A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 317
12 686
113
Na mindegy, az elnevezéstől függetlenül a koncepció nem hülyeség. És ha emlékeztek amikor először kijött a z2026 tervezete akkor külön volt számolva a könnyű dandár a különlegestől :oops:
Érdekes, hogy automata gránátvető nem található a választékban.
Vagy legalábbis táras félautomata gránatvetőt.
Lehet tudni, hogy miért nem?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Hááát ööö ez egy támogató rajos szakasznak tűnik nekem, de nem vagyok benne biztos hogy Vágner jól adja tovább a hallottakat. De mondjuk ez tényleg nem a hagyományos könnyűlövész rendszer. Az állványos 60-as aknavető (jelenleg csak ilyen van) minimum 3 ember. De inkább 4.

Valami nem kerek (még) akkor.
Az aknavetőgyárunk 60-asa egyszemélyes, csak azt nem vihetik kiállítani új szervezet elgondolásának, ha még egy darab nincs a Honvédségnél. És nekem egy régi álmom válna valóra, amióta megvettük, hogy tömegesen kerülne alkalmazásra az aknavető a seregben.
És ha ezzel számolsz, akkor már bele is férne a rajba. 1 pk+2 CG+1aknavető+2 mesterlövész.

Annak (Protar) más lehet majd az apropója.
Jó ez a sajtónap. Mindenki fossa magából a képeket, aztán én meg csak kapkodom a fejem...
Valamelyik, azóta már nem elérhető galériában találtam a következő képet (sajnos már csak a kimentett link működik - még egy kicsi...).
243031825_165833232369821_2568030136887600875_n.jpg

Melyik kiállítónál volt ez a "cirkáló lőszer"?
Gondolom a loitering munition lenne.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Annak (Protar) más lehet majd az apropója.
Jó ez a sajtónap. Mindenki fossa magából a képeket, aztán én meg csak kapkodom a fejem...
Valamelyik, azóta már nem elérhető galériában találtam a következő képet (sajnos már csak a kimentett link működik - még egy kicsi...).
243031825_165833232369821_2568030136887600875_n.jpg
Ezek is olvassák a fórumot. A loitering munitiont én magyarítottam anno itt cirkálódrónnak. Igaz én egységes terminológiát javasoltam:

  • felderítődrón = uas/uav, pl. Hermes 450
  • cirkálódrón = loitering munition, pl. Orbiter
  • támadódrón = combat capable uas/uav, pl. Bayraktar TB2
  • harcidrón = ucav, pl. X-47B

Ezért nem lőszernek fordítottam.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Szittyák :cool:
Kövezzetek meg, nekem bejön!!! :D


