A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
Hölgyeim!
Én egy kicsit később kaptam meg az új izraeli infókat, de nekem furcsa, hogy másnak nem tűntek fel érdekes áthallások. Először azt gondoltam, hogy pártállástól függően egyik vagy másik forrás eltérő tálalása okozza a dolgot, de a linkeket sorban elolvasva egymás után továbbra is érdekes benyomásaim vannak.

- Spike pipa. Tessék szépen arrébb menni, nincs itt semmi látnivaló...
Azonban kicsi mégis.
@Green Leader szokás szerint tagadja a belsős forrásait, de már többször bebizonyosodott, hogy túl jól éttesült.:cool:
Szóval a portfolió cikkében a van némi nyitva hagyott lebegtetés, hogy "nem volt most szó gyartásról, de..."
A Spike nagy mennyiségben lesz jelen a MH-nál, szinte teljes palettával.
Ugyanakkor az is be volt lebegtetve, hogy a megmaradt orosz ATGM még várhatóan idén kivonásra kerük.
Szóval nekem ezek az utalások arra mutatnak, hogy mivel a hordozható indítók SOS sürgősségűek, ezért a kezdő készletet még a Rafael gyártja le, de szerintem heteken belül jön majd egy Rafael góré hogy megkapja a maga piros-fehér-zöld elvágott szalagját, ami az új gyáregység első kapavágásának ünnepségéről adnak neki bekeretezve.

- érdekes, hogy a mostani riportok mennyire hangsúlyozzák, hogy gyakorlatilag a 3 nagy izraeli gyártó is bemutatózott Maróthnak - méghozzá egyszerre.
Pedig az IAI és az Elbit vetélytársak.
Szerintem itt most megy a Hard Ball az izraeli és a török felekkel.

- az Iron Dome túl nagy hangsúlyt kapott a beszámolókban - és gondolom, a megbeszéléseken is -, ráadásul ez indokolhatja is az IAI ÉS a Rafael közös jelenlétét. A túl nagy hangsúlyt annak tükrében értem, hogy "dehát a radar már bent van a zsákban". Ahogy korábban valószínűsítettem a dolgot, most méginkább gyanús, hogy nem állunk meg az Iron Dome radarjainál, hanem valami integrált C-RAM rendszer is befigyel.
Különösen ez az idézet esik ki nagyon a környezetéből:
A Vaskupola radarrendszere a legkurrensebb a világon, már négy további NATO-ország megvásárolta, messze megelőzi a többi hasonló termék műszaki paramétereit és képességeit. Nekünk hagyományosan más típusú rakétáink vannak, és ezért Magyarország költséghatékonysági megfontolásokból más, de hasonló hatékonyságú rakétarendszert vett meg a komplex radarrendszerek mellé.
Hogy lehet az Vaskupolát, meg a NASAMS-ot összevetni? Teljesen más terület a kettő.
Vagy nem is a NASASMról beszél???? :rolleyes:
Itt konkrétan költséghatékonyságról beszél. A NASAMS-hoz egy AMRAAM 1-1,5-2M USD, ráadásul alkalmatlan olyan típusú fenyegetések ellen, mint az Iron Dome. Az Iron Dome rakétái meg valahol 50-100.000USD között vannak.
Ami igazán költséghatékony lenne, az a Skynexbe integrált SkyKnight fantázia nevű rakéta, amelyik rövidebb hatósugárral rendelkezik, de cserébe sokkal kisebb is (olcsóbb).

- a cikkek külön kitérnek, hogy az IAI-val és az Elbittel is katonai fejlesztésekről tárgyalt Maróth. Tehát nem beszerzésekről! ;)
Ugyanakkor az IAI dróngyártását meg is nézték. Jelzem az IAI nagyon erős loitering munition-ben.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 921
7 626
113
Izraeli drónok ? remélem azért lesz török is, ami akicin , messze a legszebb drón szóval csak ezért is muszáj egyet kecskeméti repnapokra mutatóba !


akinci_slider.png



Amúgy nem tudom hogy milyen a gép mint harci drón , de eddig az tapasztaltam, hogy általában ami szép az jó is , mivel ha valami szép az azt jelenti igényes emberek dolgoztak rajta , ergo a gép/eszköz képességeire is igényesek voltak ...
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Izraeli drónok ? remélem azért lesz török is, ami akicin , messze a legszebb drón szóval csak ezért is muszáj egyet kecskeméti repnapokra mutatóba !


akinci_slider.png



Amúgy nem tudom hogy milyen a gép mint harci drón , de eddig az tapasztaltam, hogy általában ami szép az jó is , mivel ha valami szép az azt jelenti igényes emberek dolgoztak rajta , ergo a gép/eszköz képességeire is igényesek voltak ...

Egy nagy drón haszontalan a magyar erők számára, Törökország az SSB utasítására elrendelte őket Baykarba, hogy ezeket rendszeres bombázásokban használják Észak-Irakban és Szíriában a PKK-YPG célpontok ellen. Nem akarják ott viselni az F16-osaikat, ahol nincsenek légvédelmi gyengeségek. Természetesen, ha figyelembe vesszük, hogy radar van elöl és képes a SOM C2 vagy 2 Som J szállítására (amely a jövőben könnyű torpedókat és szonóbóját szállít), akkor ez nagyszerű tengeri járőrjármű lehet, de nincs tenger Magyarországon.
 
K

kamm

Guest
Hölgyeim!
Én egy kicsit később kaptam meg az új izraeli infókat, de nekem furcsa, hogy másnak nem tűntek fel érdekes áthallások. Először azt gondoltam, hogy pártállástól függően egyik vagy másik forrás eltérő tálalása okozza a dolgot, de a linkeket sorban elolvasva egymás után továbbra is érdekes benyomásaim vannak.

- Spike pipa. Tessék szépen arrébb menni, nincs itt semmi látnivaló...
Azonban kicsi mégis.
@Green Leader szokás szerint tagadja a belsős forrásait, de már többször bebizonyosodott, hogy túl jól éttesült.:cool:
Szóval a portfolió cikkében a van némi nyitva hagyott lebegtetés, hogy "nem volt most szó gyartásról, de..."
A Spike nagy mennyiségben lesz jelen a MH-nál, szinte teljes palettával.
Ugyanakkor az is be volt lebegtetve, hogy a megmaradt orosz ATGM még várhatóan idén kivonásra kerük.
Szóval nekem ezek az utalások arra mutatnak, hogy mivel a hordozható indítók SOS sürgősségűek, ezért a kezdő készletet még a Rafael gyártja le, de szerintem heteken belül jön majd egy Rafael góré hogy megkapja a maga piros-fehér-zöld elvágott szalagját, ami az új gyáregység első kapavágásának ünnepségéről adnak neki bekeretezve.

- érdekes, hogy a mostani riportok mennyire hangsúlyozzák, hogy gyakorlatilag a 3 nagy izraeli gyártó is bemutatózott Maróthnak - méghozzá egyszerre.
Pedig az IAI és az Elbit vetélytársak.
Szerintem itt most megy a Hard Ball az izraeli és a török felekkel.

- az Iron Dome túl nagy hangsúlyt kapott a beszámolókban - és gondolom, a megbeszéléseken is -, ráadásul ez indokolhatja is az IAI ÉS a Rafael közös jelenlétét. A túl nagy hangsúlyt annak tükrében értem, hogy "dehát a radar már bent van a zsákban". Ahogy korábban valószínűsítettem a dolgot, most méginkább gyanús, hogy nem állunk meg az Iron Dome radarjainál, hanem valami integrált C-RAM rendszer is befigyel.
Különösen ez az idézet esik ki nagyon a környezetéből:

Hogy lehet az Vaskupolát, meg a NASAMS-ot összevetni? Teljesen más terület a kettő.
Vagy nem is a NASASMról beszél???? :rolleyes:
Itt konkrétan költséghatékonyságról beszél. A NASAMS-hoz egy AMRAAM 1-1,5-2M USD, ráadásul alkalmatlan olyan típusú fenyegetések ellen, mint az Iron Dome. Az Iron Dome rakétái meg valahol 50-100.000USD között vannak.
Ami igazán költséghatékony lenne, az a Skynexbe integrált SkyKnight fantázia nevű rakéta, amelyik rövidebb hatósugárral rendelkezik, de cserébe sokkal kisebb is (olcsóbb).

