A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 912
123 346
113
Emlékszem, hogy a "design" akkor elsőre megosztó volt, de nem jobb anyagokat hassználtak volna?
De csak hálistennek úgy döntöttek, hogy most nincsenek erre a célra forintszázmilliók (de lehet hogy elérné a 2-3 milliárdot egy teljes csere)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 619
76 563
113
Közbeszerzési értesítőből

Tájékoztató az eljárás eredményéről

Adásvételi szerződés: „ÖT bakancs beszerzése 2021” tárgyban

Az eljárás fajtája:
Hirdetmény nélküli tárgyalásos

A szerződés végleges összértéke
Érték: 1 076 553,00 EUR

A nyertes gazdasági szereplő neve:
Hivatalos név: Hedotel Kft.


------------------------

Bakancs az önkéntes tartalékosoknak 387,6 millió Ft-ért? Hány pár cipő lehet?
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 912
123 346
113
Közbeszerzési értesítőből

Tájékoztató az eljárás eredményéről

Adásvételi szerződés: „ÖT bakancs beszerzése 2021” tárgyban

Az eljárás fajtája:
Hirdetmény nélküli tárgyalásos

A szerződés végleges összértéke
Érték: 1 076 553,00 EUR

A nyertes gazdasági szereplő neve:
Hivatalos név: Hedotel Kft.


------------------------

Bakancs az önkéntes tartalékosoknak 387,6 millió Ft-ért? Hány pár cipő lehet?
Hát szerintem számolj 30 ezer forint/ darabbal
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
511
1 408
93
Közbeszerzési értesítőből

Tájékoztató az eljárás eredményéről

Adásvételi szerződés: „ÖT bakancs beszerzése 2021” tárgyban

Bakancs az önkéntes tartalékosoknak 387,6 millió Ft-ért? Hány pár cipő lehet?


Ott van, hogy "ÖT bakancs"! Szóval két és fél pár! :oops: :cool:
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Mit nem értesz az alatt, hogy nekünk igen minimális élőerőből kell a legnagyobb harcértéket kihozni?
Segítek:
  • a megfejtés nem a T-72, hanem az A7+
  • a megfejtés nem az RPG-7, hanem a CG4
  • nem a D-20, hanem a PZH
  • nem az Achzarit, hanem a Lynx.

Soroljam még?
Bocsánat nem tudtam, hogy kategóriánként csak kettőből lehet választani, azt hittem, hogy tucatszámra állnak rendelkezésre alternatívák.
Akkor valószínűleg például az is mese, hogy Lengyelország ügyesen megszerezte a K-jelű sorozat harceszközeinek gyártását éppen ázsiai rokonainktól. (Illetve jobban mondva ők tartanak rokonnak minket és sérelmezik, hogy mi nem - de ez nem ide tartozik.)
Egy másik állítólagos rokon népünk Patria APC-jének összeszerelését déli szomszédunk szerezte meg. Helyette nekünk egy futurisztikus jármű lesz, kíváncsi leszek, annak előnyei, megérik-e majd a csúcstechnika árkülönbségét. Vagy az egyszerűbb a működtetést tekintve jobb lett volna.
Ezek csak arra példák, mielőtt valaki elhiszi, hogy a világpiacon beszűkültek a lehetőségek.

Ja igen, nem volt teljes a felsorolásod, azt folytatni kellene a korrektség kedvéért:
Mi-24 - ???
PKM - ???
BM-21 - ???
etc. kismillió kisebb-nagyobb dolog. - ???
Én ezekről nem beszéltem, igaz azokról sem, amiket leírtál, a T-72 is ambivalens számomra, viszont ha tetszik, ha nem jelenleg ezek vannak rendszeresítve.

