A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="fip7">Átmenetileg a T-72 és a BTR-80 modernizáció segíthetne, és annyi pénzünk lenne is. Viszont akarat az tényleg 0 van rá.

Mindkét eszköz olyan mértékben elavult, hogy nem modernizálható.</blockquote>
Ez így önmagában nem igaz. Attól függ, hogy milyen fenyegetés leküzdése a cél. Ha az M1A3, akkor igazad van. Más esetben nem.

A T-72 megkaphatja a legkorszerűbb löveget, újabb ERA-t, űj tűzvezető rendszert, adatkapcsolatot, stb. A szlonvén T-55 koszerűsítés tökéletes példa a régi platfrom és korszerű eszközök integrálásásra.
 
M

molnibalage

Guest
"Kivéve a légierőt, annak valóban van harcértéke"

Bocs ezt kihagytam máskor mindig említem:D

Amúgy hogy állnak a gripen csapásmérő képességei Molni?

Halottam van célmegjelölő ami ajaj nagyon kell a pontos csapásméréshez!Van maverick ami jó de úgy tudom hogy drága egy bombához képest és inkább a GBU-39 vennék .
GBU-12/16 beszerzése fog tudtommal megtörténni, de sajnos nem túl komoly mennyiségben, nagyságrendileg olyan 80 db-ról van szó.

Az SDB is felmerült, de olyan drágán mérte a jenki, hogy ez lett belőle. Mk bombák csak a képesítés megszerzéséhez jönnek, de azon felül semmi. BDU-33 dettó. A gépek BVR légiharc képessége a környező országokhoz képest csúcskat, a WVR képessége átlagos. Ez bőven jó nekünk.
 
M

molnibalage

Guest
A két további harcoló alakulat, csak a nevében dandár, erejében sokkal kisebb.
A T-72 ebben a formájában elavult teljesen, de ebből is kevés van.
A BTR, a gépágyúja ok., a páncélzata szerintem kritikán aluli, komoly páncéltörő fegyvere nincs, a gumikerék pedig magánvéleményem szerint, hátrányban van a közép európai hadműveleti térségben, a lánccal szemben.
( 4 évszak, ebből 3 csapadékos, a talaj legtöbb helyen laza. )
D-20, vontatott jellege folytán visszalépés, még a kisebb űrméretű Gvozgyikához képest is.
Tüzérségi radarunk nincs a mai napig, pedig ma már alap lenne.
A csapatoknál,csapatlégvédelem nincs.
KUB, régi, modernizálni kellene, vagy cserélni és kevés a db szám.
Mistral, talán ok., de ebből is nagyon kevés van.
Hadihajónk, van 3 db, folyami változat. :)
Inkább katasztrófavédelmi feladat a világháborús aknák, robbanótestek hatástalanítása, mintsem honvédségi.
Normális feladatot megszabni annak a 3 db gépágyús naszádnak, nem tudom lehetséges-e ?
Inkább feleslegesnek érzem a létüket, ebben a pénztelen haderőben, mivel aknákat a vietnami háborúban dobáltak utoljára folyóba.
Az egész Honvédség létszám alatti, megfejelve a meglévő létszám torz szerkezetével.
Nagy vízfej, kevés végrehajtó.
Van még valami ?

http://www.honvedelem.hu/szervezetek

Én még abban is kételkedek, hogy a névleges állomány tábla szerint egy ezredet ki tudnánák állítani. A harckocsizó ezred a valóságban legfeljebb egy szakaz. Amennyit gyakorlaton és mástól hallottam egy fél szakasz olyan kevés lőszerrel, hogy a gyakorlaton már csak korlátozott mennyiséget adnak ki.

A Kub ezred az, ahol még tényleg megvan a technika tudtommal, az ezred tényleg ezredszintű technikával bír.

Viszont Mistal az valahol félúton van a zl. szakasz szintű MANPAD és az ezredszintű Szrela-10/Tunguzka/Sikla technika között. Ez lényegében már nincs...

Tüzérség egy vicc. Aknavetőseink vannak még legalább..?

A vízfej az, ami valami brutálian viszi a pénz. A sokak által méregdrágának titulált Gripen program a védelmi költségvetése kb. évi 10%-a tudtommal. A maradék 90% ahhoz képest milyen képességeket ad...? Hát izé...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Hát igen, a harckocsizók zászlóalj méretben vannak, szervezet szerint.
Én azonban még egy teljes századot sem láttam mozogni gyakorlatokról készült felvételeken.
Max., egy, két, szakaszt.
Amúgy raktáron meglehet vagy 60-80 harckocsi.
Létszám, vagy alkatrész, biztosan nincs hozzájuk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
<blockquote rel="blogen"><blockquote rel="fip7">Átmenetileg a T-72 és a BTR-80 modernizáció segíthetne, és annyi pénzünk lenne is. Viszont akarat az tényleg 0 van rá.

Mindkét eszköz olyan mértékben elavult, hogy nem modernizálható.</blockquote>
Ez így önmagában nem igaz. Attól függ, hogy milyen fenyegetés leküzdése a cél. Ha az M1A3, akkor igazad van. Más esetben nem.

A T-72 megkaphatja a legkorszerűbb löveget, újabb ERA-t, űj tűzvezető rendszert, adatkapcsolatot, stb. A szlonvén T-55 koszerűsítés tökéletes példa a régi platfrom és korszerű eszközök integrálásásra.</blockquote>

A Szlovén T-55 modernizáció példaértékű.
Nekünk, több mint 1000 db T-55 harckocsink volt, mind ment a szemétbe.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/b9/0c/87/b90c87ce1007d0204965c2813de52d07.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 796
113
A T-72+BTR-80 modernizációt már 1-2 oldallal ezelőtt kifejtettem. Az egy reális ár/érték arányú dolog lenne.

A tüzérségi radar van/nincs kérdése azért érdekes mert ezekhez tüzérség is kéne, az meg tudtommal csak papíron létezik.
(önmagában meg mit csinálsz egy radarral?)

A KUB rendszer szerintem ma már nagyon elavult és ott sem lehet végtelen ideig húzni a rakéták üzemidejét.

Helikopterünk lényegében nincs, bár ott szóba került 2-3 db üzemidő hosszabbítása.

Kézifegyverek, sisakok, egyenruhák szintén csere érettek már.
Nem nagyon van valós harcértéket képviselő haditechnikánk.
 

nomaad

New Member
2014. szeptember 13.
24
0
1
Hát jobb volna ha a 72-esek csak megmaradnának ott ahová valók - tartalékba. (Fip neked már volt egy-két bevált korszakalkotó ötleted , nem személyeskedésből - köszönjük, olvastuk) De ha mennyisséggel pótoljuk hogy egy jobbfajta fostalicska végülis jöhet
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 796
113
nomaad

<i>"Fip neked már volt egy-két bevált korszakalkotó ötleted "</i>

Volt aki kipróbálta őket? :)

<i>" nem személyeskedésből - köszönjük, olvastuk"</i>

Oksa!
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 760
113
<blockquote rel="silurusglanis"><blockquote rel="joker"><blockquote>Amúgy mindenki ignorált már? :D
Én nem, a többieket nem tudom :D</blockquote>

Hát komolyan :D Szóljatok ha nagyon idegesítő vagyok akkor racionalizálom a tevékenységemet.</blockquote>

nem ignoráltalak
itt mindenki idegesítő
racionalizáld a tevékenységedet</blockquote>

Egyetértek :))
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 760
113
Ehhez: Az angolok 1940-ben seprűnyelekkel vagy valami hadonlóval gyakorlatoztak. Ez nekünk is belefér. ( Làttam valahol egy képet, de nem talàlom)
 
M

molnibalage

Guest
A T-72+BTR-80 modernizációt már 1-2 oldallal ezelőtt kifejtettem. Az egy reális ár/érték arányú dolog lenne.

A tüzérségi radar van/nincs kérdése azért érdekes mert ezekhez tüzérség is kéne, az meg tudtommal csak papíron létezik.
(önmagában meg mit csinálsz egy radarral?)

A KUB rendszer szerintem ma már nagyon elavult és ott sem lehet végtelen ideig húzni a rakéták üzemidejét.

Helikopterünk lényegében nincs, bár ott szóba került 2-3 db üzemidő hosszabbítása.

Kézifegyverek, sisakok, egyenruhák szintén csere érettek már.
Nem nagyon van valós harcértéket képviselő haditechnikánk.
A Kub rendszer az USAF ellen elavult, más ellen már nem egészen annyira. Még a Sivatagi Vihar idején sem volt ellene igazán hatékony zavarás, vagy csak nem vallották be. Az igazi komoly eszköz elenne az AF idején volt az vontatott csali illetve asszem a VGPO (?) zavarás kombinálva. Namármost azért ma sem minden sarkon van ilyen.

Kub alapra asszem a franciák dolgkoztak ki korszerűsítési csomagot francia rakétákkal. Tehát a rednszer alapja megtartható lenne. Ilyen anyagi helyetben megfontolandó mindig egy bevált platfrom alkalmazása.