Az is RM, mint a gyanusan ugyanazt tudo Cheetah, csak a SKyNIght az UAE (arab), nem tudom, ez mennyiben menne a zsidokkal...?


- a cikkek külön kitérnek, hogy az IAI-val és az Elbittel is katonai fejlesztésekről tárgyalt Maróth. Tehát nem beszerzésekről! ;)
Ugyanakkor az IAI dróngyártását meg is nézték. Jelzem az IAI nagyon erős loitering munition-ben.
Ezt birtam feljebb, hogy az Elta anyacege az IAI es nekunk sokkal relevansabb a UAV portfolioja, kb mindent megoldana.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Egy nagy drón haszontalan a magyar erők számára, Törökország az SSB utasítására elrendelte őket Baykarba, hogy ezeket rendszeres bombázásokban használják Észak-Irakban és Szíriában a PKK-YPG célpontok ellen. Nem akarják ott viselni az F16-osaikat, ahol nincsenek légvédelmi gyengeségek. Természetesen, ha figyelembe vesszük, hogy radar van elöl és képes a SOM C2 vagy 2 Som J szállítására (amely a jövőben könnyű torpedókat és szonóbóját szállít), akkor ez nagyszerű tengeri járőrjármű lehet, de nincs tenger Magyarországon.

Par nagy kapacitasu csapasmero is kell, amire gazdagon lehet pakolni es azt is sokaig tudja cipelni. Max 6-8 db, de azokbol is kell.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Pappenger loitering munitionról beszélt, vagyis hogy az RM szeretne gyártani.

Egy nagy drón haszontalan a magyar erők számára

A keringő lőszer nem opcionális, hanem véleményem szerint egy modern hadseregnek ilyenre szüksége van. De az nem teljesen világos, hogy miért ne lenne szükségszerű Magyarországnak egy nagy méretű drón?

keringő lőszer- valahol mintha negyed millás árat olvastam volna darabjáért és egy másik forrás teljesen más kategóriában a Spikera is ugyan ennyit hozott ki, ha irányított lőszereket akarunk összehasonlítani. Fentebb valaki írta NASAMS ennek árának minimum 4-szerese. Egyszerűen ha van ilyened és főleg, ha folyamatosan tudod gyártani, akár egy kétszer akkora méretű és költségvetésű hadsereg készleteit is hamar el tudod égetni.
Ezért szokták mondani, hogy kizárólag a csapatlégvédelem tudja megoldani ezt a fenyegetést vagy ha minden járműveden APS van. Költségek tekintetében ezek kínálják csak a versenyképes választ.

nagy méretű drónok- Szerintem nagyon is kelleni fognak. Egy csöves légvédelem nem tudja elérni azt a magasságot, ahol a közelmúlt háborúiban népszerűvé vált Bayraktar vagy annak még erősebb változata, az Akinci működik. Ezek elterjedése még mindig nem jelent ezen gépekre veszélyt, ezekre más választ kell adnia. Már csak ezért is megéri rendszerben tartani őket. Ne egy pilótás repülőgépet használjunk, ha megoldható UAV-val is a felderítés! Nagy távolságokba tud dolgozni, nem kell annyira közel repülniük az ellenséghez.

Én nagyon reménykedem benne, hogy mind a két kategóriában gondolkodunk. Ráadásul missziózás során is nagy hatékonyság jellemezne egy nagy hatótávolságú, sokáig a levegőben maradó felderítőt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 131
73 655
113
A Spike kapcsán belefutottam ebbe a Narancs becslésbe.

