A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 467

Guest
Szerintem ezt sem értetted meg egészen.....
Igen. Mikor negyes lett anno a programozas szigorlatom lett szamomra nyilvanvalo, hogy a magasabb osszefuggesek feltarasa meghaladja a kepessegeimet.

Mivel ez a problema annyira osszetett, hogy toled kene tanacsot kernem, azt meg nem szeretnek, mert feltarna mentalis es emocionalis korlataimat, inkabb letolok egy dupla kavet, aztan felkotom magam egy noi tangara.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 627
5 374
113
Még mielőtt a "mindentől ( is ) 44 darab "varázsszám"-mennyiségű Leopard 2 megvéd" vélemény illúziója feltámad: mikor egy teljes haderő harcértékét nézzűk, ott nem az óvodások/lovagi tornák párbaja van, hanem a teljes haderők mennyiségének és minőségének összehasonlítása a reális!!!

Ilyen összehasonlításban pedig az egyenként valamivel gyengébb modernizált T-72-esekből álló 3-4-szeres mennyiségű szárazföldi haderő elrettentő ereje jóval nagyobb mint a "varázs-44" Leopard-é!
Ez a 3-4-szeres mennyiség pedig a felébe kerül, mint a Leopard, és a hosszútávú support(karbantartás/alkatrész ellátás) jól elbujtatott horror összegei is meglepőek lesznek!
Ezeknek a 72-eseknek a személyi védelme is tud hasonló, mint a Leopardoké.
A 3-4-szeres mennyiségük pedig nem tenné lehetővé, hogy egy nagy létszámú kohószökevénnyel rendelkező szomszédos haderő "kicsipesse" a Leo-kat, amit 44 darab esetén könnyen meg lehet "harcászkodni".
...és ilyen szomszéd van 2-3-4!
...és mint Trianon boldog "örökösei" könnyen egymásra találnak!
...legalábbis ezt adja a történelemkönyv, meg az elmúlt évtizedek.

Nem véletlen emlegetjük néhányan azt a reálisabb forgatókönyvet, hogy az Eu-s (hátunkra a púp) kötelezettség Leopárdos "letudása" után, nem a csak külföldi technikai támogatással hadra-fogható, horror árú technikát kellene --politikai megfelelési kényszer miatt-- erőltetni, hanem az önállóbban is üzemben tartható, és ezért jóval nagyobb politikai háttértámogatást, és önálló érdekérvényesítést lehetővé tevő alternatívákat!!!

Az sem véletlen, hogy ez az önálló magyar érdekérvényesítést lehetővé tevő megoldás a gyártók, szomszédok és az Eu részéről "nem talál megértésre"!!!


van egy olyan vélemény is, hogy a jelenlegi mennyiség kiegészülve pár-száz --modernizált-- T-72-essel eléri azt a mennyiségi szintet, ami már 2-3 kis-antant/Trianon örökös együttes akcióját is kockázatossá teszi.
Egy hasonló összegből kb. 65-re bővíthető Leopard 2 állomány pedig messze az elrettentésre alkalmas harcérték alatt van egy hasonló 2-3(+) fős kis-antant szövetség próbálkozása esetén.

nem egyéni képességeket kell összehasonlítani a reális vélemény alkotásához, hanem az össz-harcértékét a két lehetőségnek!

.


.
Hihetetlen hogy nem unod a T-72-est. Kit ültetnél bele?

Akkor újra a valóság:

"2019-ben, amikor átvettem a zászlóaljat, 69 fő volt az alegység létszáma. Ma már ez 155 fő és még mindig növekszik – köszönhetően a toborzótevékenységnek és persze az A4-eseknek. Igaz, már magának a lánctalpas megjelenésének is óriási vonzása van,"

Egy rendesen feltöltött HK zászlóalj kb. 400 fő.

 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Még mielőtt a "mindentől ( is ) 44 darab "varázsszám"-mennyiségű Leopard 2 megvéd" vélemény illúziója feltámad
Nem ez támadt fel, szerintm félreérted.
Arra próbáltak rávilágítani, hogy a jelenlegi/közeljövőben realizálódó mennyiségre sincs megfelelő kezelői létszám, nemhogy még plusz százas nagyságrendű bármilyen más eszközre.
Lehet tartalékot képezni eszközből, de a már leszerelt állományon kívül nem lesz rá személyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 754
113
A jelenleg futó haderőfejlesztés gerince a tatai dandár teljes átfegyverzésére irányul. Megspékelve még, szinte minden más alakulattal is, abban az értelemben, hogy mindenki kap valamit, ezzel párhuzamosan. Debrecent nem tudjuk, de feltételezhető. hogy oda is meg lesznek a harcjárművek, minden szegmensben, ami ott rendszeresítésre kerül, az alakulat jellegéből fakadóan.

Tatára lesz 44 LeoA7+hu, 24 PZH2000, plusz a Lynx, annyi, amennyi ott a lövészeknek kell. Azt nem tudjuk, hány zászlóalj lesz ott a lövész. Török vas is már érkezett, de még feltételezhető hogy érkeznek újabbak is Tatára. Meglátjuk azt is majd, milyen feladatra lesznek, milyen verziókban. Az össz megrendelésből nekem az jön le, más alakulat is fel lesz szerelve a török vasakkal. Van még a 12 LeoA4, ami szintén Tatán van, jelenleg. Tehát a tatai dandár teljesen át lesz fegyverezve és harcjárművekkel teljesen feltöltve, ahogy annak lennie kell. Ami a legénységet illeti, tippem az hogy egy bizonyos feltöltöttség lesz békeidőben. De nem teljes, 100 %-os. Itt jön majd be, hogy lesz-e kiképzett tartalék emberben, a Leopárdokra, PZH2000 önjárókra, Török vasakra, stb. Ennek később fontos szerepe lesz, a harcérték szempontjából, ha minősített helyzet áll elő. ( Szerintem a hkz feltöltöttsége, békében 1-2. szd lesz feltöltve, 3. szd mozgósítás esetén. Tüzér osztály 1-2. üteg feltöltve, 3. üteg mozgósítás esetén. Amennyiben lesz kiképzett tartalékos ezekre a harcjárművekre. ) Lövész zlj-k. ? Passz.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
Igen. Mikor negyes lett anno a programozas szigorlatom lett szamomra nyilvanvalo, hogy a magasabb osszefuggesek feltarasa meghaladja a kepessegeimet.

