A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
ez persze szólamok szintjén jól hangzik...csak az a kérdés, hogy a szólamok hogyan fogják megoldani az európai védelmi ipar 3 nagy problémáját:

1) jóval kisebb piac mint az USA-ban
2) sokkal szegmentáltabb piac mint az USA-ban (pl.: odaát van kb. 2 gyártó aki gyárt repülőgép fedélzeti elektronikát - Northrop, Raytheon - Európában meg mennyi is van? Leonardo, thales, Hensoldt, Saab, Indra...csak hogy a nagyobbakat említsem
3) a saját nemzeti képességeit mindenki megpróbálja foggal körömmel védeni

ebből a szempontból a franciák a leginkább problémásak, mert ők az SSBN-től kezdve az apfsds-ig mindent gyártanak...

és miközben szép szólamok vannak addig a 4 nagy német-francia projektből 2 már sanszosan kuka (tengerészeti járőrgép, Tiger mk3), és az FCAS és MGCS egén is gyűlnek a felhők....szerintem főleg az utóbbi lesz nagyon komoly ütközési pont, mert az MGCS fő fegyvere lesz jó eséllyel a NATO következő alap kalibere....csakhogy a Nexter 140mm-es az RM meg 130mm-es ágyút csinált...szóval bármelyiket választják valamelyik cég húzhatja le a slozin a fejlesztését....és nagy kérdés, ha ott nem sikerül dűlőre jutni, akkor az milyen kihatással lesz az FCAS-ra

egyébként még 1 fontos dolgot kihagytam:
a közös külpolitika hiányát...

ugyanis amíg ez nincs, addig az országoknak bizony meglehetősen eltérő igényeik lesznek bizonyos harceszközökkel kapcsolatban...a franciáknak pl. fontos az FCAS-nál az atomhordozó képesség meg a hajófedélzeti üzemelés....de ez csak nekik fontos...sem a némtekeknek sem a spanyoloknak nem az....a franciáknak viszont szemmel láthatóan a láncos IFV nem fontos, ami mondjuk az Unió keleti határai felé egy elég előnyös tulajdonság lenne...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 108
113
Nekem úgy tűnik a képek alapján, hogy a 15M gyakorló jól álcáz ősszel is.
Azt hallottam, marad, nem keresik alternatíváját mindenféle multicam utánzatok formájában.
Mintha a digitális katona felszerelés színe sem coyotte lenne...
;)
Az volt felvetve tavalyelőtt, hogy amíg nincs ellátás megfelelő szinten addig az alakulatok vehetnek mc cuccokat munkaruha keretből. Ezt Tata meg is tette tavaly, ugyan ez volt a helyzet a különféle málhamellényekre.
A coyote barna csak addig volt tervben amíg a 15M alapanyag beszerezhető lesz. Ahogy az ide beszerzésben már a hevederek sem barnák hanem 15M nyomottak.
 

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
Pici hadsereg vagyunk, 4x4-et gyártunk, 8x8-at akarunk. Így túlzásnak érzem a 6x6-os másik járgányt. Ebből a kettőből kell kielégíteni minden kerekes páncélozott jármű igényünket.
El kell engedni a másféle 6x6-ot.
Hát, nem is tudom, én nem vagyok hozzáértő. Most nem emlékszem, hogy a lettek vagy litvánok vettek- e 8x8-as Boxert meg 6x6-os Patriat, plusz JLTV-t. Szerintem biztos megvan mindnek a maga feladata, de azért vannak gondolom olyan helyek, ahol a 8x8-as esetleg nagy,de a 4x4-es már kicsi. Nem beszélve az árakról szerintem, egy 8x8-as árából lehet venni vagy 3 db 6x6-ost. A lettek meg litvánok sem rendelkeznek nagyobb haderővel.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 657
113
A Magyar Logisztikai Egyesület elnökének, Doór Zoltánnak a vezetésével számos érdeklődő látogatott az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) alárendeltségébe tartozó Központi Raktár veszprémi objektumába, ahol a katonai logisztika jelenlegi helyzetéről kaptak tájékoztatót a látogatók.

x619f80f1e512a567475356.jpg.pagespeed.ic.it81C0j_4p.webp
x619f80f25f704017018954.jpg.pagespeed.ic.8DlxZhiWtO.webp

Bugyi András alezredes, az MH ARB megbízott parancsnokhelyettese tájékoztatójában bemutatta az alakulat rendeltetését, szerteágazó feladatrendszerét. Elmondta, hogy az alakulat a teljes életciklus alatt végzi a szakanyagokkal kapcsolatos feladatokat, részt vesz a beszerzésekben, az azokhoz kapcsolódó költségvetési feladatokat is végrehajtja, ezt követően a rendszerbe állítás és rendszerben tartás, illetve a karbantartás feladataiban is nagy szerepe van. A ciklus zárásaként a kivonás, inkurrencia kezelés, ezen időszak alatti tárolás is az alakulat feladata, valamint részt vesz a későbbi értékesítésben is. Az alezredes előadásában kiemelte az alárendeltségébe tartozó raktárbázisok települési helyeit, a feladataikat, fontosabb képességeiket.

