A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Akkor bocsánat és üdv néked, Atilla!
soldier-in-hat-facing-national-flag-series-hungary-F1Y1FK.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 413
113
UK: Scifi, de lehetne nekik gyártani a Hiúzon kívül Man alapon Eva-t RM Hungaryval, gránáttal. Aztán cserébe az L-159/259 Areoba lehet, hogy a Honeywell helyett RR Adour Mk. 951-et rakna inkább a “gyártó”. (Meg ugye van ez a Tempest progi is).

Fro: Mistral kapcsán MBDA. Sokan látnánk szívesen egy mélyebb együttműködést (beszerzést-beruházást) is velük Meteor - Brimstone vonalon. Valamint az ABM is nyitott még.
Háát a Meteor - Brimstone vonal az szerintem inkább az UK vonal.
Igazság szerint én is az MBDA-ban gondolkodtam, de ott ami francia, az már vagy van, vagy már valószínű a váltótípus. Az Aster család marad náluk ami ABM-ként jó lehetne, de valahogy nem érzek mögötte késztetést.
Van még egy furcsaság: Az MBDA hatalmas rakétagyártóként teljesen kimaradt a rakétatüzérségből. Pedig mindenük meglenne már hozzá.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér
K

kamm

Guest
Van még egy furcsaság: Az MBDA hatalmas rakétagyártóként teljesen kimaradt a rakétatüzérségből. Pedig mindenük meglenne már hozzá.
Nem akkora piac, hogy megerje.
1. Szinte minden NATO-orszag bevasarolt az M270-bol vagy HIMARSbol es ezeket az amerikaiak folyamatosan fejlesztik.
2. Zsidok szinten remeket csinaltak, a most mar PULS nev alatt futo, multirole rendszerukkel, ami raadasul az M270-nel is kompatibilis, de elerheto mindenfele non-NATO orszagnak, meg azoknak is, akiknel az amerikai rendszerek szoba sem johetnek ilyen-olyan okokbol (pl -isztanok.)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 582
8 190
113
Nem akkora piac, hogy megerje.
1. Szinte minden NATO-orszag bevasarolt az M270-bol vagy HIMARSbol es ezeket az amerikaiak folyamatosan fejlesztik.
2. Zsidok szinten remeket csinaltak, a most mar PULS nev alatt futo, multirole rendszerukkel, ami raadasul az M270-nel is kompatibilis, de elerheto mindenfele non-NATO orszagnak, meg azoknak is, akiknel az amerikai rendszerek szoba sem johetnek ilyen-olyan okokbol (pl -isztanok.)
PULS kéne, vagy felújított M270! ;)
 
K

kamm

Guest
PULS kéne, vagy felújított M270! ;)
Nekem is ezek a favorijaim, de csak feltetelekkel. Az europai-nemet sw M270, ha lancos es nem egetvero aron vesszuk, az RM loszert Varpalotan gyartva, a PULS meg ha kerekes, az biztosan olcsobb, de csak ha gyarthatunk hozza loszert.
Ugyanakkor igaza van Gasparunknak, amikor azt mondja, ott most sok minden valtozik, erdemes 2-3 evet kivarni, mi jon a piacra, mint next-gen MLRS.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
A Roketsan TR és TRG szériái előtt Tubitak Sage -nek a 90 -es években kísérlete volt az M270 másolására. Megragadott a szemem, amikor a Wiki -n újra áttekintettem az M270 -et a cikked alapján.


full

Bármikor, amikor bármely amerikai cég védelmi iparhoz kapcsolódó terméket állított elő.

Török cégek ;

p2azqc8.jpg
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 177
5 001
113
2 hozzáfűzni valóm van:

Ezzel nem értek egyet.
Lesznek olyan jelentkezők, akik a plusz pontok ellenére sem fognak bent maradni az áhított szakon.
Na nekik azonnali opció lehet a szerződéses lét. Illetve a katonai felsőoktatás, vagy tiszthelyettes képzés.