Krisss szavai sem nyugtatnak meg, mióta ismerem a Gripen döntés előzményeit, a szakmai döntést gyorsan felülírta a politika (pár perc alatt). Pedig ezerszámra álltak rendelkezésre információk.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
A "most-/még-nincs" kb. 2030(+)-ig tartó idő "Hussss", szinte elrepül pillanatok alatt...
Addig megáll az idő is.
...minden szomszédnál is.
Biden kezet fog az új szuper-zöld német kormánnyal és hajunkat szagolgatva keblére ölel!
Eközben a román-ukrán-szlovák-... körtáncot járva sorozatban építi a magyar nyelvű ovikat/sulikat/börtönöket...


Ha esetleg "választási baleset" történik, akkor pedig az eddigi ellenzék még meg is duplázza a Z2026-t --dupla pénz fele idő alatt, vagy fordítva, de ez apróság--, miközben --természetesen-- "dübörög a gazdaság" (is) majd...


Összegezve, nagyon jó (szinte)minden, mindennel (is) meg vagytok elégedve!





Jut eszembe:


Erről az üzenetváltásról --minden rosszindulat nélkül-- marad a véleményem, mint korábban is többször:

A Te helyedben valószínűleg Én is ezt mondanám!

Az Én helyemben meg valószínűleg Te is Ezt(+Ezt) mondanád!

A képzési részhez pedig (Ejnye, ejnye): Izrael, sorállomány képzési része!!!
...az mennyi is?
.


Na akkor amerikai lövész alapkiépzéstől sf katonáig.
16 hét + 8 hét IAT + 6 hét SFPC + 54 hét SFQC és még akkor erre jön a szakosodás ami egy medicnél még 3 év.


Minden rosszindulat nélkül akkor is azt mondtam, meg most is, hogy szoktam kritizálni (jó sokat) de nem azért nem értek veled egyet mert nem mondhatok mást hanem mert minden rosszindulat nélkül full hibbantnak tartalak.

Minden sértődésem nélkül:

  1. Szerintem --"full hibbantan"-- a Trianon-i "örököség"-ért rettegők országokkal körülvéve egy "Kicsi és profi hadsereget..." kitűzni célul brutális politikai tévedés vagy bomba jó megtévesztés! ...csak a megvalósítás az első verziót támasztja alá!
  2. A 44, az az negyvennégy harckocsival a "Kárpát-medence meghatározó haderejét" megteremteni(???) Én --"full hibbantan"--, ... erre kell egyáltalán mondani valamit???
  3. A jelenleg zajló és gyorsuló politikai(világ-politika, román, ukrán,...) folyamatok irányát látva a 2030(+)-ig tartó gyakorlatilag honvédelmi képesség nélküli állapotot --vizuális és keserűen irónikus nevén: "letolt gatya" állapotot-- érintetlenül hagyni szintén alapvető hibának tartom! ...Én, "full hibbantan"!
  4. ...túl sok ilyen van még!


Néha, néhányan, átmenetileg, szintén "meg-hibbannak", és hasonlóan kellemetlen --alapvető-- kérdések merülnek fel!

Most a Covid alatt --idézve a valóban jó ötletet a civil területű megvalósításból-- "Kanyarban tudnánk előzni...", ha valami tökös szak-politikus "megvilágosodna", és nem az elvárt "szakvéleménnyel" támogatná a téves illúziókat!

...amellett, hogy a legjobb végre egy hozzáértő szakpolitikai csapat lenne ezen a mostohán kezelt szakterületen!


Az iróniát félretéve: A Zrínyi2026-ot a változó kor igényeihez kellene alakítani és nem a gyártói és külföldi politikai elvárásokhoz!
Naponta bizonyítják, hogy semmit nem érnek az ígéreteik!
...amik nekünk tíz-milliárdokba kerülnek, és tíz évekbe, ha nem alkalmazkodunk a realitásokhoz!


.
 
  • Tetszik
Reactions: Nero von Schwartz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Bocsánat nem tudtam, hogy kategóriánként csak kettőből lehet választani, azt hittem, hogy tucatszámra állnak rendelkezésre alternatívák.
Akkor valószínűleg például az is mese, hogy Lengyelország ügyesen megszerezte a K-jelű sorozat harceszközeinek gyártását éppen ázsiai rokonainktól. (Illetve jobban mondva ők tartanak rokonnak minket és sérelmezik, hogy mi nem - de ez nem ide tartozik.)