Mivel ez a problema annyira osszetett, hogy toled kene tanacsot kernem, azt meg nem szeretnek, mert feltarna mentalis es emocionalis korlataimat, inkabb letolok egy dupla kavet, aztan felkotom magam egy noi tangara.
Ha programozás kérdéskörében tőlem akarsz tanácsot kérni,akkor tényleg kösd föl magad,mert én ahoz tökhülye vagyok.
Női tangával meg vigyázz,mert olyan mint a láncfűrész-egy rossz mozdulat,és megy a kezed a p.csába.....
:)
Naszóval nézük meg a kérdést szakmailag.
5km peremvonal egy zl-nak szélső érték,ilyet akkor csinálnak,ha többlépcsős védelem van,és eleve nem akarják azt a peremvonalat szilárdan tartani.
Aztán,nem tudjuk még,hogy milyen lesz a zl saját tűzrendszere.Vegyük a szabványt.Zl tüzérség egy 6-8 csőből álló hagyományos aknavető üteg.Századonként 2-4db 60milis.Ezek összesitett tüzhatása kevés egy 5km-es frontszakasz zárótűzzel való fedezéséhez-édeskevés.Még akkor is inog a léc,ha egy osztály PzH is besegit.Ugyanakkor a PzH osztály nem egy zl kiszolgálására van,hanem egy magsabb egység teljes frontszakaszának tüzérségi feladatait kell ellátnia.Igy nézve a tűzrendszer teljesitménye elégtelen.De.....A modern löszerek többre képesek mint a hagyományos repeszgránátok (szépséghibálya a dolognak,hogy mi nekünk ki kell lépni elöbb a kazettás löszereket betiltó egyezményből ahoz,hogy bekészletezzük őket ).A moder túzvezető rendszerek és tűzeszközök meg jobb és a feladathoz jobban alkalmazkodó löképet tudnak nyújtani.A gyorsabb harcvezető rendszerek miatt meg a tűzeszközök csapásidejével lehet jobban gazdálkodni.(mint a processzor időosztásos teljesitménykihasználása szerüen)
Ugyanakkor a szabvány zl tüzérséget feltételezve a az 1 osztálynyi PzH egyideüleg csak egy zl-t tud tűzzel fedezni támadás alatt,a zl saját tüzérségével együtt.A tevékenységi sávjában lévő más zl harcát ez alatt nem tudja támogatni,és a mélységi tűzfeladatait sem tudja ellátni.-mert le van kötve minden kapacitása egy zl tűzfedezetével.
Nem véletlen,hogy a nagyobb és komolyabb haderők tele vannak megerősitésre használható magasabb tüzér egységekkel.Ezekkel erősitik meg harc közben a főirányban harcoló erőket,mert a szabvány szervezetszerű tüzérségük önmagában kevés is lehet a nekik jutó intenziv harcfeladathoz.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 539
113
Ha programozás kérdéskörében tőlem akarsz tanácsot kérni,akkor tényleg kösd föl magad,mert én ahoz tökhülye vagyok.
Női tangával meg vigyázz,mert olyan mint a láncfűrész-egy rossz mozdulat,és megy a kezed a p.csába.....
:)
Naszóval nézük meg a kérdést szakmailag.
5km peremvonal egy zl-nak szélső érték,ilyet akkor csinálnak,ha többlépcsős védelem van,és eleve nem akarják azt a peremvonalat szilárdan tartani.
Aztán,nem tudjuk még,hogy milyen lesz a zl saját tűzrendszere.Vegyük a szabványt.Zl tüzérség egy 6-8 csőből álló hagyományos aknavető üteg.Századonként 2-4db 60milis.Ezek összesitett tüzhatása kevés egy 5km-es frontszakasz zárótűzzel való fedezéséhez-édeskevés.Még akkor is inog a léc,ha egy osztály PzH is besegit.Ugyanakkor a PzH osztály nem egy zl kiszolgálására van,hanem egy magsabb egység teljes frontszakaszának tüzérségi feladatait kell ellátnia.Igy nézve a tűzrendszer teljesitménye elégtelen.De.....A modern löszerek többre képesek mint a hagyományos repeszgránátok (szépséghibálya a dolognak,hogy mi nekünk ki kell lépni elöbb a kazettás löszereket betiltó egyezményből ahoz,hogy bekészletezzük őket ).A moder túzvezető rendszerek és tűzeszközök meg jobb és a feladathoz jobban alkalmazkodó löképet tudnak nyújtani.A gyorsabb harcvezető rendszerek miatt meg a tűzeszközök csapásidejével lehet jobban gazdálkodni.(mint a processzor időosztásos teljesitménykihasználása szerüen)
