A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
kommnet máshonnan:
Ha nincs mit mutatni, akkor mit mutassanak. Egy-két megmunkálóközpont, meg talán egy ipari robot, amik patika tiszták, karcolásmentes csarnok, sehol egy félkész munkadarab, a jólképzett államtitkár-tanítónak ugyanazokat a bemutató darabokat mutatják, amik már a decemberi híradásban voltak, még az alátét papírt sem cserélték ki alattuk. A félkész mintadarabok képén ott a leltár papír, ami szerint 2020 elején vették őket leltárba. A szerelde nagyjából működik a híradásban, de a munkaerő nem nagyon tolong. Szóval megy a vakítás. Trembecki vezérigazgató, nyugállományú ezredes-volt Zrínyi Nemzetvédelmi Egyetem gazdasági igazgató, mint eredeti hadtápos gondolom rettentő sokat ért a fegyvergyártáshoz, és úgy általában a gépiparhoz.
Ja hát aki ezt írta mire számított?
Az utóbbi időben bejelentett beruházások kivitelezése véresebb küzdelem lesz, mint maga a háború.
De most akarjuk vagy nem akarjuk??! Ezt végig kell taposni.
Mindig ez a baj, ebben az országban..
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 514
18 670
113
Lehet, hogy profi mellébeszélés volt, de az is lehet, hogy tudatosan zárták rövidre ( a szakmai fórumokon ugyanis gyakorta felmerülő téma a rakétatüzérség).
Kell valamit hagyni a Z62-nek is.
:D
De nem árt óvatosnak lenni, mert én emlékszem olyanra, amikor délben a miniszter szerint még csak piac kutatás folyt, kettőkor meg már kifele jöttünk a Lynx boltból, 2 Mrd EUR-ral könnyebben.
o_O
Szóval bármi lehet, akár török vagy brazil, izraeli rakétatüzérség is. Holnap is.
A jövő héten amúgy is törökbe mennek, azt mondta a szájával, ha nem kapnak drónt jó áron, hoznak rakétát, nagyot.
Kafa lesz itt minden. ;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Szóval bármi lehet, akár török vagy brazil, izraeli rakétatüzérség is. Holnap is.
A koreait kihagytad. ;)
De abban igaza van Maróthnak, hogy mind például az amerikaiak, mind az izraeliek most vannak abban a fázisban, majd duplázzák a rakéták hatósugarát. És ezek nem feltétlenül kompatibilisek egymással. Szóval én max. egy évet adok neki, és lesz kész csomag, amit meg lehet venni. Ha nem is kapjuk meg a csúcsrakéta gyártását, de a rövidebb hatótávú verziót esetleg. Onnantól pedig gyaníthatóan fejleszthetünk sajátot is, ha akarunk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
A koreait kihagytad. ;)
De abban igaza van Maróthnak, hogy mind például az amerikaiak, mind az izraeliek most vannak abban a fázisban, majd duplázzák a rakéták hatósugarát. És ezek nem feltétlenül kompatibilisek egymással. Szóval én max. egy évet adok neki, és lesz kész csomag, amit meg lehet venni. Ha nem is kapjuk meg a csúcsrakéta gyártását, de a rövidebb hatótávú verziót esetleg. Onnantól pedig gyaníthatóan fejleszthetünk sajátot is, ha akarunk.
De,kompatibilisek lesznek.A régi,meglévő rendszerekbe terveznek új rakétákat.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 514
18 670
113
A koreait kihagytad. ;)
De abban igaza van Maróthnak, hogy mind például az amerikaiak, mind az izraeliek most vannak abban a fázisban, majd duplázzák a rakéták hatósugarát. És ezek nem feltétlenül kompatibilisek egymással. Szóval én max. egy évet adok neki, és lesz kész csomag, amit meg lehet venni. Ha nem is kapjuk meg a csúcsrakéta gyártását, de a rövidebb hatótávú verziót esetleg. Onnantól pedig gyaníthatóan fejleszthetünk sajátot is, ha akarunk.
Én a manőverező képesség megteremtését tartom valódi technológiai ugrásnak, mely a rakétavédelmi és C-RAM rendszereket tenné pályán kívülre.
A mostani rendszerek precíziós rakétái vég fázisban vannak irányítva.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Ha egy folyamatosan meglévő problémára ugyanaz a hatékony válasz mindig fel fog merülni.

Tőlem is, mástól is!

Nem kötelező olvasni!
...Én mindig új infóval, hírekkel szoktam jönni, a menetrend-szerinti régi (mantrázott) kifogásokra jön a utána a valóban válasz!
...majd az utána az, hogy Mi(???) mantrázzuk megint a (válasz-)véleményünket!
...hogy merjük!
Hát merjük! Gond?



Nők is pár millió éve a férfit mantrázzák és fordítva!
A hosszútávon is jó megoldások hosszútávon merülnek fől.

