A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 280
113
Hosszú a cikk, 2,5 oldal. Egy érdekes információ van benne: a következő két hónapban a Gripenek képességeinek a továbbfejlesztéséről szóló szerződés véglegesítésén dolgoznak.
A Gripen-fejlesztés racionális és logikus lépés.
A "C+,D+" változatról lehet szó. De okosbomba-szetteket meg új Sidewindert is kéne ám venni hozzá.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
A Gripen-fejlesztés racionális és logikus lépés.
A "C+,D+" változatról lehet szó. De okosbomba-szetteket meg új Sidewindert is kéne ám venni hozzá.
Valami olyasmit írt a cikk szerzője hogy "hátrafelé is tudnak majd lőni a Gripenek", de ezt a részt átugrottam, próbáltam csak azt olvasni, amit Maróth mondott.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Valami olyasmit írt a cikk szerzője hogy "hátrafelé is tudnak majd lőni a Gripenek", de ezt a részt átugrottam, próbáltam csak azt olvasni, amit Maróth mondott.

A magyar változatnál ez kötelező elem a hátrafelé nyilazás óta, annak korszerű megvalósítása.
"Lebukott" a magyar-svéd közös --000-ás/extra-szuper-titkos-- kutató-fejlesztő intézet! ...végre valami jele a hazai fejlesztési képességnek!

:D:D:D
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 947
5 079
113
Nem. A lynx alapú 120 mm-es av egy lynx alapú gépesített lövész zl. tűztámogatásához szükséges, a 105-ös vontatott pedig könnyű lövész, a védelem mélységében védelemre berendezkedett zl-ak , tartalékok megerősítése (ebből adódna a 155 mm-esek védernyője), nehezen járható terep és egyéb speciális esetben lehet hasznos.
Mivel a jövő itt is a digitalizáció, azaz a hálózat alapú hadviselésnek való megfelelés, egy magasabb rendű (pl.dd vagy ho.) tűztámogató bázisán a rendelkezésre álló felderítési adatok alapján mozgathatják őket úgy, hogy minél kisebb legyen a kitettsége az ellenséges tűznek, szóval én nem látom akkora hátrányát annak, hogy vontatott. sőt, ebben a kategóriában egyenesen értelmetlen pénzkidobás egy nehéz önjárót kialakítani 105-nek. Több hátránya származik belőle, mint előnye. A török boranra azt írták, hogy 1 perc alatt tűz- és menetkész, ultrakönnyű, könnyen kezelhető stb.
Többen írták a drónveszélyt. Az önjáróra nem az? Ott egy találat mindennel és mindenkivel végez, az örmény videókon látható volt, hogy a vontatott személyzete többször az óvóárokban volt a becsapódáskor, ami a löveget ért. Ebből nekem az jött le, hogy a légvédelmet kell erősíteni, nem a vontatottakat kivonni.
A tendencia az, hogy az önjáró/vontatott arányt az előbbi javára billenteni, de mert nincs háború és nem kell a Szegednél harcolóknak tűztámogatást adni a Nyírségben harcoló MH 25-nek, míg a gaz ellen szarrá lövi őket D-20-szal, mert oda már nem jutott semmi.
Fasza volna mindenhova 155 mm-es önjáró, de esélytelennek látom.
Az emberhiány szerencsére csak békeidőben probléma, mivel felfüggesztett sorozás van. Ember lenne, csak nem lesz mire, ha ennek nem teremtik meg az alapját és nem alakítanak ki mozgósítási tartalékot. Pzh-ból nem is fognak. De jó lenne háború esetén az a papíron 300 db D-20 akár egy része is, felvonultatni védelemre (az ellennek se lesz jobb, egyelőre), egy része, ami hulladék, pedig fantomnak (nagyon zavaró és veszélyes is tud lenni, ha rákapnak a csalira)...
Egyébként vontatott 155 mm-ből Az M777-nek látnám értelmét, főleg, ha az ERCA, nagyobb csőhosszal, lőtávval létrejön.

Még valami a kiképzéshez: A soros időkben lövegkezelőnek annyira profi és jólszituált embereket soroztak, hogy öröm volt látni olyat, akinek legalább a nyolc általánosa megvolt. Ok, kis túlsással, de nem az értelem került oda és azért egész szép eredményeket is láttam tőlük. Akinek legalább érettségije volt az mehetett kidolgozónak (lőelemek számolása), bemérőnek, de akadtak köztük bőven csak szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezők. Ezekhez képest az ÖTT klasszisokkal jobb. A tiszti és altiszti állománynak kell jólképzettnek lenni, de ők sokkal többet tanulnak, mint ami a beosztásukhoz kell. Egy tartalékosnak nem lenne muszáj, csak a beosztásához specializált képzést adni. Lehet, hogy nincs tervben ennek a meglépése, de elvi szinten működhet.
Egyébként meg mi a fene történne egy-két éven belül elrendelt rendkívüli állapot bevezetését illetően? Erre is gondolni kell, nemcsak a két dd-ra.
Pontosan. Bőven lenne még helye a vontatott tüzérségnek is, nem véletlen, hogy rajtunk kívül senki nem akarja a környező országokban felszámolni. Új önjáró tarackból nem tudunk eleget beszerezni, de használt vontatott 155-öst be lehetne szerezni "gombokért". A Mistral-Skyranger-Nasams légvédelem nemhogy a környéken, de egész Európában az egyik legjobb lesz. Nehéz volna olyan légierőt mutatni a környező országokból amelyik át tud ezen vergődni és akkor még a Gripenekről nem is beszéltünk. Ezt meg lehetne még fejelni a korábban hallott drónrajokkal, amelyek az ütegek felett tüzérségi felderítőként adnának céladatokat és az ellenséges drónok megsemmisítésével védenék az üteget. A 105-st szerintem el kellene engedni, mert nem valószínű, hogy ilyen kis számú tarack estén 2 különböző kalibert rendszeresítünk, ezt pontosan mutatja, hogy a várpalotai gyár csak 155-ös gránátot fog gyártani, 105-öst nem.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113