A gyakorlaton az új koncepció alapján összeállított úgynevezett Szittya zászlóalj is kipróbálásra került. Ez tulajdonképpen egy lecsupaszított lövész zászlóalj. Az új szittya koncepció része, hogy minden szakaszban van 2 CarlGustaf páncéltörő, 2 db 6mm-es aknavető, és két mesterlövész.
d63cfb8a3bd00dd0c776f09b94324caa6a7e77c6.jpeg
Most komolyan, milyen komoly lenne egy 6mm aknaveto...? :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Érdekes, hogy automata gránátvető nem található a választékban.
Vagy legalábbis táras félautomata gránatvetőt.
Lehet tudni, hogy miért nem?
Mert még csak a különlegeseknek van.
Amúgy ez a koncepció bemutatója volt:
Gyors reagálás - gyors mozgás stb.
A részletek még változnak fegyverzetileg felépítésileg.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 161
113
Ha azt vesszük,hogy a szittya egy sztyeppei lovas nép volt,kikhez a könnyűlovasságot kapcsolják,egyáltalán nem olyan nagy hülyeség az elnevezés.(bár a sztereotipia,mint általában,fals.A sztyeppei népek valójában elég jol páncélozták magukat,és volt nehézlovasságuk.Ami azt illeti,a nyugati lemezvértek megjelenése elött egy sztyeppei nehézlovas jobban volt páncélozva,mint egy nyugati)
Szerintem ha komolyan gondolják a szakasz szintre vitt aknavetőt,akkor erre a célra be kéne szerezni egy direkt erre való tipust.RM palettáján is van ilyesféle tipus (francik LGI-je is hasonló feladatkörű,és eredetileg RM fejlesztés.De a Hirtenbergernek is van (volt?).Expalok meg maradhatnának továbbra is század szinte (Nincs olyan,hogy túl sok tüzérség...)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Ha azt vesszük,hogy a szittya egy sztyeppei lovas nép volt,kikhez a könnyűlovasságot kapcsolják,egyáltalán nem olyan nagy hülyeség az elnevezés.(bár a sztereotipia,mint általában,fals.A sztyeppei népek valójában elég jol páncélozták magukat,és volt nehézlovasságuk.Ami azt illeti,a nyugati lemezvértek megjelenése elött egy sztyeppei nehézlovas jobban volt páncélozva,mint egy nyugati)
Szerintem ha komolyan gondolják a szakasz szintre vitt aknavetőt,akkor erre a célra be kéne szerezni egy direkt erre való tipust.RM palettáján is van ilyesféle tipus (francik LGI-je is hasonló feladatkörű,és eredetileg RM fejlesztés.De a Hirtenbergernek is van (volt?).Expalok meg maradhatnának továbbra is század szinte (Nincs olyan,hogy túl sok tüzérség...)
Van a hirtenbergernek
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ha azt vesszük,hogy a szittya egy sztyeppei lovas nép volt,kikhez a könnyűlovasságot kapcsolják,egyáltalán nem olyan nagy hülyeség az elnevezés.(bár a sztereotipia,mint általában,fals.A sztyeppei népek valójában elég jol páncélozták magukat,és volt nehézlovasságuk.Ami azt illeti,a nyugati lemezvértek megjelenése elött egy sztyeppei nehézlovas jobban volt páncélozva,mint egy nyugati)
Szerintem ha komolyan gondolják a szakasz szintre vitt aknavetőt,akkor erre a célra be kéne szerezni egy direkt erre való tipust.RM palettáján is van ilyesféle tipus (francik LGI-je is hasonló feladatkörű,és eredetileg RM fejlesztés.De a Hirtenbergernek is van (volt?).Expalok meg maradhatnának továbbra is század szinte (Nincs olyan,hogy túl sok tüzérség...)
A comandora gondolsz?
Úgy emlékszem, hogy a Hirtenbergeré ráadásul állványos és comando módban is tud működni.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 161
113
A comandora gondolsz?
Úgy emlékszem, hogy a Hirtenbergeré ráadásul állványos és comando módban is tud működni.
Igen.
Régebben minden (nyugati) gyár csinált egyszemélyes aknavetőt,többnyire igen egyszerű kialakitásban.
Ami azt illeti,én továbbra is elővenném a hamvábaholt Lt gránátvető/puskagránát koncepciót is.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord
W

Wilson

Guest
Most komolyan, milyen komoly lenne egy 6mm aknaveto...? :D
Hidd el lenne értelme mert akkor a még itt ott előforduló 7,62
AK-l "kolbászoló" magyar honvédet át lehetne nevezni önjáró löveggé és így gyakorlatilag nulla befektetéssel megsokszoroznánk a magyar honvédségben rendszeresített önjáró lövegek számát:):).Ez lenne ám a költséghatékony haderőfejlesztés:):)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mert még csak a különlegeseknek van.
Amúgy ez a koncepció bemutatója volt:
Gyors reagálás - gyors mozgás stb.
A részletek még változnak fegyverzetileg felépítésileg.
Hát a fegyverzeti változásban biztos voltam. Támogató rajos koncepció (nekem ez a "rajkocsi", amig nem lesznek nyilvánosak a koncepció részletei ;) ) esetén érdekes lehet a támogató rajnál a már képeken látott FN MAG (manőver rajba meg mehet a Minimi MKIII 7,62).
Ezen kívül a Hirtenberger 60-as comando aknavetője, valamint a UA TPG-je.

De ha már könnyű-gyalogos koncepció, akkor értelmet nyer a képbe lopakodó 105-ös alkalmazása is! Nem? :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Hát a fegyverzeti változásban biztos voltam. Támogató rajos koncepció (nekem ez a "rajkocsi", amig nem lesznek nyilvánosak a koncepció részletei ;) ) esetén érdekes lehet a támogató rajnál a már képeken látott FN MAG (manőver rajba meg mehet a Minimi MKIII 7,62).
Ezen kívül a Hirtenberger 60-as comando aknavetője, valamint a UA TPG-je.

De ha már könnyű-gyalogos koncepció, akkor értelmet nyer a képbe lopakodó 105-ös alkalmazása is! Nem? :cool:
Nem.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
Mert még csak a különlegeseknek van.
Amúgy ez a koncepció bemutatója volt:
Gyors reagálás - gyors mozgás stb.
A részletek még változnak fegyverzetileg felépítésileg.

Na de akkor melyik lesz az a bizonyos könnyűlövész koncepción alapuló dandár ? Vagy csak zlj méretben lesz jelent a Honvédségnél az elképzelés ?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Hummen23