A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 328
76 966
113
Ma a számok bűvöletében élek. Ha igaz az állítólag 5.750 fős légierő, a jelenlegi 22.700 fő szolgálatteljesítőből a "vízfej" olyan 9.000 lehet (a harcoló alakulatok létszámát 8.000-re tettem). A korábban bejelentett 37.650-as keretlétszámot veszem alapul a lehetséges haderő számításnál, 10.000-es "vízfej"-et, 7.500-as légierőt (remélem lesz bővülés a gépeknél is, meg jön a NASAMS is), akkor marad 18.250 fő. Ez pedig magunk között szólva tezsvíreim max. 4x4.500, azaz 4 dd (az jó kérdés, hogy benne vannak-e a KRD-sek). :(
Eszeket mondassa velem a sok számolás. Innen nézem, akkor is négy, onnan nézem, akkor is.
Ez egy nagyon rossz számolás.
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 141
93
Kik ellenség a környéken?Marmint nem a fejekben hanem aki politikailag is potenciálisan az.Azbukranok meg a szerbek.
A szerbek kiestek mert ott állnak mögöttükbaz oroszok, az ukránok meg ugyanolyan mélyen vannak mint eddig.
Jelen pillanatban senki. Az ukránok örülnek, hogy még nem dőlt a fejükre a ház, a szerbekkel pedig jelenleg a békeidős politikai kapcsolatok rendezettek (mondjuk ehhez el kellett szenvedniük a saját Trianonjukat).

Ha a NATO háborús helyzetbe keveredik az orosz-kínai szövetséggel, akkor a háború alakulásától függően már vannak variációs lehetőségek (és itt nem az oroszokra gondoltam).
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
jó de mivan ha megakaszztlyák az eggyik zaszlóalj harccsoportot? vagy 2őt? vagy csak simán megkerülést halyt végre az ellen? (jön az átkarolás a légüres térben) csak fel kell zárkózni valakinek hogy legalább megakassza az ellenséget a művelete végrehalytásába (csak megakasztás)ezzel biztosítva őrizve és birtokbavéve a területet. (nem ött de csak tartalékos erő áll erre rendelkezésre egy kibontakozott konfliktusba) segédcsapat.

egy rajjal egy századot meg lehet akasztani. légüres teret meg nem szabad hagyni szabad mozgást az ellennek.(mert átkarolás vagy bekrítés veszélye forog fenn) mi van ha az ellen még nem akar találkozó harcot vívni mivel kényszeríted rá ha van mozgástere? mert nincs erő megakasztani se mert a harccsoportot nem szeded szét mert azzal a célt veszélyezteted a találkozóharc sikerét. vagy megpróóbálni üldözni és elszakadni asaját csapatoktól?
Pont erről szokott szólni sok elméleti játék itt a részemről, amiért azon az állásponton, hogy (persze minden is) kell még tank.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 328
76 966
113
Jelen pillanatban senki. Az ukránok örülnek, hogy még nem dőlt a fejükre a ház, a szerbekkel pedig jelenleg a békeidős politikai kapcsolatok rendezettek (mondjuk ehhez el kellett szenvedniük a saját Trianonjukat).

Ha a NATO háborús helyzetbe keveredik az orosz-kínai szövetséggel, akkor a háború alakulásától függően már vannak variációs lehetőségek (és itt nem az oroszokra gondoltam).
Ha NATO akkor meg nem csak a Honvédségben kell gondolkozni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 042
30 949
113
A lényeget kell látni.Nem kellenek hadosztályok (már ha nem fél Európát akarod elfoglalni), elég ha modern önállóan harcolni képes harccsoportjaid vannak akik a főerő.
Egen...Csak ha az ellennek 16 zlh-ja van egy hadtest szervezetben összefogva egy tüzér dd/ho támogatással megspékelve,azért ne csodálkozzál,ha kb szarrá verik a Te 5 kopasz Zlh-odat,amik egymástol jol önállósitva harcolnak.....
Az,hogy nekünk egy zlh főerő,a mi kicsinységünket mutatja,nem a hadművészet állapotát.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 042
30 949
113
Szerintem nem, csak a "nem harcoló" csapatokról még kevesebb információm van. Őket jelöltem "vízfej"-nek.
Eleve nem lehet igy számolni.Pl egy zl lehet 450 fős,meg 1050 fős is.A dd lehet 3-5(+1,ha felderitő osztály van) manőver zl,és plusz a támogató ellátó alakulatok.És ezek mérete is változó a dd jellege,mérete és hadrendi besorolása szerint is.
És akkor még csak a dd-nál tartunk.Lehet 2000,de lehet 5000 fős is akár,szervezete és jellegétől függően.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 252
113
Én még ezekre az új alakulatokra azért visszakacsintanék.
Segítsetek nekem!
Régiónként mi lehet a lehetséges szinhely ezekre.
Most elsősorban lövész alegységekre gondolok, de akinek van ötlete szakcsapati szinhelyre, az se tartsa vissza!
Egyetlen biztos tippem lenne csupán, egy lehetséges tüzérezred létrehozásara, mégpedig a Bakonyba, és a hagyományok szerint Hajmáskérre.
Ott a gyakorlótér, ott a Várpalotai lőszergyár. Nem nagyon van ideálisabb színhely.

De a lehetséges új lövészzászlóaljakkal bajban vagyok. Mert ideális hely nagyon kevés van. Gondolok itt optimális feltöltésre esélyes helyre, valamint olyan, hogy legyen is gyak. tér a közvetlen közelben.
Pl. Borsodban - ami a Benkő szavai mentén azonnal beköszön - nem nagyon tudnék ilyet.
Mert egy laktanyát gyakorlatilag bárhol fel lehet húzni, de a gyakorló térhez hely kell.

Az az igazság, hogy Szentendre 1 (de akár 2) zászlóaljnak minimum alkalmas lenne, da akkor az Altiszti Akadémiát költöztetni kellene. Ez mondjuk lehet, hogy nem is lenne ördögtől való. Mert ugye az "acélkocka" képzés eléggé szerteágazó, és lehet, hogy erre alkalmasabb helyet is lehetne találni a Bakonyban. (Arról nem is beszélve, hogy az itt terjedő infók szerint maga az acélkocka képzés is problémás, és lehetséges, hogy fejlesztett koncepció mentén, új arcokkal, új helyszínen jobb lenne.

Egy (2) könnyű lövész zászlóalj Szentendrén lazán elférne. Ebben a kategóriában az izbégi lőtér, rendben van. Harcászkodni meg lehet Csobánkán.
A feltöltésben segítene Budapest.

A @Szittya által rendszeresen emlegetett Kalocsa az infra miatt lehetne nehezebb technikás zl.-ak otthona. De a feltöltési lehetőségeiben nem vagyok biztos.

Debrecen státuszával kicsit bajban vagyok. Nem tudom , hogy mennyire gyökerezett ott meg a felderítő ezred, de helye lenne minimum 1 további zászlóaljnak. Egy esetleges egri visszaköltöztetést nem tudom, hogy mennyire bírna el a felderítő ezred.
Nyíregyen ugye szétcsapták a régi laktanyát. Ott teljesen újat kellene építeni. Hajdúhadház mint gyak. tér segíthetne. De egyik város sem felel meg kimondottan a Benkő által felsorolt kritériumoknak.

Pécsnek lenne értelme, ha tudnák hasznosítani a régi laktanya területét, de egyéb infrát ott én nem is tudnék felsorolni. Teljesen újat kellene építeni.
Pécs esetén lehet hogy lenne értelme drónos csapatok telepítése, mert a közelben több reptér is alkalmas lehet a kiszolgálásra.

Kaposvár további bővítése, és Taszár hasznosítása is kézenfekvő lenne. De ugye a kavosvári laktanya most kapott egy további műszaki századot. Egy lövész zászlóaljat valószínűleg el tudnának paterolni, ha nagyon kellene, de nem tudom, hogy lenne-e a közelben gyakorló tér. Meg ahogy kivettem a cél pont az lenne, hogy bővítsék a helyőrségek számát, hogy bővülhessen a toborzási látókör.

Észak-Dunántúl nagyjából kilőve. Tata jelenleg is feltöltési gondokkal küzd. Elég lesz, ha végre fel lesz töltve rendesen.
És én itt most el is fogytam az opciókkal.

Ezek természetesen nem konkrét dolgok, csak a lehetőségek számbavétele. És ha valakinek vannak ötletei, azt kérem, hogy úgy dobja be, hogy ne csak az legyen a fő szempont, hogy onnan származik, és jó lenne oda laktanya, hanem hogy konkrét infrastruktúrális hátteret is dobja be a közösbe! Mert egy Honvédségi bővülésnél az is igen komoly szempont lehet, hogy mennyi pénzt és időt kell a feltételek megteremtésére fordítani.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
Hogy lenne már jó?Nezd már meg mekkora savot adott a tartalékosoknak és mekkorát a gépesített erőknek.

Ezenkívül el kéne felejteni a hadosztályt!Mi max zászlóalj harccsoportokban gondolkozhatunk ahogy ezt már leírták.
Nem harcászatról beszéltem. A térkép tetszik. Mindenki jó helyen van.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 982
113
Szerintem nem, csak a "nem harcoló" csapatokról még kevesebb információm van. Őket jelöltem "vízfej"-nek.

Szerintem tanulmànyozd hogy ki szàmít harcoló csapatnak ki a harctámogató és ki a harctámogató kiszolgàló erőnek és kik a különleges erők.

A jelenlegi besorolásod alapjàn vízfej a műszaki, a vv, a tüzér, a térképész, az eü, a logisztika vagy a térképész vagy a híradó és az elektronikai harcàszat vagy a kibervédelem.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Én még ezekre az új alakulatokra azért visszakacsintanék.
Segítsetek nekem!
Régiónként mi lehet a lehetséges szinhely ezekre.
Most elsősorban lövész alegységekre gondolok, de akinek van ötlete szakcsapati szinhelyre, az se tartsa vissza!
Egyetlen biztos tippem lenne csupán, egy lehetséges tüzérezred létrehozásara, mégpedig a Bakonyba, és a hagyományok szerint Hajmáskérre.
Ott a gyakorlótér, ott a Várpalotai lőszergyár. Nem nagyon van ideálisabb színhely.

De a lehetséges új lövészzászlóaljakkal bajban vagyok. Mert ideális hely nagyon kevés van. Gondolok itt optimális feltöltésre esélyes helyre, valamint olyan, hogy legyen is gyak. tér a közvetlen közelben.
Pl. Borsodban - ami a Benkő szavai mentén azonnal beköszön - nem nagyon tudnék ilyet.
Mert egy laktanyát gyakorlatilag bárhol fel lehet húzni, de a gyakorló térhez hely kell.

Az az igazság, hogy Szentendre 1 (de akár 2) zászlóaljnak minimum alkalmas lenne, da akkor az Altiszti Akadémiát költöztetni kellene. Ez mondjuk lehet, hogy nem is lenne ördögtől való. Mert ugye az "acélkocka" képzés eléggé szerteágazó, és lehet, hogy erre alkalmasabb helyet is lehetne találni a Bakonyban. (Arról nem is beszélve, hogy az itt terjedő infók szerint maga az acélkocka képzés is problémás, és lehetséges, hogy fejlesztett koncepció mentén, új arcokkal, új helyszínen jobb lenne.

Egy (2) könnyű lövész zászlóalj Szentendrén lazán elférne. Ebben a kategóriában az izbégi lőtér, rendben van. Harcászkodni meg lehet Csobánkán.
A feltöltésben segítene Budapest.

A @Szittya által rendszeresen emlegetett Kalocsa az infra miatt lehetne nehezebb technikás zl.-ak otthona. De a feltöltési lehetőségeiben nem vagyok biztos.

Debrecen státuszával kicsit bajban vagyok. Nem tudom , hogy mennyire gyökerezett ott meg a felderítő ezred, de helye lenne minimum 1 további zászlóaljnak. Egy esetleges egri visszaköltöztetést nem tudom, hogy mennyire bírna el a felderítő ezred.
Nyíregyen ugye szétcsapták a régi laktanyát. Ott teljesen újat kellene építeni. Hajdúhadház mint gyak. tér segíthetne. De egyik város sem felel meg kimondottan a Benkő által felsorolt kritériumoknak.

Pécsnek lenne értelme, ha tudnák hasznosítani a régi laktanya területét, de egyéb infrát ott én nem is tudnék felsorolni. Teljesen újat kellene építeni.
Pécs esetén lehet hogy lenne értelme drónos csapatok telepítése, mert a közelben több reptér is alkalmas lehet a kiszolgálásra.

Kaposvár további bővítése, és Taszár hasznosítása is kézenfekvő lenne. De ugye a kavosvári laktanya most kapott egy további műszaki századot. Egy lövész zászlóaljat valószínűleg el tudnának paterolni, ha nagyon kellene, de nem tudom, hogy lenne-e a közelben gyakorló tér. Meg ahogy kivettem a cél pont az lenne, hogy bővítsék a helyőrségek számát, hogy bővülhessen a toborzási látókör.

Észak-Dunántúl nagyjából kilőve. Tata jelenleg is feltöltési gondokkal küzd. Elég lesz, ha végre fel lesz töltve rendesen.
És én itt most el is fogytam az opciókkal.

Ezek természetesen nem konkrét dolgok, csak a lehetőségek számbavétele. És ha valakinek vannak ötletei, azt kérem, hogy úgy dobja be, hogy ne csak az legyen a fő szempont, hogy onnan származik, és jó lenne oda laktanya, hanem hogy konkrét infrastruktúrális hátteret is dobja be a közösbe! Mert egy Honvédségi bővülésnél az is igen komoly szempont lehet, hogy mennyi pénzt és időt kell a feltételek megteremtésére fordítani.
Tapolca igen jó adottságokkal rendelkezett, hiszen két alakulatot, majd a kiképző központot is ellátta minden földi jóval. A lőtér közvetlen a laktanya mellett volt, ahol végre lehetett hajtani a gk, gpu stb egyéni lőfegyverrel a lőgyakorlatokat, kézigránát dobópálya, VV pálya és műszaki (robbantás) feladatoknak is megfelelt. A harckocsiknak a vez gyak pálya is a lőtér a közelében, Újdörögd pedig pár km.
Azt nem tudom, hogy a bezárás után hogyan alakult a tulajdonviszonyok rendezése, kinek mit adtak el de megjelent pár civil cég a területén.
Érdemes lenne átgondolni az újraélesztését legalább egy zl számára.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 424
113
Én még ezekre az új alakulatokra azért visszakacsintanék.
Segítsetek nekem!
Régiónként mi lehet a lehetséges szinhely ezekre.
Most elsősorban lövész alegységekre gondolok, de akinek van ötlete szakcsapati szinhelyre, az se tartsa vissza!
Egyetlen biztos tippem lenne csupán, egy lehetséges tüzérezred létrehozásara, mégpedig a Bakonyba, és a hagyományok szerint Hajmáskérre.
Ott a gyakorlótér, ott a Várpalotai lőszergyár. Nem nagyon van ideálisabb színhely.

De a lehetséges új lövészzászlóaljakkal bajban vagyok. Mert ideális hely nagyon kevés van. Gondolok itt optimális feltöltésre esélyes helyre, valamint olyan, hogy legyen is gyak. tér a közvetlen közelben.
Pl. Borsodban - ami a Benkő szavai mentén azonnal beköszön - nem nagyon tudnék ilyet.
Mert egy laktanyát gyakorlatilag bárhol fel lehet húzni, de a gyakorló térhez hely kell.

Az az igazság, hogy Szentendre 1 (de akár 2) zászlóaljnak minimum alkalmas lenne, da akkor az Altiszti Akadémiát költöztetni kellene. Ez mondjuk lehet, hogy nem is lenne ördögtől való. Mert ugye az "acélkocka" képzés eléggé szerteágazó, és lehet, hogy erre alkalmasabb helyet is lehetne találni a Bakonyban. (Arról nem is beszélve, hogy az itt terjedő infók szerint maga az acélkocka képzés is problémás, és lehetséges, hogy fejlesztett koncepció mentén, új arcokkal, új helyszínen jobb lenne.

Egy (2) könnyű lövész zászlóalj Szentendrén lazán elférne. Ebben a kategóriában az izbégi lőtér, rendben van. Harcászkodni meg lehet Csobánkán.
A feltöltésben segítene Budapest.

A @Szittya által rendszeresen emlegetett Kalocsa az infra miatt lehetne nehezebb technikás zl.-ak otthona. De a feltöltési lehetőségeiben nem vagyok biztos.

Debrecen státuszával kicsit bajban vagyok. Nem tudom , hogy mennyire gyökerezett ott meg a felderítő ezred, de helye lenne minimum 1 további zászlóaljnak. Egy esetleges egri visszaköltöztetést nem tudom, hogy mennyire bírna el a felderítő ezred.
Nyíregyen ugye szétcsapták a régi laktanyát. Ott teljesen újat kellene építeni. Hajdúhadház mint gyak. tér segíthetne. De egyik város sem felel meg kimondottan a Benkő által felsorolt kritériumoknak.

Pécsnek lenne értelme, ha tudnák hasznosítani a régi laktanya területét, de egyéb infrát ott én nem is tudnék felsorolni. Teljesen újat kellene építeni.
Pécs esetén lehet hogy lenne értelme drónos csapatok telepítése, mert a közelben több reptér is alkalmas lehet a kiszolgálásra.

Kaposvár további bővítése, és Taszár hasznosítása is kézenfekvő lenne. De ugye a kavosvári laktanya most kapott egy további műszaki századot. Egy lövész zászlóaljat valószínűleg el tudnának paterolni, ha nagyon kellene, de nem tudom, hogy lenne-e a közelben gyakorló tér. Meg ahogy kivettem a cél pont az lenne, hogy bővítsék a helyőrségek számát, hogy bővülhessen a toborzási látókör.

Észak-Dunántúl nagyjából kilőve. Tata jelenleg is feltöltési gondokkal küzd. Elég lesz, ha végre fel lesz töltve rendesen.
És én itt most el is fogytam az opciókkal.

Ezek természetesen nem konkrét dolgok, csak a lehetőségek számbavétele. És ha valakinek vannak ötletei, azt kérem, hogy úgy dobja be, hogy ne csak az legyen a fő szempont, hogy onnan származik, és jó lenne oda laktanya, hanem hogy konkrét infrastruktúrális hátteret is dobja be a közösbe! Mert egy Honvédségi bővülésnél az is igen komoly szempont lehet, hogy mennyi pénzt és időt kell a feltételek megteremtésére fordítani.

Vas és Zala megye teljesen Honvédség mentes, leszámítva az éledező területvédelmi tartalékos alegységeket. Vasban nagyon távol vagyunk, a kívánatos járásonkénti század erőtől. Megyei szinten van kb 200 fő. Bázisnak úgy gondolom, a körmendi egykori határőr laktanya jöhet szóba. Abban most, de csak kis részében működik a rendőr technikum. Több száz fő befogadására alkalmas legénységi épület áll üresen, ami a 70-es évek elején épült, nem olyan nagyon régi, sok más bázishoz mérten. A laktanyához talán 5 km távolságban van a lőtér, ami maroklőfegyver gépkarabély, géppuska, lövészetekre jó. De nem nagy lőtér, harcászattal egybekötött szakasz élest már nem lehet ott lőni. Határőröknek készült egykoron, arra volt jó. Körmendhez közel van még az a terület, ami az egykori zalaegerszegi dandár lőtere volt. 8-10 km kb. Nem tudom ma kié, mié. A szombathelyi dolgok kilőve, bázisként, mert a Honvédség legszuperebb, legnagyobb laktanyáját átadták a büntetésvégrehajtásnak, hogy luxus börtön legyen. Az is lett. Zalára nincs tippem, nem tudom ott mi a helyzet, azon kívül hogy a tartalékosokon kívül ott sincs semmi. Azért az elég erős, hogy két szomszédos megyében semmi nincs.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 219
119 874
113
Vas és Zala megye teljesen Honvédség mentes, leszámítva az éledező területvédelmi tartalékos alegységeket. Vasban nagyon távol vagyunk, a kívánatos járásonkénti század erőtől. Megyei szinten van kb 200 fő. Bázisnak úgy gondolom, a körmendi egykori határőr laktanya jöhet szóba. Abban most, de csak kis részében működik a rendőr technikum. Több száz fő befogadására alkalmas legénységi épület áll üresen, ami a 70-es évek elején épült, nem olyan nagyon régi, sok más bázishoz mérten. A laktanyához talán 5 km távolságban van a lőtér, ami maroklőfegyver gépkarabély, géppuska, lövészetekre jó. De nem nagy lőtér, harcászattal egybekötött szakasz élest már nem lehet ott lőni. Határőröknek készült egykoron, arra volt jó. Körmendhez közel van még az a terület, ami az egykori zalaegerszegi dandár lőtere volt. 8-10 km kb. Nem tudom ma kié, mié. A szombathelyi dolgok kilőve, bázisként, mert a Honvédség legszuperebb, legnagyobb laktanyáját átadták a büntetésvégrehajtásnak, hogy luxus börtön legyen. Az is lett. Zalára nincs tippem, nem tudom ott mi a helyzet, azon kívül hogy a tartalékosokon kívül ott sincs semmi. Azért az elég erős, hogy két szomszédos megyében semmi nincs.
Főleg munkaerő nincs.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 720
5 772
113
Én még ezekre az új alakulatokra azért visszakacsintanék.
Segítsetek nekem!
Régiónként mi lehet a lehetséges szinhely ezekre.
Most elsősorban lövész alegységekre gondolok, de akinek van ötlete szakcsapati szinhelyre, az se tartsa vissza!
Egyetlen biztos tippem lenne csupán, egy lehetséges tüzérezred létrehozásara, mégpedig a Bakonyba, és a hagyományok szerint Hajmáskérre.
Ott a gyakorlótér, ott a Várpalotai lőszergyár. Nem nagyon van ideálisabb színhely.

De a lehetséges új lövészzászlóaljakkal bajban vagyok. Mert ideális hely nagyon kevés van. Gondolok itt optimális feltöltésre esélyes helyre, valamint olyan, hogy legyen is gyak. tér a közvetlen közelben.
Pl. Borsodban - ami a Benkő szavai mentén azonnal beköszön - nem nagyon tudnék ilyet.
Mert egy laktanyát gyakorlatilag bárhol fel lehet húzni, de a gyakorló térhez hely kell.

Az az igazság, hogy Szentendre 1 (de akár 2) zászlóaljnak minimum alkalmas lenne, da akkor az Altiszti Akadémiát költöztetni kellene. Ez mondjuk lehet, hogy nem is lenne ördögtől való. Mert ugye az "acélkocka" képzés eléggé szerteágazó, és lehet, hogy erre alkalmasabb helyet is lehetne találni a Bakonyban. (Arról nem is beszélve, hogy az itt terjedő infók szerint maga az acélkocka képzés is problémás, és lehetséges, hogy fejlesztett koncepció mentén, új arcokkal, új helyszínen jobb lenne.

Egy (2) könnyű lövész zászlóalj Szentendrén lazán elférne. Ebben a kategóriában az izbégi lőtér, rendben van. Harcászkodni meg lehet Csobánkán.
A feltöltésben segítene Budapest.

A @Szittya által rendszeresen emlegetett Kalocsa az infra miatt lehetne nehezebb technikás zl.-ak otthona. De a feltöltési lehetőségeiben nem vagyok biztos.

Debrecen státuszával kicsit bajban vagyok. Nem tudom , hogy mennyire gyökerezett ott meg a felderítő ezred, de helye lenne minimum 1 további zászlóaljnak. Egy esetleges egri visszaköltöztetést nem tudom, hogy mennyire bírna el a felderítő ezred.
Nyíregyen ugye szétcsapták a régi laktanyát. Ott teljesen újat kellene építeni. Hajdúhadház mint gyak. tér segíthetne. De egyik város sem felel meg kimondottan a Benkő által felsorolt kritériumoknak.

Pécsnek lenne értelme, ha tudnák hasznosítani a régi laktanya területét, de egyéb infrát ott én nem is tudnék felsorolni. Teljesen újat kellene építeni.
Pécs esetén lehet hogy lenne értelme drónos csapatok telepítése, mert a közelben több reptér is alkalmas lehet a kiszolgálásra.

Kaposvár további bővítése, és Taszár hasznosítása is kézenfekvő lenne. De ugye a kavosvári laktanya most kapott egy további műszaki századot. Egy lövész zászlóaljat valószínűleg el tudnának paterolni, ha nagyon kellene, de nem tudom, hogy lenne-e a közelben gyakorló tér. Meg ahogy kivettem a cél pont az lenne, hogy bővítsék a helyőrségek számát, hogy bővülhessen a toborzási látókör.

Észak-Dunántúl nagyjából kilőve. Tata jelenleg is feltöltési gondokkal küzd. Elég lesz, ha végre fel lesz töltve rendesen.
És én itt most el is fogytam az opciókkal.

Ezek természetesen nem konkrét dolgok, csak a lehetőségek számbavétele. És ha valakinek vannak ötletei, azt kérem, hogy úgy dobja be, hogy ne csak az legyen a fő szempont, hogy onnan származik, és jó lenne oda laktanya, hanem hogy konkrét infrastruktúrális hátteret is dobja be a közösbe! Mert egy Honvédségi bővülésnél az is igen komoly szempont lehet, hogy mennyi pénzt és időt kell a feltételek megteremtésére fordítani.

A Bakonyba szerintem is kellenek tüzérek, de az én tippem Gyulafirátót lenne rá, nemrég volt hír, hogy a gonosz MH fel akarja számolni a csélcsapfüzikék természetes költőhelyeit ott a civil lakosság beleegyezése nélkül. Ha jól értettem, nem a régi szovjet laktanyát újítják, hanem a hozzá tartozó területeket kezdik rekultiválni (amolyan barnászöldes mezős beruházás). Amúgy Tapolca is adná magát, de szerintem ott nagyobb a turisztikai potenciál, Rasi oda nem javasolja a pukkantósokat.

Hajmáskérnek (én) továbbra is a katonai akadémia szerepet szánnám - amit itt beszélgettünk már közösen (már ha rajtam múlna) - lovardával, tisztikaszinóval, kis bordellóval, de ugyanakkor sportcentrummal, szimulátorokkal, legmodernebb fegyverekkel; a dicső múlt és a dicső jövő metszeteként lehetne a Honvédség rebrandjének zászlóshajója.

Lövészeket én a borsodi meg a baranyai/somogyi régióba raknék, ott van elérhető emberanyag az aprófalvas részeken, akiket ki lehetne kupálni, egyfajta felemelkedési lehetőséget nyújthatna az ottani fiatalembereknek a sereg.

Régi nünükém, hogy ha és amennyiben akarunk kerekes dandárt is (én nem annyira, de ez most mellékes), akkor azt én közösen képzelném el a szlovákokkal (Miskolc-Kassa) meg a horvátokkal (Pécs-Eszék). Mi adnánk bele 2 fél dandárt, ami szükség esetén összevonható lenne. Eladható lenne a Zuniónak is meg a NATO-nak is, mint a Nato keleti és déli bástyái (szerbek és ukrik felé), akár - középtávon - még forrásokat is le lehetne hívni, a schengeni határ őrzésének égisze alatt.
Másrészről - és ez a fontosabb - ez lenne az alapja a Kárpát-medencei védelmi együttműködésnek, merthogy ezt a régiót csak így egyben lehet bevédeni.

A szentendrei könnyülövészeket budapesti anyagból mozgalmat teljes mértékben támogatom, szerintem zseniális ötlet és kihagyhatatlan ziccer (főleg ha az altisztek is a Ludovikával együtt Hajmáskérre mennek, ugye ;) ).
Mondjuk ezt én magas minőségű ÖTT keretében tolnám, a hivatásosak menjenek csak nagyvassal.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 252
113
A Bakonyba szerintem is kellenek tüzérek, de az én tippem Gyulafirátót lenne rá, nemrég volt hír, hogy a gonosz MH fel akarja számolni a csélcsapfüzikék természetes költőhelyeit ott a civil lakosság beleegyezése nélkül. Ha jól értettem, nem a régi szovjet laktanyát újítják, hanem a hozzá tartozó területeket kezdik rekultiválni (amolyan barnászöldes mezős beruházás). Amúgy Tapolca is adná magát, de szerintem ott nagyobb a turisztikai potenciál, Rasi oda nem javasolja a pukkantósokat.
Az új bakonyi bázis, csak a lőtér állandó személyzetét fogja "elszállásolni". Csak kiszolgáló bázis lesz az érkező vendég alakulatoknak.