Mit vettek meg a lengyelek? :eek:
Egy másik állítólagos rokon népünk Patria APC-jének összeszerelését déli szomszédunk szerezte meg. Helyette nekünk egy futurisztikus jármű lesz, kíváncsi leszek, annak előnyei, megérik-e majd a csúcstechnika árkülönbségét. Vagy az egyszerűbb a működtetést tekintve jobb lett volna.
Ezek csak arra példák, mielőtt valaki elhiszi, hogy a világpiacon beszűkültek a lehetőségek.
Az ugye megvan, hogy a Lynx nem APC??? :cool:
Most olvashattad 1-2 napja riportot MN-ből. Nem lesz direkt utódja. Jobb lesz annál.

Már be lett mutatva, a Lynx sajtónyilvános bemutatóján.
Én nagyon sajnálom, ha nem tudsz összeadni 2+2-t.
Ahogy 2 évvel ezelőtt nem tudtad, hogy mi lesz a BTR-ek IFV utódja, pontosan ugyan úgy nem nyilvános a rakétatüzérség sem.

Pontosan erről írtam, hogy 3000Mrd forinttal a zsebben sem lenne holnapra minden. Egyelőre még az érkező PZH-k legénysége is csak készül. Mind számban, mind tudásban. Fejezzünk is már be végre valamit!
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Mit vettek meg a lengyelek? :eek:

Az ugye megvan, hogy a Lynx nem APC??? :cool:

Most olvashattad 1-2 napja riportot MN-ből. Nem lesz direkt utódja. Jobb lesz annál.


Már be lett mutatva, a Lynx sajtónyilvános bemutatóján.
Én nagyon sajnálom, ha nem tudsz összeadni 2+2-t.

Ahogy 2 évvel ezelőtt nem tudtad, hogy mi lesz a BTR-ek IFV utódja, pontosan ugyan úgy nem nyilvános a rakétatüzérség sem.

Pontosan erről írtam, hogy 3000Mrd forinttal a zsebben sem lenne holnapra minden. Egyelőre még az érkező PZH-k legénysége is csak készül. Mind számban, mind tudásban. Fejezzünk is már be végre valamit!
Oké mindent értek, azt viszont nem, hogy hol írtam, hogy a Lynx APC?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 912
123 346
113
Az az igazság, hogy a Patria majdnem egy árban van a boxerrel azonos felszereltségben, kurvára nem számít olcsó járműnek.
Természetesen ez függ attól milyen felszereltségben rendeled. De a PATRIA is kacérkodik hibrid és egyéb elektromos hajtásokkal és magában az egyik legfejletteb kerekes harcjárműcsalád a bolygón.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 912
123 346
113
A "most-/még-nincs" kb. 2030(+)-ig tartó idő "Hussss", szinte elrepül pillanatok alatt...
Addig megáll az idő is.
...minden szomszédnál is.
Biden kezet fog az új szuper-zöld német kormánnyal és hajunkat szagolgatva keblére ölel!
Eközben a román-ukrán-szlovák-... körtáncot járva sorozatban építi a magyar nyelvű ovikat/sulikat/börtönöket...


Ha esetleg "választási baleset" történik, akkor pedig az eddigi ellenzék még meg is duplázza a Z2026-t --dupla pénz fele idő alatt, vagy fordítva, de ez apróság--, miközben --természetesen-- "dübörög a gazdaság" (is) majd...


Összegezve, nagyon jó (szinte)minden, mindennel (is) meg vagytok elégedve!





