastérbe.
@Terminator le is dokumentálta a tavalyi gyakorlatot a H145M topicban.
csm_Timber-Express2020_Falk-Baerwald26_dd28118fa2.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 915
123 379
113
Értem én, csak ezt a Hensoldtnak és az Airbusnak is el kellene magyaráznod!
Biztosan ezért fejlesztenek ebben a témában, mert felesleges f@szságnak tartják.
Hja a Hensoldt oldalán megjelenő képen egy magyar H145M van. Ugyanis abba építették be a berendezéseket az utastérbe.
@Terminator le is dokumentálta a tavalyi gyakorlatot a H145M topicban.
csm_Timber-Express2020_Falk-Baerwald26_dd28118fa2.jpg
Nem tervezünk vele ebben a szerepkörben, amúgy is max kis létszámú különleges műveletek előretolt irányítására alkalmas a rendszer.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
  • Tetszik
Reactions: Catles

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 449
67 751
113
A vezetési pontoknak már egyre kevésbé kell a harcterületen elhelyezkedni, hisz, a technika tudja azt, hogy valós idejű infó bárkinek bárhol elérhető a földön...
Akkor miért is kell egy hadosztály vagy dandárparancsnoknak távcsővel figyelni az áttörési szakaszon folyó harcot?
Az egyetlen ami indokolttá teheti, hogy jelen legyen adott esetben, az a valóság érzékelése. Mármint egy képernyőn keresztül is megnézhetek egy szakadékot, de nem fogom érezni a gravitáció húzását, vagy egy szép lovat egy udvaron, de nem fogom érezni a lóhúgy bűzét, etc... Szóval ha csak a helyezkedés és folyamatok szempontjából nézzük, a vezetés korlátlan lehetőségét nyújtják a monitorok, de ha mondjuk sár van, akkor idegesen kérdezgetheted a csapatokat a rádión a monitort bámulva, hogy miért nem haladnak tervszerűen? Mert lehet, hogy a meteorológusok elmondták, hogy esni fog, egyes hozzád bekötött felderítődrónok képén látod is, de nem mindegy, hogy javarészt felülnézetben hajtanád a csapatokat a terepen és a sár egy vagy tizenöt vagy harminc centire süllyed a gépek alatt, nem érzékeled az emelkedők, domborulatok takaró hatását megfelelően, csak szóban jelzik esetleg. És nincs emberi léptékű látóvonalad igazán, csak a beosztottak elmondása, a drónok képe, műholdak képe. Nem közvetíti a monitor a fizikai lehetőségek valóságát amellett, hogy könnyebbé teszi a magasszintű áttekintés lehetőségét.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 915
123 379
113
Az egyetlen ami indokolttá teheti, hogy jelen legyen adott esetben, az a valóság érzékelése. Mármint egy képernyőn keresztül is megnézhetek egy szakadékot, de nem fogom érezni a gravitáció húzását, vagy egy szép lovat egy udvaron, de nem fogom érezni a lóhúgy bűzét, etc... Szóval ha csak a helyezkedés és folyamatok szempontjából nézzük, a vezetés korlátlan lehetőségét nyújtják a monitorok, de ha mondjuk sár van, akkor idegesen kérdezgetheted a csapatokat a rádión a monitort bámulva, hogy miért nem haladnak tervszerűen? Mert lehet, hogy a meteorológusok elmondták, hogy esni fog, egyes hozzád bekötött felderítődrónok képén látod is, de nem mindegy, hogy javarészt felülnézetben hajtanád a csapatokat a terepen és a sár egy vagy tizenöt vagy harminc centire süllyed a gépek alatt, nem érzékeled az emelkedők, domborulatok takaró hatását megfelelően, csak szóban jelzik esetleg. És nincs emberi léptékű látóvonalad igazán, csak a beosztottak elmondása, a drónok képe, műholdak képe. Nem közvetíti a monitor a fizikai lehetőségek valóságát amellett, hogy könnyebbé teszi a magasszintű áttekintés lehetőségét.
Nem mintha ez jelen lett volna az utóbbi 50 évben magasabb egység szintű vezetéskor bármilyen tekintetben is mivel ott térkép meg terepasztalon dolgoztak a tábornok urak és a beérkező jelentések alapján tudtak akkor is döntést hozni, mert az a bizonyos sarat ők kurvára nem látták már a saját két szép szemükkel. Az nagyon max dandár szint leginkább zászlóalj.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 449
67 751
113
Nem mintha ez jelen lett volna az utóbbi 50 évben magasabb egység szintű vezetéskor bármilyen tekintetben is mivel ott térkép meg terepasztalon dolgoztak a tábornok urak és a beérkező jelentések alapján tudtak akkor is döntést hozni, mert az a bizonyos sarat ők kurvára nem látták már a saját két szép szemükkel. Az nagyon max dandár szint leginkább zászlóalj.
Amire reagáltam dandár szintet is említett. Ezért reagáltam rá ezzel.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 449
67 751
113
Amúgy én már a dandárszintben sem vagyok biztos, hogy tényleg kimegy-e akár egyszer is terepet szemrevételezni a parancsnok.
Szerintem kellene neki, de ez lehet az egyéni gondolatom erről. Megspórol magának némi ideget, ha tudja hol akar műveleteket végrehajtatni és tudja a korlátokat.