A fejlesztési irányokhoz kapcsolódóan szót ejtett a jelenleg már meglévő kiemelkedő képességekről, a tábori üzemanyag ellátó képességről, az üzemanyag-, és harcanyag bevizsgáló laboratóriumokról és a hordómosó kapacitásról. A haderőfejlesztéshez kapcsolódóan Bugyi András tájékoztatta az egybegyűlteket, hogy mekkora volumenben vettek át eszközöket az elmúlt időszakban, valamint arról is, hogy a korszerű, új eszközök beszerzése jelentette feladatok mellett a pandémiás helyzet is súlyos terhet jelent a szerteágazó feladatrendszert átfogó állománynak.

Hatvani Szabolcs alezredes, a Központi Raktár Veszprém raktárparancsnoka előadásában bemutatta az objektum tervezésétől napjainkig történteket, részletesen ismertetve a kezdeti tervezéstől a megvalósult objektumig eltelt időszakot. A birtokba vételtől, 2020. december 1-től napjainkig végrehajtott feladatokról szólva ismertette az átszállítás, átvétel, betárolás feladatait, a meglévő eszközöket és humán képességet. Bemutatta a kialakított raktárrendszert, a kapcsolódó informatikai eszközöket, hálózatot. A jövő kihívásairól szólva kiemelte, hogy a jelenleg vizsgálat alatt lévő raktárirányítási szoftver képességeinek kihasználása önmagában jelentős előnyökkel járhat a logisztikai rendszer érdekében. Az ezáltal megszerzett képesség a Magyar Honvédség teljes logisztikai vertikumába adoptálható, mindenütt kihasználható. Ehhez jelentős szemléletváltozásra van szükség úgy a logisztikai állomány, mint az arra támaszkodó elemek részéről.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Hát, nem is tudom, én nem vagyok hozzáértő. Most nem emlékszem, hogy a lettek vagy litvánok vettek- e 8x8-as Boxert meg 6x6-os Patriat, plusz JLTV-t. Szerintem biztos megvan mindnek a maga feladata, de azért vannak gondolom olyan helyek, ahol a 8x8-as esetleg nagy,de a 4x4-es már kicsi. Nem beszélve az árakról szerintem, egy 8x8-as árából lehet venni vagy 3 db 6x6-ost. A lettek meg litvánok sem rendelkeznek nagyobb haderővel.
Gyártják valamelyiket?
;)
Mi igen, számít a darabszám, törekedni kell a rentábilis mennyiségre.
Ez fontos különbség.
Amúgy a 6x6 nem harmada a 8c8-nak.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
A Magyar Logisztikai Egyesület elnökének, Doór Zoltánnak a vezetésével számos érdeklődő látogatott az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) alárendeltségébe tartozó Központi Raktár veszprémi objektumába, ahol a katonai logisztika jelenlegi helyzetéről kaptak tájékoztatót a látogatók.

x619f80f1e512a567475356.jpg.pagespeed.ic.it81C0j_4p.webp
x619f80f25f704017018954.jpg.pagespeed.ic.8DlxZhiWtO.webp

Bugyi András alezredes, az MH ARB megbízott parancsnokhelyettese tájékoztatójában bemutatta az alakulat rendeltetését, szerteágazó feladatrendszerét. Elmondta, hogy az alakulat a teljes életciklus alatt végzi a szakanyagokkal kapcsolatos feladatokat, részt vesz a beszerzésekben, az azokhoz kapcsolódó költségvetési feladatokat is végrehajtja, ezt követően a rendszerbe állítás és rendszerben tartás, illetve a karbantartás feladataiban is nagy szerepe van. A ciklus zárásaként a kivonás, inkurrencia kezelés, ezen időszak alatti tárolás is az alakulat feladata, valamint részt vesz a későbbi értékesítésben is. Az alezredes előadásában kiemelte az alárendeltségébe tartozó raktárbázisok települési helyeit, a feladataikat, fontosabb képességeiket.

A fejlesztési irányokhoz kapcsolódóan szót ejtett a jelenleg már meglévő kiemelkedő képességekről, a tábori üzemanyag ellátó képességről, az üzemanyag-, és harcanyag bevizsgáló laboratóriumokról és a hordómosó kapacitásról.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Egy célom volt csupán, bemutatni hogy a modern mellett, a régebbi, szinten tarott technika, biztosítja az átmenetet és a megfelelő mennyiséget, hadrafoghatóság terén. Nálunk megy a T-72 kidobni, felújítani téma, itt az oldalon. Tudom, a kettő nem ugyan az. De érdemes gondolkodni.....

 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Hát, nem is tudom, én nem vagyok hozzáértő. Most nem emlékszem, hogy a lettek vagy litvánok vettek- e 8x8-as Boxert meg 6x6-os Patriat, plusz JLTV-t. Szerintem biztos megvan mindnek a maga feladata, de azért vannak gondolom olyan helyek, ahol a 8x8-as esetleg nagy,de a 4x4-es már kicsi. Nem beszélve az árakról szerintem, egy 8x8-as árából lehet venni vagy 3 db 6x6-ost. A lettek meg litvánok sem rendelkeznek nagyobb haderővel.
Ez egy eléggé barokkos túlzás. Milyen feladatra, melyik gyártó?
Egy Lance tornyos Boxer kerekes IFV (uram bocsá!) árából biztos kijön 3 finn gyártású Patria 6x6 APC egy könnyű rcws-el, de egy könnyű rcws-es lengyel gyártású Rosomak APC már nem biztos, hogy sokkal drágább lesz, mint a Patria 6x6 ára. Vagy annyival drágább, hogy ne érné meg a 8x8-ban lévő tartalék a jövőre nézve.

Mi akadályozna meg bennünket, hogy a Gidránból és az RM hibridből tervezzünk és gyártsunk 6x6 változatot, ha lesz rá igény? Ezekhez így is úgy is meglesz itthon az üzemeltetési háttér és hosszú távon olcsóbb lesz, mint 40 évre kiépíteni egy másik gyártó termékére is a supportot.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
Ez egy eléggé barokkos túlzás. Milyen feladatra, melyik gyártó?
Egy Lance tornyos Boxer kerekes IFV (uram bocsá!) árából biztos kijön 3 finn gyártású Patria 6x6 APC egy könnyű rcws-el, de egy könnyű rcws-es lengyel gyártású Rosomak APC már nem biztos, hogy sokkal drágább lesz, mint a Patria 6x6 ára. Vagy annyival drágább, hogy ne érné meg a 8x8-ban lévő tartalék a jövőre nézve.

Mi akadályozna meg bennünket, hogy a Gidránból és az RM hibridből tervezzünk és gyártsunk 6x6 változatot, ha lesz rá igény? Ezekhez így is úgy is meglesz itthon az üzemeltetési háttér és hosszú távon olcsóbb lesz, mint 40 évre kiépíteni egy másik gyártó termékére is a supportot.
Szerintem igazad van,sokat jelent majd az a hazai gyártás. Remélem, az NMS-ből is lesz hazai gyártás, a Gidran-t kicsit hosszabra tervezve, egész kis pofás Griffon jönne ki . Mondjuk, az tény és való, hogy a 8x8-asok az elsők, csak még az a baj, hogy lehet, még a tervezőasztalon sincsen, vagy valami koppintás lesz, Boxer , Terexx. Merem remélni, hogy hamarosan lesz valami abból a 8x8-ból , legalább a dizájt , de főleg a minőséget hozza.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 970
113
Hogy áll most a honvédség aknatelepítő képessége? Várható szerintetek valami fejlesztés ezen a téren?
Van még az aknáknak létjogosultsága a modern harctéren? Vagy most már úgy is minden aknaálló (MRAP) meg harckocsik is kitúrják maguk előtt?
@krisss ? @dudi ?
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 281
14 196
113
Hogy áll most a honvédség aknatelepítő képessége? Várható szerintetek valami fejlesztés ezen a téren?
Van még az aknáknak létjogosultsága a modern harctéren? Vagy most már úgy is minden aknaálló (MRAP) meg harckocsik is kitúrják maguk előtt?
@krisss ? @dudi ?
Gyalogsági aknánk nincs.

Hk ellen 90 végén, 2000 körül rendszeresítettek HAK 1 (ethttp://users.atw.hu/szatter/fejlesztesek/img22.htm)
de én nem találkoztam vele mégcsak képzés szintjén sem. Vagy csak már nem emlékszem.

Lövészdandárnál aknatelepítő eszközzel sem.

Az, hogy valami kibír egy aknát (mrap) , az nem azt jelenti hogy nem sérül.
Valószínű üzemképtelenné válik.

Hk-kon sincs mindegyiket az a szar amivel kikotorgatja, vagy eltapossa maga elött.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Aladeen
K

kamm

Guest
Hahaha, az nem verzes, most azert feldobtal, igy az oltas utan. :D :D
Eleve nem base bleeding, hanem base bleed :D - a bleed egy design kifejezes, pl grafikaban a nyomtatasnal a vagasvonalon tullogatott abra/kep hasznalatanal hivjak azt 'run into the bleed" (zone) vagy "bleeds of the edge" es hasonlok. Ebben az ipari design kontextusban inkabb peremnek forditanam magyarra, de tenyleg semmi koze a verzeshez. :cool:
"bleeds off the edge" (hulye telo)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 281
14 196
113