Ugyanakkor a szabvány zl tüzérséget feltételezve a az 1 osztálynyi PzH egyideüleg csak egy zl-t tud tűzzel fedezni támadás alatt,a zl saját tüzérségével együtt.A tevékenységi sávjában lévő más zl harcát ez alatt nem tudja támogatni,és a mélységi tűzfeladatait sem tudja ellátni.-mert le van kötve minden kapacitása egy zl tűzfedezetével.
Nem véletlen,hogy a nagyobb és komolyabb haderők tele vannak megerősitésre használható magasabb tüzér egységekkel.Ezekkel erősitik meg harc közben a főirányban harcoló erőket,mert a szabvány szervezetszerű tüzérségük önmagában kevés is lehet a nekik jutó intenziv harcfeladathoz.
Dandáronként saját osztály plusz önálló tüzér ezred sorozatvetővel.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 825
113
Ha programozás kérdéskörében tőlem akarsz tanácsot kérni,akkor tényleg kösd föl magad,mert én ahoz tökhülye vagyok.
Női tangával meg vigyázz,mert olyan mint a láncfűrész-egy rossz mozdulat,és megy a kezed a p.csába.....
:)
Naszóval nézük meg a kérdést szakmailag.
5km peremvonal egy zl-nak szélső érték,ilyet akkor csinálnak,ha többlépcsős védelem van,és eleve nem akarják azt a peremvonalat szilárdan tartani.
Aztán,nem tudjuk még,hogy milyen lesz a zl saját tűzrendszere.Vegyük a szabványt.Zl tüzérség egy 6-8 csőből álló hagyományos aknavető üteg.Századonként 2-4db 60milis.Ezek összesitett tüzhatása kevés egy 5km-es frontszakasz zárótűzzel való fedezéséhez-édeskevés.Még akkor is inog a léc,ha egy osztály PzH is besegit.Ugyanakkor a PzH osztály nem egy zl kiszolgálására van,hanem egy magsabb egység teljes frontszakaszának tüzérségi feladatait kell ellátnia.Igy nézve a tűzrendszer teljesitménye elégtelen.De.....A modern löszerek többre képesek mint a hagyományos repeszgránátok (szépséghibálya a dolognak,hogy mi nekünk ki kell lépni elöbb a kazettás löszereket betiltó egyezményből ahoz,hogy bekészletezzük őket ).A moder túzvezető rendszerek és tűzeszközök meg jobb és a feladathoz jobban alkalmazkodó löképet tudnak nyújtani.A gyorsabb harcvezető rendszerek miatt meg a tűzeszközök csapásidejével lehet jobban gazdálkodni.(mint a processzor időosztásos teljesitménykihasználása szerüen)
Ugyanakkor a szabvány zl tüzérséget feltételezve a az 1 osztálynyi PzH egyideüleg csak egy zl-t tud tűzzel fedezni támadás alatt,a zl saját tüzérségével együtt.A tevékenységi sávjában lévő más zl harcát ez alatt nem tudja támogatni,és a mélységi tűzfeladatait sem tudja ellátni.-mert le van kötve minden kapacitása egy zl tűzfedezetével.
Nem véletlen,hogy a nagyobb és komolyabb haderők tele vannak megerősitésre használható magasabb tüzér egységekkel.Ezekkel erősitik meg harc közben a főirányban harcoló erőket,mert a szabvány szervezetszerű tüzérségük önmagában kevés is lehet a nekik jutó intenziv harcfeladathoz.
Igen, de a probléma onnan generálódott, hogy zsóti nem is feltételezte, még a zlj tüzérség létét sem, nemhogy önálló egységekét, ami hadviselő félként alap lenne. Mer1 a magyar az 'hüje'.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 539
113
Igen, de a probléma onnan generálódott, hogy zsóti nem is feltételezte, még a zlj tüzérség létét sem, nemhogy önálló egységekét, ami hadviselő félként alap lenne. Mer1 a magyar az 'hüje'.
Tisztában van vele, hogy lesz beszéltünk róla 6 milliószor, csak provokál...

