A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 365
93 136
113
Ez gáz, Főleg az hogy a szovjet korszakot oktatják. Ilyen lágy xarban tapicskolásnak tűnik... Csak valszeg azt ismerik.... Továbbképzés vagy új emberek. Ez az Egyetem vezetésének felelőssége!!!
Egyébként vicces mert hallgattam régi motorosokkal kerekasztalbeszélgetés a fejlesztésekről. Ment a fika ezerrel, nincs stratégia csak pénzköltés, semmi nem hatotta nagyon meg őket, egy kivételével. AV, L39NG, nah az fasza, abban van potenciál!!

Miért mondták ezt?? Mert csak azt ismerik.....az ilyen falat a legnehezebb lebontani!!!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Azért az NKE-t sajnos nagyon át kéne alakítani.

A kikerült tisztek szakmai tudása teljesen elégtelen. Alig vannak szakmai óráik, azok jelentős részén se tudnak részt venni szolgálat meg pihenőnapot stb miatt.

A tanfolyam képzéseken még mindig a 80-as éveket oktatjàk. BMP, Maljutka stb.
Drónok, PzH, Leopárd stb szóba se nagyon kerül.

A politikamentes oktatás se valósul meg. Kb 1 nap után pontosan lehet tudni a tanárok 2/3 àról hogy melyik oldalon áll. Olyan is van aki nyíltan politizál az előadásokon.
Hát ez elég gázosnak hangzik. @krisss ,Te miképpen tapasztaltad?
Egyetemen eleve nem konkrét eszközöket kéne tanitani,csak elveket és azok alkalmazását.Persze,egy adott harcászati helyzetben meghatározó,hogy mire képes a technika,a konkrét éppen alkalmazott taktikát meghatározza a saját és az ellenség technikai lehetőségek viszonya is-vagyis ismerni kell a technikák képességeit is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 787
122 714
113
Hát ez elég gázosnak hangzik. @krisss ,Te miképpen tapasztaltad?
Egyetemen eleve nem konkrét eszközöket kéne tanitani,csak elveket és azok alkalmazását.Persze,egy adott harcászati helyzetben meghatározó,hogy mire képes a technika,a konkrét éppen alkalmazott taktikát meghatározza a saját és az ellenség technikai lehetőségek viszonya is-vagyis ismerni kell a technikák képességeit is.
Jelenleg az oktatók képzése zajlik és amíg az nincs meg megfelelő szinten addig az adott technikára a friss tisztet a kiképzési partnereinknél német-horvát-osztrák képzik át az új technikára, illetve az alakulatoknál.

A szakmai órákat én is keveselltem de pl bmp-t meg egyéb már kivont eszközt nem tanultam.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 365
93 136
113
Hát ez elég gázosnak hangzik. @krisss ,Te miképpen tapasztaltad?
Egyetemen eleve nem konkrét eszközöket kéne tanitani,
Sztem meg, de! Az elvi alapok is fontosak, de ha tudjuk és már kb. látjuk a kövi 30 év irányát, kellenek ilyen célzott, konkrét képzések a Honvédség eszközeire már az Egyetemen. Ez a szakképzés lényege.

Nem véletlen pl., hogy a Győri egyetem kuratoriumának elnöke, az Audi volt személyügyi igazgatósági tagja lett. A Győri Egyetem kiemelt feladata az Audinak, az autoiparnak, szakemberek képzése. Ugyanilyen szempont az NKE-n az MH is.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 787
122 714
113
Sztem meg, de! Az elvi alapok is fontosak, de ha tudjuk és már kb. látjuk a kövi 30 év irányát, kellenek ilyen célzott, konkrét képzések a Honvédség eszközeire már az Egyetemen. Ez a szakképzés lényege.

Nem véletlen pl., hogy a Győri egyetem kuratoriumának elnöke, az Audi volt személyügyi igazgatósági tagja lett. A Győri Egyetem kiemelt feladata az Audinak, az autoiparnak, szakemberek képzése. Ugyanilyen szempont az NKE-n az MH is.
Hát azért ez nem olyan biztos, lövésztisztként pl a btr karbantartását is tanultam na ilyet a lynxnél nem Fogsz szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest
Hát azért ez nem olyan biztos, lövésztisztként pl a btr karbantartását is tanultam na ilyet a lynxnél nem Fogsz szerintem.
Azért lehet hasznos lesz számodra ez a tudás,ha 10 év múlva egy közös NATO hadművelet keretében a 3.Vitéz Tarczay Ervin páncélos dandár kötelékében áttöritek Voronyezsnél a Nyugati Katonai Körzet Kantemirovszkaja tankhadosztályának állásait és az ott zsákmányolt BTR-82APC-et is felhasználva folytatjátok az előrenyomulást Moszkva irányában:):)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 309
11 224
113
Ha igy van, akkor van olyan, aki nyiltan nem kormanyparti? :)

Van pár betokosodott komcsi.