Lapunk a kormány által közölt bejelentések, sajtóértesülések és nemzetközi értékbecslések alapján próbálta feltérképezni, mennyit költünk Magyar Honvédség arzenálját fejlesztő Zrínyi 2026 programra. Az ismert adatok szerint Maróth Gáspárék eddig közel 2140 milliárd forint értékben rendelhettek fegyverrendszereket, járműveket. A Privátbankár úgy tudja, hogy a Honvédség számára rendelt Elta-izraeli radarrendszer több mint 35 milliárd forintba kerülhetett.

2140 milliárd HUF = 7,13 milliárd USD = 5,95 milliárd EUR
A Narancsban a Lynxre még csak 2,1 milliárd Eurót számoltak.

Mikor számolgattunk mi itt legutóbb, januárban vagy tavasszal valamikor? Azóta mit tudtunk meg még?

Azt tudjuk hogy a Lynx program a legutolsó RM prezi szerint már legalább 3,1 milliárd Euro = 3,72 milliárd USD = 1116 milliárd HUF.

A 2019-es fegyverexport jelentésből tudjuk hogy a Leopard - Pzh2000 csomag 1,8 milliárd Euro = 2,16 milliárd USD = 648 milliárd HUF

Ez így összesen már 4,9 milliárd Euro = 5,88 milliárd USD = 1764 milliárd HUF

Mit vettünk még?

IAI Elta radarok (11?), SAMOC, NASAMS (4?), 120 AMRAAM (+ 60?), Mistral3 upgrade (180?)
10+40 török Gidran (vagy 300?)
200 ezer db CZ, fegyverkiegészítők, 250 CG4
20 H145M, 16 H225M, Mi17/24 nagyjavítás
2 KC-390, 2 A319, 2 Falcon, 8 Zlin
Buszok, Suzuki Vitara, Mentők, Toyota, Polaris

Logisztikai központ, SAAB mobil hangár, helikopter mobil hangár, kibervédelmi központ, Hirtenberger az beleszámít?

Radarok:
A csehek 125 millió USD-ért (105 millió Euro, 37,5 milliárd HUF) vettek 8 radart.
Szlovákia 180 millió USD-ért (150 millió Euro, 54 miilliárd HUF) vett 17 radart.
De mi 11-et (?) vettünk...
Az egyik RM prezentációból ezt tudtuk meg: "The division’s single biggest order was the radar system for the Hungarian armed forces with a total value of €276 million, which is being delivered by the Canadian subsidiary."
276 millió Euro = 331 millió USD = 100 milliárd HUF


H145M: azt nyilatkozták hogy mintegy 100 milliárd HUF volt = 278 millió Euro = 334 millió USD
A 2020-as német fegyverexport jelentésből tudjuk hogy 85,5 millió Euróba került 3 felfegyverezhető H145M helikopter. Akkor egy felfegyverezhető helikopter 28,5 millió Euro = 33,9 millió USD = 10,2 milliárd HUF. 5 felfegyverezhető helikopter pedig 50,9 milliárd HUF = 141,4 millió Euro = 170 millió USD
Azt mondták, hogy a 20 H145M helikopter mintegy 100 milliárd HUF volt. Akkor a többi 15 gép kijön a maradék 50 milliárd HUF-ból. Akkor egy sima H145M az 3,4 milliárd HUF = 9,44 millió Euro = 11,33 millió USD. Ezzel kb. kijön az amit egyszer Koller József nyilatkozott, hogy a felfegyverzett változat háromszor annyiba kerül mint egy sima gép.

NASAMS + AMRAAM: kb 1 milliárd USD üzletről beszéltek. (Ebből kb. 500 és 730 millió USD közötti a rakéták ára.) Az 833 millió Euro, 300 milliárd HUF.