Jut eszembe:







Minden sértődésem nélkül:

  1. Szerintem --"full hibbantan"-- a Trianon-i "örököség"-ért rettegők országokkal körülvéve egy "Kicsi és profi hadsereget..." kitűzni célul brutális politikai tévedés vagy bomba jó megtévesztés! ...csak a megvalósítás az első verziót támasztja alá!
  2. A 44, az az negyvennégy harckocsival a "Kárpát-medence meghatározó haderejét" megteremteni(???) Én --"full hibbantan"--, ... erre kell egyáltalán mondani valamit???
  3. A jelenleg zajló és gyorsuló politikai(világ-politika, román, ukrán,...) folyamatok irányát látva a 2030(+)-ig tartó gyakorlatilag honvédelmi képesség nélküli állapotot --vizuális és keserűen irónikus nevén: "letolt gatya" állapotot-- érintetlenül hagyni szintén alapvető hibának tartom! ...Én, "full hibbantan"!
  4. ...túl sok ilyen van még!


Néha, néhányan, átmenetileg, szintén "meg-hibbannak", és hasonlóan kellemetlen --alapvető-- kérdések merülnek fel!

Most a Covid alatt --idézve a valóban jó ötletet a civil területű megvalósításból-- "Kanyarban tudnánk előzni...", ha valami tökös szak-politikus "megvilágosodna", és nem az elvárt "szakvéleménnyel" támogatná a téves illúziókat!

...amellett, hogy a legjobb végre egy hozzáértő szakpolitikai csapat lenne ezen a mostohán kezelt szakterületen!


Az iróniát félretéve: A Zrínyi2026-ot a változó kor igényeihez kellene alakítani és nem a gyártói és külföldi politikai elvárásokhoz!
Naponta bizonyítják, hogy semmit nem érnek az ígéreteik!
...amik nekünk tíz-milliárdokba kerülnek, és tíz évekbe, ha nem alkalmazkodunk a realitásokhoz!


.
Képtelen vagy felmérni a társadalmi realitásokat, vagyis azt, hogy a népesség java egyáltalán nem érzi magát fenyegetve és ezért nem támogatja se a haderőfejlesztést sem a katonaságot. És ez az ami bármilyen nagyobb haderő gyors felállítását úgy nyélből megakadályozza, 3 generációnyi agymosás ment folyamatosan amíg ezt nem vetkőzi le a társdadalom nem lesz katonád.... És amíg ez a helyzet addig hiába akarsz amit akarsz nem realitás...
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Március végi Kilián Nándor interjúból: "Mire a modernizáció befejeződik, mintegy hetven merevszárnyú és forgószárnyas repülőeszköze lesz a légierőnek, emellett új légvédelmi rakétarendszert és radarokat is hadrendbe állítanak."

Számoljunk kicsit...

20 H145M
16 H225M

2 Mókus
8 Zlin

14 Gripen
2 A319
2 Falcon
2 KC390

8 Mi-24
5 Mi-17
3 Mi-8

Ez így összesen 82 repülőeszköz.
Ha a "modernizáció vége" azt jelenti hogy már csak a "nyugati" eredetű eszközök lesznek rendszerben, akkor az összesen 66 gép, ami kb. megfelel "mintegy hetven"-nek.
De ha optimistábban értelmezzük a "mintegy hetven"-et, akkor az 66 és 75 között bármennyi lehet.
Az látszik, hogy ebbe a számba még egy vadászgépszázad 12 géppel nem fér bele, mert akkor az összesen 78 gép lenne, ami már "mintegy nyolcvan" lenne.
4-8 L-39NG jelenleg sokkal valószínűbbnek tűnik...

Na ennyit a két vadászgép százados légierőről szóló álmokról...
Vagy a légierő haderőnemi szemlélője is olyan mint Benkő Tibor, hogy még a bejelentések napján sem mondhat semmit a beszerzésekről és a tervekről?
Üdv mindenkinek!

Most olvasom az Aero magazin áprilisi számátban ezt a cikket, amire Terminátor hivatkozik, és több is van ott, mint amit a fórumon eddig láttam. (Bár nagyon nincs időm rendszeresen olvasni se.)

