A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="molnibalage"><blockquote rel="honved">erdifefe1 !
Említetted a Grúz háborút,m aminek külön örülök.
Ugyanis ez egy jó példa arra, hogy lehet elszúrni egy hadsereget, téves felfogásból.
A Grúzok egy nagyon kis létszámú, de jól felszerelt erővel bírtak, amit nagyrészt NATO erők képeztek ki.
Miért is veszítettek olyan gyorsan, az alapvetően védelemre kiválóan megfelelő, hazájuk hegyes terepén ?
Mert erőik mérete nagyságrendileg kisebb volt, mint a velük szemben fellépő, extrát nem mutató, átlagos, a térségben egyébként is települt Orosz hadsereg erői.
Magyarul, túl kicsi volt ahhoz hogy megvédje Grúziát.
Az ott alkalmazott Orosz hadsereg, egy klasszikus összfegyvernemi haderő volt, extrák nélkül, ráadásul nem is a legkorszerűbb Orosz fegyverzettel.
Remek. És melyik szomszédunknak van akkora hadereje, mint az oroszoknak...? Izé...

Pont ezért gondolja azt itt több ember is, hogy két teljesen feltöltött, koszerű eszközökkel bíró dandár a környező országokat és a NATO tagságot nézve bőven elég elrettenő erő. Ennyi erővel készülhetnék az USAF ellen is...
</blockquote>

molni

Az megvan, Kisantant??? Izé...
Oké, hogy nem valószínű ennek a megismétlődése, de már volt rá precedens.


</blockquote>

Ilyen alapon készüljünk fel a következő török megszállásra, mert volt már rá precedens, és elég sokáig itt vendégeskedtek a turbánosok. És akkor költsünk is nagyon sokat a Honvédségre, mert a török fegyveres erők kitesznek négyet-ötöt is a "szerényebb" NATO-hadseregekből! :)
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 470
1 874
113
<blockquote rel="ghostface"><blockquote rel="molnibalage"><blockquote rel="honved">erdifefe1 !
Említetted a Grúz háborút,m aminek külön örülök.
Ugyanis ez egy jó példa arra, hogy lehet elszúrni egy hadsereget, téves felfogásból.
A Grúzok egy nagyon kis létszámú, de jól felszerelt erővel bírtak, amit nagyrészt NATO erők képeztek ki.
Miért is veszítettek olyan gyorsan, az alapvetően védelemre kiválóan megfelelő, hazájuk hegyes terepén ?
Mert erőik mérete nagyságrendileg kisebb volt, mint a velük szemben fellépő, extrát nem mutató, átlagos, a térségben egyébként is települt Orosz hadsereg erői.
Magyarul, túl kicsi volt ahhoz hogy megvédje Grúziát.
Az ott alkalmazott Orosz hadsereg, egy klasszikus összfegyvernemi haderő volt, extrák nélkül, ráadásul nem is a legkorszerűbb Orosz fegyverzettel.
Remek. És melyik szomszédunknak van akkora hadereje, mint az oroszoknak...? Izé...

Pont ezért gondolja azt itt több ember is, hogy két teljesen feltöltött, koszerű eszközökkel bíró dandár a környező országokat és a NATO tagságot nézve bőven elég elrettenő erő. Ennyi erővel készülhetnék az USAF ellen is...
</blockquote>

molni

Az megvan, Kisantant??? Izé...
Oké, hogy nem valószínű ennek a megismétlődése, de már volt rá precedens.


</blockquote>

Ilyen alapon készüljünk fel a következő török megszállásra, mert volt már rá precedens, és elég sokáig itt vendégeskedtek a turbánosok. És akkor költsünk is nagyon sokat a Honvédségre, mert a török fegyveres erők kitesznek négyet-ötöt is a "szerényebb" NATO-hadseregekből! :)</blockquote>

Csakhogy a Kisantant még mindig itt van a Benes dekrétumával, a magukhoz vett magyarok alkotmányos jogait lábbal tiporva. Ha ezeket humorosnak tartod, az csak téged minősít, de nem kéne elfeledkezni arról sem, mennyire kinyílt a "római" dikmánok csipája velünk szemben most, hogy amerikai csapatok vannak náluk. Ha nem tudod miről van szó, csak kutakodj. Csak a vak nem látja, meg az, aki nem akarja, hogy a trendek egy csöppet sem változtak csak mert most éppen EU meg NATO van.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 084
59 234
113
Nem akarom, hogy úgy tűnjön, hogy önmagam reklámozok, de nagyon kevesen reagáltak az írásomra (2-en), igaz ők érdemben.
http://www.mediafire.com/view/85q741qef4bzvbx/Magyar_L%C3%B6v%C3%A9szdand%C3%A1rok.pdf

Szerintem sokat lendítene a topikban zajló vitával kapcsolatban, úgy érzem, hogy sok hozzászólás nincs megalapozva.
Vagy szervezetileg (kell 120 Leo azt kész) vagy pénzügyileg (3-4 dandár kell...).

