A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Elképzelésed szerint ez hogy nyilvánulna meg?!
Mondom, hogy nem akarok nagy Belpol cunamit, de a cseheknél idén lesz választás, nálunk meg jövő tavasszal. Mindkét választáshoz jól jön a kampányban némi RM támogatás. Csak ezt direkte elég nehéz kivitelezni.
DE ha a szürke zónától eltekintünk, akkor mondjuk kaptunk valami kedvezményt, további előnyt a szlovén, cseh tenderekre való ráhatás esetén.
Mondjuk még egy gyárat valahova... (de itt már elég tág lehet a fantázia)

Ki lesz bővítve a Rheinmetall Hungary elnevezés,. Tippre a csehekkel, szlovákokkal és a szlovénekkel. Igy az export hosszú távon biztositott, de cserében kapnak tulajdonrészt is, illetve kiszervezett részegységgyártást.
Nem gondolom, hogy a RM Hungaryba bárkit beengednénk. Szerintem bármi is lesz, az a saját országukban fog realizálódni. A szlovákoknál szerintem nem nagyon tud Orbán sok befolyást felmutatni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
pofavizit, elment ránézni arra amit már előkészítettek neki
De ez a Karmelitában volt. Itt vagy Papberger volt meghívva a Főnökhöz (kérünk Tőled egy szivességet alapon) , vagy Ő kérte az audienciát (kérsz tőlünk egy szívességet alapon). Mert alapvetően az ilyen dolgokat Szíjjártó, Maróth és Palkovics intézi. Orbán csak az igazán nagy bulikba kerül oda, mint hangsúlyozó tényező.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 944
7 706
113
De ez a Karmelitában volt. Itt vagy Papberger volt meghívva a Főnökhöz (kérünk Tőled egy szivességet alapon) , vagy Ő kérte az audienciát (kérsz tőlünk egy szívességet alapon). Mert alapvetően az ilyen dolgokat Szíjjártó, Maróth és Palkovics intézi. Orbán csak az igazán nagy bulikba kerül oda, mint hangsúlyozó tényező.

53hcvsqf5t751.png


Dél németország megvalósításáról tárgyalnak
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 661
113
Mondom, hogy nem akarok nagy Belpol cunamit, de a cseheknél idén lesz választás, nálunk meg jövő tavasszal. Mindkét választáshoz jól jön a kampányban némi RM támogatás. Csak ezt direkte elég nehéz kivitelezni.
DE ha a szürke zónától eltekintünk, akkor mondjuk kaptunk valami kedvezményt, további előnyt a szlovén, cseh tenderekre való ráhatás esetén.
Mondjuk még egy gyárat valahova... (de itt már elég tág lehet a fantázia)


Nem gondolom, hogy a RM Hungaryba bárkit beengednénk. Szerintem bármi is lesz, az a saját országukban fog realizálódni. A szlovákoknál szerintem nem nagyon tud Orbán sok befolyást felmutatni.
Matovic az utóbbi 2 hónapban kéthetente megfordult itt, az hogy nem a min. eln. egy dolog, az ő pártja adja a kormányfőt, aminek ő az elnöke. Az előző szlovák védelmi miniszter is focipartnere volt OV-nek.
Sztem vmilyen konstrukcióban simán beengednek vkit az RM Hungarybe, vagy létrehoznak egy RM Szlovákiát és közösen lesz egy konzorcium. Semmi nagy dolog nincs mögötte, kopizva van a nyugati stratégia.

Pénzre nincs szükségük a választáshoz a német hadiipari cégeknek otthon minimális a befolyásuk a német médiára, inkább ellenségesek velük és az új német kormánytól sem várhatnak sok jót max. gyárbezárást. Ez egy RM menekülési stratégia, a KMW kezd otthon rábaszni, gyárbezárások réme fenyeget.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Szerintem ne abba gondolkodjunk, hogy mire van szükség és azt 4 cégtől beszerezzük majd!
Azért az eddigiek alapján egyértelműen a "drón stratégia" nem azzal számol, hogy megvásárolunk 3 nagy méretűt és ezzel letudva.
Viszont azt sem tartom valószínűleg, hogy a minisztérium 3 darab hazai legyártására akarna gyárat alapítani és ha majd azok elfogytak, rendelünk tőlük újat.

Tudna nekem valaki átfogó képet adni, hogy melyik cégnek melyik kategóriában vannak termékei és melyekben hallani fejlesztésekről? A Baykar Def. és a Vestelt érdekelne különösen, hogy azok portfóliója mit tud? Mennyire esélyes esetleg az, hogy a két gyártót arra kéri a kormány, hogy közös vállalatot alapítson idehaza és lényegében csak bele dobálják a lic-et? (Ez a németeknél is közös lónak túrós a háta sikerült. Amennyire sejtem, inkább egy olyan céget akar ide költöztetni, akik minden általunk megrendelt kategóriában tudnak szállítani valamit.)

Viszont a két fentebb említett gyártó palettáját érdemes lenne részletesen kivesézni.
ISTAR fronton sok gyártó nincs benne, de a támadó- és cirkálódrónok gyártói majd teljes létszámban:
Csináltam egy összefoglalót a drónok lehetséges rendszerbe sorolásával, ahol a katonai szervezet szintjeit vettem alapul ehhez. Három kategória került bele:

felderítő: olyan a maga kategóriájában jelentős járőrözési idővel rendelkező drón, amely ISTAR képes.
tüzérségi: olyan saját meghajtással rendelkező lőszer, amely előre megadott paraméterek alapján, vagy menet közben felderített és kijelölt célt képes megsemmisíteni
támadó: olyan jelentős járőrözési idővel rendelkező autonóm vagy távvezérelt fegyverhordozó platform, amely képes felderíteni és megsemmisíteni az kijelölt célokat.

Ami kimaradt az a harcidrónok mint az X-47B, mivel ezek még alapvetően kísérleti fázisban vannak. A támadódrónok egy fajtája lesznek.

Viszont bekerültek a tüzérségi cirkálórakéták, vagy szárazföldi indítású cirkálórakéták, mert szorosan kapcsolódnak a drónokhoz, inkább egy átmenet van a cirkálódrónoktól a cirkálórakétákig, mint bármiféle különbség. Egyes cirkálódrónok is képesek teljesen autonóm üzemmódon az előre beprogramozott célt támadni, ahogy cirkálórakétáknál is lehet menet közben módosítani a célt. Mindössze annyi különbség van, hogy a szubszonikus cirkálófegyerek a lassúságuk miatt képesek távvezérléssel üzemeltetve menet közbeni célkeresésre, míg a cirkálórakétáknál erre a nagy sebesség miatt nem igazán van lehetőség, ott maximum az előre beprogramozott paraméterek alapján találják meg a célt.

dronok.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Baxee

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 610
76 548
113


 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 125
15 736
113
"A látogatás során a felek együttműködési megállapodásokat írtak alá kis hatótávolságú légvédelmi fegyverrendszerek, valamint toronylőfegyverek, továbbá speciális közepes kaliberű gránátok közös fejlesztéséről és gyártásáról."




Gondolom a kis hatótávolságú légvédelmi fegyverrendszer egyfelől a lentebb említett Hiúz alapú 30 (vagy 35) mm-es torony + esetleg a bázisok védelmére földi telepítésű C-RAM (Skyguard esetleg DENEL vagy UAE-s rakétákkal megspékelve).



A toronylőfegyver ill. közepes kaliberű gránát gondolom az RM 40mm-aknavető alapú aktív védelmi rendszere felülről támadó rakéták ellen. A sima RPG-k, esetleg KE lőszerek ellen ott lesz a pár napja bejelentett AMAP ADS.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 248
8 148
113
Most adja le a kéréseit a következő német kancellárnak , Armin Papperger a middle man , neki vannak megvett német politikusai , orbánnak van elköltendő pénze és igényei az euban történő országhoz köthető események kimenetelére , 200 lynx hány cdu politikust ért ?
Szerintem nem csak ott vannak megvett kapcsolatai....
 

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
171
2 192
93
Érdekes, hogy @Green Leader a 35 mm verzióról ír a Skyranger kapcsán, míg az Index külön kiemeli, hogy nálunk a Lynx "kompatibilis" 30mm változatú Skyranger lesz.

Előástam a Rheinmetall részvényesi beszámolót, ebben ezt írják:

"This is the 35 millimeter airburst munition. And I expect this year an order intake for a new air Defence system. Maybe, and I think so it should be boxer based. The Hungarians are looking Lynx-based, an air defense system with a 35 millimeter turret."

Ettől függetlenül simán lehet, hogy most én néztem be valamit; ha van az Indexen kívül más forrás a 30 millisről, javítom a cikket.
 
H

Hummen23

Guest
Előástam a Rheinmetall részvényesi beszámolót, ebben ezt írják:

"This is the 35 millimeter airburst munition. And I expect this year an order intake for a new air Defence system. Maybe, and I think so it should be boxer based. The Hungarians are looking Lynx-based, an air defense system with a 35 millimeter turret."

Ettől függetlenül simán lehet, hogy most én néztem be valamit; ha van az Indexen kívül más forrás a 30 millisről, javítom a cikket.
A "new air defence system" olyan terméket takarhat, amit eddig nem láttunk. Legalábbis nekem furcsa, hogy nem konkretizálja.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 347
11 289
113
Előástam a Rheinmetall részvényesi beszámolót, ebben ezt írják:

"This is the 35 millimeter airburst munition. And I expect this year an order intake for a new air Defence system. Maybe, and I think so it should be boxer based. The Hungarians are looking Lynx-based, an air defense system with a 35 millimeter turret."

Ettől függetlenül simán lehet, hogy most én néztem be valamit; ha van az Indexen kívül más forrás a 30 millisről, javítom a cikket.

A "new air defence system" olyan terméket takarhat, amit eddig nem láttunk. Legalábbis nekem furcsa, hogy nem konkretizálja.

Ezt egyszer már tárgyaltuk.
Ha jól emlékszem, arra jutottunk, hogy a KF-41 alvázára ráheftölik.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Nem akarok Belpol. cunamit elindítani, de nekem - így belegondolva - nagyon a cseh tenderre való ráhatás, és ebből kifolyólagos "sikerdíj" lehetett a fő téma? :rolleyes:

"Mint kutya az okádékához, úgy tér vissza a bolond a maga hülyeségéhez." Én is ezt fogom tenni.

Konkrétan Orbánnak már régebben is volt egy világos víziója. Nem egyszer azt mondta, hogy a közös európai hadsereget először a közös hadiparral és beszerzésekkel kell kezdeni.
Én azt látom ebből a sajtóhírből, hogy új dolog nem történt. Csak az eddigiek folytatódnak tovább. Mielőtt a cseheknél döntés születik, az előtt csúcsvezetői találkozóból legalább egyre szükség lesz Prágában. Az RM nem tud miniszterelnökként meg első lordként részt venni egy V4 találkozón.
Senkit ne tévesszen meg, hogy meghívottként jelen tud lenni. És egy hadseregnyi üzletember követi ilyenkor a névleges vezetőket. A német cég be akar kerülni ezekre a találkozókra és bár régen nem kérdés, hogy ott lesz, jelenleg "felkészítette" Orbánt.

De ki az, aki nem ezt várta? Hogy azokon a megbeszéléseken és szándéknyilatkozat aláírásokon, ahol V4 meg szlovén-magyar megbeszélések lesznek, ő ott lesz a magyarba honosított típusokkal (is). És ezek más hangulatúak, mint egy német-lengyel vagy szlovén-német találkozó.

Eddig is tudtuk, hogy a Lynx és a most fejlesztendő kerekes kapcsán ki akarják használni a magyar diplomácia potenciálját. Mi látjuk el a szlovén légtér védelmét. Egy német kancellárnak is nehéz ellentmondani, olyan édes. De a magyar miniszterelnöknek is csodálatos a mosolya. (Egy Patria esetén meg a finn és lengyel kormányfő mosolyogna szépen. De ez a dolguk és örüljünk, hogy jelenleg a mi vezetőinknek is lesz ez irányú feladata.)