Maradva az analóg --természetből vett klasszikus-- példánál: Úgy tűnik azóta vannak "kicsi" bajok, mióta a "más" megoldások teret nyernek és a maguknak kikövetelt (pl: szólás)jogokat és esélyeket nem akarják megadni a többi lehetséges válasznak.

Részemről zárul, ha ezen túl is gondja van, akkor át kellene "dobbantania" a témában igazán ehhez a kérdéshez illő fórumba, és ott feltenni!

Nem ide tartozik!
Szerintem nem a te hozzászólásaiddal volt baj.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
bocs, de x plusz egy folyamatosan termelő üzemben jártam, de ez...
Hogy manufakturálisan megrendelésre mesterlövész puskát farigcsálunk, kis darabszámban, egy dolog, ócóbb itt nekik ez van jól.

Az pedig hogy a BREN mennyi is? egy havi? termelését hősiesen legyártjuk, x év alatt az annyira jó üzlet, macesz árusítása a Sziklamecset előtt...
Otthon a romulánoknál nem így történik?
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
A koreait kihagytad. ;)
De abban igaza van Maróthnak, hogy mind például az amerikaiak, mind az izraeliek most vannak abban a fázisban, majd duplázzák a rakéták hatósugarát. És ezek nem feltétlenül kompatibilisek egymással. Szóval én max. egy évet adok neki, és lesz kész csomag, amit meg lehet venni. Ha nem is kapjuk meg a csúcsrakéta gyártását, de a rövidebb hatótávú verziót esetleg. Onnantól pedig gyaníthatóan fejleszthetünk sajátot is, ha akarunk.
A rakétának hatótávolsága van, mert nem kell visszajönnie. Az egyéb eszközöknek van hatósugara. Elnézést, de ezt nem kioktatásnak szántam.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 514
18 670
113
Én a manőverező képesség megteremtését tartom valódi technológiai ugrásnak, mely a rakétavédelmi és C-RAM rendszereket tenné pályán kívülre.
A mostani rendszerek precíziós rakétái vég fázisban vannak irányítva.
Ha az indítás lapos szögben történne, csak később emelkedne és váltana irányt a rakéta, akkor nem, vagy csak közelről lehetne bemérni az indítás helyét.
Ez az aktív, gyorsitasi szakaszban történő manőverezés teljesen új rakétákat kíván, mely nem lehet egy régebbi, pusztán irányítatlan, ballisztikus pályán repülő rakéta modernizációja.
De ha már fejleszteni akarunk, akár....
Valakivel közösen.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Én a manőverező képesség megteremtését tartom valódi technológiai ugrásnak, mely a rakétavédelmi és C-RAM rendszereket tenné pályán kívülre.
A mostani rendszerek precíziós rakétái vég fázisban vannak irányítva.
A mostani C-RAM rendszereket sokkal egyszerűbben is elavulttá lehet tenini (és ez vonatkozik az ADS rendszerekre is)
Bele kell tenni a rakétákba egy BriteCloud aktív zavarót (55 mm átmérő) és onnatól kezdve az alapvetően radaros C-RAM és ADS rendszerek hatékonysága sokkal kisebb lesz.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
A mostani C-RAM rendszereket sokkal egyszerűbben is elavulttá lehet tenini (és ez vonatkozik az ADS rendszerekre is)
Bele kell tenni a rakétákba egy BriteCloud aktív zavarót (55 mm átmérő) és onnatól kezdve az alapvetően radaros C-RAM és ADS rendszerek hatékonysága sokkal kisebb lesz.
Láttál már C-RAM rendszert működés közben, például homokviharban? Rendkívül meglepődnél.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
De,kompatibilisek lesznek.A régi,meglévő rendszerekbe terveznek új rakétákat.
És egymással miért lenne kompatibilis?
Vagy tudsz olyanról, hogy MLRS-ről lehet izraeli rakétát indítani?
Fordítva igaz lehet, de az is külön pénz.
Arról nem is beszélve, hogy az amerikaiaknak nem érdekük eladni licence-ben. Ok, az izraeliek saját használatra tolhatják, de a románokkal sem véletlenül "vevődött meg" az MLRS.
Az izraeli rendszer rugalmasabb, míg az amerikai PrSM per pillanat nagyobb teljesítményűnek tűnik. Ráadásul tudni fogja a GLSDB-t is, mint opciót.
Az izraeli verzió esetén biztosan lenne részben hazai gyártás. A LM termékei esetében nagyon meglepődnék ezen.
Pedig - esetünkben - ez utóbbi kitétel igen fontos lenne.
Szóval emiatt lehet érdekes más, alternatív lehetőség is. Szerintem a kerekes koreai K239 a maga iker indítójával zseniális megoldás lenne.
Az meg biztos, hogy náluk nem lenne gond egy komolyabb tech-transfer csomag.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
És egymással miért lenne kompatibilis?
Vagy tudsz olyanról, hogy MLRS-ről lehet izraeli rakétát indítani?
Fordítva igaz lehet, de az is külön pénz.
Arról nem is beszélve, hogy az amerikaiaknak nem érdekük eladni licence-ben. Ok, az izraeliek saját használatra tolhatják, de a románokkal sem véletlenül "vevődött meg" az MLRS.
Az izraeli rendszer rugalmasabb, míg az amerikai PrSM per pillanat nagyobb teljesítményűnek tűnik. Ráadásul tudni fogja a GLSDB-t is, mint opciót.
Az izraeli verzió esetén biztosan lenne részben hazai gyártás. A LM termékei esetében nagyon meglepődnék ezen.
Pedig - esetünkben - ez utóbbi kitétel igen fontos lenne.
Szóval emiatt lehet érdekes más, alternatív lehetőség is. Szerintem a kerekes koreai K239 a maga iker indítójával zseniális megoldás lenne.
Az meg biztos, hogy náluk nem lenne gond egy komolyabb tech-transfer csomag.
Az amcsi új rakéta az amcsival,a zsidó a zsidó rendszerrel kompatibilis.Bár a Lynx elméletileg rendelhető úgy,hogy kezelni tudja az amcsi rakétákat is.És van saját GLSDB rendszerük,de magukat az M26+SDB bombás rendszert is tudják kezelni
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Az amcsi új rakéta az amcsival,a zsidó a zsidó rendszerrel kompatibilis.Bár a Lynx elméletileg rendelhető úgy,hogy kezelni tudja az amcsi rakétákat is.És van saját GLSDB rendszerük,de magukat az M26+SDB bombás rendszert is tudják kezelni
Ezt értem, de per pillanat nem érdemes választani, mivel még nem eldöntött, hogy csak a 2 általad is említett rendszer közül melyiket ÉRDEMES megvenni.
Ezen kívül persze az is szempont, hogy momentán van más is amire el tudunk költeni piszok sok pénzt.
Szóval szerintem teljesen érthető, hogy egy még nem kikristályosodott paraméterekkel rendelkező rendszert nem akarunk megvenni, csak azért, hogy mielőbb legyen....
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Ezt értem, de per pillanat nem érdemes választani, mivel még nem eldöntött, hogy csak a 2 általad is említett rendszer közül melyiket ÉRDEMES megvenni.
Ezen kívül persze az is szempont, hogy momentán van más is amire el tudunk költeni piszok sok pénzt.
Szóval szerintem teljesen érthető, hogy egy még nem kikristályosodott paraméterekkel rendelkező rendszert nem akarunk megvenni, csak azért, hogy mielőbb legyen....
Namégegyszer.Maguk az inditórendszerek semmit nem fognak változni.Csak kapnak új rakétákat a már meglévők mellé.Azok nem kerülnek ki a rendszerből.Kiegészülnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586
K