8 db Zlin: 3,6 millió USD = 3 millió Euro = 1,08 milliárd HUF

200 ezer CZ: 100 millió Euro = 120 millió USD = 36 milliárd HUF

H225M: Kuvait 2016-ban 30 gépet rendelt 1 milliárd Euroért. Akkor 16 gép 500-600 millió Euro lehet. Vagy ha azt nézzük hogy egy H145 10 millió Euro, egy AW139 méretű helikopter 20 millió Euró, akkor egy H225M legalább 30 millió Euró. Figyelembe véve a speciális változatokat (CSAR, Hforce), akkor a 16 gép igy is legalább 500-600 millió Euróra adódik. 600 millió Euro = 720 millió USD = 216 milliárd HUF

Még sok minden nincs beleszámolva, de ez már így több, mint amit a Narancs számolt: 1116 + 648 + 100 +100 +300 +1 + 36 + 216 = 2517 milliárd HUF

Ha nem számoltam el valamit. Majd úgy is kijavítjátok, kiegészítitek.

De összegyűjtöttük már ezt a költségvetési tételek alapján is.
 
K

kamm

Guest
2140 milliárd HUF = 7,13 milliárd USD = 5,95 milliárd EUR
A Narancsban a Lynxre még csak 2,1 milliárd Eurót számoltak.

Mikor számolgattunk mi itt legutóbb, januárban vagy tavasszal valamikor? Azóta mit tudtunk meg még?

Azt tudjuk hogy a Lynx program a legutolsó RM prezi szerint már legalább 3,1 milliárd Euro = 3,72 milliárd USD = 1116 milliárd HUF.

A 2019-es fegyverexport jelentésből tudjuk hogy a Leopard - Pzh2000 csomag 1,8 milliárd Euro = 2,16 milliárd USD = 648 milliárd HUF

Ez így összesen már 4,9 milliárd Euro = 5,88 milliárd USD = 1764 milliárd HUF

Mit vettünk még?

IAI Elta radarok (11?), SAMOC, NASAMS (4?), 120 AMRAAM (+ 60?), Mistral3 upgrade (180?)
10+40 török Gidran (vagy 300?)
200 ezer db CZ, fegyverkiegészítők, 250 CG4
20 H145M, 16 H225M, Mi17/24 nagyjavítás
2 KC-390, 2 A319, 2 Falcon, 8 Zlin
Buszok, Suzuki Vitara, Mentők, Toyota, Polaris

Logisztikai központ, SAAB mobil hangár, helikopter mobil hangár, kibervédelmi központ, Hirtenberger az beleszámít?

Radarok:
A csehek 125 millió USD-ért (105 millió Euro, 37,5 milliárd HUF) vettek 8 radart.
Szlovákia 180 millió USD-ért (150 millió Euro, 54 miilliárd HUF) vett 17 radart.
De mi 11-et (?) vettünk...
Az egyik RM prezentációból ezt tudtuk meg: "The division’s single biggest order was the radar system for the Hungarian armed forces with a total value of €276 million, which is being delivered by the Canadian subsidiary."
276 millió Euro = 331 millió USD = 100 milliárd HUF


H145M: azt nyilatkozták hogy mintegy 100 milliárd HUF volt = 278 millió Euro = 334 millió USD
A 2020-as német fegyverexport jelentésből tudjuk hogy 85,5 millió Euróba került 3 felfegyverezhető H145M helikopter. Akkor egy felfegyverezhető helikopter 28,5 millió Euro = 33,9 millió USD = 10,2 milliárd HUF. 5 felfegyverezhető helikopter pedig 50,9 milliárd HUF = 141,4 millió Euro = 170 millió USD
Azt mondták, hogy a 20 H145M helikopter mintegy 100 milliárd HUF volt. Akkor a többi 15 gép kijön a maradék 50 milliárd HUF-ból. Akkor egy sima H145M az 3,4 milliárd HUF = 9,44 millió Euro = 11,33 millió USD. Ezzel kb. kijön az amit egyszer Koller József nyilatkozott, hogy a felfegyverzett változat háromszor annyiba kerül mint egy sima gép.

NASAMS + AMRAAM: kb 1 milliárd USD üzletről beszéltek. (Ebből kb. 500 és 730 millió USD közötti a rakéták ára.) Az 833 millió Euro, 300 milliárd HUF.