SZÜKSÉG LESZ ÚJ HELYŐRSÉGEK NYITÁSÁRA

Senki nem gondolhatja komolyan, hogy valamivel több mint harmincezer hivatásos katonával és húszezer tartalékossal biztosítani lehet hazánk békéjét és biztonságát. Ez csak úgy lehetséges, ha a Magyarország iránt elkötelezett fiatalságra is számítunk, azokra, akiknek a haza nem elvont, hanem valós fogalom, és akik hajlandók is tenni érte - jelentette ki Benkő Tibor
....
A vezérőrnagy arról is beszélt, tarthatatlan, hogy a honvédség 19 megyéből csak tízben van jelen, ezért már középtávon új helyőrségeket terveznek
És kiket raknak bele? Bérlakásprogram helyett röghözkötés, ha területi és nem tehetségi/elhivatottsági alapon töltünk fel alakulatokat. Dandárnál kisebb laktanyát nem lenne szabad fenntartani!
 
K

kamm

Guest
Online-Licorne.jpg
Ezt en linkeltem egy eve már, akkor meg Atlas RC nevre hallgatott es ezzel az bolt a bajom, hogy egyetlen celpontra elég (két indított al szamolva.)

Hát nem. Ezt pedig úgy hidd el, hogy nem.

Hat, akkor viszont nagyon kivancsi vagyok, mit fogunk rendszeresíteni a Mistral helyett...
 
K

kamm

Guest
Van egy jó hirem, bár egy panaszba van csomagolva.

Ami itt történik,
képviselőtársaim, azon kívül, hogy közbeszerzés alóli mentesítéssel az elkövetkezendő
9-10 évre eladósítják nemcsak az országot, hanem a következő generációt, hiszen
közbeszerzés alóli mentesítéssel 3500-5000 milliárd forintos kiadásokról beszélünk,
ha jól számoltak; ugye, ez a 2 milliárd euró, amiből Zalaegerszegen vásárolnak gyárat.
Ha 330 forintos euróval számolunk - nem tudom, most éppen mennyi -, 2 milliárd
eurót szerintem be tudnak szorozni 330-cal: az egy elég szép összeg, és ez csak egy tétel,
ebben még nincsenek benne azok a további tételek, amelyekről bizottsági ülésen
döntöttünk


Szal lesz itt még minden is!!! :hadonaszos: :hadonaszos:

Egy éve mondom hogy lesz ket szazad Gripen E, nem hisztek nekem még mindig... :cool:
 
K

kamm

Guest
Hosszú a cikk, 2,5 oldal. Egy érdekes információ van benne: a következő két hónapban a Gripenek képességeinek a továbbfejlesztéséről szóló szerződés véglegesítésén dolgoznak.
Az remek hir! Jon az AESA radar meg a tobbi is majd, remelem. :)

Akkor ez egy újabb jel arra,hogy még jó ideig a Gripenekbe gondolkodnak:).

Szerintem ez sosem volt kérdéses, pláne hogy az E ilyen bitang EW gep lesz...
A Gripen-fejlesztés racionális és logikus lépés.
A "C+,D+" változatról lehet szó. De okosbomba-szetteket meg új Sidewindert is kéne ám venni hozzá.
Sidewindert semmikeppen, ott az IRIS-T, sokkal jobb es modernebb opcio, ráadásul sokoldalúbb is, ugyanannyiért. (Plusz hátha épít gyárat a Diehl is. :D)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 801
113
Az remek hir! Jon az AESA radar meg a tobbi is majd, remelem. :)



Szerintem ez sosem volt kérdéses, pláne hogy az E ilyen bitang EW gep lesz...

Sidewindert semmikeppen, ott az IRIS-T, sokkal jobb es modernebb opcio, ráadásul sokoldalúbb is, ugyanannyiért. (Plusz hátha épít gyárat a Diehl is. :D)
Sztem az új AMRAAM C7 és AMRAAM-ER rakéták is integrálva lesznek a Gripenhez.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Egy adott terület lakói felülreprezentáltak lesznek a helyi alakulatban. Katona akarsz lenni, akkor jó eséllyel logisztikus, tüzér vagy gyalogos leszel ez alapján, mert az van a megyében. Függetlenül attól, hogy mire lennél alkalmas! Ide vezet, ha katonai bérlakásprogramon akarnak spórolni!
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Egy adott terület lakói felülreprezentáltak lesznek a helyi alakulatban. Katona akarsz lenni, akkor jó eséllyel logisztikus, tüzér vagy gyalogos leszel ez alapján, mert az van a megyében. Függetlenül attól, hogy mire lennél alkalmas! Ide vezet, ha katonai bérlakásprogramon akarnak spórolni!
Nem értem, hogy mi a problémád. Ha már a logisztikus, tüzér, gyalogság felhozatalból választhat, akkor kimaradt kb a páncélos, meg a lérak hirtelen. Ha meg annyira akarja, mehet a feltöltetlen pozíciókba ezekhez az alakulatokhoz szerintem. Ha meg fel lesznek töltve azok, akkor ott is csak ezekből választhatna.

A másik. Miért baj, ha mondjuk csak zászlóalj erőnyi laktanya, ha lesz belátható körzetben dd szintű is? Nem tud együttműködni vele? Csak úgy össze fogják dobálni és nem gyakorlatoznak majd együtt más al és magasabbegységekkel? Illetve miért baj a javarészt helyi állomány ? Mert ismerik a környezetüket?