Ez teljesen egyértelmű. Annyival kiegészíteném, hogy meg kell vizsgálni egyéb szakokra való specializálás lehetőségét is. Mondjuk aki érez affinitást tüzér, vagy különböző logisztikai szakokra, az oda is mehessen. Értelemszerűen helikopter vezetői, meg VV szakkiképzésre értelmetlen gondolni, de mondjuk egy vontatott 105-ösre való kiképzés bőven bele kell férjen az 1 évbe. A finneknél a D30-akra is képzik a sorosokat, tudtommal.

Hát ha természettudományos szakra vagy mernöknek jelentkeznek akkor kb 3 hónap alatt kivàló VV-s lehetne belőlük. Minden más esetben szerintem 6 hónap alatt lehetne elérni egy jó színvonalat. Mondjuk szívesen kipróbálnám mire jutnék velük...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
a tanárképzés nállunk Tolnamegyébe a pécsi tudományegyetemnek a vidéki tagintézményébe elég so tanárt képeznek többet mint 50 főt egy évfolyamon.

Oké, bevallom, nem néztem az idei számokat és főleg nem minden egyetemen. Ha már Pécs, maradjunk ott és kikeresnéd nekem, hogy idén hány matek-földrajz szakost vettek fel oda? Csak kíváncsiságból. És a politológia szakot kezdők száma is érdekel.

És nem értetted meg a mondandóm lényegét. Ahogy Pöcshuszár se. Egyszerűen nem veszitek figyelembe azt, amit Masziff is mond, hogy én tudok neked sorolni tucat számra olyan szakmákat, ahol ha halmozódik a jelentkező létszám, akkor túl nagy problémát okoz, mint amit le tud magától kezelni. Ebből a tanárképzés még nagyobb falat, de ha nem egy kalap alá vonod az ének-zene és a kémia tanárt, akkor onnantól kezdve ott is óriási ez a szám, amit rá akarsz engedni.

És te a saját rendszeredben benne vagy. Nagyon jól tudod, hogy ha jelentkezik 200 néprajzos, le fogod szarni, hogy ez mit jelent egy tőled idegen szakmának. Te arra kaptál nem csak lehetőséget, a válság kialakulásakor már felsőbb parancsot, hogy a saját érdekeidet nézve a saját problémáidat oldd meg!

Néprajzosnál is mindenki leszarja, ha valaki 5 ponttal alul marad a másikkal szemben, de beelőzi a sereg miatt. Lett volna mind a kettőnek bőven lehetősége, hogy valami plusz pontot adót letegyen, kicsit jobban törekedjen. Egyik sem lesz a szakma krémje várhatóan. De ha kiszorítod a középvonalbelieket is, azt már megérzi mindenki. Oktató és diák egyaránt.
Ha 65 pontot adsz kémia tanárnak, mert neked kell vv-s azzal sem lenne senkinek gondja, mindenki úgy kezelné, hogy tudom hol kell a keret számot növelni és ezeket a Honvédség majd elviszi magához, nekem csak át kell rugdosnom. De amint művészettörin fog kibukni, hogy a fele évfolyam az eddigiekhez képest is teljesen használhatatlan és az ottani kollégák elkezdik verni a tam-tamot, hogy szüntessük meg a rendszert, akkor a fizikusoknál a tanárok arra a 2 náluk lévőre gondol és a delikvens azért ment 1 évig katonát játszani, mert közelében sem volt a bekerülésnek...
Amikor felviszik rektori szintre, akkor mindenki azt fogja mondani, hogy eddig is szar volt a rendszer, de ez érezhetően rontott rajta. És nem a HM-hez fog a rektorok konferenciája fordulni, hanem a saját államtitkárukhoz, hogy ezt szüntesse meg azonnal.