Egyébként vicces mert hallgattam régi motorosokkal kerekasztalbeszélgetés a fejlesztésekről. Ment a fika ezerrel, nincs stratégia csak pénzköltés, semmi nem hatotta nagyon meg őket, egy kivételével. AV, L39NG, nah az fasza, abban van potenciál!!

Miért mondták ezt?? Mert csak azt ismerik.....az ilyen falat a legnehezebb lebontani!!!

Megrekedtek. Ismertem olyan volt főtisztet, akinek pár éve még mindig a BMP-1 volt a világ csúcsa. Amit szerinte akkor, olyan 2015, még gyártanak Lengyelországban. Meg SzPG-9. Meg a BAT-2-t azért kellett kivonni, mert irigyek voltak rá az amerikaiak.
A légvédelmi rakétáknál az Sz után a szám azt jelenti, hogy ferde távolságon hány km a hatótávolságuk.
 
W

Wilson

Guest
Van pár betokosodott komcsi.



Megrekedtek. Ismertem olyan volt főtisztet, akinek pár éve még mindig a BMP-1 volt a világ csúcsa. Amit szerinte akkor, olyan 2015, még gyártanak Lengyelországban. Meg SzPG-9. Meg a BAT-2-t azért kellett kivonni, mert irigyek voltak rá az amerikaiak.
A légvédelmi rakétáknál az Sz után a szám azt jelenti, hogy ferde távolságon hány km a hatótávolságuk.
Jézusom:),azzal tisztában volt egyáltalán,hogy már nem Kádár János MSZMP Központi Bizottságának elnöke és,hogy már nincsen Szovjetunió?:):)
 
K

kamm

Guest
Egyszer számoltam: 90 perc 12 Lölö vicc. Téma: külföldi hadseregek felszerelése, fegyverzete

Ne legyenek illúzióid.

Sőt 2021-ben hangzott el, hogy a legjobb magyar honvédelmi miniszter Czinege volt
A "hadseregtabornok", baszki... hu, de utaltam azt a dagadt parazitat.
 
W

Wilson

Guest
Ez a fotó május 16-án jelent meg a neten és csak annyi leírás volt hozzá mellékelve,hogy egy sikertelen "landolás" "utóélete" a nagy szél következtében,szerintem erősen sanszos, hogy a május.15-i sikertelen bakonyi amerikai ejtőernyős ugrás néhány szereplőjének begipszelt végtagjai láthatóak a képen.

185243626_10159898433643606_3899665591376469722_n.jpg
 
W

Wilson

Guest
Azt hiszem ezt tovább kellene a fejlesztenünk:).A motor a VAZ-2109-esből származik, 78 lóerő, 60 km/h-ra végsebesség :).

35e969f44fe8.jpg


07f11e348b55.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Jelenleg az oktatók képzése zajlik és amíg az nincs meg megfelelő szinten addig az adott technikára a friss tisztet a kiképzési partnereinknél német-horvát-osztrák képzik át az új technikára, illetve az alakulatoknál.

A szakmai órákat én is keveselltem de pl bmp-t meg egyéb már kivont eszközt nem tanultam.
Sztem meg, de! Az elvi alapok is fontosak, de ha tudjuk és már kb. látjuk a kövi 30 év irányát, kellenek ilyen célzott, konkrét képzések a Honvédség eszközeire már az Egyetemen. Ez a szakképzés lényege.

