A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 324
113
Átmenetileg a T-72 és a BTR-80 modernizáció segíthetne, és annyi pénzünk lenne is. Viszont akarat az tényleg 0 van rá.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 324
113
blogen

<i>"Mindkét eszköz olyan mértékben elavult, hogy nem modernizálható."</i>

Ez butaság. Mindegyik modernizálható.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 049
113
"Kivéve a légierőt, annak valóban van harcértéke"

Bocs ezt kihagytam máskor mindig említem:D

Amúgy hogy állnak a gripen csapásmérő képességei Molni?

Halottam van célmegjelölő ami ajaj nagyon kell a pontos csapásméréshez!Van maverick ami jó de úgy tudom hogy drága egy bombához képest és inkább a GBU-39 vennék .
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 953
18 448
113
Nagyjából a haderő gerince a Gripen század és a Különleges ezred.
Ez a két hadrendi elem talán elfogadható, vagy az lesz.
Hozzátenném, mindkét alakulat kicsi, persze és lehetnek hiányosságaik.
A két további harcoló alakulat, csak a nevében dandár, erejében sokkal kisebb.
A T-72 ebben a formájában elavult teljesen, de ebből is kevés van.
A BTR, a gépágyúja ok., a páncélzata szerintem kritikán aluli, komoly páncéltörő fegyvere nincs, a gumikerék pedig magánvéleményem szerint, hátrányban van a közép európai hadműveleti térségben, a lánccal szemben.
( 4 évszak, ebből 3 csapadékos, a talaj legtöbb helyen laza. )
D-20, vontatott jellege folytán visszalépés, még a kisebb űrméretű Gvozgyikához képest is.
Tüzérségi radarunk nincs a mai napig, pedig ma már alap lenne.
A csapatoknál,csapatlégvédelem nincs.
KUB, régi, modernizálni kellene, vagy cserélni és kevés a db szám.
Mistral, talán ok., de ebből is nagyon kevés van.
Hadihajónk, van 3 db, folyami változat. :)
Inkább katasztrófavédelmi feladat a világháborús aknák, robbanótestek hatástalanítása, mintsem honvédségi.
Normális feladatot megszabni annak a 3 db gépágyús naszádnak, nem tudom lehetséges-e ?
Inkább feleslegesnek érzem a létüket, ebben a pénztelen haderőben, mivel aknákat a vietnami háborúban dobáltak utoljára folyóba.
Az egész Honvédség létszám alatti, megfejelve a meglévő létszám torz szerkezetével.
Nagy vízfej, kevés végrehajtó.
Van még valami ?
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="fip7">Átmenetileg a T-72 és a BTR-80 modernizáció segíthetne, és annyi pénzünk lenne is. Viszont akarat az tényleg 0 van rá.

Mindkét eszköz olyan mértékben elavult, hogy nem modernizálható.</blockquote>
Ez így önmagában nem igaz. Attól függ, hogy milyen fenyegetés leküzdése a cél. Ha az M1A3, akkor igazad van. Más esetben nem.

A T-72 megkaphatja a legkorszerűbb löveget, újabb ERA-t, űj tűzvezető rendszert, adatkapcsolatot, stb. A szlonvén T-55 koszerűsítés tökéletes példa a régi platfrom és korszerű eszközök integrálásásra.
 
M

molnibalage

Guest
"Kivéve a légierőt, annak valóban van harcértéke"

Bocs ezt kihagytam máskor mindig említem:D

Amúgy hogy állnak a gripen csapásmérő képességei Molni?

Halottam van célmegjelölő ami ajaj nagyon kell a pontos csapásméréshez!Van maverick ami jó de úgy tudom hogy drága egy bombához képest és inkább a GBU-39 vennék .
GBU-12/16 beszerzése fog tudtommal megtörténni, de sajnos nem túl komoly mennyiségben, nagyságrendileg olyan 80 db-ról van szó.

Az SDB is felmerült, de olyan drágán mérte a jenki, hogy ez lett belőle. Mk bombák csak a képesítés megszerzéséhez jönnek, de azon felül semmi. BDU-33 dettó. A gépek BVR légiharc képessége a környező országokhoz képest csúcskat, a WVR képessége átlagos. Ez bőven jó nekünk.
 