8 db Zlin: 3,6 millió USD = 3 millió Euro = 1,08 milliárd HUF

200 ezer CZ: 100 millió Euro = 120 millió USD = 36 milliárd HUF

H225M: Kuvait 2016-ban 30 gépet rendelt 1 milliárd Euroért. Akkor 16 gép 500-600 millió Euro lehet. Vagy ha azt nézzük hogy egy H145 10 millió Euro, egy AW139 méretű helikopter 20 millió Euró, akkor egy H225M legalább 30 millió Euró. Figyelembe véve a speciális változatokat (CSAR, Hforce), akkor a 16 gép igy is legalább 500-600 millió Euróra adódik. 600 millió Euro = 720 millió USD = 216 milliárd HUF

Még sok minden nincs beleszámolva, de ez már így több, mint amit a Narancs számolt: 1116 + 648 + 100 +100 +300 +1 + 36 + 216 = 2517 milliárd HUF

Ha nem számoltam el valamit. Majd úgy is kijavítjátok, kiegészítitek.

De összegyűjtöttük már ezt a költségvetési tételek alapján is.
Narancs osszevissza beszel, fogalmuk nincs a tetelekrol, ez egyertelmu.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 501
18 620
113
Egy nagy drón haszontalan a magyar erők számára, Törökország az SSB utasítására elrendelte őket Baykarba, hogy ezeket rendszeres bombázásokban használják Észak-Irakban és Szíriában a PKK-YPG célpontok ellen. Nem akarják ott viselni az F16-osaikat, ahol nincsenek légvédelmi gyengeségek. Természetesen, ha figyelembe vesszük, hogy radar van elöl és képes a SOM C2 vagy 2 Som J szállítására (amely a jövőben könnyű torpedókat és szonóbóját szállít), akkor ez nagyszerű tengeri járőrjármű lehet, de nincs tenger Magyarországon.
Dehogy nincs! Ott a Balaton!:D:p
 
H

Hummen23

Guest
Par nagy kapacitasu csapasmero is kell, amire gazdagon lehet pakolni es azt is sokaig tudja cipelni. Max 6-8 db, de azokbol is kell.
Ráadásul a hivatalos kommunikációban megjelent az "elrettentés" használata.
Csak védelemre, a mostani határainkon belüli műveletekre való eszközökkel, támadó képességek nélkül nem nevezhető elrettentésnek. Pláne nem fér bele a "mindenre való felkészülés" - be.
Szóval igen. Nagy méretű és hatótávolságú támadó drónok, rakétatüzérség, csöves tüzérség, sok-sok harckocsi....ect. kellenek.
És persze 2 század gripen e/f.
 

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
@Green Leader szokás szerint tagadja a belsős forrásait, de már többször bebizonyosodott, hogy túl jól éttesült.:cool:
Amúgy amikor kijelentettem, hogy nincsenek belsős forrásaim, akkor még tényleg nem voltak, de a network szerencsére egy dinamikus dolog ;)

Ettől függetlenül még mindig nem vagyunk ott, hogy "megsúgnak" bizonyos dolgokat fontos emberek, többnyire féinfókból, sorok közt elejtett utalásokból gazdálkodom továbbra is. Ha meg valami nagyon bennfenteset tudok meg, azt úgyse írhatom meg, mert nem akarok védelmi titkokat megsérteni :)
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
501
2 655
93
Amúgy amikor kijelentettem, hogy nincsenek belsős forrásaim, akkor még tényleg nem voltak, de a network szerencsére egy dinamikus dolog ;)

Ettől függetlenül még mindig nem vagyunk ott, hogy "megsúgnak" bizonyos dolgokat fontos emberek, többnyire féinfókból, sorok közt elejtett utalásokból gazdálkodom továbbra is. Ha meg valami nagyon bennfenteset tudok meg, azt úgyse írhatom meg, mert nem akarok védelmi titkokat megsérteni :)
Vigyázat!
A falnak is szeme van…
És ezek csak a szomszédok..


tenor.gif