Nem véletlen pl., hogy a Győri egyetem kuratoriumának elnöke, az Audi volt személyügyi igazgatósági tagja lett. A Győri Egyetem kiemelt feladata az Audinak, az autoiparnak, szakemberek képzése. Ugyanilyen szempont az NKE-n az MH is.
Az egyetemen nem konkrét eszközök kezelését kel tanitani,hanem általános elveket-adott esetben konkrét példa felhasználásával.A konkrét eszközt a konkrét eszközre való szakkiképzéskor kell megtanulni.
Pl.Az egyetemen nem azt kell megtanulni,hogy konkrétan a BMP-1/Lynx/akármi eszközt hogyan kell alkalmazni.Azt kell megtanulni,hogy a delikvens hogyan mérje fel az akármilyen saját eszköz előnyeit-hátrányait,az ellenség eszközeinek előnyeit-hátrányait,és azok és a terep/harchelyzet konxtektusán hogyan fordithatja az előnyére.Maguk az eszközök változhatnak,ahogy a harchelyzet is.Adabszurdum zsákmányolt eszközzel is folytatni kell tudni a harcot,ha szükságes.
73ban ha a zsidók mereven ragaszkodtak volna a 67ben bevált hk harcászathoz,akkor ugyanúgy felmorzsolták volna magukat az ismétlödö rohamokkal a Sinain,ment ahogy az arabok felmorzsolták saját magukat a Golánon.De az IDF tudott alkalmazkodni a helyzethez és gyózni,mig az arab katonák nem,és vesztettek.Ehez szerintem hozzájárult a képzésbeli különbség.Az arabok nem tudtak alkalmazkodni a változó helyzethez.Mig a jol begyakorolt taktikához megfelelő taktikai helyzetben harcoltak,jol teljesitettek.De mihelys az IDF megváltozott taktikájához alkalmazkodni kellett volna,romlott a teljesitményűk.Ehez szerintem nagyon hozzájárult a merev skolasztikus kiképzésük is,a merev vezetési rendszeren kivűl.(alighanem a kettő összefügg)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 972
22 918
113
Zord-tól néhány őszinte gondolat :) az adriai bejegyzéséből:

"Egy kicsi haderőnek pláne nem lehet célja, hogy close combatban daráltassa le magát. Ezért is van jelentősége az olyan korszerű irányított páncéltörő rakétáknak, mint a Spike.
(gyengébbek kedvéért: ez a kategória soha, semmilyen körülmények között nem téveszthető össze semmilyen irányítatlan pct rakétagránatavetővel, vállról használható hsn eszközzel, ha keleti, ha nyugati, ha mezítlábas-lesajnált, ha nyálcsorgatós-divatos). Az IPTR anno forradalmat hozott a hadviselésbe és köszöni szépen, máig jól tartja magát: stand-off, precíziós, ma már nlos, top attack. Minden ami egy RPG-féleség soha nem lesz - ahogy egy höki ágyú sem)"
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Zord-tól néhány őszinte gondolat :) az adriai bejegyzéséből:

"Egy kicsi haderőnek pláne nem lehet célja, hogy close combatban daráltassa le magát. Ezért is van jelentősége az olyan korszerű irányított páncéltörő rakétáknak, mint a Spike.
(gyengébbek kedvéért: ez a kategória soha, semmilyen körülmények között nem téveszthető össze semmilyen irányítatlan pct rakétagránatavetővel, vállról használható hsn eszközzel, ha keleti, ha nyugati, ha mezítlábas-lesajnált, ha nyálcsorgatós-divatos). Az IPTR anno forradalmat hozott a hadviselésbe és köszöni szépen, máig jól tartja magát: stand-off, precíziós, ma már nlos, top attack. Minden ami egy RPG-féleség soha nem lesz - ahogy egy höki ágyú sem)"
???????.Megvallom,én ezt az irást nem értem.Mit akar ez mondani?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 421
76 117
113
2021. január 27.

Közbeszerzési értesítőből...

Ajánlati/részvételi felhívás

Vállalkozási keretszerződés „Haditechnikai eszközök szolgáltatásának biztosítása 2021–2023” tárgyban

Karbantartási és javítási szolgáltatások

Keretösszeg: nettó 3 937 326 829 Ft (bruttó 4 999 999 993 Ft)

Keretösszeg tervezett éves felhasználása:
2021. évben nettó: 1 338 688 974 (melyből 500 000 Ft ÁFA mentes)
2022. évben nettó: 1 338 688 974 (melyből 500 000 Ft ÁFA mentes)
2023. éven nettó: 1 259 948 881 (melyből 500 000 Ft ÁFA mentes)

Ajánlatkérő a keretösszeg 40 %-ának kitöltésére vállal kötelezettséget.

Teljesítés helye: Magyar Honvédség katonai szervezeteinek hazai és műveleti területen lévő bázisai

Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik

  • az eljárást megindító felhívás feladásától visszafelé számított 3 évben (36 hónap) haditechnikai eszközök javítása, karbantartása vonatkozásában szerződésszerűen teljesített referenciával nettó 1.000.000.000,- Ft értékben.
  • legalább 1 darab 1 000 LE-t meghaladó mérési tartományú, motorteljesítményt mérő kalibrált paddal.

Közbeszerzési értesítőből...


Tájékoztató az eljárás eredményéről

Vállalkozási keretszerződés „Haditechnikai eszközök szolgáltatásának biztosítása 2021–2023” tárgyban

A beérkezett ajánlatok száma: 1

A nyertes gazdasági szereplő neve: HM Currus Gödöllői Harcjárműtechnikai Zrt.

A szerződés végleges összértéke: 3 937 326 766,00 HUF (Áfa nélkül)