Továbbra is azt mondom, hogy a ti és mindenki más érdeke, hogy ne termeljünk szemetet más szakmáknak. Vagy lekezelitek a rendszert és megmondjátok, hogy melyik szakra hány ember vagy érdemben csökkenti a kormány pár éven belül a plusz pontokat és senkit nem fog zavarni, hogy 400-800 hallgatót át kell rugdosni a rendszeren, aki a csökkentésig bekerült.
Ha marad így a rendszer, szerintem borítékolhatóan nem lesz hosszú távú. És kaptatok ideiglenesen pár ezer tartalékost, akiknek a zöme pár éven belül felszívódik.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 296
120 156
113
Oké, bevallom, nem néztem az idei számokat és főleg nem minden egyetemen. Ha már Pécs, maradjunk ott és kikeresnéd nekem, hogy idén hány matek-földrajz szakost vettek fel oda? Csak kíváncsiságból. És a politológia szakot kezdők száma is érdekel.

És nem értetted meg a mondandóm lényegét. Ahogy Pöcshuszár se. Egyszerűen nem veszitek figyelembe azt, amit Masziff is mond, hogy én tudok neked sorolni tucat számra olyan szakmákat, ahol ha halmozódik a jelentkező létszám, akkor túl nagy problémát okoz, mint amit le tud magától kezelni. Ebből a tanárképzés még nagyobb falat, de ha nem egy kalap alá vonod az ének-zene és a kémia tanárt, akkor onnantól kezdve ott is óriási ez a szám, amit rá akarsz engedni.

És te a saját rendszeredben benne vagy. Nagyon jól tudod, hogy ha jelentkezik 200 néprajzos, le fogod szarni, hogy ez mit jelent egy tőled idegen szakmának. Te arra kaptál nem csak lehetőséget, a válság kialakulásakor már felsőbb parancsot, hogy a saját érdekeidet nézve a saját problémáidat oldd meg!

Néprajzosnál is mindenki leszarja, ha valaki 5 ponttal alul marad a másikkal szemben, de beelőzi a sereg miatt. Lett volna mind a kettőnek bőven lehetősége, hogy valami plusz pontot adót letegyen, kicsit jobban törekedjen. Egyik sem lesz a szakma krémje várhatóan. De ha kiszorítod a középvonalbelieket is, azt már megérzi mindenki. Oktató és diák egyaránt.
Ha 65 pontot adsz kémia tanárnak, mert neked kell vv-s azzal sem lenne senkinek gondja, mindenki úgy kezelné, hogy tudom hol kell a keret számot növelni és ezeket a Honvédség majd elviszi magához, nekem csak át kell rugdosnom. De amint művészettörin fog kibukni, hogy a fele évfolyam az eddigiekhez képest is teljesen használhatatlan és az ottani kollégák elkezdik verni a tam-tamot, hogy szüntessük meg a rendszert, akkor a fizikusoknál a tanárok arra a 2 náluk lévőre gondol és a delikvens azért ment 1 évig katonát játszani, mert közelében sem volt a bekerülésnek...
Amikor felviszik rektori szintre, akkor mindenki azt fogja mondani, hogy eddig is szar volt a rendszer, de ez érezhetően rontott rajta. És nem a HM-hez fog a rektorok konferenciája fordulni, hanem a saját államtitkárukhoz, hogy ezt szüntesse meg azonnal.


Továbbra is azt mondom, hogy a ti és mindenki más érdeke, hogy ne termeljünk szemetet más szakmáknak. Vagy lekezelitek a rendszert és megmondjátok, hogy melyik szakra hány ember vagy érdemben csökkenti a kormány pár éven belül a plusz pontokat és senkit nem fog zavarni, hogy 400-800 hallgatót át kell rugdosni a rendszeren, aki a csökkentésig bekerült.
Ha marad így a rendszer, szerintem borítékolhatóan nem lesz hosszú távú. És kaptatok ideiglenesen pár ezer tartalékost, akiknek a zöme pár éven belül felszívódik.
100 000 diák jelentkezett a felsőoktatásba 2021-ben ebből 75 000 lett felvéve. És évi 400 - tól félted a felsőoktatási rendszert. Kevés volt a kávé?