A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Kivéve ha vissza olvasni kell valamit ehez :D de bezzeg a rheinmetal levelezgetésre van idő !!! Amúgy miért nem írsz Marothnak levelet ha már igy benne vagy
Próbálok máshol nem feltétlen elérhető infókat szerezni, de meg baszogatsz! @&%/++
Ha nem jött volna még le, nálunk az is titkos ami nem az! MAróthból semmit nem szedsz ki - Skyrangerhez meg végképp nem ért!
RM legalább válaszol - de ha szerinted felesleges levelezni mert te mindet tudsz, akkor meg tartom magamnak ezeket dolgokat...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A magyar haderőben így nézne ki ideálisan a tüzérségi támogatás:

ZHCS szinten:
századnak:
- 81mm aknavető: pl. Hirtenberger (a szolnokiaknál 60mm)
szd-01.jpg

- kisméretű cirkálódrón, pl. Switchblade:
szd-02.jpg

- SPIKE:
szd-03.jpg

- természetesen harcjárművön is!:
szd-04.jpg


zászlóaljnak:
- 120mm önjáró aknavető üteg: pl. NEMO
zlj-01a.jpg

- vagy a szittyáknál SRAMS:
zlj-01b.jpg

- cirkálódrón üteg: pl. Warmate
zlj-02.jpg
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
DANDÁR szinten:
- osztály 155mm önjáró löveg: pl Pzh2000
dd-01a.jpg

- vagy a kerekeseknél (8x8 és a szittyák):
dd-01b.jpg

- páncéltörő tüzérosztály: SPIKE a Gidrán bázisán:
dd-02.jpg

- és természetesen a dandárszintű dróntüzérség: pl. SkyStriker
dd-03.jpg



És végül a HADOSZTÁLY szintje:
- tüzérezred egy-két osztály moduláris MLRS rendszer: pl az izraeli Lynx
ho-01.jpg

- egy-két osztály hadosztályszintű cirkálódrón: pl Hero 900
ho-02.jpg


És szerintem nem állunk távol a valóságtól, ha végül valami hasonló lesz a végeredmény is!
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Venom85

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 947
7 715
113
Próbálok máshol nem feltétlen elérhető infókat szerezni, de meg baszogatsz! @&%/++
Ha nem jött volna még le, nálunk az is titkos ami nem az! MAróthból semmit nem szedsz ki - Skyrangerhez meg végképp nem ért!
RM legalább válaszol - de ha szerinted felesleges levelezni mert te mindet tudsz, akkor meg tartom magamnak ezeket dolgokat...
Csak vicc volt :'c
 
  • Vicces
Reactions: Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 654
19 004
113
Próbálok máshol nem feltétlen elérhető infókat szerezni, de meg baszogatsz! @&%/++
Ha nem jött volna még le, nálunk az is titkos ami nem az! MAróthból semmit nem szedsz ki - Skyrangerhez meg végképp nem ért!
RM legalább válaszol - de ha szerinted felesleges levelezni mert te mindet tudsz, akkor meg tartom magamnak ezeket dolgokat...
Te meg ne vegyél mindent a szívedre! Ha elolvasod Vikikétől a Nyomorultakat tőlem kapsz egy pirospontot! :cool: :)
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Ne basztassátok a Koreai Jézust! Infót hozott, és ha olvasni nem is szeret, de írni igen! :rolleyes: :p
OFF
Tököm ki van ezzel az olvass vissza dumával! Baromi szar a fórum keresője - nagyon nehéz bármit visszamenőleg megtalálni! kb. lehetetlen küldetés!
A növelt Lynx darabszámról szóló jegyző könyvet 3x álltam neki itt a fórumon visszakeresni, hogy Wikiszócikkbe belinkelhessem, de nem sikerült! Ezért is kértem tegnap, hogy linkelje be valaki!
Erre jön @pöcshuszár ezzel a debil "olvass vissza" dumával!
Annó amikor ez téma volt nyár elején még kommenteltem is rá. Nem emlékszik? "Olvasson vissza!" :p

Sokan úgy mantrázzák itt ezt "olvass vissza" dumát, mint ha ők mindig mindent elolvastak volna ez elmúl évek sokezer kommentjéből!
Légyszi ezt hagyjuk már! Pláne ha az illető nem tudja megmondani mikor hol volt téma - enélkül csak üres baszogatás, nem segítség!
ON
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 654
19 004
113
OFF
Tököm ki van ezzel az olvass vissza dumával! Baromi szar a fórum keresője - nagyon nehéz bármit visszamenőleg megtalálni! kb. lehetetlen küldetés!
A növelt Lynx darabszámról szóló jegyző könyvet 3x álltam neki itt a fórumon visszakeresni, hogy Wikiszócikkbe belinkelhessem, de nem sikerült! Ezért is kértem tegnap. hogy linkelje be valaki!
Erre jön @pöcshuszár ezzel a debil "olvass vissza" dumával!
Annó amikor ez téma volt még kommenteltem is rá. Nem emlékszik? "Olvasson vissza!" :p

Sokan úgy mantrázzák itt ezt "olvass vissza" dumát, mint ha ők mindig mindent elolvastak volna ez elmúl évek sokezer kommentjéből!
Légyszi ezt hagyjuk már! Pláne ha az illető nem tudja megmondani mikor hol volt téma - enélkül csak üres baszogatás, nem segítség!
ON
Na figyel X! Ez már rádragadt! Szerintem kaptál egy becenevet itt a fórumon! Ennyi az egész! :D
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Ez már szinte meg is van oldva: az MSSA-ba 50-es helyett a 40mm-es gránátvetőt kell feltenni és kész!
3-4 40mm gránát pukkan annyit (repeszben) mint egy 60mm aknavtő...
jaj :D :D :D no offense de minek teszel ilyen kijelentést? fingod nincs róla pl ebből látszik is, amivel nincs baj csak akkor inkább kérdezz
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113
Gvozdika. először M30 tarackokkal, majd Gvozdikákkal váltották fel. Az ezredfordulón sok tüzér tisztet, tiszthelyettest képeztek önjáróra, de sajnos az álom hamar véget ért.

Attól, hogy a Pzh sokkal hatékonyabba a régi eszközöknél, még nem kell kevesebb. Pontosabb, és gyorsabb lett, kevesebb lőszerrel oldja meg a feladatot, kicsit nőtt a mélység, melyben operálhat de akkor is csak a dd igényeire elég. Mi lesz a többi, akár ideiglenes harcsoportokkal, a megerősítést adó alakulatokkal, a távolabb kialakított védelmi állásokkal, a tartaléképzéshez szükséges alakulatokkal (a saját mélységben). Nagyon sok helyzetben lenne rá szükség, ezért kell egy magasabb szervezet alá rendelt dd vagy ezred. Pl. a mélységek biztosítására, a katlanok felszámolására stb. bőven elég akár vontatottakat alkalmazni.

Szerintem ilyen célra nagyságrendekkel (költség-)hatékonyabb lenne egy továbbfejlesztett Grad(BM-21).
...mert ugye a háborúhoz meg most és a jövőben is pénz pénz és pénz kell!

A "járulékos" előnyeiről nem is szólva: a jóval kisebb --lövés/indítás során jelentkező-- fizikai terhelés(pár tucat g-s gyorsulás a rakétatűzérségnél, a tüzérségi lövedék akár 1.000(+) g-s gyorsulásával szemben-- lehetővé teszi a számunkra is megfizethető hazai fejlesztést és gyértást.
...végre egy területen.

A --szinte-- "mindenben ami fontos, a németektől kell függeni" szemléletnek szomorú --két világháborús-- tanulsága van!
...kis ihletet kéne meríteni a jobbakból/-tól, például a --végeredményt tekintve hozzánk képest mindenképpen győztes-- finn politikai és katonai elvekből!!!



További "járulékos előny", hogy a --helyzetünkben előnyös-- jóval alacsonyabb anyag és gyártástechnológiai szinten gyártható a lőszer mellett maga az eszköz is, ami --szerintem-- a Hirtenberger-nél a rendelkezésünkre áll!!!

Ezzel így rendelkeznénk egy könnyű, könnyen mozgatható(helikoptereink !!!) akár kb. 100 km csapásmérő képességgel rendelkező eszközzel, amihez itthon tudnánk lőszert gyártani, megfizethető árú és mennyiségű (hazai)intelligens lőszer állna végre rendelkezésre --"pölö": gyakorlásra, kiképzésre-- és a drón-indításnak is lenne egy 10-100 kg-os közötti tartományban eszköz, és saját fejlesztési lehetőség.



U.I:
@LMzek 2.0 kolléga szerintem kikéri ezt magának , ő mindent rendesen vissza olvas ... Néha csak kapok értesítőt hogy like-olta egy kommentet amit 3 héttel és 2 tucat oldalal ezelőtt írtam :D :D


Ooppppsz, ( "időutazós" Utóirat): Bukta(m)?:D
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 947
7 715
113
Sokan úgy mantrázzák itt ezt "olvass vissza" dumát, mint ha ők mindig mindent elolvastak volna ez elmúl évek sokezer kommentjéből!
@LMzek 2.0 kolléga szerintem kikéri ezt magának , ő mindent rendesen vissza olvas ... Néha csak kapok értesítőt hogy like-olta egy kommentet amit 3 hetél és 2 tucat oldalal ezelőtt írtam :D :D
 
T

Törölt tag 467

Guest
OFF
Tököm ki van ezzel az olvass vissza dumával! Baromi szar a fórum keresője - nagyon nehéz bármit visszamenőleg megtalálni! kb. lehetetlen küldetés!
A növelt Lynx darabszámról szóló jegyző könyvet 3x álltam neki itt a fórumon visszakeresni, hogy Wikiszócikkbe belinkelhessem, de nem sikerült! Ezért is kértem tegnap, hogy linkelje be valaki!
Erre jön @pöcshuszár ezzel a debil "olvass vissza" dumával!
Annó amikor ez téma volt nyár elején még kommenteltem is rá. Nem emlékszik? "Olvasson vissza!" :p