Dudi véleményére külön kíváncsi vagyok! :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 151
19 040
113
Nem akarom, hogy úgy tűnjön, hogy önmagam reklámozok, de nagyon kevesen reagáltak az írásomra (2-en), igaz ők érdemben.
http://www.mediafire.com/view/85q741qef4bzvbx/Magyar_L%C3%B6v%C3%A9szdand%C3%A1rok.pdf

Szerintem sokat lendítene a topikban zajló vitával kapcsolatban, úgy érzem, hogy sok hozzászólás nincs megalapozva.
Vagy szervezetileg (kell 120 Leo azt kész) vagy pénzügyileg (3-4 dandár kell...).

Dudi véleményére külön kíváncsi vagyok! :)

A harckocsikat ne rakd a lövész zászlóaljakba.
A lövész szakaszok meg kicsik, ugyanakkor géppuska nehezek.
A pk., meg külön szakasz pk., nem része egy lövész rajnak.

Maradjunk annyiban, a Tiéd is egy elképzelés.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 236
113
Remek. És melyik szomszédunknak van akkora hadereje, mint az oroszoknak...? Izé...

Az oroszok rendkívül korlátozott és sebtében összevakart erőkkel indítottak ellentámadást. A grúzok lényegében a motivált oroszok menedzselte hidegháborús roncstelep ellenében szenvedtek vereséget.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 058
113
Azért meglestem volna ha a grúzoknak lett volna vagy 20db m1a2:D
Az oroszok lepipázták volna magukat !
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 055
57 609
113
Azért meglestem volna ha a grúzoknak lett volna vagy 20db m1a2:D
Az oroszok lepipázták volna magukat !

Persze, mert arról hiresek. Az oroszok hoztak volna mindent, ami szükséges, hogy azt a 20 izét eltiporjàk. Beletelt volna egy vagy akàr 12 hónapba, de az eredmény nem vàltozott volna semmit. Mindig az erősebb kutya ......
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 084
59 234
113
Roni

A 20 db de még a 200 db M1A2 sem ért volna szinte semmit... Az oroszoknak végig légi fölényük volt, lényegében azt lőttek ki Szu-25-el amit csak akartak.
Volt olyan grúz T-72 amire az Iszkandert sem sajnálták!
De szerintem ez nem ennek a topiknak a témája.
 
D

danielblack

Guest
Írtátok többen is azt amire én is gondoltam már:

Jön Kalányos Magnetó ellopni a Feribá bicaját.
A portára belépve nekiront a szteroidos pincsi. Magnetó már majdnem lerúgta a fejét ennek a kis dögnek, de addigra kitolja a seggét a kuvasz is. Ennél a pontnál már Magnetónak annyi....

Tehát szükség lenne egy nagyon modern, nagyon jól felszerelt, nagyon jól kiképzett ÖSSZFEGYVERNEMI dandárra, ami adott provokáció esetén lassítja az ellent, amíg behívják a KIKÉPZETT és páncéltörő eszközökkel jól felszerelt minimum 30-50 ezer fős Önkéntes Magyar Tartalékot.

Ebben látom az országvédelmet. A pincsi egyedül fejbe lesz rúgva, de a pincsi nélkül a kuvaszt is lehet megszúrkálja Magnetó!!!!

(korábban, én is dandárokat,hadosztályokat vizionáltam fullra felszerelve..... hát belátom, hogy több értelme volna egy, a fiatalok számára vonzó közösség létrehozásának, azaz a tartalékos erőnek, ahol komplex oktatás keretében történelemtől, hőseink tetteitől a harcászatig, csapatépítő foglalkozásokig minden jelen lenne. Fontos lenne a területi/körzeti fegyverraktározás, kiképzés is. Barátok, egy környékről valók együtt legyenek! Adott esetben minden megyeszékhelyen fel lehessen szerelkezni!!!!)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
A "Kisantant" valós fenyegetés... A múltból és az aktuálpolitika általi "fenntartásból" kifolyólag...

Az, hogy EU, meg NATO, egész pontosan annyit jelent, mint a múltban... Adott szituációban nem számolni azzal, hogy agresszió előfordulhat valamelyikük vagy többük irányából -szerintem- hiba.

Ezért kellene -szvsz- a -még fenntartható- 2 dandár. Ez, ahogy valaki itt nagyon helyesen megfogalmazta, "elég elrettentő" erő.

Az már jó kérdés, hogy ennél több kell-e, akár nemzeti gárdában gondolkodunk, akár sorozásban vagy bármi másban.
A jelenlegi szóbajöhető fenyegetéseket figyelembe véve azt hiszem, hogy nem, de a történelmi és a -viszonylagos- politikai instabilitásból kifolyólag viszont szerintem javasolt lenne egy adott esetben viszonylag gyorsabban kiterjeszthető haderő.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
arról a kisantantról beszélünk, ahol valszeg a csehek leszarnak minket, a szlovákok kb ugyan úgy állnak mint mi, ahol a jugoszlávok több országra estek, ahol mindenki utálja a másikat mint a szart, és ahol még van románia ami nagy és kb ennyi? .... ugyan már
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
arról a kisantantról beszélünk, ahol valszeg a csehek leszarnak minket, a szlovákok kb ugyan úgy állnak mint mi, ahol a jugoszlávok több országra estek, ahol mindenki utálja a másikat mint a szart, és ahol még van románia ami nagy és kb ennyi? .... ugyan már

Mekkora is volt Románia meg Mo. a I. VH. előtt? :)
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 763
2 659
113
És akkor a lényeg,ami szerintem a lényeg lenne,az maga a kiképzés.Lenne egy kicsi modern hivatásos hadsereg amit felvázoltam,és amellé pedig kikellene építeni egy rendszert.Mégpedig egy olyasmi rendszert,hogy évente kb 2000 önkéntes kapna kb 10 hónapos intenzív katonai kiképzést.De valójában úgy önkéntes alapon hogy fizetve lennének azért a 10 hónapnyi intenzív kiképzésért.Kb mittomén 130 nettó/hó.Elég jó opció lenne sokaknak szerintem.Szóval valami szerződéses alapon.Laktanya rendelkezésre áll,elméletileg akadálya nemlenne.És itt elsősorban nem arra gondolok mint a sorozásos rendszerben,hogy a behívottak 6 hónapig rázzák a répát a laktanyában,meg ellőnek ezalatt 1 tár lőszert,hanem valóban intenzív katonai kiképzésre.10 hónap alatt fellehet készíteni egy embert elég sokmindenre.2000 embert meg evvel a fizuval ami elég versenyképes az ország egészét nézve simán bele lehet terelni a rendszerbe.Ergo évente lenne intenzíven kiképezve 2000 ember,aki bármilyen konfliktusban bevethető lenne olyan felkészültséggel mint egy hivatásos.Ezt kb leírtam 4 éve is,nah ha belegondolunk elég hamar eltelt az a 4 év,lenne a hivatásos állományon felül 8000 intenzíven kiképzett civil,akinek ha fegyvert adunk a kezébe akkor tudja hogy mit csináljon vele,ellentétben az anyuci szoknyája alól berángatott fiatalokkal,akik 1 hetes gyorstalpaló után egyenesen a mészárszékre mennek...
Szal amit én gondolok az egy kicsi,rugalmas modern sereg,emellett a civil szféra kiképzése kb 2000 emberrel évente.Az ország bőven elbírná gazdaságilag.Mert ez a lényeg.Nempedig a 10 dandár meg 100 vadászgép meg mellé a gazdasági összeomlás....
<b>erdifefe1</b>Kérlek olvasd már el az én elképzelésemet és értelmezd!!! Én 10 ezer hivatásos katonáról írtam + 2-2,5 ezer tartalékossal. Ja és ebben a 10 ezerben benne van az alakulatok logisztikája is. Szerintem ez nem csillag rombolos elképzelés.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
<blockquote rel="eSeM">arról a kisantantról beszélünk, ahol valszeg a csehek leszarnak minket, a szlovákok kb ugyan úgy állnak mint mi, ahol a jugoszlávok több országra estek, ahol mindenki utálja a másikat mint a szart, és ahol még van románia ami nagy és kb ennyi? .... ugyan már

Mekkora is volt Románia meg Mo. a I. VH. előtt? :)


</blockquote>
mikor is volt az első vh. és mi minden változott azóta?

ez a felesleges egymástól rettegés megmételyez mindent a környéken...
 