Ez pont olyan amikor a zászlóaljak bevetését NATO kötelezettség keretein belül boncolgatta és próbálta úgy előadni mintha a NATO nem létezne közben....
 
T

Törölt tag 467

Guest
Na, hát köszönöm @Pogány és @krisss pontosan leírtátok, mi csapta ki nálam a biztosítékot. Csak mivel Szzsolti Negan elvbarátja, így neki ez a - egyébként feltűnően erős ecsetvonásokkal megfestett - szál nem tűnt fel.

Látod @Negan azzal, amit itt utoljára leírtál, semmi gond nincs. Ha így írta volna más is, vele se lett volna.

Továbbiakhoz jó szórakozást, sikerült megegyeznem a tanga tulajdonosával.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 539
113
Na, hát köszönöm @Pogány és @krisss pontosan leírtátok, mi csapta ki nálam a biztosítékot. Csak mivel Szzsolti Negan elvbarátja, így neki ez a - egyébként feltűnően erős ecsetvonásokkal megfestett - szál nem tűnt fel.

Látod @Negan azzal, amit itt utoljára leírtál, semmi gond nincs. Ha így írta volna más is, vele se lett volna.
Azért nem hívnám @Negan-t Zsolti elvbarátjának, Negan nem támogatja a szivárványtársadalmat semmilyen tekintetben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
Dandáronként saját osztály plusz önálló tüzér ezred sorozatvetővel.
Én folyamatosan a minél erősebb és összetettebb szervezetszerű tüzérségért riok.Minden szinten.És több hk-t szeretnék.Mert azok is kökemény közvetlen tüzérségi támogatást tudnak adni (nekem erről szólna a T72modernizálás is,nem Pohorovka 2.0-rol)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
De észre nem veszed a belpol provokatív hangvételt a szakmainak feltüntetett szövegében, bár még szakmailag is csak a féligazság volt prekoncepciózusan, hogy belerejthesse a kómány 'hüje' mondanivalót.
A szakmai részre kellet volna reagálni,mert az egy valós probléma.
Különben meg bár nagyon nem vagyok az elvbarátja,de jómagam is egy rendkivűl káros hazaáruló és nemzetromboló rezsimnek tartom a jelenlegit.-De ez nem jelenti azt,hogy ne lennék nagyon is konzervativ.Konzervativ nemezti liberális.

Térségünkben továbbra is a tüzérséget tekintem a csatatér királyának.Simán lemondanék Lynxről és Leórol is,ha cserében megkaphatnám a térség valóban meghatározó tüzérségét.Mert szerintem mifelénk az lesz a Jani,akié a legjobb,és a harcteret uralni képes tüzérség.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 825
113
A szakmai részre kellet volna reagálni,mert az egy valós probléma.
Különben meg bár nagyon nem vagyok az elvbarátja,de jómagam is egy rendkivűl káros hazaáruló és nemzetromboló rezsimnek tartom a jelenlegit.-De ez nem jelenti azt,hogy ne lennék nagyon is konzervativ.Konzervativ nemezti liberális.

Térségünkben továbbra is a tüzérséget tekintem a csatatér királyának.Simán lemondanék Lynxről és Leórol is,ha cserében megkaphatnám a térség valóban meghatározó tüzérségét.Mert szerintem mifelénk az lesz a Jani,akié a legjobb,és a harcteret uralni képes tüzérség.
Én azért le nem mondanék, de szerintem ergyértelmű, hogy a tüzérséget én is meghatározónak tartom, amennyi és amilyen formában csak lehet. Konkrétan még a rohamtüzérséget is ténylegesen visszaállítanám, emrt szerintem nem haszontalan. De megtartani a terepet csak tüzérséggel nem lehet, ahogy csak bombázással sem. Kell a hk, meg a gyhj.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
Ahogy elképzelném a dd tüzérségi szervezeteit
Dd tüzérség egy osztály PzH ,kiegészitve egy üteg rugalmas sorozatvetővel.Plusz dd közvetlen önjáró aknavető üteg,amit igény szerint adnák a zl-ek megerősitésére
Zl tüzérség egy aknavetőtarack üteg 8géppel,plusz 2cső tarack,amik lehetnek 105milisek,de lehetnek akár egy könnyű 155milis tipus is-mind a zl alapjárművének alvázán.
Század tüzérség,na én ide raknám a modernizált Vasziljokot,lehetőleg a század alapjárművén toronyba épitve,2-4 cső.Plusz 2 tűzgép mini sorozatvető.(plusz én a néhai SPG szerepkörében integrálnám az RPG29est,mint pct és tűztámogató hsn löveget-a mini sorozatvetőnek is abbol fejlesztett orosz tipust vállasztanám).
Szakasz szinten a CG (az szerintem ma már elsődlegesen nem pct eszköz,hanem egy mini hsn ált támogató löveg).Plusz egy szakasz aknavetőszerüséget (elővenném a hamvábaholt LT fejlesztést,mert annak lett volna ilyesféle változata is-de másért is)---Avagy/és IDF mintájára minden harcjárművet ellátnák 60milis aknavetővel.És még minden arra alkalmas harcjárművet ellátnák airbumos agv-vel (ezt nem csa felszini célok ellen,hanem dronvédelmi okokbol is)
Tüzérségi dd-t szerveznék pluszba,jó nagyot.Ebbe a nagy hatósugarú sorozatvetőket,és messzehordó kerekes ágyútarackokat szerveznék.
Francba,ez olyan sokba kerül,hogy a kifizetéséhez sűrgősen vissza kell venni Lölő minden zabrált vagyonát....:cool: