A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Még mielőtt a "mindentől ( is ) 44 darab "varázsszám"-mennyiségű Leopard 2 megvéd" vélemény illúziója feltámad: mikor egy teljes haderő harcértékét nézzűk, ott nem az óvodások/lovagi tornák párbaja van, hanem a teljes haderők mennyiségének és minőségének összehasonlítása a reális!!!

Én értékelem azt, ha valaki valamiben hisz. És ezt hidd el!

1, Te nem csak úgy egyszer odaszúrtad, hogy MODERNIZÁLT az a tank, de többször visszautaltál rá. -> Van egy sajnálatos rossz hírem. NEM LESZnek modernizálva. És ezzel kell innenstől kezdve kalkulálni. Lehet, hogy én tévedek. De szerintem semmi realitása azoknak a korszerűsítéseknek, amit te nem csak szeretnél, de követelnél. Technológia meg van hozzá. A gép képes befogadni. Ha te a két kezeddel bele nem szereled, akkor senki más sem fogja.

2, Mindig csodálkozom rajta, hogy megtalálnak néha olyanok ezen a fórumon, akikkel elvileg egy malomban őrlünk. Csak ők sokkal magyarabbak, vagy sokkal "elszántak vagyunk" akarnak őrölni. És elkezdünk vitatkozni sokszor pont velük azon, hogy aki nem érti meg, hogy 220 Hiúz helyett 3000 IFV kell, az... Hát csak propaganda és politikai okokból vak.

Szerintem a meglévő T-72-esekre szükség van. És jobban állnánk most is, ha az eladogatottak meglennének. De miközben arról beszélsz, hogy minket mennyire kielégít, hogy 44 tankunk van, az a helyzet, hogy nincs is annyi. Én szívesen számolok veled, leveszem a lábamról a zoknit. Annyi elég lesz. 10 darab kiképző gép. És mellette ismeretlen számú T-72. Hidd el, mert nem tudok mást mondani, hogy nem olyan szép a tatai helyzet sem, mint ahogyan te lefested!

Szvsz három opció lehet a sorsuk formál logika alapján:
A, Meghagyják Tatán, mert kevés az a 44 db és kiegészítik a dd erejét.
B, Átrakják más csapatokhoz tűztámogató egységnek. (Ha NATO felajánlás lesz esetleg a közepes dd is, akkor elárulom, hogy én ezt a verziót favorizálom, mert egyfelől kicsit több idő a várható szolgálati idejük és pár szomszédra még mindig a sikító frászt hozná, ha két harccsoport rendelkezne páncéltöréssel csapatszállítók ellen.)
C, Tartalék eszköztárat képzünk, ahogy sokan javasolták, hogy egy háború esetén legyen eszköz utánpótlás. (Mzárból soha nem jött még ki jármű saját kerekén/láncon. A gondom az, hogy az A esetben is kevesebb, mint 10 év, és ugyan ide jutnának.)

Feltenném a kérdést, hogy te melyiket választanád a három opció közül, ha csak 1-2 tucat T-72 maradt meg működőképesen és nem lesz több, nem lesz plusz páncél, nem lesz új műszer... De azért nem teszem fel a kérdést, mert te nem lennél hajlandó soha megadni paramétert ilyen feltételrendszerben.


A mi véleményünk hosszútávon is különbözni fog. Te jövőre szeretnéd. És az egészet.

add 1, Amennyire megismertem a te, Pogány és néhányak gondolkodását, átlépnétek a 2%-ot is ideiglenesen. (És nem érdekel titeket, hogy utána 2 év múlva visszazuhan 0,5%-ra.)

add 2, Ti ellenzitek, hogy a hadseregre szánt összeget bármely más, egyéb megfontolással összekösse bárki. Ha ezt idén megcsináljuk, van egy jól kinéző sereg jövőre. Teljesen legális érvelés. Még ha nem élvezi a támogatásomat. Bennem ellenérzéseket kelt, hogy a most bevásárolt 250 T-72-est tíz éven belül kivonjuk a szolgálatból. (Lásd az 1-es pontot, ha nem érted még mindig, hogy miért nem lesz helyette másik 250 beszerzése. És NEM, nem fogják felújítani. A rozsdát fogják kisöpörni a garázsból és más nem történik utána.)

add 3, Jelenlegi beszerzések szvsz geopolitikai és gazdasági szempontokat is kiszolgál. Az, hogy az RM nálunk csinálja a teljes kínálatára az önvezetést, az erős alapozás, hogy a civil autókra is itt történjen meg. És ennek része, hogy a kamionosoknál jobban nézegetik az új technológia lehetőségeit, a MAN kamionoknál ha ez a versenytársaknál hamarabb történik meg, akkor meg fogja határozni a személyautók piacát Zala Zone.
A Lynx külföldi exportja épp úgy benne van a döntésben, hogy erre adtunk pénzt és nem 3000 darab BMP beszerzésére.



Se Szilárdunktól, se a kormány többi tagjától nem hallottál becsmérlő szavakat a T-72-esekről. Nem igaz az, amikor azt állítod, hogy itt mindenki vak, csak ti páran látjátok az igazat és a valóságot. Szerintem sokkal közelebb van a T-72-es értékelése, mint ahogy azt te állítod, csupán nem fogadod el, hogy mások más következtetésre jutottak.

Én azt mondom, hogy a T-72-esnél valószínűleg sürgetni kellene, hogy az integrált vezérlés (amit valamiért mostanában digitalizációnak hívnak és összemossák az önvezetés képességével) részévé legyen téve a tank. De ahelyett, hogy egyszer is ezt segítenéd elő, inkább egy másik utat szánnál neki.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 161
113
Én azért le nem mondanék, de szerintem ergyértelmű, hogy a tüzérséget én is meghatározónak tartom, amennyi és amilyen formában csak lehet. Konkrétan még a rohamtüzérséget is ténylegesen visszaállítanám, emrt szerintem nem haszontalan. De megtartani a terepet csak tüzérséggel nem lehet, ahogy csak bombázással sem. Kell a hk, meg a gyhj.
Az,hogy lemondanék a cicákrol,nem azt jelenti,hogy lemondanák a hk-rol és a gépesitett gyalogságrol.Csak azt,hogy olcsőbb megoldással is megelégednék.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Avagy/és IDF mintájára minden harcjárművet ellátnák 60milis aknavetővel.És még minden arra alkalmas harcjárművet ellátnák airbumos agv-vel (ezt nem csa felszini célok ellen,hanem dronvédelmi okokbol is)

Miért nincs (inlove) smily? :)
Ha váltunk hadügyminisztert, ígérd meg, hogy te leszel a következő!
 
K

kamm

Guest
Igen. Mikor negyes lett anno a programozas szigorlatom lett szamomra nyilvanvalo, hogy a magasabb osszefuggesek feltarasa meghaladja a kepessegeimet.

Mivel ez a problema annyira osszetett, hogy toled kene tanacsot kernem, azt meg nem szeretnek, mert feltarna mentalis es emocionalis korlataimat, inkabb letolok egy dupla kavet, aztan felkotom magam egy noi tangara.
Vagy fizess le valakit, aki leszigorlatozik helyetted (felteve, hogy nem ismernek)... ;)
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Én értékelem azt, ha valaki valamiben hisz. És ezt hidd el!

1, Te nem csak úgy egyszer odaszúrtad, hogy MODERNIZÁLT az a tank, de többször visszautaltál rá. -> Van egy sajnálatos rossz hírem. NEM LESZnek modernizálva. És ezzel kell innenstől kezdve kalkulálni. Lehet, hogy én tévedek. De szerintem semmi realitása azoknak a korszerűsítéseknek, amit te nem csak szeretnél, de követelnél. Technológia meg van hozzá. A gép képes befogadni. Ha te a két kezeddel bele nem szereled, akkor senki más sem fogja.

2, Mindig csodálkozom rajta, hogy megtalálnak néha olyanok ezen a fórumon, akikkel elvileg egy malomban őrlünk. Csak ők sokkal magyarabbak, vagy sokkal "elszántak vagyunk" akarnak őrölni. És elkezdünk vitatkozni sokszor pont velük azon, hogy aki nem érti meg, hogy 220 Hiúz helyett 3000 IFV kell, az... Hát csak propaganda és politikai okokból vak.

Szerintem a meglévő T-72-esekre szükség van. És jobban állnánk most is, ha az eladogatottak meglennének. De miközben arról beszélsz, hogy minket mennyire kielégít, hogy 44 tankunk van, az a helyzet, hogy nincs is annyi. Én szívesen számolok veled, leveszem a lábamról a zoknit. Annyi elég lesz. 10 darab kiképző gép. És mellette ismeretlen számú T-72. Hidd el, mert nem tudok mást mondani, hogy nem olyan szép a tatai helyzet sem, mint ahogyan te lefested!

Szvsz három opció lehet a sorsuk formál logika alapján:
A, Meghagyják Tatán, mert kevés az a 44 db és kiegészítik a dd erejét.
B, Átrakják más csapatokhoz tűztámogató egységnek. (Ha NATO felajánlás lesz esetleg a közepes dd is, akkor elárulom, hogy én ezt a verziót favorizálom, mert egyfelől kicsit több idő a várható szolgálati idejük és pár szomszédra még mindig a sikító frászt hozná, ha két harccsoport rendelkezne páncéltöréssel csapatszállítók ellen.)
C, Tartalék eszköztárat képzünk, ahogy sokan javasolták, hogy egy háború esetén legyen eszköz utánpótlás. (Mzárból soha nem jött még ki jármű saját kerekén/láncon. A gondom az, hogy az A esetben is kevesebb, mint 10 év, és ugyan ide jutnának.)

Feltenném a kérdést, hogy te melyiket választanád a három opció közül, ha csak 1-2 tucat T-72 maradt meg működőképesen és nem lesz több, nem lesz plusz páncél, nem lesz új műszer... De azért nem teszem fel a kérdést, mert te nem lennél hajlandó soha megadni paramétert ilyen feltételrendszerben.


A mi véleményünk hosszútávon is különbözni fog. Te jövőre szeretnéd. És az egészet.

add 1, Amennyire megismertem a te, Pogány és néhányak gondolkodását, átlépnétek a 2%-ot is ideiglenesen. (És nem érdekel titeket, hogy utána 2 év múlva visszazuhan 0,5%-ra.)

add 2, Ti ellenzitek, hogy a hadseregre szánt összeget bármely más, egyéb megfontolással összekösse bárki. Ha ezt idén megcsináljuk, van egy jól kinéző sereg jövőre. Teljesen legális érvelés. Még ha nem élvezi a támogatásomat. Bennem ellenérzéseket kelt, hogy a most bevásárolt 250 T-72-est tíz éven belül kivonjuk a szolgálatból. (Lásd az 1-es pontot, ha nem érted még mindig, hogy miért nem lesz helyette másik 250 beszerzése. És NEM, nem fogják felújítani. A rozsdát fogják kisöpörni a garázsból és más nem történik utána.)

add 3, Jelenlegi beszerzések szvsz geopolitikai és gazdasági szempontokat is kiszolgál. Az, hogy az RM nálunk csinálja a teljes kínálatára az önvezetést, az erős alapozás, hogy a civil autókra is itt történjen meg. És ennek része, hogy a kamionosoknál jobban nézegetik az új technológia lehetőségeit, a MAN kamionoknál ha ez a versenytársaknál hamarabb történik meg, akkor meg fogja határozni a személyautók piacát Zala Zone.
A Lynx külföldi exportja épp úgy benne van a döntésben, hogy erre adtunk pénzt és nem 3000 darab BMP beszerzésére.



Se Szilárdunktól, se a kormány többi tagjától nem hallottál becsmérlő szavakat a T-72-esekről. Nem igaz az, amikor azt állítod, hogy itt mindenki vak, csak ti páran látjátok az igazat és a valóságot. Szerintem sokkal közelebb van a T-72-es értékelése, mint ahogy azt te állítod, csupán nem fogadod el, hogy mások más következtetésre jutottak.

Én azt mondom, hogy a T-72-esnél valószínűleg sürgetni kellene, hogy az integrált vezérlés (amit valamiért mostanában digitalizációnak hívnak és összemossák az önvezetés képességével) részévé legyen téve a tank. De ahelyett, hogy egyszer is ezt segítenéd elő, inkább egy másik utat szánnál neki.
Vogon!
Itt nagyon nem arról van szó egyelőre, hogy átlépjük a GDP 2%-át, még meg sem tudtuk közelíteni egyszer sem!!!! Így ebben még nem is reménykedett senki, ha már magamat is az általad emlegetett "néhányakhoz" sorolom.
A korrekt meg én szerintem is az lett volna, ha a 2%-on kívül kapott volna a honvédség legalább egyszeri kompenzációként egy nagyobb összeget (ahogy például a sport folyamatosan kap külön összegeket ;)), és abból a legfontosabb hiányokat pótolták volna. És nem is azt gondolom, hogy az elmúlt 30 évet kellett volna pótolni, csak mondjuk az utolsó néhányat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 825
113
1, Te nem csak úgy egyszer odaszúrtad, hogy MODERNIZÁLT az a tank, de többször visszautaltál rá. -> Van egy sajnálatos rossz hírem. NEM LESZnek modernizálva. És ezzel kell innenstől kezdve kalkulálni. Lehet, hogy én tévedek. De szerintem semmi realitása azoknak a korszerűsítéseknek, amit te nem csak szeretnél, de követelnél. Technológia meg van hozzá. A gép képes befogadni. Ha te a két kezeddel bele nem szereled, akkor senki más sem fogja.

2, Mindig csodálkozom rajta, hogy megtalálnak néha olyanok ezen a fórumon, akikkel elvileg egy malomban őrlünk. Csak ők sokkal magyarabbak, vagy sokkal "elszántak vagyunk" akarnak őrölni. És elkezdünk vitatkozni sokszor pont velük azon, hogy aki nem érti meg, hogy 220 Hiúz helyett 3000 IFV kell, az... Hát csak propaganda és politikai okokból vak.
Ha olvastad a T-72 (HUN) topikot, akkor kellene lenne némely fogalmad arról, honnan indult ez az egész. A Leopardok bejelentésével sokan örömmel kezdték temetni a T-72-őt és erre reagáltunk páran mindenféle, tényleg mindenféle érvekkel a megtartásuk mellett. Elsőre kuka volt a kommunikáció a hadvezetés és a politika részéről is, aztán az ideiglenes maradás, mostmár közeljövőre számolnak velük(ami nem feltétlenül jelent mást, mint az ideiglenes maradás). Nem csak a szép formája miatt harcoskodtunk(tét nélkül részben, mer' ez egy fórum) mellette, hanem csomagban szállított érvekkel és elég kemény küzdelmet vívtunk itt, hogy a kohópárt elfogadja egyáltalán a létjogosultság részleges gondolatát, de sikerült. Nem hisztivel, hanem körökben vissza meg visszatérő részletkérdések szerintem elég jó megvitatásával(idővel biztos legendás lesz a T-72 vita itt. :D ).

Nem illuzórikus lázálomban élve gondoltuk, hogy a szavunkra majd jól megmodernizálják, de felvezettünk minden lehetséges opciót erre, meg arra is, hogy mi mindenre lehetne alkalmazni a jelen formájában meghagyva, részleges modernizálva, átfogóan modernizálva. Szóval a lentebbi pár felvetésed igen kevés ahhoz képest, amin átrágtuk magunkat az ellenzőkkel együtt. Ennek az egésznek a legalapvetőbb oka, az annyi, hogy véteknek tartottuk volna meglévő és a Leók után még mindig legerősebb struktúrájú eszközök elpazarlását. @LMzek 2.0 követel( a maga szemszögéből joggal, miért is ne tehetné), páran vagyunk, akik nyitottabbak vagyunk a lehetséges opciók tekintetében, megint vannak, akik a kukázást követelik. Esélyesen egyikünk sem fogja eldönteni innen, hogy mi lesz ezekkel, ahogy, hacsak nem vagy ebben a pozícióban, te sem. Szóval a sajnálatos rosszhíred ugyanannyira valós itt a fantáziavilágban, mint LMzek követelése.

Ugyanakkor, mivel figyelnek ránk valamelyest, x % hatásunk van. Azt pedig, hogy kivel őrölsz egy malomban, még senki nem tudja, mert nem láttuk a koncepciódat, csak a mi koncepcióink részleges bírálatát. Nincs vele baj, mindenkinek kell a kritika, nem fogod vissza a karaktereket e tekintetben így van mire reagálni is.


Szerintem a meglévő T-72-esekre szükség van. És jobban állnánk most is, ha az eladogatottak meglennének. De miközben arról beszélsz, hogy minket mennyire kielégít, hogy 44 tankunk van, az a helyzet, hogy nincs is annyi. Én szívesen számolok veled, leveszem a lábamról a zoknit. Annyi elég lesz. 10 darab kiképző gép. És mellette ismeretlen számú T-72. Hidd el, mert nem tudok mást mondani, hogy nem olyan szép a tatai helyzet sem, mint ahogyan te lefested!
Szerintünk is szükség van a meglévő T-72-re, LMzek a költségek okán venne még. Ennyi a tételes különbség. Én inkább Leopardot vennék még, de ha azt nem lehet, nem hányok a T-72-től sem. Van több mint 44 tankunk, és szerinted jobban állnánk, ha az eladottak meglennének. Jobban állnánk darabszámra. A most meglévő készletet ebből kb. 75 db-ra tesszük, de lehet sutyuriban 90 is. Namármost ezek a gépek jelenleg, mert azért elhisszük az állománynak, hogy szarok, kicsivel érnek többet így annál, hogy vannak.