kamm

Guest
A drónok jelentőségéről Hegyi-Karabahban tanult a világ.
Ezekben a pillanatokban pedig azt látjuk, hogy micsoda fejfájást és túlterhelést tud okozni a filléres rakétatüzérség Izraelben. A milliárdos vaskupola is alig bír vele. A zsidóknak sokkal több rakétájuk van, mint ami nekünk lesz a NASAMS-hoz. Mi jó ha egy ilyen napot kihúznánk ha hasonlóan megszórnának.
Remélem gyorsan tanulunk ebből.
A NASAMSnak semmi koze az Iron Dome Tamirjahoz: ha lesz VSHORAD nalunk, akkor azt is kiszolgaljak majd az Elta radarok, ha kell.
Az amcsi új rakéta az amcsival,a zsidó a zsidó rendszerrel kompatibilis.Bár a Lynx elméletileg rendelhető úgy,hogy kezelni tudja az amcsi rakétákat is.És van saját GLSDB rendszerük,de magukat az M26+SDB bombás rendszert is tudják kezelni
Fizikailag lehet, ogy kompatibilis, de ugyanugy kell majd a rendszerupgrade stb az ujhoz, azaz Marothnak igaza van, ha nem hajt a torok :D akkor valoban van ertelme szepen kivarni, nem aranyarban upgradelgetni a ket-harom eve aranyaron megvett MRLSt 2023-25 korul.

Namégegyszer.Maguk az inditórendszerek semmit nem fognak változni.Csak kapnak új rakétákat a már meglévők mellé.Azok nem kerülnek ki a rendszerből.Kiegészülnek.
Meg1x: nem igaz. A minimum a teljes sw upgrade, de szinte biztos vagyok benne, hogy a mozgo celpontok elleni PrSM modhoz tovabbi upgrade is kell majd.