Az interjúban Kilián közli, hogy kiképzőgép vásárlása jelenleg nem aktuális, külön rákérdeznek az Aero L-39NG-re és a Super Tucanora is nála, amire azt mondja, hogy 2022 után fogják megvizsgálni, hogy majd hosszú távon lesz-e hazai gépbeszerzés és pilóta képzés.

Leírja, hogy a rövid távú érdeklődésünk az USA-ban, vagy Olaszországban végzett pilótaképzésre irányul, és hogy ő az olasz képzést preferálná. Harmadik opció a kettő vegyítése lenne, hogy csak a negyedik fázis menne Olaszországban a M-346 gépeken. (Ezek nagyon tetszenek neki.)

Szóval egyelőre, hosszú évekig biztosan nem lesz semmiféle hazai kiképzőgép vásárlás és itthoni (vadász)pilóta képzés. - Helikopter és szállítók más tészta -
Ha kilián vezérőrnagy úron múlik hosszú távon is maradunk a külföldi pilótaképzésnél.

Még megjegyezném, hogy a nagyjából hetven gépes modernizált légierőt nem az interjú alanya mondta, hanem az interjúztató Sajtos Zoltán felvezető szövegében van.

Ps.: megpróbáltam a releváns topikokban visszakeresni, nem találtam. Ha vótmá sorry.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 912
123 346
113
Üdv mindenkinek!

Most olvasom az Aero magazin áprilisi számátban ezt a cikket, amire Terminátor hivatkozik, és több is van ott, mint amit a fórumon eddig láttam. (Bár nagyon nincs időm rendszeresen olvasni se.)

Az interjúban Kilián közli, hogy kiképzőgép vásárlása jelenleg nem aktuális, külön rákérdeznek az Aero L-39NG-re és a Super Tucanora is nála, amire azt mondja, hogy 2022 után fogják megvizsgálni, hogy majd hosszú távon lesz-e hazai gépbeszerzés és pilóta képzés.

Leírja, hogy a rövid távú érdeklődésünk az USA-ban, vagy Olaszországban végzett pilótaképzésre irányul, és hogy ő az olasz képzést preferálná. Harmadik opció a kettő vegyítése lenne, hogy csak a negyedik fázis menne Olaszországban a M-346 gépeken. (Ezek nagyon tetszenek neki.)

Szóval egyelőre, hosszú évekig biztosan nem lesz semmiféle hazai kiképzőgép vásárlás és itthoni (vadász)pilóta képzés. - Helikopter és szállítók más tészta -
Ha kilián vezérőrnagy úron múlik hosszú távon is maradunk a külföldi pilótaképzésnél.

Még megjegyezném, hogy a nagyjából hetven gépes modernizált légierőt nem az interjú alanya mondta, hanem az interjúztató Sajtos Zoltán felvezető szövegében van.

Ps.: megpróbáltam a releváns topikokban visszakeresni, nem találtam. Ha vótmá sorry.
Na van isten.
Nem vót még köszi az infókat.
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Egyebek az interjúból:
  • A szolnoki helikopter hangárok tervezése lezárult, a kivitelezővel az egyeztetés elindult, az építkezés 2022 elején kezdődhet.
  • A helikopter pilótáknál is lehetséges, hogy szerepet kap a külföldi (német) képzés.
  • A Gripenjeink 2026 után is maradnak ("kézenfekvő döntés, ha a típus ezt követően is hadrendben marad")
  • Drónokat akarunk, most vizsgáljuk, hogy pontosan milyeneket, de "nem szabad túlbecsülni ezeknek az eszközöknek a szerepét".
  • A NASAMS a évtized közepére lehet működőképes rendszer nálunk, ha minden jól megy.
  • A szovjet vasak 2025-ig maradnak, de ha az alkatrészellátással gond lesz, lehet, hogy korábban kell menniük.
  • Új reptérrel egyelőre nem tervezünk.