A szárazföldi erőket kevés kivételtől eltekitve szinten 0-ról kellene felépíteni sajnos. Nem tudom, hogy a világtörténelem során hajtott -e már végre állam ennyire drága önlefegyverzést mint mi úgy, hogy egy rakat pénz költünk szinte 0 valós képességre. Uraim, ez az igazi hungarikum és nem a Tokaji meg a pálinka...
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
hrs_090418-A-0000-002a_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
lw4y2hmrj4c8tx61p5qm.jpg
Tessék 2012 ből:)
 
T

torsen

Guest
Halottam van célmegjelölő ami ajaj nagyon kell a pontos csapásméréshez!

5 db Lightning III-ast még a Gripenekkel együtt szereztünk be. Egyébként kell a pontos csapásméréshez, hacsak nem Groznij méretű/típusú célokat támadsz oroszos mentalitással...
A vízfej az, ami valami brutálian viszi a pénz. A sokak által méregdrágának titulált Gripen program a védelmi költségvetése kb. évi 10%-a tudtommal. A maradék 90% ahhoz képest milyen képességeket ad...? Hát izé...

Ez is egy érdekes kérdés, mert több helyen leírták, hogy a Gripen eredeti 10 éves programja 210M Ft, ugyanakkor mindig évi 30MFt-ról írogatnak, hogy ennyibe vannak nekünk a Gripenek. Akkor ez a 30 MFt már tokkal-vonóval (értsd kero+ munkaerő és pilóták bérköltsége) ennyi? És ha ennyibe kerül, akkor mi van? Mit várnak az illetékes urak (majdnem azt írtam elvtársak) ingyen légierőt? Mi az, hogy méregdrága? Ugyanakkor valóban csak mindössze ennyi pénzt volna szabad költeni a seregre, vagy kétszer ennyit, két Gripen századdal. Vagy hárommal...az már olyan mennyiség, ami az üzemeltetést is készségszintű rutinná tenné.90 M-ból lenne egy fasza légierőnk. (itt az álom vége)
Ha kedves szárazföldi urak meg egyéb "fegyvernemek" hasonló hatékonysággal tudnák (értsd hasonló szintű képességeket létrehozva) felhasználni a pénzt, az nagyon jó lenne....30-30M-ból indulhatna egy Leo-2-es, egy CV-90, egy SLAMRAAM, egy UH-60, egy személyi felszerelés/fegyverzet, egy PzH-2000, egy c-27J program, és akkor még "csak" 240M-nál járunk....

Hülyeségeket beszélek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 796
113
molnibalage

A KUB-nál a nagyon szűk keresztmetszet a rakéták hátra lévő üzemideje. Engem igazából az érdekelne, hogy a BUK által használt rakétákat képes-e a KUB használni? Mert ha igen akkor az jelentősen ki tudná tolni a KUB-jaink üzemidejét, költséghatékonyan.

A KUB zavarhatóságáról nem tudok sokat, nálunk egyébként fejlesztett rendszerek vannak szolgálatban.
A grúz-orosz háborúban a grúzok BUK-je elég jól teljesített, ha jól emlékszem csak a Szu-34 bírt el vele.
(<i><i>2 db Szu-25-öt és 1 db Tu-22M-et lőtt le a grúz rendszer</i></i>)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ez így önmagában nem igaz. Attól függ, hogy milyen fenyegetés leküzdése a cél. Ha az M1A3, akkor igazad van. Más esetben nem.

A T-72 megkaphatja a legkorszerűbb löveget, újabb ERA-t, űj tűzvezető rendszert, adatkapcsolatot, stb. A szlonvén T-55 koszerűsítés tökéletes példa a régi platfrom és korszerű eszközök integrálásásra.

Kelet-Európában vagyunk. A potenciális fenyegetésben éppúgy szerepelnek M1A2/3-s, T-90A és MS, Leopard 2A4-6 harckocsik, mint hidegháborús múzeumi példányok. A tavalyi kelet-európai tank és katlancsatákat és az imperialista és ideológiai érdekeik védelmében egyre idegesebben interveniáló liberális rendszereket elnézve nekünk a legkomolyabb fenyegetésekre kell felkészülnünk. Amúgy sincs pénzünk másra, csak a legmodernebb technikára, mert nem vagyunk elég hatalmasak ahhoz, hogy közepes vagy rosszabb minőséget kompenzáljunk mennyiséggel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 796
113
KUB témakörben ilyen modernizációs lehetőségeket találtam:

1. Cseh:
http://www.military-retia.eu/en/modernization-2k12-kub

2. Lengyel:
http://www.wzu.pl/en/ofert/2k12-kub-sa-6-anti-aircraft-missile-system
http://www.wzu.pl/sites/default/files/Upgrade_SA_6_anti_aircraft_missile_system.pdf

A lengyel megoldás nem tűnik rossznak, szerintem.