És innen indulhat egy végtelen T-72 körforgás. Kell nekik alaphangon egy egységesítő és átfogó felújítás, mert különböző alszériák. Ha ez megvan, akkor a működtetésük elepszinten rendezett. Ez azt jelenti, hogy 80-as évek szintű T-72 annak minden vonzatával. Tehát ha fenn akarják ésszerűen tartani és mindet, akkor ésszerűbb belenyúlni a modernizációs elképzeléseinkbe és egyes fődarabokat az eddigivel azonos képességű helyett, ha már úgyis hozzá kell nyúlni, kicserélni modernebb eszközökre. Ésszerű folyamat, esélyesen nem túlzott többletköltséggel. Onnantól, ha már ez megvan és potenciálisan akarunk s kezdeni velük bármit a modern harctéren, akkor érinteni kell a tűzvezetést, páncélzatot, kommunikációt, aktív védelmet, korszakban operálni képes lőszert ami főfegyver csere nélkül is megoldható.

Tehát vagy marad kiképzőnek, és vész esetén kis hatékonysággal harceszköznek, vagy marad kiképzőnek és modern harctéren helytállni képes eszköznek. Vagy kuka. Ezek az opciók. Mindegyiket felfogjuk, a tatai helyzetet is felfogjuk, meg hidd el, még a Zrínyi programot is felfogjuk, de engedtessék meg, hogy legyenek saját gondolataink az ismeretek mentén.
Szvsz három opció lehet a sorsuk formál logika alapján:
A, Meghagyják Tatán, mert kevés az a 44 db és kiegészítik a dd erejét.
B, Átrakják más csapatokhoz tűztámogató egységnek. (Ha NATO felajánlás lesz esetleg a közepes dd is, akkor elárulom, hogy én ezt a verziót favorizálom, mert egyfelől kicsit több idő a várható szolgálati idejük és pár szomszédra még mindig a sikító frászt hozná, ha két harccsoport rendelkezne páncéltöréssel csapatszállítók ellen.)
C, Tartalék eszköztárat képzünk, ahogy sokan javasolták, hogy egy háború esetén legyen eszköz utánpótlás. (Mzárból soha nem jött még ki jármű saját kerekén/láncon. A gondom az, hogy az A esetben is kevesebb, mint 10 év, és ugyan ide jutnának.)
Fentebb írtam mik a lehetőségek ilyen szinten. De nem csak Tatán van jelen, hanem Szentendrén is illetve letárolva más helyeken is őshonos. Elsősorban mi is zlj tűztámogató szerepre szánva harcoskodunk érte, de mivel van annyi darabra belőle, hogy tatai zlj tűztámogató illetve egy zlj önálló hk is lehessen belőle, minden opciót preferálunk így elméletben, ami lehetséges szerep a részére, annak a függvényében, hogy kap-e vagy nem, illetve ha kap, milyen mértékű modernizációt.

Tartalékként ugyanúgy ugyanezek a kérdések a lényegesek, mert nem mindegy, hogy instant halált halni megy ki benne egy frissen berángatott és kiképzett tartalékos, vagy van esélye hatékonyan harcolni és túlélni.
Feltenném a kérdést, hogy te melyiket választanád a három opció közül, ha csak 1-2 tucat T-72 maradt meg működőképesen és nem lesz több, nem lesz plusz páncél, nem lesz új műszer... De azért nem teszem fel a kérdést, mert te nem lennél hajlandó soha megadni paramétert ilyen feltételrendszerben.


A mi véleményünk hosszútávon is különbözni fog. Te jövőre szeretnéd. És az egészet.

add 1, Amennyire megismertem a te, Pogány és néhányak gondolkodását, átlépnétek a 2%-ot is ideiglenesen. (És nem érdekel titeket, hogy utána 2 év múlva visszazuhan 0,5%-ra.)

add 2, Ti ellenzitek, hogy a hadseregre szánt összeget bármely más, egyéb megfontolással összekösse bárki. Ha ezt idén megcsináljuk, van egy jól kinéző sereg jövőre. Teljesen legális érvelés. Még ha nem élvezi a támogatásomat. Bennem ellenérzéseket kelt, hogy a most bevásárolt 250 T-72-est tíz éven belül kivonjuk a szolgálatból. (Lásd az 1-es pontot, ha nem érted még mindig, hogy miért nem lesz helyette másik 250 beszerzése. És NEM, nem fogják felújítani. A rozsdát fogják kisöpörni a garázsból és más nem történik utána.)

add 3, Jelenlegi beszerzések szvsz geopolitikai és gazdasági szempontokat is kiszolgál. Az, hogy az RM nálunk csinálja a teljes kínálatára az önvezetést, az erős alapozás, hogy a civil autókra is itt történjen meg. És ennek része, hogy a kamionosoknál jobban nézegetik az új technológia lehetőségeit, a MAN kamionoknál ha ez a versenytársaknál hamarabb történik meg, akkor meg fogja határozni a személyautók piacát Zala Zone.
A Lynx külföldi exportja épp úgy benne van a döntésben, hogy erre adtunk pénzt és nem 3000 darab BMP beszerzésére.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 825
113
Így személyesen megszólítva, ésszerűtlenséggel vádolsz a költségvetés vonzatainak területén. Ugyanakkor elég sokmindent kiszedtünk egy év alatt az elérhető információkból pénzügyi szempontból is. Egy Leopard 2A7+ árának a 20%-át ráköltve használhatóbb és sokáig üzemeltethető hk lenne egy T-72-ből, az ár 40%át ráköltve már megvakargatnák a fejüket a szomszédok, a 70%át ráköltve minden tekintetben maximálisan felhúzott gépet kapnánk. Mindezt annak az ismeretében elköltve, hogy lesznek Leoprd 2A7+-ok is, amikkel együttműködve a magas minőség a magasabb darabszámmal párosulva ütőerőt jelent, ami a harc megvívásának a sikerét jelentheti, ami a háború megnyerését jelentheti, etc, etc. Lehet még akár az s, hogy pont a viszafogottabb, de plusz költséggel átlépnénk a 2%-ot(megnyugtatlak, esélyesen a kormány is át fogja, ha nem szavazzák le jövőre) ideiglenesen, de miért is esne vissza pooont emiatt aztán 0,5%-ra? Mert ez jól hangzik, mint nem propagandisztikusnak álcázott propaganda? o_O

Olyat állítasz, hogy ellenzünk, ami nem igaz. Folyamatosan figyeljük az egyéb igényeket és vonzatokat is, de ennek ellenére te az ellntétét állítod. Pedig csak olvasni kell a megnyilatkozás előtt. A gyorsaságból annyi igaz, hogy a megfontolásaink része az is, hogy ne 2040-től legyen országvédelmi képességünk, de értelmetlenül túlzol, másra is ráaggatva egy ember megnyilatkozásainak a az értelmezését. Amiért mégis támogatni szoktam LMzek harcát részben, az egyszerűen az az alap matek, hogy 250 T-72 az 250 T-72. Na, az a térség meghatározó ereje, még lekoszlott szinten is, hátmég némi modernizációval. Mondd, hogy nem. :rolleyes: Aztán okoskodj még kicsit, hogy megmagyarázd. :) Mert beírtál tíz évet, de mire is? Honnan vetted a tíz évet? Hol van bárminek az alátámasztása? Mind üzemeltetve lenne, vagy békeidős létszám fenntarthatóan, plusz tartalékosok és letárolt gépek? 88-132 gépet nem tudnánk fenntartani? Miért nem? Minek építünk akkor most haderőt, ha nem? :rolleyes: Miért 250 T-72-től omlana össze a gazdaság és miért nem 220 drágább Lynx-től? Egy évvel később? Hmm?
Se Szilárdunktól, se a kormány többi tagjától nem hallottál becsmérlő szavakat a T-72-esekről. Nem igaz az, amikor azt állítod, hogy itt mindenki vak, csak ti páran látjátok az igazat és a valóságot. Szerintem sokkal közelebb van a T-72-es értékelése, mint ahogy azt te állítod, csupán nem fogadod el, hogy mások más következtetésre jutottak.

Én azt mondom, hogy a T-72-esnél valószínűleg sürgetni kellene, hogy az integrált vezérlés (amit valamiért mostanában digitalizációnak hívnak és összemossák az önvezetés képességével) részévé legyen téve a tank. De ahelyett, hogy egyszer is ezt segítenéd elő, inkább egy másik utat szánnál neki.
De, hallottunk arra hangoló nyilatkozatokat, amik arra voltak hivatottak, hogy a T-72 ész nélkül mehesen a kukába. És az, hogy mi máshogy láttuk és látjuk ezt, egy évig volt a fórum agyzilálóan fárasztó, de összességében hasznos pörgése. Ha neked más a véleményed, akkor más, ez van, senki nem ostoroz meg érte túlzottan, de az a helyzet, hogy szerintem te most igazán azért álltál bele LMzek-be, mert bassza a füledet olvasva is ahogy sokaknak. LMzek ilyen, vagy el tudod fogadni vagy nem. Ha nem bírod a dolgot, ignore gomb, vagy átpörgetés és a lelked nyugodtabb lesz, ha meg elviseled a hangvételét, akkor találsz a mondanivalójában értelmeset is.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Vogon!
Itt nagyon nem arról van szó egyelőre, hogy átlépjük a GDP 2%-át, még meg sem tudtuk közelíteni egyszer sem!!!! Így ebben még nem is reménykedett senki, ha már magamat is az általad emlegetett "néhányakhoz" sorolom.
A korrekt meg én szerintem is az lett volna, ha a 2%-on kívül kapott volna a honvédség legalább egyszeri kompenzációként egy nagyobb összeget (ahogy például a sport folyamatosan kap külön összegeket ;)), és abból a legfontosabb hiányokat pótolták volna. És nem is azt gondolom, hogy az elmúlt 30 évet kellett volna pótolni, csak mondjuk az utolsó néhányat.

Ez mondjuk jogos.

És azon kívül, hogy nem az volt a politikai döntés (ergo a HM sem ezzel tudott tervezni, hanem ami lett) tényleg jogos kérdés az, hogy egyből felcsapjuk kiadásokat a 2%-ra. (És abban is van ráció, hogy egyszeriként még az első évben plusz 1%, mert ennél tényleg bőven több lett lespórolva.)
Szóval igen, a 300 hk helyett, ha így fogalmazzuk meg, akkor én is azt mondom, hogy ez a költségvetésben szokatlan lett volna, de egy reális érv. És szerencsére azért teljesül az az ígéret, hogy most már lassan közelítünk a 2-höz.

De ha próbálunk valami arányt felállítani, akkor meg igazából ti a román hadsereg mintáját javasoljátok? Igazából ők csinálják azt, hogy a 2% az elég stabilan tartható is náluk. Megvan a mennyiség. A régi eszközöket nem kivonják, hanem modernizálják. Azon kívül, hogy azt a hadsereget kétszer többen tartják el, azon kívül nagyjából stimmel.

Oké, nem teljesen ugyan olyan. Első években lenne pár újabb eszköz beszerzése, a Leok maradhatnának, de mellé nagy tömegben T-72-esek. Igazából jobb az, ha most vásárolunk olcsó csata helit, és ez nem is kell több, mert már kiment a divatból. Legyen sok vontatott ágy, a büszkeségünk meg pár darab Pzh2000-es lenne.

És az a javaslat, hogy 40 év múlva is ugyan ezek a típusok, csak egy kicsit rozsdásabban.

Ez most bántó volt, de román bizpolban meg pont azt feszegettük, hogy akkora költségvetéssel, ami Romániában tényleg megvan a seregnek, hogy nem tudnak 30 halnál többet kifogni? (Amik le lettek szállítva, azok is még csak részletfizetés, ha jól tudom. Ez a 44 Leo is bőségesen enni fog az elkövetkezendő 40 évben. Tüzérséget sem tudsz úgy képezni, hogy Y-botból faragott csúzlival majd szemlélteti, hogy milyen ballisztikai pályát számolt ki.)

És ha tömeget akarunk, akkor azt egyébként a Leoból is be tudnánk szerezni. Az osztrákoknál az elmúlt két évtized alatt a Leo4-esek 60%-a Mzárolt lett. Ha csak annyi a gond velük, hogy nincs elég ember, akkor vásároljuk fel és ültessük rájuk a mieinket! (Ezt az ötletet legalább annyira ellenzem, mint a tartalékba helyezett T-72-esek felvásárlását. A saját készletünkkel viszont gazdálkodni kell.)