A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Ennek nagyon örülök! (Tényleg!)
Nem is @ijasz farkával akartam verni a csípős növényt.
Nekem voltak ezzel a 105-ös űrmérettel ötleteim, amiben ijasz megerősített.
Én kocaérdeklődőként kérdezem, hogy miért látod kivitelezhetetlennek egy 3 perces időhatáron belüli burst + eltünés kombot.
A légióban talán pont LG1-et használtatok?
A helyzet az hogy rengeteg gyakorlást feltételez ez a fajta manőver.
Ez a tüzérszakma csúcsa. Kifogástalan, svájci óra pontosságú összmunka.
Kivitelezhető, de csak folyamatos gyakorlással.
Tüzértelepekről beszélgettünk ( US mintára, de számunkra elérhetetlen, mert sem technikailag, sem technológiailag, logisztikailag nem megoldható)
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and krisss

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Mi legvedelem?o_O A Skyranger a legvedelem. Viszont a beerkezo artillery shell az egy M777bol jon a modell szerint (jo sansszal a romanok azt veszik majd) es az bizony siman 3x gyorsabb annal, mint amit te irsz...?
Nézd....a gránát indítása után a fizika dolgozik.
Minden gránátnak megvan a röpideje adott távolságra.
Ebbe az időablakba kell beférni "duell"-nél.
De ez a törzs dolga, számolgatni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 346
46 140
113
Ebben igazad van, de egeszen egyszeruen nincs ilyesmire eloero itthon, raadasul a modern radarokkal ill a mi medences foldrajzunk mellett gyakorl;atilag halalra iteled ezeket a puffogtato tartalekosokat. A lengyeleknel ill finneknel azert joval nagyobb terulet van, dimbes-dombos stb, azaz ha jol el van rejtve tobbszaz ilyen uteg, akkor egy betoro-elorenyomulo ruszki hadosztalyt csunyan meg tudnak szorni es egybol elpucolni onnan.
Nekunk meg a zsiruj HX3-alapu uj utegekre is bajosan lenne szemelyzet, nemhogy szazeves D-20-asokra treningezzunk hetvegen tnito bacsikat stb...



Hat oda esetleg, de ilyen teruletvedelm cimszoval szerintem felesleges vele erolkodni egy olyan sik, kis orszagban, mint Magyarorszag.
Én nem D20-ról beszéltem, hanem 105-ösről. Ezért kérdeztem Negan-t a szintidőkről, mert egy modern digitális vontatott 105-ös 1-2 (a kettő mar nagyon max.) perc alatt tűzkész, míg összepakolni még gyorsabb, miközben burst módban 12-15 lövés/percet tudnak. Ezen szintidőkhöz persze gyakorlott személyzet kell, de egy LG1 csak 5 fő. Miközben az ágyú
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 215
14 068
113
Visszaolvastam.Ott sem a különlegeseknek volt tüzérségük,hanem odaküldtek valakiket,hogy lőjenek nekik.Nem kell tüzérség egy különleges rendeltetésű dandárnak és nem meglepő módon nincs is.
Azért küldték őket oda mert nem kellettek. :rolleyes:

Aknavető sem kell?
Iptr?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 199
67 060
113
A helyzet az hogy rengeteg gyakorlást feltételez ez a fajta manőver.
Ez a tüzérszakma csúcsa. Kifogástalan, svájci óra pontosságú összmunka.
Kivitelezhető, de csak folyamatos gyakorlással.
Tüzértelepekről beszélgettünk ( US mintára, de számunkra elérhetetlen, mert sem technikailag, sem technológiailag, logisztikailag nem megoldható)
Miért nem? A lőtereket leszámítva? Mármint technikánk(D-20) van, feltupírozható, persze kuka így és van minden jobb. Vehetünk is technikát. Levedlettet is, modernizáltat is, modernet is. Adott típussal szerelve kiépíthető a logisztikai bázis, értelmesen telepítve a bázisokat, kislaktanyákat, telepeket össze lehet gerblyézni az embert is rá idővel. Szerintem. Pont erről agymentem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 125
119 467
113
Miért nem? A lőtereket leszámítva? Mármint technikánk(D-20) van, feltupírozható, persze kuka így és van minden jobb. Vehetünk is technikát. Levedlettet is, modernizáltat is, modernet is. Adott típussal szerelve kiépíthető a logisztikai bázis, értelmesen telepítve a bázisokat, kislaktanyákat, telepeket össze lehet gerblyézni az embert is rá idővel. Szerintem. Pont erről agymentem.
Lőterek hiányoznak hozzá.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 814
113
Nem tartom szükségesnek, hogy mi bármilyen külszolgálatba nehézfegyverzetet cipeljünk. Legalábbis kurvára nem szeretném, hogy oda jussunk...
Pedig van rá esélyed.És akkor jol jöhet néhány ágyúcska is.Szerintem sokkal jobb szétágyúzni az ellent,mint birokra kelni vele.....
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Miért nem? A lőtereket leszámítva? Mármint technikánk(D-20) van, feltupírozható, persze kuka így és van minden jobb. Vehetünk is technikát. Levedlettet is, modernizáltat is, modernet is. Adott típussal szerelve kiépíthető a logisztikai bázis, értelmesen telepítve a bázisokat, kislaktanyákat, telepeket össze lehet gerblyézni az embert is rá idővel. Szerintem. Pont erről agymentem.
Tüzértelep=
- légvédelem
-Őrszázad
-minimum közúti de inkább vasúti szállító útvonal.
-40 front/ kilométerenként 1. ( sem eszköz, sem személyzet)
- Kiszolgáló logisztika, a tüzértelep rendszerhez. Minimum 3 telep egy egész hogy körkörös védelmet tudjanak adni egymásnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 799
113
Azért küldték őket oda mert nem kellettek. :rolleyes:

Aknavető sem kell?
Iptr?
Tábori tüzérsegről beszélsz,az aknavető meg 120mm-ig nem tüzérségi fegyver.

Tudod nagy a különbség van aközött,hogy néha kell és kölcsönöznek valahonnan, meg aközött, hogy szervezetszerűen van és az esetek döntő részében semmit nem csinál.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 346
46 140
113
A helyzet az hogy rengeteg gyakorlást feltételez ez a fajta manőver.
Ez a tüzérszakma csúcsa. Kifogástalan, svájci óra pontosságú összmunka.
Kivitelezhető, de csak folyamatos gyakorlással.
Tüzértelepekről beszélgettünk ( US mintára, de számunkra elérhetetlen, mert sem technikailag, sem technológiailag, logisztikailag nem megoldható)
Egy tartalékos tüzér alegységnek semmi más dolga nem lenne, mint ezt gyakorolni. Ott nem kell 7-8 fegyver technikai paramétereit bebiflázni, szét-összeszerelni, nem kell minden külön fegyverhez másfajta testtartást berögzíteni. Ezzel most nem a tüzér szakmát akarom ledegradálni, mert az alapok meg a "kézzel számolást" én sosem csinálnám. (fosnék, hogy elnézek egy 0, vagy ilyesmi :eek: )
Ugyanakkor azt gondolom, hogy egy digitális tűzvezető rendszer eléggé le tudja egyszerűsíteni a tüzérség dolgát. Talán bármelyik fegyvernemnél jobban.
Na, pont ezt az egyszerűsítést lehetne kihasználni a 105-ösök fürgeségével, a tartalékosoknál.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 199
67 060
113
Tábori tüzérsegről beszélsz,az aknavető meg 120mm-ig nem tüzérségi fegyver.

Tudod nagy a különbség van aközött,hogy néha kell és kölcsönöznek valahonnan, meg aközött, hogy szervezetszerűen van és az esetek döntő részében semmit nem csinál.
Akkor egyszerűen rendeljünk zsoldoshaderőt helyettetek ha kell? :rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 346
46 140
113
Az en modellem pont arrol szolt, egy háborús helyzetrol, egy normalis haderő ellen (orosz, ukrán stb), azaz minden 0-24-ben teljes fordulatszámon pörög.
Az ukránok is megtalálták végül az orosz tüzérségi fölény kompenzálásának lehetőségét. Ha nem is túl biztonságos, de akkor is használják a vontatott ágyúikat.... :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 125
119 467
113
Az ukránok is megtalálták végül az orosz tüzérségi fölény kompenzálásának lehetőségét. Ha nem is túl biztonságos, de akkor is használják a vontatott ágyúikat.... :)
Jah kaliberkorlátozát vezettek be béketárgyalási szinten. Jó vicc. Azért a szaki tüzérséget ne hasonlítsuk AZ OROSZ tüzérséggel szerintem véletlenül sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 199
67 060
113
Nincs ebben semmi ha.
:) Nekem azért a Black Hawk Down jutott az eszembe. "kértem lánctalpas apc-ket, de nem adtak, ezzel kell megoldanunk". Oksa, filmre vitt esemény, de amikor a tüzérségünket a jelen ismereteink szerint 24 db PZH 2000 dd, x számú aknavető/Lynx zlj adja, nem látom, hogy még összevont működésben is feltétlenül fog tudni máshová támogatást adni ez.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz