A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Tudom én a találkozóharc a legegyszerübb és leg professzionálisabb... kivétel ha az ellen nem kíván találkozni vagy nem egésszen jó a felderítésünk vagy épp csapdába sétálunk és lerögzítenek minket ... bla bla bla tudom
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
jó de mivan ha megakaszztlyák az eggyik zaszlóalj harccsoportot? vagy 2őt? vagy csak simán megkerülést halyt végre az ellen? (jön az átkarolás a légüres térben) csak fel kell zárkózni valakinek hogy legalább megakassza az ellenséget a művelete végrehalytásába (csak megakasztás)ezzel biztosítva őrizve és birtokbavéve a területet. (nem ött de csak tartalékos erő áll erre rendelkezésre egy kibontakozott konfliktusba) segédcsapat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
egy rajjal egy századot meg lehet akasztani. légüres teret meg nem szabad hagyni szabad mozgást az ellennek.(mert átkarolás vagy bekrítés veszélye forog fenn) mi van ha az ellen még nem akar találkozó harcot vívni mivel kényszeríted rá ha van mozgástere? mert nincs erő megakasztani se mert a harccsoportot nem szeded szét mert azzal a célt veszélyezteted a találkozóharc sikerét. vagy megpróóbálni üldözni és elszakadni asaját csapatoktól?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 094
31 036
113
Az miért van, hogy mindig kiszámoljátok, hogy nekünk baromi kevés katonánk van, de bezzeg minden potenciális ellenfél viszont a 2. Ukrán front számosságának megfelelő haderő? Az miért nem tiszta, hogy nem csak nekünk van kevés katonánk?
Annyit max az ukránok tudnának bevetni.De 2-3x-os fölényt viszont a többi potenciális ellenfél is össze tud lapátolni (bár én nem igazán tartok konvencionális háborútol-de kategórikusan ki se tudom zárni.A Világegyetem lehet,hogy véges,de az emberi és politikusi hülyeség biztos,hogy határtalan)
Szerintem is kellene egy segéderő a regurális manővererők mellé-de nem manőverező harcot folytató hétvégi harcosokra.Ahoz azok túl gyengén képzettek lennének,szerintem.Már maga a zl harcrendben való manőverezés is kemény falat volna nekik,nemhogy közben harcolni is.....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Annyit max az ukránok tudnának bevetni.De 2-3x-os fölényt viszont a többi potenciális ellenfél is össze tud lapátolni (bár én nem igazán tartok konvencionális háborútol-de kategórikusan ki se tudom zárni.A Világegyetem lehet,hogy véges,de az emberi és politikusi hülyeség biztos,hogy határtalan)
Szerintem is kellene egy segéderő a regurális manővererők mellé-de nem manőverező harcot folytató hétvégi harcosokra.Ahoz azok túl gyengén képzettek lennének,szerintem.Már maga a zl harcrendben való manőverezés is kemény falat volna nekik,nemhogy közben harcolni is.....
nem is zászlóalj erőbe kellene alkalmazni őket. kisebb alegységek segédcsapati feladatokba. elég ha pukant párat lejelenti hol az ellen miközbe pucol a következő állásba. védelembe majdnem ugyan ez. koordinátát kell tudniuk meghatározni célokat elsütni a fegyvert meg qvagyorsan lelépni a helyszinről.
meg megszállásra biztosítás stb. és persze a nem harcoló feladatok
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 094
31 036
113
nem is zászlóalj erőbe kellene alkalmazni őket. kisebb alegységek segédcsapati feladatokba. elég ha pukant párat lejelenti hol az ellen miközbe pucol a következő állásba. védelembe majdnem ugyan ez. koordinátát kell tudniuk meghatározni célokat elsütni a fegyvert meg qvagyorsan lelépni a helyszinről.
meg megszállásra biztosítás stb. és persze a nem harcoló feladatok
Erre a területvédelmi milicia való,nem egy könnyű dd.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
ha már megakasztja az ellenséget és megtudja mondani a sajáát csapatoknak hol az ellen honnan hová tart és még koordinátát is tud mellé párosítani és le tud lépni már nagyon hasznos része lett a szervezetnek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Erre a területvédelmi milicia való,nem egy könnyű dd.
ellenséges területen is? (szerintem inkább ömt esetlegesen saját tűztámogatással hogy a pucolás sikeresebb legyen meg a megakasztás) én nem tervezek annyival hogy találkozóharc a betolakodóval aztán csokolom megy minden tovább bizony bizony ellentámadás!!! majd támadás kifejtése.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 019
113
Sokszor említettem már,hogy az oroszok néhány zászlóalj harccsoporttal raktak rendet Dombaszban.

Nem igazan látod át,hogy egy modern zászlóalj harccsoport mekkora erő is valójában.
Láttam a Lőrincz Kálmán vezérezredessel folytatott beszélgetést, és ott azt mondta, hogy amikor hadosztályparancsnok volt, és két évvel a kinevezése után megkapta a beígért kőkemény minisztériumi ellenőrzést egy bazi nagy hadgyakorlat keretében, akkor 250 km szélességben voltak csapatai (7.000 ember).
(Egyébként az interjúban többször is hangsúlyozta a tüzérség, a megfelelő tűzerő meglétét az ellenség megállításában.)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 094
31 036
113
ellenséges területen is? (szerintem inkább ömt esetlegesen saját tűztámogatással hogy a pucolás sikeresebb legyen meg a megakasztás) én nem tervezek annyival hogy találkozóharc a betolakodóval aztán csokolom megy minden tovább bizony bizony ellentámadás!!! majd támadás kifejtése.
2-3x-os mennyiségi fölénnyel szemben egy 2 dd-os haderő ne akarjon mély hadműveletek elméletét játszani,mert csak zsákba dugja saját magát.Mobil hadviselést,magyarul portyázást azt lehet csinálni-de ajoz meg főleg jol összeszokott és gyakorlott legénység kell.
Szerintem teljesen logikus,harcászati védelem-stratégiai támadás a használható módszertan.De az a stratégiai támadás is csak hatás alapu mélységi portyázás lehet,mert pár dd-ral valódi,országot megszálló stratégiai támadást nem lehet csinálni,max Andora ellen.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 094
31 036
113
Sokszor említettem már,hogy az oroszok néhány zászlóalj harccsoporttal raktak rendet Dombaszban.

Nem igazan látod át,hogy egy modern zászlóalj harccsoport mekkora erő is valójában.
Meg a szakik haderejét támogatva,baráti lakosságú területen egy meglehetősen legatyásodott és hiányosan képzett,ellátott,rossz morálú uki sereggel szemben.......
Megint csak Angola.Búr zlh röhögve szétvert egy angolai dd-t,de ugyanez már nem ment nekik egy kubai dd-ral szemben......
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Meg a szakik haderejét támogatva,baráti lakosságú területen egy meglehetősen legatyásodott és hiányosan képzett,ellátott,rossz morálú uki sereggel szemben.......
Megint csak Angola.Búr zlh röhögve szétvert egy angolai dd-t,de ugyanez már nem ment nekik egy kubai dd-ral szemben......
Kik ellenség a környéken?Marmint nem a fejekben hanem aki politikailag is potenciálisan az.Azbukranok meg a szerbek.
A szerbek kiestek mert ott állnak mögöttükbaz oroszok, az ukránok meg ugyanolyan mélyen vannak mint eddig.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 094
31 036
113
Kik ellenség a környéken?Marmint nem a fejekben hanem aki politikailag is potenciálisan az.Azbukranok meg a szerbek.
A szerbek kiestek mert ott állnak mögöttükbaz oroszok, az ukránok meg ugyanolyan mélyen vannak mint eddig.
Nem számitok konvencionális háborúra a belátható időben-bár teljesen ki sem tudom zárni,mint irtam
A példádra irtam,hogy Dombaszban az a pár zhl nem magában harcolt.Keményen volt támogatása,és egy eléggé mélyenlévő sereggel szemben "csináltak rendet".Rendcsinálásuk legfontosabb tétele meg a tüzérségi fölényük volt.Egy zlh-nak komolyabb tüzérségi támogatása volt,mint ami nekünk az ismert tervek szerint az egész seregnek lesz....
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 019
113
Ma a számok bűvöletében élek. Ha igaz az állítólag 5.750 fős légierő, a jelenlegi 22.700 fő szolgálatteljesítőből a "vízfej" olyan 9.000 lehet (a harcoló alakulatok létszámát 8.000-re tettem). A korábban bejelentett 37.650-as keretlétszámot veszem alapul a lehetséges haderő számításnál, 10.000-es "vízfej"-et, 7.500-as légierőt (remélem lesz bővülés a gépeknél is, meg jön a NASAMS is), akkor marad 18.250 fő. Ez pedig magunk között szólva tezsvíreim max. 4x4.500, azaz 4 dd (az jó kérdés, hogy benne vannak-e a KRD-sek). :(
Eszeket mondassa velem a sok számolás. Innen nézem, akkor is négy, onnan nézem, akkor is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Nem számitok konvencionális háborúra a belátható időben-bár teljesen ki sem tudom zárni,mint irtam
A példádra irtam,hogy Dombaszban az a pár zhl nem magában harcolt.Keményen volt támogatása,és egy eléggé mélyenlévő sereggel szemben "csináltak rendet".Rendcsinálásuk legfontosabb tétele meg a tüzérségi fölényük volt.Egy zlh-nak komolyabb tüzérségi támogatása volt,mint ami nekünk az ismert tervek szerint az egész seregnek lesz....
A lényeget kell látni.Nem kellenek hadosztályok (már ha nem fél Európát akarod elfoglalni), elég ha modern önállóan harcolni képes harccsoportjaid vannak akik a főerő.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and arcas