M

molnibalage

Guest
A két további harcoló alakulat, csak a nevében dandár, erejében sokkal kisebb.
A T-72 ebben a formájában elavult teljesen, de ebből is kevés van.
A BTR, a gépágyúja ok., a páncélzata szerintem kritikán aluli, komoly páncéltörő fegyvere nincs, a gumikerék pedig magánvéleményem szerint, hátrányban van a közép európai hadműveleti térségben, a lánccal szemben.
( 4 évszak, ebből 3 csapadékos, a talaj legtöbb helyen laza. )
D-20, vontatott jellege folytán visszalépés, még a kisebb űrméretű Gvozgyikához képest is.
Tüzérségi radarunk nincs a mai napig, pedig ma már alap lenne.
A csapatoknál,csapatlégvédelem nincs.
KUB, régi, modernizálni kellene, vagy cserélni és kevés a db szám.
Mistral, talán ok., de ebből is nagyon kevés van.
Hadihajónk, van 3 db, folyami változat. :)
Inkább katasztrófavédelmi feladat a világháborús aknák, robbanótestek hatástalanítása, mintsem honvédségi.
Normális feladatot megszabni annak a 3 db gépágyús naszádnak, nem tudom lehetséges-e ?
Inkább feleslegesnek érzem a létüket, ebben a pénztelen haderőben, mivel aknákat a vietnami háborúban dobáltak utoljára folyóba.
Az egész Honvédség létszám alatti, megfejelve a meglévő létszám torz szerkezetével.
Nagy vízfej, kevés végrehajtó.
Van még valami ?

http://www.honvedelem.hu/szervezetek

Én még abban is kételkedek, hogy a névleges állomány tábla szerint egy ezredet ki tudnánák állítani. A harckocsizó ezred a valóságban legfeljebb egy szakaz. Amennyit gyakorlaton és mástól hallottam egy fél szakasz olyan kevés lőszerrel, hogy a gyakorlaton már csak korlátozott mennyiséget adnak ki.

A Kub ezred az, ahol még tényleg megvan a technika tudtommal, az ezred tényleg ezredszintű technikával bír.

Viszont Mistal az valahol félúton van a zl. szakasz szintű MANPAD és az ezredszintű Szrela-10/Tunguzka/Sikla technika között. Ez lényegében már nincs...

Tüzérség egy vicc. Aknavetőseink vannak még legalább..?

A vízfej az, ami valami brutálian viszi a pénz. A sokak által méregdrágának titulált Gripen program a védelmi költségvetése kb. évi 10%-a tudtommal. A maradék 90% ahhoz képest milyen képességeket ad...? Hát izé...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 953
18 448
113
Hát igen, a harckocsizók zászlóalj méretben vannak, szervezet szerint.
Én azonban még egy teljes századot sem láttam mozogni gyakorlatokról készült felvételeken.
Max., egy, két, szakaszt.
Amúgy raktáron meglehet vagy 60-80 harckocsi.
Létszám, vagy alkatrész, biztosan nincs hozzájuk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 953
18 448
113
<blockquote rel="blogen"><blockquote rel="fip7">Átmenetileg a T-72 és a BTR-80 modernizáció segíthetne, és annyi pénzünk lenne is. Viszont akarat az tényleg 0 van rá.

Mindkét eszköz olyan mértékben elavult, hogy nem modernizálható.</blockquote>
Ez így önmagában nem igaz. Attól függ, hogy milyen fenyegetés leküzdése a cél. Ha az M1A3, akkor igazad van. Más esetben nem.

A T-72 megkaphatja a legkorszerűbb löveget, újabb ERA-t, űj tűzvezető rendszert, adatkapcsolatot, stb. A szlonvén T-55 koszerűsítés tökéletes példa a régi platfrom és korszerű eszközök integrálásásra.</blockquote>

A Szlovén T-55 modernizáció példaértékű.
Nekünk, több mint 1000 db T-55 harckocsink volt, mind ment a szemétbe.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/b9/0c/87/b90c87ce1007d0204965c2813de52d07.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 324
113
A T-72+BTR-80 modernizációt már 1-2 oldallal ezelőtt kifejtettem. Az egy reális ár/érték arányú dolog lenne.