M

molnibalage

Guest
molni

Nem kell kilőni az indítókat elég csak a radart ami irányítja őket.
Onnantól kezdve lesz egy halom indítód felderítő radar nélkül.
Igen az AMRAAM-nak van saját radarja de azzal felderíteni kb vicc kategória.Jó dolog ha bárhová rakhatod az indítót mert úgy sem azt fogják támadni.Hülyeség is lenne hisz felderítő radarból mindig kevesebb van mint indítóból viszont sokkal jobban érződik egy radar hiánya mint 2-3 indítóé.
Ezek szerint nem értetted meg.

1. Az ARAAM radarja nem derít fel semmit. Az csak az indítás után kapcsol fel és kereső radartól kapott adat alapján az előre kijelölt célra lockol rá.

2. Pitbull mód ekkor is van. Fogod, indítod és bármit amit talál, rálockol. Tehát vizuális távolságban mindig működőképes marad. Elintdítód a cél felé. 6-8 km-es távolságig látod a legnagyobb vadászgépet. Ezen a távolságon 100%, hogy rálockol a célra a rakéta. Persze az IFF és baráti kill itt már játszik.

3. 1+2, az AMRAAM-or nem irányjtja a Sentinel. Ezért nem lehet SEAD-elni a paltfromont. <b>MINDIG</b>, ismétlem <b>MINDIG</b> tud rakétát indítani, mert nincs rávezető állomás.
Igen, raar nélkül nincs IFF és légi helyztkép, csak egy egyszerű MANPAD vagy IR SHORAD-hoz képes totál más fenyegetés még így is.

A finnek nem viccből váltasztották úgy, hogy lényegében ingyért kapott Buk-ot küldtek vissza az oroszoknak erre meg kőkemény valutát kellett költeni...
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="molnibalage">Mondom, ennyi erővel arra is készülhetnél, hogy az USAF támad meg minket.

Szükséges is lenne, jelenleg ők a legjelentősebb fenyegetés a magyar szuverenitásra.
</blockquote>
Az elmeorvosi rendelőt közvetlenül az NWO topik mellé kéne tenni...

A mai magyar állapotokoat nézve az USA megszállása kis túlzással áldás lenne, ha az ottani jogrendszer bevezetésével járna.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 030
8 763
113
Anno a 2000-es évek közepén a szakmai (katonai) körökben vitáztak, hogy zászlóaljat, vagy dandárt ajánljanak összfegyvernemi magasabb egységként a NATO felé. Aztán rájöttek, hogy dandárt nem lehet, mert egyszerűen ki kéne fosztani a honvédség harcoló állományát, hogy egy dandárt ki lehessen állítani támogató egységekkel együtt. Tehát maradt a zlj. Hazánk egy full nehézdandárt úgy tudna kiállítani, ha minden erejét oda összpontosítaná. Itt most nem elsősorban élőerő a probléma (bár az is), hanem a tényleges támogató egységek hiánya. Gyakorlatilag van 2 üteg vontatott tarackunk, amit akármilyen tüzérségi lokátorral és önjáró löveggel, rakétatüzérséggel, vagy megfelelő légitámogatással felszerelt ellenség a földbe tud döngölni egy salvó után. Van egy névleg tankzlj, ami gyakorlatilag két gyenge század (2x9) modenizálatan T-72. Van egy viszonylag jó SHORAD Mistral csapat lérakunk, meg KuB-unk, de nincs vállról indítható légvédelmi rakétánk, amelyeket a lövészek, magukkal vihetnének. Egy Stingert komolyan szinte majom is tud kezelni.
És a hiányzó müszaki erők, illetve a csapatok légi támogatása, elsősorban a helikopterek hiánya, UAV-ok elégtelen mennyisége, tüzérségi és felderítő lokátorok hiánya, illetve csekély száma.
Nagyon a béka segge alatt vagyunk. Megoldás egy lehet, a GDP nagyobb %-ú katonai költségvetése. Szerintem priorítást kell élveznie a szállító/felfegyverzett helikopterek valamint a korszerű páncéltörő eszközök beszerzésének és szükséges lenne kézi lérakkok beszerzése is. Következő ütem, az önjáró tüzérség, a hozzá tartozó lokátorokkal (pld Giraffe) beszerzése, valamint a BTR-80 majd 80A pszh-k, tényleges harcértékű gyalogsági harceszközökre váltása (Warrior, Bradley, CV90) amiket egyrészt páncéltörő rakétákkal harckocsivadásznekés csapatszállítóknak sőt felderítésre is lehet használni. Ennél nehezebb eszközök üzemben tartása szerintem nem szükséges, drága