Sokan úgy mantrázzák itt ezt "olvass vissza" dumát, mint ha ők mindig mindent elolvastak volna ez elmúl évek sokezer kommentjéből!
Légyszi ezt hagyjuk már! Pláne ha az illető nem tudja megmondani mikor hol volt téma - enélkül csak üres baszogatás, nem segítség!
ON
Xpert, mindenki baszogatott sokat, most meg ez egy vicc volt. Nyugodj meg, az ilyen "interjúidat" mindenki nagyra értékeli. ;-)

ea9d53f1-d8a7-4a63-a097-410d1ce8ba3d_text.gif
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
ezzel nincs is bajom, azzal van bajom hogy azt hiszed hogy 3-4 40 milis gránát kivált egy 60 milis buktát
Ha csak a repeszhatást (repesszel megtölthető légköbméter) nézzük akkor van az a mennyiségű 40-mm-es ami hozza ugyanazt mint a 60mm-es akanvető. Lehet, hogy 20-30 kell belőle szétterítve. A röppályája laposabb, szóval nem feltétlen tud oda belőni ahová az aknavető.
Ellenben van a 40mm-esből programozható Air burst változat, ami nagyon sokoldalú és "impresszív" - nem tud becsapódni egy lövész árokba mint egy aknavető, de fölött robbanhat. Nem ugyanaz - de azért az árokban kuporgók nem köszönik meg...
Nyilván ahová a 40mm-es be tud lőni oda 30mm ABM gépágyú is, ilyen értelemben kevésbé van értelme a MSSA-ba tenni. Oda legsokoldalúbb a 50-es géppuska páncéltörő gyújtó lőszerrel. Ahogy látom a fotókon MH is ezt preferálja a fegyverállványokon.

Szóval a 40 mm-es nem akanavető, de azért elég hatásos repesz szóró élő erő ellen.


 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Tököm ki van ezzel az olvass vissza dumával! Baromi szar a fórum keresője - nagyon nehéz bármit visszamenőleg megtalálni!
A lényegi információközlésekhez már jó régóta keresőszavakat írok a kommentbe, hogy legalább a sajátjaimat megtaláljam visszamenőleg.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Mi lesz a többi, akár ideiglenes harcsoportokkal
Állandó harccsoportjaink vannak ZHCS néven. Ezek szükség esetén Pzh 2000 üteget is kaphatnak, meg pct üteget is. Ezzel nincs gond, ezzel számol most a rendszer! Tehát, hogy a nehézdandár felbontható zhcs-kra és a dandártüzérség arányosan hozzárendelhető ezekhez a zhcs-khoz, ahogy majd ilyen lesz várhatóan a közepes dandár is és ha a szittya zászlóaljak könnyűdandárt alkotnak, akkor az is.
a megerősítést adó alakulatokkal, a távolabb kialakított védelmi állásokkal, a tartaléképzéshez szükséges alakulatokkal (a saját mélységben). Nagyon sok helyzetben lenne rá szükség, ezért kell egy magasabb szervezet alá rendelt dd vagy ezred. Pl. a mélységek biztosítására, a katlanok felszámolására stb. bőven elég akár vontatottakat alkalmazni.
Erre lennének a tartalékosok. Elvben majd kellene területvédelmi tüzérdandár is. Én szerintem a területvédelmi erők fegyverzete így kellene kinézzen:
  • századszinten: páncéltörő eszközök
  • zászlóaljszinten: 120mm vontatott aknavető
  • hadosztály vagy hadtestszinten (nem tudom mit fognak alkotni az ezredek végül): 155mm tarackágyú. Hogy vontatott vagy önjáró azt majd a jövő anyagi helyzete eldönti.

Ez utóbbi 155mm-es tüzérségnek kellene alkotnia a reguláris erők tartalékát is egyben. Persze jó lenne, ha lenne tartalékos gépesített erő, de az akkor ugyanúgy nézne ki, mint a hivatásos/szerződéses erő. Tehát 4x4 NMS vagy Gidránokkal szerelt könnyű zhcs-k alkotnak dandárokat, azoknak van páncéltörő és önjáró tarackágyús tüzérségük, több dandár alkot egy tartalékos hadosztályt, aminek van önálló tüzérezrede MLRS-el. Itt minden önjáró kell legyen. Egyszer majd talán. Most csak arról tudunk, hogy van hivatásos/szerződéses, van ezt kiegészítő műveleti tartalékos és van területvédelmi tartalékos erő. Ez utóbbi nyilvánvalóan gépkocsizó, kis mértékben páncélozatlan 4x4-el (pickup) gépesített erő optimálisan a területvédelmi harc ugyanis nem igényel gépesítést és ennek a tüzérsége vontott is lehet. Területvédelemhez 120-as aknavetők és sok-sok páncétörő eszköz kell. Valamilyen filléres RPG klón és egy hatékony ATGM típus, ami olcsóbb mint a SPIKE. Mivel területvédelem optimálisan hegyes-völgyes és városi környezetben valósítható meg, így az olcsó 120mm-es vontatott aknavető adja magát a tűztámogatáshoz. De ide lehet illeszteni a tüzérségi tartalékot addig, amíg nincs gépesített tartalékos erő.

Szerintem.