A tüzérségi radar van/nincs kérdése azért érdekes mert ezekhez tüzérség is kéne, az meg tudtommal csak papíron létezik.
(önmagában meg mit csinálsz egy radarral?)

A KUB rendszer szerintem ma már nagyon elavult és ott sem lehet végtelen ideig húzni a rakéták üzemidejét.

Helikopterünk lényegében nincs, bár ott szóba került 2-3 db üzemidő hosszabbítása.

Kézifegyverek, sisakok, egyenruhák szintén csere érettek már.
Nem nagyon van valós harcértéket képviselő haditechnikánk.
 

nomaad

New Member
2014. szeptember 13.
24
0
1
Hát jobb volna ha a 72-esek csak megmaradnának ott ahová valók - tartalékba. (Fip neked már volt egy-két bevált korszakalkotó ötleted , nem személyeskedésből - köszönjük, olvastuk) De ha mennyisséggel pótoljuk hogy egy jobbfajta fostalicska végülis jöhet
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 324
113
nomaad

<i>"Fip neked már volt egy-két bevált korszakalkotó ötleted "</i>

Volt aki kipróbálta őket? :)

<i>" nem személyeskedésből - köszönjük, olvastuk"</i>

Oksa!
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 683
55 474
113
<blockquote rel="silurusglanis"><blockquote rel="joker"><blockquote>Amúgy mindenki ignorált már? :D
Én nem, a többieket nem tudom :D</blockquote>

Hát komolyan :D Szóljatok ha nagyon idegesítő vagyok akkor racionalizálom a tevékenységemet.</blockquote>

nem ignoráltalak
itt mindenki idegesítő
racionalizáld a tevékenységedet</blockquote>

Egyetértek :))
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 683
55 474
113
Ehhez: Az angolok 1940-ben seprűnyelekkel vagy valami hadonlóval gyakorlatoztak. Ez nekünk is belefér. ( Làttam valahol egy képet, de nem talàlom)
 
M

molnibalage

Guest
A T-72+BTR-80 modernizációt már 1-2 oldallal ezelőtt kifejtettem. Az egy reális ár/érték arányú dolog lenne.

A tüzérségi radar van/nincs kérdése azért érdekes mert ezekhez tüzérség is kéne, az meg tudtommal csak papíron létezik.
(önmagában meg mit csinálsz egy radarral?)

A KUB rendszer szerintem ma már nagyon elavult és ott sem lehet végtelen ideig húzni a rakéták üzemidejét.

Helikopterünk lényegében nincs, bár ott szóba került 2-3 db üzemidő hosszabbítása.

Kézifegyverek, sisakok, egyenruhák szintén csere érettek már.
Nem nagyon van valós harcértéket képviselő haditechnikánk.
A Kub rendszer az USAF ellen elavult, más ellen már nem egészen annyira. Még a Sivatagi Vihar idején sem volt ellene igazán hatékony zavarás, vagy csak nem vallották be. Az igazi komoly eszköz elenne az AF idején volt az vontatott csali illetve asszem a VGPO (?) zavarás kombinálva. Namármost azért ma sem minden sarkon van ilyen.

Kub alapra asszem a franciák dolgkoztak ki korszerűsítési csomagot francia rakétákkal. Tehát a rednszer alapja megtartható lenne. Ilyen anyagi helyetben megfontolandó mindig egy bevált platfrom alkalmazása.

A szárazföldi erőket kevés kivételtől eltekitve szinten 0-ról kellene felépíteni sajnos. Nem tudom, hogy a világtörténelem során hajtott -e már végre állam ennyire drága önlefegyverzést mint mi úgy, hogy egy rakat pénz költünk szinte 0 valós képességre. Uraim, ez az igazi hungarikum és nem a Tokaji meg a pálinka...
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
hrs_090418-A-0000-002a_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
lw4y2hmrj4c8tx61p5qm.jpg
Tessék 2012 ből:)